Може би повечето сте чели вече това,или написаното долу го знаете,но все пак....
От "24 часа" доц.д-р Кожухарова.
...
Тази ваксина регистрирана в България с търговското име "Силгард",предпазва от четири типа човешки папилома вируси(типовете 6,11,16,18),с които са свързани 70% от случаите на рак на маточната шийка и 90% от случаите от случаите с генитални брадавици.
Ваксината е рекомбинативна и не съдържа нито живи,нито убити вируси.Съставена е само от неинфекциозни,вирусоподобни частици.
Проучванията при хиляда доброволци(момичета и жени на възраст от 9 до 26 години) в целия свят са доказали нейната безопасност и много добра поносимост.Те показват ,че имунизацията не е свързана със сериозни нежелани реакции.Най-често е била наблюдавана краткотрайна болезненост на мястото на инжекцията.
Ваксината се прилага мускулно в количество 0,5 мл и имунизационният курс се състои от три последователни дози по схемата 0-2-6 месеца.Съвместима е с другите ваксини,прилагани в детска възраст и може да се прилага едновременно с тях.
Засега имунизацията се препоръчва за момичета и жени на възраст от 9 до 26г. Разбира се,за да бъде постигнат дълготраен ефект върху разпространението на вирусите,е необходимо да бъдат имунизирани не само девойките,а всички младежи,но за целта и необходимо да бъдат проведени повече наблюдения при момчетата.
Смята се,че най-подходящата за имунизация група,при която може да се разчита на оптимален практически резултат,са момичетата на 11-12 години.
Очакваният ефект при имунизация на сексуално активни девойки и млади жени е по-нисък,защото при тях съществува вероятност вече да са инфектирани с един или повече човешки папилома вируси.Затова като най-общ принцип се приема,че имунизацията трябва да предхожда началото на половия живот.Независимо от това обаче,имунизацията е препоръчителна и полезна и за жени до 26-годишна възраст,защото тя все пак може да им осигури определена защита-тези от тях,които са вече инфектирани с един или повече типа човешки папилома вируси,ще бъдат предпазени от инфекция с другите вируси,включени във ваксината.
Трябва да се подчертае,че тази ваксина не е лечебен препарат и не може да бъде използвана за лечение на вече съществуваща инфекция или на свързаните с нея рак или преканцерози.
Колко продължителен ще бъде имунитетът,засега не може да се определи категорично.Наличните към момента данни сочат,че ваксинираните са предпазени поне за 5 години.Фактът,че в този 5-годишен период не е наблюдавано снижаване на постваксиналния имунитет обаче подсказва,че вероятно предпазният ефест ще бъде значително по-продължителен.Във всички случаи са необходими повече и по-продължителни проучвания,които ще покажат средната продължитилност на имунитета и ще дадат отговор на въпроса дали ще бъде необходимо провеждането на реимунизации.
Засега тази ваксина не се препоръчва за бременни жени,защото все още няма достатъчно данни,доказващи,че е безопасна за майката и плода.В случай че жената забременее,след като е започнала имунизация,следващата доза или дози да бъдат отложени и имунизационният курс да приключи след раждането.
Трябва да се има предвид,че имунизацията не отменя необходимостта от прилаганите досега други мерки и по-специално редовните профилактични гинекологични прегледи и разумното сексуално поведение.
Имунизираните жени също трябва да си правят профилактични прегледи,защото ваксината им осигурява протекция срещу четири типа човешки папилома вируси с най-голямо значение,не и срещу абсолютно всички папилома вируси,които могат да даведат до злокачествено заболяване,нито пък предпазва от другите болести,предавани по полов път.
Освен това в случаите,когато не е проведен пълен имунизационен курс или когато жената е имунизирана,след като вече е била инфектирана с човешки папилома вирус,не може да се разчита на протективния ефект на ваксината.