0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Уважаеми дами, предконцепционните изследвания (т.е. изследванията преди забременяване) са изключително важни! Написал съм ги не защото така ми е хрумнало, а защото това е световен стандарт. Горният пример илюстрира какво имам предвид - ако знаехме състоянието на жената преди бременността, сега нямаше да се чудим дали е остра или хронична инфекция и съответно стратегията за поведение щеше да ни е ясна.

Призовавам ви да си правите изследванията ПРЕДИ, а не по време на бременност.
Д-р Даскалов, ако мога да Ви задам още един въпрос относно изследванията ми за антифосфолипидни антитела:
Анти-кардиолипин IgG-11 (N=10)
                          IgM-23.5 (N=10)
Анти -B2GPI -IgG,IgA,IgM-0.65 (Cut off 0.763)
Това беше от началото на бременността ми и пия аспирин протект всяка вечер по 1. На контролата се получиха следните резултати:
Анти-кардиолипин IgG-1.090
                          IgM-28.139
Това,че ИгМ при контролата се вдига трябва ли да ме притеснява и какви могат да бъдат последиците.Аз продължавам да пия аспирин,но май пак трябва да се ходи на контрола.Какво е Вашето мнение?

Не спирайте терапията (аспирин до 20 дни преди раждане, освен ако наблюдаващият Ви гинеколог не препоръча друго поведение), следете кръвното си налягане, давайте урина за изследване и ходете редовно на ултразвукови прегледи, за да се следи плацентарния кръвоток.
Здравейте д-р Даскалов,

моля да ме посъветвате по следния въпрос:
вече съм 12 г.с и си взех кръвните изследвания. Притеснена съм, че хематокрита ми е под долната граница, както и хемоглобина ми е на долната граница

хематокрит (HCT) - 34.4 (на бележката пише, че границите са от 35-50, но аз видях в Интернет, че за жени са дори 37 нагоре)

хемоглобин - 117

Тези стойности опасни ли са и крият ли рискове за бебето?

Благодаря ви!

Повторете изследването, да не би да е случайно състояние и обсъдете с гинеколога си дали да не приемате някакъв железен препарат. Ако повръщате, вземете мерки срещу това.
Д-р Даскалов, на първо място държа да изразя възхищението си от това, че отделяте от времето си за нас, и съм ви изключително благодарна, както и много други съфорумки.

Съгласна съм с вас, че доста от изследванията трябва да се направят предварително. Но! се оказва, че в доста лаборатории не правят изследванията, които са препоръчителни, преди да се мисли за бебе. Официалното оправдание - ами нямаме много клиенти, които искат тези изследвания...

Тогава как човек да ги направи?

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Здравейте докторе! И аз имам няколко въпроса!

Опасни ли са лекарствата за алергия при евентуална ранна бременост. Например - ксизал.
Вреди ли преднизолона при евентуална ранна бременност? И може ли от него да боли гръдния кош и като че ли хранопровода при завъртане вляво, също болки високо в корема, като разтягане?

Да уточня пия преднизолон след ИКСИ-то, два пъти по едно сутрин и вечер от 5мг, а ксизал от 5 дни, заради страхотна алергия вследствие на инжекциите фраксипарин/засега това май се оказва причината/.

Благодаря за отговорите предварително.
С ПРИЗНАТЕЛНОСТ: Касси


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
*

    aii

  • ***
  • 386
  • На мама чудото :)
Благодаря Ви докторе!
Само не разбрах трябва ли да правя пак контрола заради IgM,което е по-високо от нормалното. И трябва ли това да ме притеснява,че се е увеличило?
Привет д-р Даскалов, :)
Лек ден Ви желая,
Имам следния въпрос:
Вчера /21 г. с./ бях на ФМ, всички органи на бебето са в нормите, няма отклонения, Плацентата - задна, Град 0, структура - нормална, няма отклонения.
Това се случва в Германия, където живея.
Какво се получава пр Доплера на майчините съдове, т. е. доколкото разбрах, измерването на кръвопотока:
Диагноза - /ще преведа буквално от немски, дано да стане ясно/  - повишено Съпротивление /съпротива/ на матката, без Notching. Препоръчва ми се да се пазя и да приемам ок. 300 мг/ден Магнезий /който аз от 2 месеца така или иначе си пия/
Опитах се да изровя нещо по немските сайтове по въпроса, но ми излизат едни научни статии, които още повече ме объркват :(
Бихте ли коментирали с по прости думи, за какво точно става въпрос и какви рискове носи.
Благодаря Ви предварително

*
Д-р Даскалов, пиша ви отново относно изследванията ми за цитомегаловируса. За съжаление, лабораторната грешка е отхвърлена като вариант.

Да уточня, че при феталната морфолия, д-р Димитрова не намери никакви проблеми или отклонения за този срок на бременността.

Моля ви да коментирате следния текст от"American Family Physician", който намерих по въпроса и най-вече  да споделите дали поддържате същата интерпретация на резултатите от тези изследвания!

Тъй като не знаем какъв е бил имунологичният Ви статус преди бременността, трябва да се направи проследяване на количествата IgG и IgM през 2 седмици. Полезно е да проверите нивото на чернодробните трансаминази и да се направи ПКК (да се търси лимфоцитоза). Да се правят серийни ултразвукови прегледи с оценка на количеството амниотична течност и състоянието на плода (особено на главовия мозък). Съвременната диагностика включва амниоцентеза и кордоцентеза (вземане на кръв от пъпната връв вътреутробно) и изследване на имуноглобулини и провеждане на PCR. За съжаление, само ултразвуковото изследване не е достатъчно заради честото безсимптомно протичане на инфекцията.

Д-р Даскалов, бихте ли могъл да ми кажете къде мога да изследвам амниотичната течност за наличието или не на цитомегаловирус?
Проф. Кременски не можа да ми отговори на този въпрос след проведената консултация. Бях изпратена и на консултация във вирусология на ИСУЛ и там ми беше отговорено, че не биха могли да изследват амниотична течност, само серум.
И друг въпрос, колко надежден е Биохимичния скрининг, провеждан в Майчин Дом при положение, че се прави само двоен, а не световно разпространения троен тест? Къде в България се прави троен тест и бихте ли препоръчали да се повтори двойния тест, за да се намали риска от така известните "фалшиви резултати"?
Благодаря ви отново за проявеното търпение към нашите въпроси, в частност моите притеснения!
Д-р Даскалов, бихте ли могъл да ми кажете къде мога да изследвам амниотичната течност за наличието или не на цитомегаловирус?
Проф. Кременски не можа да ми отговори на този въпрос след проведената консултация. Бях изпратена и на консултация във вирусология на ИСУЛ и там ми беше отговорено, че не биха могли да изследват амниотична течност, само серум.
И друг въпрос, колко надежден е Биохимичния скрининг, провеждан в Майчин Дом при положение, че се прави само двоен, а не световно разпространения троен тест? Къде в България се прави троен тест и бихте ли препоръчали да се повтори двойния тест, за да се намали риска от така известните "фалшиви резултати"?
Благодаря ви отново за проявеното търпение към нашите въпроси, в частност моите притеснения!

Обадете се на тел. 931 0713, това е централата на Националната вирусологична лаборатория, и поискайте да Ви свържат с лабораторията по херпесни вируси (какъвто е и CMV). Обяснете им състоянието си и попитайте колегите дали могат да изработят антиген (не антитяло). Ако срещнете затруднения, ще се обадя аз.

Биохимичният скрининг, независимо как е проведен, няма да Ви даде информация по отношение на притесненията Ви, свързани с CMV.
Привет д-р Даскалов, :)
Лек ден Ви желая,
Имам следния въпрос:
Вчера /21 г. с./ бях на ФМ, всички органи на бебето са в нормите, няма отклонения, Плацентата - задна, Град 0, структура - нормална, няма отклонения.
Това се случва в Германия, където живея.
Какво се получава пр Доплера на майчините съдове, т. е. доколкото разбрах, измерването на кръвопотока:
Диагноза - /ще преведа буквално от немски, дано да стане ясно/  - повишено Съпротивление /съпротива/ на матката, без Notching. Препоръчва ми се да се пазя и да приемам ок. 300 мг/ден Магнезий /който аз от 2 месеца така или иначе си пия/
Опитах се да изровя нещо по немските сайтове по въпроса, но ми излизат едни научни статии, които още повече ме объркват :(
Бихте ли коментирали с по прости думи, за какво точно става въпрос и какви рискове носи.
Благодаря Ви предварително

Това е описание на графиката, която отчита скоростта на кръвотока на маточната артерия (a. uterina), изследвана чрез доплер и е част от стандартното изследване във втория триместър на бременността, заедно с феталната морфология. Липсата на Notching е добър показател. Колегите явно се притесняват да не развиете прееклампсия. В България даваме и дузодрил, за да се подобри плацентарния кръвоток. Трябва да насочите вниманието си и към приемането на железен препарат, защото приемът на магнезий намалява усвояването му. Следете си редовно артериалното налягане, урина и серийно (през 4 седмици) проследяване на симетричността на развитието на плода.
Благодаря Ви докторе!
Само не разбрах трябва ли да правя пак контрола заради IgM,което е по-високо от нормалното. И трябва ли това да ме притеснява,че се е увеличило?

Може би не съм се изразил ясно, абсолютната стойност на антителата е по-малко важна от кръвотока през плацентата и от правилното, симетрично и отговарящо на срока на бременността развитие на плода. Ако има такива проблеми, това би Ви пиртеснило, но само незначително увеличение на имуноглобулина - не.
Здравейте докторе! И аз имам няколко въпроса!

Опасни ли са лекарствата за алергия при евентуална ранна бременост. Например - ксизал.
Вреди ли преднизолона при евентуална ранна бременност? И може ли от него да боли гръдния кош и като че ли хранопровода при завъртане вляво, също болки високо в корема, като разтягане?

Да уточня пия преднизолон след ИКСИ-то, два пъти по едно сутрин и вечер от 5мг, а ксизал от 5 дни, заради страхотна алергия вследствие на инжекциите фраксипарин/засега това май се оказва причината/.

Благодаря за отговорите предварително.
С ПРИЗНАТЕЛНОСТ: Касси

Няма връзка между тези лекарства и оплакванията Ви. Съветвам Ви да отидете при гинеколога, направил АРТ, да Ви погледне на УЗ.
Д-р Даскалов, на първо място държа да изразя възхищението си от това, че отделяте от времето си за нас, и съм ви изключително благодарна, както и много други съфорумки.

Съгласна съм с вас, че доста от изследванията трябва да се направят предварително. Но! се оказва, че в доста лаборатории не правят изследванията, които са препоръчителни, преди да се мисли за бебе. Официалното оправдание - ами нямаме много клиенти, които искат тези изследвания...

Тогава как човек да ги направи?

В повечето лаборатории могат да бъдат направени тези изследвания, независимо дали жената е бременна или не, просто ако не е бременна, съответно не се заплащат от касата и това е основният проблем. Но все пак тук говорим за една група жени, които  имат проблеми със забременяването и при тях рисковете при една евентуална бременност са повече, страховете са повече, решенията се взимат по-трудно и т.н. Затова ми се струва логично, а и не само на мен, тази профилактика да се препоръчва активно и да бъде изнесена преди, а не по време на бременност.
В повечето лаборатории могат да бъдат направени тези изследвания, независимо дали жената е бременна или не, просто ако не е бременна, съответно не се заплащат от касата и това е основният проблем. Но все пак тук говорим за една група жени, които  имат проблеми със забременяването и при тях рисковете при една евентуална бременност са повече, страховете са повече, решенията се взимат по-трудно и т.н. Затова ми се струва логично, а и не само на мен, тази профилактика да се препоръчва активно и да бъде изнесена преди, а не по време на бременност.
Доктор Даскалов, аз се намирам точно в това положени, което вие описвате... За мен беше напълно нормално и препоръчително да направя всичките изследвания, които вие указвате преди да пристъпя към ИКСИ, съответно отивам в лабораторията, на която имам доверие, в ценоразписа й на сайта й присъства определено изследване (в случая визирам Рубеолата) и ми се съобщава от служителките, че дадено изследване вече не се прави, защото не се търси... Да, от лекарска и пациентска гледна точка е непростимо това изследване да не се прави, но както вече бях споменала, лабораторията не го прави, защото няма интерес към това изследване ...

Да уточня - аз отивам в тази лаборатория на частни начала, не очаквам нищо от здравната каса, независимо, че като здравно осигурена имам право на определни изследвания (просто нямам нерви за трошене в разправии за направления, и т.н. ...)

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*
Re: Проследяване на бременността, фетална мо&
« Отговор #74 -: Март 12, 2007, 11:01:52 am »
Д-р Даскалов, бихте ли могъл да ми кажете къде мога да изследвам амниотичната течност за наличието или не на цитомегаловирус?
Проф. Кременски не можа да ми отговори на този въпрос след проведената консултация. Бях изпратена и на консултация във вирусология на ИСУЛ и там ми беше отговорено, че не биха могли да изследват амниотична течност, само серум.
И друг въпрос, колко надежден е Биохимичния скрининг, провеждан в Майчин Дом при положение, че се прави само двоен, а не световно разпространения троен тест? Къде в България се прави троен тест и бихте ли препоръчали да се повтори двойния тест, за да се намали риска от така известните "фалшиви резултати"?
Благодаря ви отново за проявеното търпение към нашите въпроси, в частност моите притеснения!

Обадете се на тел. 931 0713, това е централата на Националната вирусологична лаборатория, и поискайте да Ви свържат с лабораторията по херпесни вируси (какъвто е и CMV). Обяснете им състоянието си и попитайте колегите дали могат да изработят антиген (не антитяло). Ако срещнете затруднения, ще се обадя аз.

Биохимичният скрининг, независимо как е проведен, няма да Ви даде информация по отношение на притесненията Ви, свързани с CMV.

Благодаря ви за помощта, д-р Даскалов, но и там ударих на камък - "не правим такова изследване"
Случайно попаднах, обаче на този интернет адрес http://genicalab.com - и те ми казаха, че правят ДНК анализ на амниотичната течност и е възможно да проведат това изследване.

Друг интересен момент е с контролните ми изследвания за цитомегаловируса, които са:
IGG >22 - реф. ст. 0.4 - 0.6
IGM 10.53 - реф. ст. 9 - 11
Разчитам добре, но разсъждавам върху обяснението от Цибалаб, че правят изследването на два различни апарата и затова имат различни референтни стойности за IgM (при предишното изследване реф стойностите за IgM бяха под 15 отрицателни, 15-30 гранични, над 30 - положителни). Вие бихте ли ми помогнали да интерпретирам резултатите и динамиката им!

А въпросът ми за БХС беше повече заради личния ми повишен риск (1:105), установен чрез това изследване и за спокойното ми спане до амниоцентезата и резултатите от нея, което така или иначе е невъзможно...

Още веднъж сърдечно ви благодаря за помощта!
« Последна редакция: Март 12, 2007, 12:58:44 pm от Bora82 »
Д-р Даскалов,
благодаря Ви за отговора.
Лекарят, следящ бременността ми, ми обясни, че това било обусловено и от възрастта ми /на 38г съм :)/, съответно състоянието на кръвоностните съдове.

Поздрави Албена

Д-р Даскалов, моля Ви да коментирате моите резултати от БХС, за което предварително Ви благодаря.Тази седмица ще се срещна с гинеколога,който следи бременноста ми , но вашето мнение е изключително ценно  не само за мен, но и за всички момичета които четат тук.Още веднъж сърдечно благодаря.

ЛМП/SERUM-DOWN/16 г.с. (15+4-16+3)
S-AFP     47.1 U/ml.    /15.5 - 77.75/
S-b-hCG    4.7 ng/ml.   /6.75 - 33.75/  Оц.забележки  L  Mo=13.5]
ЛМП/SERUM-DOWN/Риск
Очакван възрастов риск 1 към 1225

Вашият изчислен риск >>>> 1 към 10000

Оц: H/HH -Високо отклонение, L/LL - Ниско отклонение,?? - неинформативно
« Последна редакция: Март 14, 2007, 10:53:29 am от radostina-v-b »
*

    aii

  • ***
  • 386
  • На мама чудото :)
Благодаря Ви за отговора д-р Даскалов!
В понеделник бях на ехограф и там лекарката каза,че бебето е добре,но не ми стана ясно,като съм 26 г.с. дали 800 гр. е нормално голямо бебе или трябва да е по-голямо.Защото моята позната е 25 г.с и вече бебето е 950 г.р.
*
aii,
но не ми стана ясно,като съм 26 г.с. дали 800 гр. е нормално голямо бебе или трябва да е по-голямо.Защото моята позната е 25 г.с и вече бебето е 950 г.р.
Измерването на теглото е приблизително. Важното е, че бебето е добре.
Прочети тази статия в частта "Колко точно може да бъде ехографското изследване?" и "Защо с напредването на бременността изчисляването става все по-неточно?" - Ултразвукова диагностика.
здравейте д-р Даскалов,

моля да ми отговорите нормално ли е диамтеръра на главичката на бебчето да е с 1,8мм по-малък от седмицата в която съм - т.е. за 14 седмица - диаметъра трябва да е 2,8см, а при мен е 2,62см. Аз съм края на 14 седмица. Допустими ли са такива малки отклонения? и това нещо опасно ли е?

Благодаря!