0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #360 -: Юли 31, 2007, 21:44:53 pm »
Мини, изтегли печелившата карта ;)

таман вчера седнах и си систематизирах захранването на Марти в табличка.
както знаете, Марти се води с алергия към белтъка на кравето мляко, поради което е захранван късно, много внимателно, с много четене и размисъл, така че храните са подбирани по принципа на най-щадящите и неалергизиращите. но общо взето, това е и стандартната схема за ред на въвеждане на храните, с някои изключения, които за деца без съмнения от алергии, не важат - сирене, кисело мляко, телешко месо, кайсии и др. също така, Мартин е захранван късно - по съвременните препоръки на западната педиатрична школа. гледам, че повечето от вас са решили да поизбързат, така че не гледай толкова възрастта, а интервала от време между въвеждането на отделните храни (понякога е имало малко по-дълга пауза заради ваксина или заболяване).

айде, целувай ръка - тука е истината  :lol:
   
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Въпроси и отговори
« Отговор #361 -: Юли 31, 2007, 22:29:27 pm »
Наистина бавничко си захранвала!
Матей - 1.04.2006 г
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #362 -: Юли 31, 2007, 22:52:41 pm »
Гербер:
* морков
* броколи
* сини сливи
* круша
* ябълка и боровинки
* ябълки и морков
* ябълки и сушени сливи

Хип:
* тиква
* ябълка
* ябълки круши
* тиква и ябълка
* тиква и картоф
* тиквичка и картоф
* карфиол и картоф

Семпер:
* картоф с пащърнак
* картоф и царевица

Те това нагласих на дъщерята като първи продукти за опитване, мисля да въвеждам всеки нов продукт по 3 дена, след като изредя всичко еднокомпонентно захващам двукомпонентните. Кашата ще почака, захващам с морков.
Нещо бъркам ли, пропуски някакви?
Джам, мерси за таблицата и аз мисля да си правя една още по-подробна- описват се реакции- вкусови и алергични, както и вид на изхождането. Записва се ден, час, вид на продукта с който се захранва- ама предполагам ще попълвам само в началото толкова подробно. В семейството ни няма фамилна обремененост от алергии, Стефи няма АБКМ, мисля да не бавя чак толкова,няма да ти казвам как от един месец преглъща и ни гледа с влажен поглед какво си вкарваме в устите.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #363 -: Август 01, 2007, 12:03:56 pm »
Карфиол на 7 месеца е добре, но ми се струва, че няма да успееш да въведеш толкова много неща за 1 месец.
<br />[link=http:
*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #364 -: Август 01, 2007, 12:54:18 pm »
но ми се струва, че няма да успееш да въведеш толкова много неща за 1 месец.
Да, малко Ще е трудно. На детето Ще му трябва време да се научи да яде с лъжичка.
 Аz първите 2-3 храни ги въвеждах по една седмица. Като видях, че няма алергични реакции, а и детето се научи да иzбутва храната с еzик, станах по-смела и ги въвеждах по 3 дена.
НиЩо не пречи между zеленчука и плодовете да въведеШ и ориzа. Не е zадължително да е във вид на каШа, можеШ да го прибавиШ към тиквата например (след като я въведеШ).
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #365 -: Август 01, 2007, 14:26:07 pm »
Е, почна се- днес в 13, морков на Гербер- много й хареса, дадох 4 лъжички /едни силиконови на Чико има/, сега ще гледам за реакция.
Мисълта на всичко, което съм купила да има под ръка тези основни неща- аз като гледам и за два месеца няма да мога да ги въведа май, ама ей така да са готови- дали ще стоят в магазина или у нас- няма никакво значение.
Да питам- между въвеждането на зеленчуците и плодовете трябвало да има един месец разлика /месец след като въведа първия зеленчук мога да въведа първия плод/, щом почвам със зеленчук-вярно ли е, да зная как да градя схемата?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #366 -: Август 01, 2007, 14:46:18 pm »
мини, аз такова правила за пауза между плодовете и зеленчуците съм чела само по форуми. питай педиатъра си.
може би смисълът от това е първо да свикне с вкуса на зеленчуците, които са по-блудкави и несладки. макар че си е индивидуално. Мартин и досега се мръщи на прекалено сладки плодове, а на блудкави броколи - никога.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #367 -: Август 01, 2007, 15:36:43 pm »
Мини - и аз това за първи път го чувам... Аз захраних под вещото ръководство на Джама, лед леки гафофе от моя страна в самото начало.

Джаме, туй цвекло, полезно ли е много... щото аз не мога да понасям тоя артикул, обаче ако има един вагон полезности в него, ще го мушна на Коалата, не вярвам да го върне...
В очакване ....
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #368 -: Август 01, 2007, 21:54:00 pm »
Фуси, ега ли го дали е полезно туй цвекло. имаше го в едно от пюретата на Хайнц, които ми донесе сестра ми, та затова го писах като въведена храна. тук натюр не съм го срещала, ама щом го слагат хората в пюрето, сигур има полза. във всеки случай, то по малко се слага, като овкусител.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #369 -: Август 02, 2007, 11:09:35 am »
Проверката показва следното:
Червено цвекло:
Пренесено е от Средиземноморието. За храна се използват кореноплодите и листата. Червеното цвекло може да бъде намерено на пазара целогодишно. То е не само много полезно и диетично (100 г съдържат само 44 калории  :wink:), но е и изключително вкусно, когато е пикантно приготвено.
Кореноплодите му съдържат средно 88% вода, 1,2% белтъчини, 9,3% въглехидрати, 0,9% минерални соли (калий, калций, фосфор, желязо, сяра, йод), малки количества витамин С, каротин, витамини В1, В2 и В12.
Благодарение на наличието на калиеви соли, сяра, фосфор и магнезий ускорява процесите на обмяна на веществата в организма.
Червеният му цвят се дължи на багрилните вещества, от групата на антоцианите.
Заради хлорофила, който съдържа, е неотменна съставка в менюто на страдащите от анемия.
Парадоксален е фактът, че въпреки наличието на захари червеното цвекло е полезно за консумация дори от диабетици. То подпомага асимилирането на хранителните вещества и ускорява изхвърлянето на токсините.

Извод:
Ще рупа цвекло, та ушите ще му плющят!
В очакване ....
*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #370 -: Август 02, 2007, 12:25:15 pm »
Аz слагам червено цвекло в домаШните пюрета, които готвя и детето ги яде с апетит. Само дето цвета ства един наситено виолетов... После гледам да не се ШаШкам, когато "иzлиzа"  :).
Не съм чела колко е полеzно, но аz го ям с удоволствие на салата.
*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #371 -: Август 02, 2007, 12:28:21 pm »
и аз слагам винаги от как навърши годинка.Слагам малко колкото да го оцвети яденето, но да не накъртва че после да отказва.Салата правя за нас и става много вкусна  с лимон и зехтин.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #372 -: Август 02, 2007, 14:04:31 pm »
Момичета, някой пробвал ли е новото мляко lactana? Четох много хубави неща за него, правело се с био органично мляко и т.н., та се чудя дали да не взема на Мия да го пробва. Тя вече не е малка и не мисля,че ще има проблем при смяна на адаптирано мляко. Тя пие в момента аптамил 3, та би могла да пробва лактана 3. Какво мислите?
<br />[link=http:
*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #373 -: Август 13, 2007, 16:13:01 pm »
Ще се опитам да дам накратко моите отговори на повечето поставени въпроси, откакто не съм писала в тази тема.

Сиренето – Аз никога не съм обезсолявала сирене в гореща вода. Винаги зареждам съда, в който съхранявам сиренето, с нови порции. Ако случайно съм забравила, променям плановете си и предлагам друга храна, която не изисква сирене. Чела съм, че сиренето се обезсолява поне до училищна възраст.

Солта – се избягва до едногодишна възраст, а се консумира в малки количества до края на живота. Не съм съгласна изобщо, че яденето е безвкусно, когато солта е по-малко. Въпрос на навик е. От личен опит го казвам.

Сурови плодове – когато захранвах, давах според естествената сезонна последователност - череши (домашни) – на 8 месеца, пъпеш (9,5 м), диня (10 м), грозде (10,5 м). ябълка, круша и банан (11 м). Миналогодишните „летни” бебета спокойно могат да опитат това лято всички пресни плодове.
Имайте предвид, че предпочитанията се променят. Миналата година Стефко омиташе промишлени количества пъпеш, а тази – не иска изобщо да яде, както и диня. Праскови и кайсии пък много обичаше във вид на готово пюре или компоти без захар, обаче тях и тази година си ги яде с голямо удоволствие – в суров вид.

Киселото мляко - manhattan и marmotche ми бяха препоръчали БИО КИСЕЛО МЛЯКО. Благодаря им много, но такова животно в Пазарджик НЕМА. ЗА ОГРОМНО МОЕ СЪЖАЛЕНИЕ!
Открих обаче ЕлБи, което има доста повече вкус на кисело мляко, според мен, отколкото „На баба”, „Пършевица”, които давах доскоро. Другото, което давам, е „Верея”. Маслеността е 3,6%. Давам по половин кофичка с пресни плодове за закуска всеки ден.

Домати – В пюрета дадох за първи път на 10, 5 месеца с пюрето „Зеленчуци с ориз и пуешко месо” на „Sunval".
Краставица сурова и домат суров дадох доста късно - след годинката – във вид на салата от настърганите зеленчуци със сирене.

Риба – препоръчвам рибните пюрета на "Semper". Дадох за първи път риба в пюре „Риба моруна в билков сос с картофи” на „Semper” на 11,5 месеца.
Иначе всяка седмица в детската кухня готвят с риба тон – супа с риба тон или задушени зеленчуци с риба тон. Скоро смятам да дам филе от бяла риба (хек, треска, пангасиус) – аз го приготвям сварено на пара или поширано (без да се вари, само е задушено в кипнала вода с подправки).

Храни за вечеря – Макарони или овесени ядки със сирене, елда с банан и всякакви подобни комбинации. Много за кратко време съм давала супа. Мляко (прясно) пием за следобедна закуска.

Попара – не съм давала никога, но съм чела, че се прави с чай от шипка, липа или лайка. А за количеството сирене – кибритена кутийка никога не е стигала на моя син в каквото и да е ястие, повече му се нрави, примерно, парче сирене с големината на кутия от цигари.

Замразено или прясно месо – Според мен по-важно е какво е месото, тоест, познатият месар да ви е наистина познат и да знае, че го взимате за бебе. Аз купувам и замразено, и прясно.

Пълнозърнесто пшеничено брашно – не виждам причина да не се използва за бебето, освен ако няма изкуствени ароматизатори, оцветители, подсладители и т.н.

Грис – за мен грисът е просто „класика в детските манджи”. Не съм давала никога досега, както и нишесте и кисели.


borovinka,
Въведе ли месото вече? Аз също препоръчвам  „Заешко с картофи и копър” на Хип – много дълго време това беше любимото пюре на моя син.
А за режима изобщо не се притеснявай, има такива периоди, когато се променя и спането, и яденето – всичко е в реда на нещата и, след като се обърка, постепенно се нормализира.

mini,
Много добър е съветът на tanja  за ориза. В част от пюретата, които си изброила има оризово нишесте или грис от ориз.
Няма такова нещо като разлика от един месец между зеленчуците и плодовете. Аз захранвах смесено един плод, един зеленчук, един вид зърнена храна, и после пак така. Повечето зеленчуци запичат, а повечето плодове разхлабват, имай това предвид, когато си правиш схемите за въвеждане на храните.
*

    borovinka

  • *
  • 1118
  • таЙалеЩ на кълГо...
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #374 -: Август 14, 2007, 17:11:00 pm »
Мила Верди, радвам се да те "видя" след едно дълго отсъствие. Липсваше ми много на мен!
Боровинчето вече месец от как яде месо, а от седмица и глутен. Редувам заек+копър и тиква+пуйка на Хип с месните на Гербер. Ох, а пък тия многозърнестите каши - много вкусни, ако не ме беше срам щях да си правя едни следобедни закуски...

За червеното цвекло - препоръчват го при анемия. В суров вид правя салата с моркови, лимон, сол, зехтин, магданоз. В сварен вид - прибавям същото като за таратор (без вода!). Това последното е много подходящо за бедния на зеленчуци зимен сезон.

Мини, и аз захраних редувайки плод и зеленчук - ябълка, морков, круша, тиква, картоф. Гербер са отлични пюрета, само дето асортимента е беден сравнено с Хип. като захранвах предпочетох пюретата на Гербер пред Хип, защото исках да давам чист плод/зеленчук, без оризови нишестета. На Хип, мисля, само тиквата и морков+ябълка са чисти.
« Последна редакция: Август 14, 2007, 17:32:32 pm от borovinka »
*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #375 -: Август 20, 2007, 15:44:29 pm »
Момичета, простете ако е казвано преди, но дюля може ли да им се дава на бебоците и от кога?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #376 -: Август 20, 2007, 16:20:44 pm »
може, що не четеш таблицата ми ;)
щом аз съм дала, значи ...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #377 -: Август 24, 2007, 00:46:23 am »
Аз захраних с оризова каша за около седмица после вкарах де що видях зеленчук, вкарах и два вида мръвка и сега захванах плодовете .. ама възникна проблем - май с някои плодове връщаме коликите - някой да е имал подобен проблем при късно захранване - вече сме на 8 месеца, а колики имахме до 3-ти месец и сега наново екшън.
*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #378 -: Август 24, 2007, 09:21:36 am »
може, що не четеш таблицата ми ;)

Ама що я няма вече...
*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #379 -: Август 24, 2007, 12:54:08 pm »
Здравейте! Аз съм нова и от скоро ви чета.Закованата темичка съм я прегледала отгоре отгоре,но сега я чета задълбочено, както и тази но съм стигнала само до 5 страничка и научавам доста и полезни неща.Ние се кърмим и само вечер се дохранваме с АМ,засега съм въвела плодовото пюре,т.к. се оказа че не акахме редовно и беше доста гъсто и педиатърката ме посъветва да давам круши, кайсии и сини сливи за по лесно изхождане, останалите пюрета, които съм въвела са ябълка, банан а от миналата седмица се захранваме и със зеленчуци- морков тиква и вече и картоф домашно приготвен.
Имам две питания:
1, мога ли да продължа със зелена чушка и след това с тиквичка -все домашно производство
2.искам да направя домашно пюре от сини сливи как да процедирам да обеля ли сините сливи и да пасирам или да ги пасирам направо с кората.

Еми да не става дълго това е от мен за сега темата е много полезна и ще продължавам да ви следя и да питам ако се налага.
« Последна редакция: Август 24, 2007, 13:04:20 pm от pepin »