Мели, при кои лоши показатели в спермограмата трябва да се изследват и:
- хормони
- гени
- спермоантитела
- виталност
- микоплазма, хламидия и др. бактерии, т. е. - микробиология
Спермограмата на съпруга ми е с лоши показатели за подвижност - 16% нормоподвижни и недобра морфология по Крюгер - 5,5%.
От това, което прочетох от форума и статиите - щом няма завишени левкоцити - микробиология няма нужда;
няма и аглунитация - значи и антитела - не;
гени май се изследват при по-лоша морфология от нашата;
Виталността трябва да се изследва, за да се видят колко са живи от неподвижните
Хормони трябва ли в случая
Предварително ти благодаря.
Отговорът на въпроса ти е с обем, достатъчен за една средно голяма монография по диагностика на мъжки инфертилитет.
Сигурно знаеш, че медицината не е точна наука и често няма така дефинирани правила, т.е. ако "показател А" е увреден, то се прави "изследване В". А би бил наистина полезен такъв алгоритъм, дори и да не може да бъде съвсем изчерпателен. Често преценката ми е интуитивна, макар и основана на опит с инфертилни пациенти. Понякога диагнозата е изписана на лицето на пациента, независимо колко ненаучно звучи това.
Като някакви насоки, но не абсолютни правила, виталност се прави при акинетични сперматозоиди над 50%; генетичен анализ - при концентрация сперматозоиди под 5 млн в мл; антитела при наличие на аглутинация, но също и при съмнение за антитела - травми и операции в областта на скротума и малкия таз, варикоцеле, други автоимунни процеси, диабет и т.н.; хормони по преценка на лекаря; търсене на микроорганизъм - при наличие на възпалителен процес, анамнеза или клиника за такъв, прекарани в миналото орхит или епидидимит, промискуитет, нов сексуален партньор, гинекологични проблеми при партньорката и т.н.
С други думи, какви изследвания е нужно да се направят и в каква последователност, това е решение, което се взима индивидуално и въз основата на показателите на спермалния анализ, опита на лекаря, възрастта на мъжа и на партньорката, придружаващи заболявания и при двамата, фамилна анамнеза, вид стерилитет, други правени преди това изследвания и прегледи и т.н. Сама няма да можеш да се справиш, намери лекар, който да се заеме с партньора ти.