0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    naty_84

  • ***
  • 193
  • Искай нещо много силно и то се сбъдва.Повярвайте
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #40 -: Февруари 20, 2007, 10:07:38 am »
Благодаря Верди за инфото.Благодаря и на д-р Даскалов за добрия отговор.

[link=http://www.mamaibebe.com][img noborder]http://
*
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #41 -: Февруари 20, 2007, 13:52:29 pm »
Доктор Даскалов!  :flower:
Какво бихме правили без сърцати лекари като ВАС!

Ако не съм аз, ще дойде някой друг, няма незаменими хора.  :lol:

Незаменими няма, но неповторими има! :lovedock: :lovedock:



P:S:(Съдбата,взела че ги и срещнала и станали семейство!)
:good_post: :balk_46:
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #42 -: Февруари 22, 2007, 09:51:57 am »
Благодаря ви! :)
*

    aii

  • ***
  • 386
  • На мама чудото :)
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #43 -: Февруари 22, 2007, 20:00:50 pm »
Здравейте д-р Даскалов!И аз искам Вашето мнение за моята ситуация.Бременна съм в 23 г.с. и от 14 дни съм с болки (понякога големи) ниско долу в корема.Ходих на ЖК на 13.02.и лекарката ми обясни,че е нормално за мен,тъй като имам правена точно преди година коремна миомектомия и от това ме боли.Пия магнерот и но-шпа,но болката е най-вече при ставане или като стоя права,а също така мястото го усещам твърдо.Моля за Вашето мнение,дали имам основание за притеснения.Благодаря предварително! :P
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #44 -: Февруари 23, 2007, 21:48:45 pm »
По принцип миомектомията може да обясни болката, но е добре без притеснение да помислите с Вашия гинеколог дали да не направите и малко повече изследвания в посока на преждевременно раждане (главно инфекциозни причинители, микробиологично изследване на влагалищен секрет, тест за микоплазма, изследване на урина, при нужда посявка от урина). Когато съществува една причина, която обяснява клиниката, е възможно да пропуснем и друга евентуална причина.

В този срок на бременността би трябвало да Ви е направена фетална морфология, при която да се види освен морфологията на плода, така също и състоянието на маточната шийка, кръвотока през маточните артерии чрез доплер и това ще Ви даде конкретна преценка за състоянието Ви.
*

    aii

  • ***
  • 386
  • На мама чудото :)
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #45 -: Февруари 24, 2007, 19:49:36 pm »
Благодаря Ви за отговора д-р Даскалов!
Правих микробиология на влагалищен секрет в началото на бременността и се откри наличие на грам (-) бактерии,които лекувахме с Флажил.Преди 10 дена дадох и урина за микробиологично изследване и там пишеше,че липсва бактериален растеж.Само тест за микоплазма не съм правила.На 26.01 бях на фетална морфология в София при д-р Димитрова и по нейните думи бебето е много добре,чрез доплер гледа матката и каза,че е много кръвоснабдена и това хранело добре бебето.Само плацентата е на 2 см-малко ниска според нея и не видя никакви контракции.Но аз тогава имах само инцидентни болки в дясната страна.Тежестта ниско долу почна след това.Затова са ми и притесненията.
Благодаря за вниманието!
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #46 -: Февруари 25, 2007, 15:50:23 pm »
И аз да се включа с още един въпрос докторе :) До сега ми е правено едно изследване само на уринатан.И искам да знам не е ли време да направя второ?
*
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #47 -: Февруари 25, 2007, 19:44:19 pm »
Здравейте д-р Даскалов ,
Бременна съм в 6 с. Досега лекарят ми е видял само плоден сак 19 / 15 мм.,няма пулс или ембрион и лекарят каза ,че още е рано за изследвания .Преди дни имах неясно еднократно кървене и лекаря не видя да е от матката , а ми назначи изследване на урина .Резултатите бяха PH -9 , белтък + , седимент - доста левкоцити , другите показатели - отр.Сега не знам какво да правя , личния ми изписа директно антибиотик без други изледвания _не смятам да го пия .Моля Ви за съвет и благодаря предварително!
*
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #48 -: Февруари 26, 2007, 18:36:06 pm »
Д-р Даскалов, моля за мнението и съветът Ви по тези изследвания!

Токсоплазмоза IgG - 95,346 - гр ст - 16.5
                      IgM - 0.055 - гр ст - 0.32-0.39
Хламидия IgG - 17 гр ст 11
              Igm - 5   гр ст 11

Цитомегаловирус IgG - >22.0 - гр ст - 0.60
                         IgM 40.2 - гр ст - 15-30

Бременна съм в 17 г.с. След 2 дни ще ходя на фетална морфология.
Благодаря предварително!
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #49 -: Февруари 26, 2007, 22:45:11 pm »
Благодаря Ви за отговора д-р Даскалов!
Правих микробиология на влагалищен секрет в началото на бременността и се откри наличие на грам (-) бактерии,които лекувахме с Флажил.Преди 10 дена дадох и урина за микробиологично изследване и там пишеше,че липсва бактериален растеж.Само тест за микоплазма не съм правила.На 26.01 бях на фетална морфология в София при д-р Димитрова и по нейните думи бебето е много добре,чрез доплер гледа матката и каза,че е много кръвоснабдена и това хранело добре бебето.Само плацентата е на 2 см-малко ниска според нея и не видя никакви контракции.Но аз тогава имах само инцидентни болки в дясната страна.Тежестта ниско долу почна след това.Затова са ми и притесненията.
Благодаря за вниманието!

Не се притеснявайте за плацентата, има време да се придвижи в правилната посока.
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #50 -: Февруари 26, 2007, 22:50:27 pm »
И аз да се включа с още един въпрос докторе :) До сега ми е правено едно изследване само на уринатан.И искам да знам не е ли време да направя второ?

Тук са публикувани изследванията, които касата поема по време на бременност - http://www.zachatie.org/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=163
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #51 -: Февруари 26, 2007, 22:52:18 pm »
Здравейте д-р Даскалов ,
Бременна съм в 6 с. Досега лекарят ми е видял само плоден сак 19 / 15 мм.,няма пулс или ембрион и лекарят каза ,че още е рано за изследвания .Преди дни имах неясно еднократно кървене и лекаря не видя да е от матката , а ми назначи изследване на урина .Резултатите бяха PH -9 , белтък + , седимент - доста левкоцити , другите показатели - отр.Сега не знам какво да правя , личния ми изписа директно антибиотик без други изледвания _не смятам да го пия .Моля Ви за съвет и благодаря предварително!
Консултирайте се с Вашия гинеколог, не с личния лекар. Ако се наложи, проведете си лечението. Аз бих посял тази урина, за да видя какво расте все пак. Мерите ли си кръвното?
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #52 -: Февруари 26, 2007, 22:56:00 pm »
Д-р Даскалов, моля за мнението и съветът Ви по тези изследвания!

Токсоплазмоза IgG - 95,346 - гр ст - 16.5
                      IgM - 0.055 - гр ст - 0.32-0.39
Хламидия IgG - 17 гр ст 11
              Igm - 5   гр ст 11

Цитомегаловирус IgG - >22.0 - гр ст - 0.60
                         IgM 40.2 - гр ст - 15-30

Бременна съм в 17 г.с. След 2 дни ще ходя на фетална морфология.
Благодаря предварително!

Първите стойности показват, че имате стара инфекция с хламидия и токсоплазма, но няма данни за активна такава. Единственото притеснение идва от страна на цитомегаловирусът. Имате ли стари данни, преди бременност примерно? Първо повторете изследванията за CMV, за да изключим лабораторна грешка. След това, ако пак са завишени стойностите на IgM, трябва да ги проконтролирате след 2 седмици. На теория е страшно, на практика - не толкова. Ако се наложи, ще се правят допълнителни изследвания и лечение, но не вярвам да Ви се наложи.
*
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #53 -: Февруари 27, 2007, 10:31:25 am »
Д-р Даскалов, моля за мнението и съветът Ви по тези изследвания!

Токсоплазмоза IgG - 95,346 - гр ст - 16.5
                      IgM - 0.055 - гр ст - 0.32-0.39
Хламидия IgG - 17 гр ст 11
              Igm - 5   гр ст 11

Цитомегаловирус IgG - >22.0 - гр ст - 0.60
                         IgM 40.2 - гр ст - 15-30

Бременна съм в 17 г.с. След 2 дни ще ходя на фетална морфология.
Благодаря предварително!

Първите стойности показват, че имате стара инфекция с хламидия и токсоплазма, но няма данни за активна такава. Единственото притеснение идва от страна на цитомегаловирусът. Имате ли стари данни, преди бременност примерно? Първо повторете изследванията за CMV, за да изключим лабораторна грешка. След това, ако пак са завишени стойностите на IgM, трябва да ги проконтролирате след 2 седмици. На теория е страшно, на практика - не толкова. Ако се наложи, ще се правят допълнителни изследвания и лечение, но не вярвам да Ви се наложи.

Благодаря за отговора, д-р Даскалов!
Нямам предишни изследвания на цитомегаловирус, с които да се сравни - и това е, което ме притеснява - не знам от кога е инфекцията. Задължително ще повторя изследванията.
И прав сте, че на теория изглежда много страшно.
Благодаря още веднъж!
*

    aii

  • ***
  • 386
  • На мама чудото :)
Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #54 -: Февруари 27, 2007, 14:23:26 pm »
Д-р Даскалов, ако мога да Ви задам още един въпрос относно изследванията ми за антифосфолипидни антитела:
Анти-кардиолипин IgG-11 (N=10)
                          IgM-23.5 (N=10)
Анти -B2GPI -IgG,IgA,IgM-0.65 (Cut off 0.763)
Това беше от началото на бременността ми и пия аспирин протект всяка вечер по 1. На контролата се получиха следните резултати:
Анти-кардиолипин IgG-1.090
                          IgM-28.139
Това,че ИгМ при контролата се вдига трябва ли да ме притеснява и какви могат да бъдат последиците.Аз продължавам да пия аспирин,но май пак трябва да се ходи на контрола.Какво е Вашето мнение?

Re: Проследяване на бременността, фетална морфология
« Отговор #55 -: Февруари 27, 2007, 16:57:14 pm »
Здравейте д-р Даскалов,

моля да ме посъветвате по следния въпрос:
вече съм 12 г.с и си взех кръвните изследвания. Притеснена съм, че хематокрита ми е под долната граница, както и хемоглобина ми е на долната граница

хематокрит (HCT) - 34.4 (на бележката пише, че границите са от 35-50, но аз видях в Интернет, че за жени са дори 37 нагоре)

хемоглобин - 117

Тези стойности опасни ли са и крият ли рискове за бебето?

Благодаря ви!
*
Д-р Даскалов,
Честита баба Марта! Пожелавам Ви много здраве, щастие и професионални успехи!
Благодаря Ви за всичко, което правите за нас :)
:)

« Последна редакция: Март 01, 2007, 11:00:13 am от cygnus »
Здравейте д-р Даскалов,

моля да ме посъветвате по следния въпрос:
вече съм 12 г.с и си взех кръвните изследвания. Притеснена съм, че хематокрита ми е под долната граница, както и хемоглобина ми е на долната граница

хематокрит (HCT) - 34.4 (на бележката пише, че границите са от 35-50, но аз видях в Интернет, че за жени са дори 37 нагоре)

хемоглобин - 117

Тези стойности опасни ли са и крият ли рискове за бебето?

Благодаря ви!

Виж какво ще тикаже д-р Даскалов, но според мен хемоглобина ти е нисък за този етап на бремеността и трябва да го следиш внимателно. Сега бебенцето е малко и не му трябва много, когато напреднеш с бремеността нуждите му ще се увеличат драстично и хемоглобина ти може да падне много.
*
Д-р Даскалов, пиша ви отново относно изследванията ми за цитомегаловируса. За съжаление, лабораторната грешка е отхвърлена като вариант.

Да уточня, че при феталната морфолия, д-р Димитрова не намери никакви проблеми или отклонения за този срок на бременността.

Моля ви да коментирате следния текст от"American Family Physician", който намерих по въпроса и най-вече  да споделите дали поддържате същата интерпретация на резултатите от тези изследвания! Извинявам се, че текстът е без превод.

Postexposure Management
CMV infection in the mother can be diagnosed by a fourfold rise in IgG antibody titer over a 14- to 21-day period. A single positive test is not helpful because 50 percent of adults have the antibody. Primary infection is suggested by the presence of IgM antibodies, but seroconversion is a more accurate sign of infection because IgM may be present in the absence of acute infection.

Periodic ultrasound examinations may be used to detect fetal growth restriction, calcifications in the brain and liver, and other manifestations of CMV infection. If fetal infection is suspected on ultrasound, amniotic fluid can be obtained for culture or polymerase chain reaction. Fetal blood should be tested for IgM antibodies, gamma-glutaryltransferase, hemoglobin and platelet count. Decisions about the termination of pregnancy are often complex and usually require consultation.

Благодаря ви още веднъж!
Д-р Даскалов, пиша ви отново относно изследванията ми за цитомегаловируса. За съжаление, лабораторната грешка е отхвърлена като вариант.

Да уточня, че при феталната морфолия, д-р Димитрова не намери никакви проблеми или отклонения за този срок на бременността.

Моля ви да коментирате следния текст от"American Family Physician", който намерих по въпроса и най-вече  да споделите дали поддържате същата интерпретация на резултатите от тези изследвания!

Тъй като не знаем какъв е бил имунологичният Ви статус преди бременността, трябва да се направи проследяване на количествата IgG и IgM през 2 седмици. Полезно е да проверите нивото на чернодробните трансаминази и да се направи ПКК (да се търси лимфоцитоза). Да се правят серийни ултразвукови прегледи с оценка на количеството амниотична течност и състоянието на плода (особено на главовия мозък). Съвременната диагностика включва амниоцентеза и кордоцентеза (вземане на кръв от пъпната връв вътреутробно) и изследване на имуноглобулини и провеждане на PCR. За съжаление, само ултразвуковото изследване не е достатъчно заради честото безсимптомно протичане на инфекцията.