0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    maggi4ka

  • ***
  • 440
  • Няма невъзможни мечти....
Re: ЗДРАВНА КАСА И ДОКУМЕНТИ ЗА ИНВИТРО
« Отговор #880 -: Януари 16, 2008, 16:46:00 pm »
Имам въпросче. Бяхме решили с доки да правим инвитро този месец - Януари, но пък междувременно през тримесечната почивка реших да е по здравна каса. Мисля си, че докато чакам касата, мога профилактично да направя 2-3 инсеминации. Мислите ли, че дори ако не се получи с инсетата, по този начин ще си подготвя матката и ще имам малко по-голям шанс при инвитрото. Братовчедка ми прави инвитро сега през декември и точно в деня на теста изхвърли и трите ембриончета и аз се сдухах яко покрай нея. Тя е донор на яйцеклетки и всичко излезе доста по-евтино. Дали има някакъв критетрии и, ако попитам доки дали мога да съм донор и аз много ли ще е нагло. В смисъл, точно в момента няма как да намеря пари за инвитро, а и няма как да изтегля кредит, защото имамам доста голяма ипотека + 2 потребителски кредита.Дайте ми съвет. Да питам ли дали мога да съм донор, или да си правя инсета докато имам отговор от казата, който впрочем всички знаем, че хич не е сигурно дали ще е положителен. Мали....много се оплетох, но се надявам да сте ме разбрали.

*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: ЗДРАВНА КАСА И ДОКУМЕНТИ ЗА ИНВИТРО
« Отговор #881 -: Януари 16, 2008, 17:40:54 pm »
maggi4ka, ако февруари стартира програмата и подадеш документи възможно в най-кратки срокове - най-рано април ще получиш протоколите.
Касата поема само лекарствата на стойност до 1650 лв, таксата по процедурата си я самофинансираш. /~2000 лв./
Не виждам как с инсета ще си "подготвиш матката".
Съжалявам за братовчетка ти и това че е прокървила в деня на теста.
Да, когато ставаш донор процедура за донора тя е доста по-ефтина, но да се стимулираш преди ин витро за да станеш донор - не ми се струва подходящ момент.
Инсета преди ин витро можеш да си правиш, но не и стимулирани и не непосредствено в месеца преди процедурата.
Успех и на двете ви! :)

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: ЗДРАВНА КАСА И ДОКУМЕНТИ ЗА ИНВИТРО
« Отговор #882 -: Януари 16, 2008, 18:20:36 pm »
Момичета,забравих да ви кажа за центъра по хематология,ходих сутринта и обясних за какво ни трябва,че през ноември съм давала кръв,и искам сега да ми издадат изследванията.Но казаха,че могат до 14 дни назад.
После извикаха шефка и обясниха ситуацията,и ми направиха компромис,взеха ми кръв и ще ми ги направят безплатно.
Ако имате познати в някой център по кръводаряване,направо ги помолете.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: ЗДРАВНА КАСА И ДОКУМЕНТИ ЗА ИНВИТРО
« Отговор #883 -: Януари 19, 2008, 18:53:50 pm »
Момичета, аз като пълен новак в тези неща, да питам: Значи какъв е реда, отивам направо в клиниката която съм избрала или първо до ЗК?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: ЗДРАВНА КАСА И ДОКУМЕНТИ ЗА ИНВИТРО
« Отговор #884 -: Януари 19, 2008, 19:04:07 pm »
Момичета, аз като пълен новак в тези неща, да питам: Значи какъв е реда, отивам направо в клиниката която съм избрала или първо до ЗК?

Първо прочети в темата какви изследвания се изискват за тази година. Подготви си ги, като събереш стари направени изследвания (не е нужно да се повтаря примерно кръвна група, резус фактор) и си направиш (всъщност ти и партньора ти) нови изследвания, ако нямаш някои от списъка. В началните страници на темата има кодовете на изследванията, които се поемат от касата. След това посети центъра, който си избрала, за да ти прегледат набора от изследвания и да ти напишат експертното становище. И чак тогава в касата за молбата и подаването на документите.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: ЗДРАВНА КАСА И ДОКУМЕНТИ ЗА ИНВИТРО
« Отговор #885 -: Януари 19, 2008, 19:06:47 pm »
Айде, момичета и момчета на берекет да е Новата програма!

Аз да попитам: ние кандидатствахме мин. година с мъжки фактор, сега дали не може да кандидатстваме със женски?  :lol:

"НЗОК заплаща един терапевтичен курс за ЗЗОЛ."
За съжаление, не може, макар сдружение Зачатие да настояваше и да продължава да настоява за отпадане на това ограничение.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: ЗДРАВНА КАСА И ДОКУМЕНТИ ЗА ИНВИТРО
« Отговор #886 -: Януари 19, 2008, 19:08:11 pm »
В новата програма никъде не пише,че изследвания трябва да са с давност до шест месеца.

Не пише, защото това изискване отпадна по настояване на няколко организации, в това число и на сдружение Зачатие.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: ЗДРАВНА КАСА И ДОКУМЕНТИ ЗА ИНВИТРО
« Отговор #887 -: Януари 20, 2008, 23:00:00 pm »
А до кога е срока за подаване на документите?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: ЗДРАВНА КАСА И ДОКУМЕНТИ ЗА ИНВИТРО
« Отговор #888 -: Януари 20, 2008, 23:28:07 pm »
А до кога е срока за подаване на документите?

До достигане лимита на финансова обезпеченост на прорамата.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: ЗДРАВНА КАСА И ДОКУМЕНТИ ЗА ИНВИТРО
« Отговор #889 -: Януари 21, 2008, 10:30:49 am »
Мели,не разбрах,изследванията до шест месеца ли трябва да са.Оставам с впечатление,че нямат валидност.
Вижте какво ми отговориха от НЗОК
Отговор от: НЗОК - 2008-01-16 16:40:39 ;
На основание чл.131, ал.1 от Закона за здравето асистираната репродукция се извършва от лечебни заведения, получили разрешение от министъра на здравеопазването при условия и по ред, определени с наредба № 16 от 25 април 2007 г. на министъра на здравеопазването, обн. ДВ бр.38 от 11 май 2007г. Всички изследвания са с давност до шест месеца.
Имаме спермограма от 08.08.2007 г.,което значи,че има валидност до 08.02.,но ние след тази дата предполагам ще подадем документи,значи няма да ни свърши работа,така ли.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: ЗДРАВНА КАСА И ДОКУМЕНТИ ЗА ИНВИТРО
« Отговор #890 -: Януари 21, 2008, 15:34:53 pm »
Важат ли спермограмите от Клиниката на братя Тодорови за програмата на ЗК,мисля си,че би трябвало да са валидни.
Някъде имаше списък на инвитро центрове,който НЗОК признава,къде беше,че не можах да намеря.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: ЗДРАВНА КАСА И ДОКУМЕНТИ ЗА ИНВИТРО
« Отговор #891 -: Януари 21, 2008, 15:48:03 pm »
Ако ще кандидатствате с женски фактор е достатъчна само една спермограма, направена в клиника по стерилитет.  Ако, обаче ще кандидатствате с мъжки фактор - тогава са необходими две независими спермограми, направени в различни клиники. Silvanchence, най-добре вземете всички изследвания, които имате и отидете в клиниката, в която сте решили да правите ин витрото. Там на място ще ви кажат кои изследвания стават и кои - не. Ще ви пуснат каквото е необходимо и ще ви напишат експертно мнение. Успех!

*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: ЗДРАВНА КАСА И ДОКУМЕНТИ ЗА ИНВИТРО
« Отговор #892 -: Януари 21, 2008, 16:58:12 pm »
Знам за това,по принцип искаме да си проверим положението и същевременно да използваме за втора спермограма за кандидатсване.
Затова питам ЗК при Тодорови признава ли спермограми,ако не,да се ориентираме в друга клиника.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: ЗДРАВНА КАСА И ДОКУМЕНТИ ЗА ИНВИТРО
« Отговор #893 -: Януари 21, 2008, 19:02:44 pm »
Момичета никъде не видях хламидия в изследванията- предполагам тогава, 4е не го искат. Защото си мислех, 4е трябва да се направи.
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: ЗДРАВНА КАСА И ДОКУМЕНТИ ЗА ИНВИТРО
« Отговор #894 -: Януари 21, 2008, 19:16:45 pm »
Момичета никъде не видях хламидия в изследванията- предполагам тогава, 4е не го искат. Защото си мислех, 4е трябва да се направи.

2005 год. хламидията беше в списъка.
Сега не знам.
В интерес на истината до тогава никой не ми беше казал
да изсл. хламидия, а вече имахме 2 опита ин витро.
*
Re: ЗДРАВНА КАСА И ДОКУМЕНТИ ЗА ИНВИТРО
« Отговор #895 -: Януари 21, 2008, 23:02:14 pm »
Вече не е модерна хламидията :lol:Сега актуално е да имаш 1-2-3 лапароскопии. :wink:

Re: ЗДРАВНА КАСА И ДОКУМЕНТИ ЗА ИНВИТРО
« Отговор #896 -: Януари 22, 2008, 11:42:04 am »
Вижте какво инфо намерих  http://varna.dir.bg/2008/01/21/news2569884.html
До колко е вярна информацията не зная, но който ще кандидатства по касата може да се пробва да направи изследванията там безплатно  :wink:
Re: ЗДРАВНА КАСА И ДОКУМЕНТИ ЗА ИНВИТРО
« Отговор #897 -: Януари 22, 2008, 15:28:55 pm »
И аз не можах да разбера дали изследванията трябва да са до шест месеца.Аз имам почти всички,но са от март 2007,дали ще ме върнат?
Re: ЗДРАВНА КАСА И ДОКУМЕНТИ ЗА ИНВИТРО
« Отговор #898 -: Януари 22, 2008, 20:09:05 pm »
Цеци, звънни на д-р Боева в РЗОК Пловдив - 032 60 30 26 за да си сигурна.
Момичета никъде не видях хламидия в изследванията- предполагам тогава, 4е не го искат. Защото си мислех, 4е трябва да се направи.
Миналата година подавах без хламидия.
« Последна редакция: Януари 22, 2008, 20:10:56 pm от *vera »
*
Re: ЗДРАВНА КАСА И ДОКУМЕНТИ ЗА ИНВИТРО
« Отговор #899 -: Януари 23, 2008, 10:52:43 am »
Имам едно питане, като предварително се извинявам за невежеството си.  :oops:
Какво значи: "Двустранна, пълна или частична обтурация на маточните тръби, доказана с ХСГ (хистеросалпингография) или ЛС (лапароскопия)" - цитат от програмата на НЗОК за 2008г.
Аз съм с една запушена и една усукана тръба, доказано с ХСГ - цветна снимка. На 32 години съм и правим опити от около ..... 3 години (леле колко много са станали)
Втория ми въпрос е дали се вмествам в тези критерии и има ли изобщо смисъл да подавам документи в НЗОК.
Благодарим Ви Д-р Александров!