0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #540 -: Октомври 25, 2007, 12:53:44 pm »
Дони, едно е да даваш мляко в крем, друго е да дадеш 250 мл чисто мляко да се пие. Поне аз така си мисля.
Танче, всеки сам избира какво и как да даде на детето си. Има си прекрасни млека за деца над 1 годинка, така че за сега ще си пие тях, поне моя.
Като поотрасне след 2 години може и мед да получи, ягоди, орехи, току виж и шоколад съм му дала... За сега единствените екстри, които ще получи са солети и от време на време по някое парче детски чипс.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #541 -: Октомври 25, 2007, 22:38:00 pm »
Да, така си и помислих.
Ще купувам 3.5 % значи.
Аз ягоди дадох на годинка, сурови, приеха се много добре и до днес са много любим плод.Малини, къпина, боровинки, всичко съм дала.Орехи и ядки не.Мед също.
:)
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*

    borovinka

  • *
  • 1118
  • таЙалеЩ на кълГо...
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #542 -: Октомври 26, 2007, 09:35:42 am »
апелирам за вашите най-добри рецепти за попара!
мда, наближава най-после и нашият ред да опитаме от този кулинарен шедьовър. :)
с какво я правите тая попара, какви дози, пропорции - изобщо, пълно инфо и не ми се смейте, че съм много страшна (доказано е).
също така съм с адски бавен Интернет и не мога да търся в архивите.

Аз нали съм Mара Подробната...

5 сухара (купувам FINN CRISP, Thin Multigrain Crispbread, ~2 лева, 175 гр)
130 мл много гореща вода
краве масло 1/2 ч.л. (РОДОПА МИЛК, Смилян - няма по-добро масълце! Е, може и PRESIDENT.)
козе сирене или извара (на LACRIMA е сиренето, изкисвам от вечерта парче колкото кибритче)

Състава на сухара: пълнозърнесто ръжено, пшенично, пълнозърнесто овесено, ечемично брашна, сусамено семе, маково семе, вода, сол (1,9%), мая. 

Начупвам сухара на възможно най-дребни парченца, кисне поне 15 мин, намачквам с вилица, прибавям масло, сирене.
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #543 -: Октомври 26, 2007, 11:29:40 am »
Нашата педиатърка препоръчва млякото да е с 2% масленост, не повече.
Прясно мляко и яйце давам от около месец, толкова, колкото има в детската кухня. Беше ме страх, защото Симеон има атопичен дерматит, изключително упорит, който се провокира от някои храни. Направи съвсем лека реакция, не съм я лекувала, чакам да отшуми сама. За сметка на това вече се храним за 10-15 минути, изяжда си с апетит всичко и за последния месец е наддал половин кило. Вече е само един килограм под нормата и се надявам идните месеци да наваксаме с теглото :D

Данонино - абе не я харесвам тази марка, но все пак взех веднъж за проба. Симеон не остана очарован, аз също. Кисело мляко с плодове се приема много по-добре, да не говорим колко по-евтино излиза.


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #544 -: Октомври 26, 2007, 11:44:29 am »
Състава на сухара: пълнозърнесто ръжено, пшенично, пълнозърнесто овесено, ечемично брашна, сусамено семе, маково семе, вода, сол (1,9%), мая. 

боровинчо, тези семена май са алергени, внимателно!
иначе, тези сухари са върха :D
*

    borovinka

  • *
  • 1118
  • таЙалеЩ на кълГо...
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #545 -: Октомври 26, 2007, 14:04:42 pm »
Състава на сухара: пълнозърнесто ръжено, пшенично, пълнозърнесто овесено, ечемично брашна, сусамено семе, маково семе, вода, сол (1,9%), мая. 

боровинчо, тези семена май са алергени, внимателно!
иначе, тези сухари са върха :D
Да, благодаря ти и си права Ман, ама нито се виждат, нито вкуса им се усеща. Другите са от ръж само и затова предпочетох пълнозърнестите. А и защото нямат захар.

Исках да ви питам за изварата - да сте виждали да се продава НЕобезмаслена някъде?

И още нещо - купих си книжка 3 (хранене от раждането до 1 годинка) на Бон Апети, верно красивите снимки преобладават, но си струва да се купи. Сега стискам палци на една приятелка и дай Боже да и я подаря скоро :D
*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #546 -: Октомври 26, 2007, 14:11:15 pm »
Боровично, защо даваш извара, а не сирене?
изварата се препоръчва най-рано след годинка, защото е непреработен продукт, аз още не съм дала такова чудо :)
*

    borovinka

  • *
  • 1118
  • таЙалеЩ на кълГо...
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #547 -: Октомври 27, 2007, 13:40:44 pm »
Боровично, защо даваш извара, а не сирене?
изварата се препоръчва най-рано след годинка, защото е непреработен продукт, аз още не съм дала такова чудо :)

Ми щот толкоз ми е акъла :( За разнообразие, уж...
Какво значи непреработен? Киселото мляко, сиренето преработени ли са?
Ще съм благодарна много на подробности.
*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #548 -: Октомври 27, 2007, 13:57:04 pm »
ами сиренето ако се прави както трябва да, за киселото мляко идея нямам, но нали и него го препоръчват след 10-12 м.
за съжаление немога да ти го обясня научно, но изварата се отделя от млякото и непосредствено заминава на пазара, докато за сиренето се преработва самото мляко, след това при специална температура зрее минимум 70 дни, сега какво ядем ние е друг въпрос :(
ще питам баща ми и ще ти пише, за да не се излагам сега :lol:
*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #549 -: Октомври 27, 2007, 14:37:36 pm »
Майчета не съм въвела жълтък, поради невъзможността да се снабдя от пресни яйця, а магазинските ме е страх. Имаше някакъв метод по който се разбираше дали са пресни, слагаш яйцата в подсолена студена вода и ако потънат незнам какво значеше, че са пресни или не, та ако някой знае моля да ми подскаже.
Риба също още не съм въвела, дайте идея с пюре или готвено от мен да започна.
Ако пък и споделите рибни рецепти, ще съм ви безкрайно благодарна.

П.П.Някой от бебчовците да има алергия от пресни банани, питам че се чудя от тях ли е или от нещо друго имаме малко пъпчици по гръбчето и отстрани на дупето.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: Въпроси и отговори
« Отговор #550 -: Октомври 27, 2007, 20:39:10 pm »
Стефуто, аз от моите митарства по белия свят знам следното:
- Кисело мляко по домашна рецепта се прави като кипнеш прясното мляко, оставиш го да изстине между 70 и 90 градуса Целзий и тогава го заквасваш.
- изварата я правехме чрез пресичане на прясно мляко и след това кипването му. Тогава то се разделя на цвик и извара.

Истината е, че си нямам грам идея как се процедира при фабричното им производство :lol:

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #551 -: Октомври 28, 2007, 10:27:19 am »
Perdeto,
zа яйцата мисля че когато потъне е прясно, а ако иzплува е раzвалено, но не съм 100% сигурна. Нека оЩе някой да се включи, та да се иzясни със сигурност.

Аz въведох рибата с готово пюре на Heinz (риба тон с макарони) и се прие много добре. След това zапочнах сама да приготвям пъстърва (с картофи и моркови) и сьомга (с карфиол и сладък картоф). Не спаzвам конкретни рецепти, просто комбинирам с 2-3 вида zеленчук, zадуШавам всичко и след това пасирам/намачквам. Яде се с охота беz въzражения.
Единственото което иzбягваме е комбинацията със сирене и не даваме скумрия ( съвети от Бърди).

От бананите не сме имали никаква реакция. По-компетентна мама да каже дали е въzможно пъпчиците по гърба да са от тях.
*

    borovinka

  • *
  • 1118
  • таЙалеЩ на кълГо...
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #552 -: Октомври 28, 2007, 21:08:53 pm »
Перденце, за яйцата мога да те посъветвам да купиш от Пикадили, като гледаш датата на производство, разбира се. Има едни "от свободни кокошки". Иначе с яйце съм чувала да проверяват саламурата дали е добра на сол, за друго не знам.
За рибата - бих ти препоръчала рибните на Semper, почнах с калкан в малко бурканче, после моруна, треска, сьомга в големи. Все още не съм се престрашила да купя месо/риба за домашно пюре. След годинката смятам да опитам с пъстърва+картоф/морков/броколи.
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #553 -: Октомври 29, 2007, 13:42:23 pm »
Перденце, рибата я въведох с пюре на семпер -сьомга. Мия много я хареса, в последствие й взех да пробва моруна и още някаква, ама тя си харесваше сьомгата и това си е. Сега вече яде и други видове. Приготвяла съм 2 пъти само -филе от мерлуза с доматен сос и филе от хек с картофи, моркови и копър на пара.
<br />[link=http:
*

    borovinka

  • *
  • 1118
  • таЙалеЩ на кълГо...
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #554 -: Октомври 31, 2007, 18:32:54 pm »
Имам въпрос - децата преди да станат на годинка закусват ли нещо друго освен попара и АМ?
*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #555 -: Октомври 31, 2007, 20:38:13 pm »
Мисля, че докато не откажат млякото само него zакусват  :?.
Аz лично давам попара вечер (само 1 път в седмицата) :).
*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #556 -: Ноември 01, 2007, 08:09:29 am »
Имам въпрос - децата преди да станат на годинка закусват ли нещо друго освен попара и АМ?

Боровинчмо аз съм давала и крем с бисквита, кисело мляко с бисквити и попара но рядко, общо взето давам каша с АМ и АМ. Той нашето дзверо така, като гледам няма скоро да се откаже от АМ, обича си го. А и аз си го обожавам млекцета, когато бях бременна ядях по 2-3  кисели млека на ден и не ми стигаха  :D

П.П. Аз пък имам една молба към вас мамчета, да напишете вашите менюта за ден два. Искам да се ориентирам, че все ми се струва че давам еднообразни неща.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: Въпроси и отговори
« Отговор #557 -: Ноември 01, 2007, 10:29:30 am »
Имам въпрос - децата преди да станат на годинка закусват ли нещо друго освен попара и АМ?
Моята и досега си предпочита АМ. Иначе съм й правила и преди годинката грис с масло и сирене и кускус с масло и сирене, ама рядко ги ядеше. Попара изобщо не хареса.
<br />[link=http:
*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #558 -: Ноември 01, 2007, 10:31:43 am »
Аz давам zа zакуска мляко, на обяд готвено ( месо или риба със zеленчуци), след обяд плодове с кисело мляко, а вечер каШа, попара, овесени ядки или макарони. Не давам мляко преди сън.

А тук имаме една темичка точно zа менютата на децата  :D.
*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #559 -: Ноември 01, 2007, 10:39:53 am »
... Не давам мляко преди сън.

А тук имаме една темичка точно zа менютата на децата  :D.


Благодаря ти за отговора, а поради какви съображения не даваш мляко Таня, не се засища или ...? Интересно но ние без мляко много трудно се приспиваме, та аз поради тази причина след като са минали 1.30-2.00 ч. от вечерята допълвам с АМ.

Темичка я знам и съм я изчела, но отдавна никой не е правил refresh  :wink:
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!