Малко информация от д-р Даскалов. Най-общо казано стандартът за скрининг на бременни до 35 г. възраст е следния:
1. Между 11 и 13,6 гестационна седмица - ултразвуков преглед (оценяват се определени маркери, като CRL, нухална транслуценция, назална кост, кръвоток на трикуспидалната клапа) плюс два биохимични маркера в сенрума - свободен бета ЧХГ и Pregnancy-associated plasma protein-A (PAPP-A).
2. Между 18 - 23 гестационна седмица - ултразвуков преглед (оценяват се двадесетина ултразвукови маркера по тялото на бебето, амниална течност, плацентарен кръвоток) плюс серумен биохимичен скрининг - свободен бета ЧХГ, алфа фетопротеин, естриол и инхибин А (първите два - задължително, останалите - по желание на лекаря и според възможностите на лабораторията).
Целта на занятието е да се оцени риска от раждане на дете с хромозомни аномалии, особено тежките тризомии 21 (синдром на Даун), тризомия 13 (синдром на Патау) и тризомия 18 (синдром на Едуардс), както и дефекти на невралната тръба и други вродени аномалии. Този изчислен риск се сравнява с възрастовия риск на жената, както и с риска от по-нататъшни инвазивни процедури - хорионбиопсия и амниоцентеза. След това се решава дали има нужда от допълнителни изследвания.
При жени над 35 г. възраст рискът от амниоцентеза е по-малък от риска за раждане на дете с тежка хромозомна аномалия, затова се препоръчва направо амниоцентеза без предварителен биохимичен скрининг.