0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

3Д видеозон?
« -: Януари 23, 2007, 18:32:39 pm »
Знаете ли кога се прави в коя седмица?Кога е най- добре?
Re: 3Д видеозон?
« Отговор #1 -: Януари 23, 2007, 18:37:54 pm »
По принцип може и без него. Ако искаш от любопитство се прави към края на бременността, 8 месец например, защото вече бебето е "завършено". А ако питаш за фетална морфология, която успешно се прави и с обикновено узи, важен е човека зад него и се прави сега до 13,6 седмица.
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: 3Д видеозон?
« Отговор #2 -: Януари 23, 2007, 22:05:38 pm »
да коригирам - фетална морфология се прави към 16-20 седмица.
това, дето се прави до 13.6 седмица се нарича нюхална транслуценция и е скрининг за синдром на Даун.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: 3Д видеозон?
« Отговор #3 -: Януари 23, 2007, 22:10:44 pm »
Горещо ти препоръчвам да си направиш 3Д освен в периода в който Джам е писала, но и в периода м/у 30-34.
*
Re: 3Д видеозон?
« Отговор #4 -: Януари 24, 2007, 00:22:08 am »
аз правих 16 или 17 седмица не помня точно фетална по препоръка на д-р, казват че тогава е най добре
17.01.2005                                                                              21.11.2013
Re: 3Д видеозон?
« Отговор #5 -: Януари 24, 2007, 07:45:13 am »
Когато 3Д се прави по-скоро от любопитство, бебето се вижда най-добре около 20 и малко след нея седмици. В края на бременността е мн. голямо и не може да се види така "цялостно", а по-скоро да се наблюдават отделни негови части. 20 - 21 г.с е идеална за фетална морфология с 3Д.
Re: 3Д видеозон?
« Отговор #6 -: Януари 24, 2007, 10:55:41 am »
Като сме отворили темата, искам и аз да си попитам, моят лекар на последното посещение ме попита следващият път - тоест в 15 седмица дали искам биохимичен скрининг. Но след всичко което изчетох и чух, май е по-добре на 3D видеозон да отида направо...какво ще ме посъветвате? и чух че 3D са добри Мазнейкова и Томова, кажете мнение?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: 3Д видеозон?
« Отговор #7 -: Януари 24, 2007, 11:01:59 am »
аз лично препоръчвам Виолета Димитрова за фетална морфология, а Томова - специално за оглед на сърцето, който се прави в 19-20 седмица.
феталната морфология не замества биохимичния скрининг.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: 3Д видеозон?
« Отговор #8 -: Януари 24, 2007, 11:46:58 am »
Направи си и биохимичен скрейтинг - показва вероятността да има генетично заболяване /синдром на Даун например/. Взема се кръв от вената и ако резултатите са лоши, се прави амниоцентеза. лошите резултати сами по себе си не значат, че има нещо нередно. Едва, ако и амниоцентезата ги потвърди, става въпрос за генетично заболяване.
С ФМ голяма част от ген. заболявания не могат да се открият.
Re: 3Д видеозон?
« Отговор #9 -: Януари 24, 2007, 12:07:44 pm »
Непременно си направи биохимичен скрининг! ... ако не си закъсняла, разбира се, 16- 19 г.с....Това е за бебето ти, не за теб!
Специално за д-р Димитрова, която е от МД и работи също в МЦ "Фемина", съм чела и ми казаха не много хубави неща за нея - че била много добър специалист по ФМ, обаче била на настроения.. и ако е в настроение ще ти обърне внимание, ако не - няма.
На мен ми препоръчаха Марков и съм много доволна - изключително внимателен, старателен, отзивчив, без да питаш обяснява подробно.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: 3Д видеозон?
« Отговор #10 -: Януари 24, 2007, 12:36:44 pm »
Специално за д-р Димитрова, която е от МД и работи също в МЦ "Фемина", съм чела и ми казаха не много хубави неща за нея - че била много добър специалист по ФМ, обаче била на настроения.. и ако е в настроение ще ти обърне внимание, ако не - няма.

ти си чела и са ти казали, а аз съм ходила 10 пъти при нея. следователно, моята информация ще да е по-достоверна от твоята!
няма такова нещо "на настроения"! и аз съм ги чувала тия легенди за нея преди да отида, но жената всеки път е била добронамерена, отзивчива и професионална.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: 3Д видеозон?
« Отговор #11 -: Януари 24, 2007, 12:38:57 pm »
Чакайте малко, аз си мисля, че феталната морфология и биохимичния скрининг са 2 две коренно различни изследвания, или бъркам??? Биохимичният скрининг се прави като се изследва кръв, взета от вената, най-общо казано. А феталната морфология се прави посредством УЗИ. Ако не съм права, ще се радвам да разбера и аз истината
*
Re: 3Д видеозон?
« Отговор #12 -: Януари 24, 2007, 12:53:49 pm »
Специално за д-р Димитрова, която е от МД и работи също в МЦ "Фемина", съм чела и ми казаха не много хубави неща за нея - че била много добър специалист по ФМ, обаче била на настроения.. и ако е в настроение ще ти обърне внимание, ако не - няма.

ти си чела и са ти казали, а аз съм ходила 10 пъти при нея. следователно, моята информация ще да е по-достоверна от твоята!
няма такова нещо "на настроения"! и аз съм ги чувала тия легенди за нея преди да отида, но жената всеки път е била добронамерена, отзивчива и професионална.
Бе малко наистина е на настроения - ти си спомняш за колко време ме прегледа с двуплодна бременност - 20-тина минути със събличането и консултацията след това, а казват че минимум 30 за едноплодна. Аз затова и не повторих де :) Но явно наистина е добра, няма съмнение! Единствена тя и първо тя ми обърна внимание за кръвното  налягане, че трябва да го следя.  Може пък да е видяла бързо, каквото я интересува. Аз лично бях притеснена тогава от факта, че прегледа мина толкова накратко. Но пък в МЦ Фемина след това правих фетална ехокардиография при д-р Спасов. Е от него съм МНОГО доволна, гледа, обяснява, много време, търпеливо, независимо че госпожицата се въртеше непрекъснато, прегледа продължи около час за двамата общо, накрая написа заключение на лист А4 за извършен преглед - толкова подробно и прецизно нещо само при д-р Даскалов в Пловдив съм виждала. При всички останали специалисти - по бързата процедура, което не ги прави по-малко добри в областта си, разбира се.
« Последна редакция: Януари 24, 2007, 12:59:56 pm от cygnus »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: 3Д видеозон?
« Отговор #13 -: Януари 24, 2007, 13:04:43 pm »
Cygnus, това, че те е прегледала за 20, а не за 40 минути, не значи, че те е претупала. просто опитното око вижда по-бързо и по-ясно. така поне мисля аз.

sia, правилно си разбрала за същността на двете изследвания. общо взето, един добър специалист по фетална морфология може да види и по оценка на органите дали има признаци за хромозомните заболявания, за които дава насока и биохимичният скрининг. може да се каже, че двете изследвания се допълват, а не заместват.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: 3Д видеозон?
« Отговор #14 -: Януари 24, 2007, 14:18:00 pm »
Малко информация от д-р Даскалов. Най-общо казано стандартът за скрининг на бременни до 35 г. възраст е следния:

1. Между 11 и 13,6 гестационна седмица - ултразвуков преглед (оценяват се определени маркери, като CRL, нухална транслуценция, назална кост, кръвоток на трикуспидалната клапа) плюс два биохимични маркера в сенрума - свободен бета ЧХГ и Pregnancy-associated plasma protein-A (PAPP-A).

2. Между 18 - 23 гестационна седмица - ултразвуков преглед (оценяват се двадесетина ултразвукови маркера по тялото на бебето, амниална течност, плацентарен кръвоток) плюс серумен биохимичен скрининг - свободен бета ЧХГ, алфа фетопротеин, естриол и инхибин А (първите два - задължително, останалите - по желание на лекаря и според възможностите на лабораторията).

Целта на занятието е да се оцени риска от раждане на дете с хромозомни аномалии, особено тежките тризомии 21 (синдром на Даун), тризомия 13 (синдром на Патау) и тризомия 18 (синдром на Едуардс), както и дефекти на невралната тръба и други вродени аномалии. Този изчислен риск се сравнява с възрастовия риск на жената, както и с риска от по-нататъшни инвазивни процедури - хорионбиопсия и амниоцентеза. След това се решава дали има нужда от допълнителни изследвания.

При жени над 35 г. възраст рискът от амниоцентеза е по-малък от риска за раждане на дете с тежка хромозомна аномалия, затова се препоръчва направо амниоцентеза без предварителен биохимичен скрининг.
« Последна редакция: Януари 24, 2007, 14:25:38 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: 3Д видеозон?
« Отговор #15 -: Януари 24, 2007, 14:45:24 pm »
1. Между 11 и 13,6 гестационна седмица - .... плюс два биохимични маркера в сенрума - свободен бета ЧХГ и Pregnancy-associated plasma protein-A (PAPP-A).

2. Между 18 - 23 гестационна седмица - .... естриол и инхибин А


цитираните - къде в България ги правят?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: 3Д видеозон?
« Отговор #16 -: Януари 24, 2007, 15:13:43 pm »
Само в Германия, доколкото ми е известно, но може и да не ми е известно всичко. Взима се кръв и се праща по куриер.

Доскоро в лаборатория Писанец в Пловдив имаше реактиви, но понеже предлагането многократно надвишава търсенето, а реактивите са за много проби и имат фиксиран срок на годност, не е изгодно да се закупуват и така, няма вече.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: 3Д видеозон?
« Отговор #17 -: Януари 25, 2007, 12:23:09 pm »
Специално за д-р Димитрова, която е от МД и работи също в МЦ "Фемина", съм чела и ми казаха не много хубави неща за нея - че била много добър специалист по ФМ, обаче била на настроения.. и ако е в настроение ще ти обърне внимание, ако не - няма.

ти си чела и са ти казали, а аз съм ходила 10 пъти при нея. следователно, моята информация ще да е по-достоверна от твоята!
няма такова нещо "на настроения"! и аз съм ги чувала тия легенди за нея преди да отида, но жената всеки път е била добронамерена, отзивчива и професионална.

Мила, аз изобщо не съм твърдяла, спорила или имала претенции, че инфо-то ми е достоверно, още по-малко съм смятала, че информацията ми е по- или най-... Това се чете/личи от постинга ми. Няма смисъл да го приемаш толкова лично.
За мен остава само съжалението, че все пак не съм отишла при нея. 
*
Re: 3Д видеозон?
« Отговор #18 -: Май 03, 2007, 18:33:47 pm »
Аз правих 23 седмица при д-р. Велковски.
Re: 3Д видеозон?
« Отговор #19 -: Май 25, 2007, 19:10:54 pm »
Мерси за отговорите ви!
Аз ходих в 22 седмица и сега във вторник пак ще ходя за да видя дали всичко си е наред защото при предния преглед ми видяха миомен възел  :?Е малък е 23/28 мм но има верочтност да е пораснал  :? дано не е и да нямам проблеми до края на бременноста! А след това не знам какво ще следва? Казаха ми че има вероятност да изчезне сам ама знам ли....