0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    mary 1

hormon FT 4
« -: Април 07, 2005, 09:24:50 am »
Njkoi znae li hormona FT 4 za kakvo e?
*
hormon FT 4
« Отговор #1 -: Април 07, 2005, 09:40:29 am »
Доколкото знам е хормон на щитовидната жлеза. Когато ми пускаха изследвания, за да видят дали работи нормално щитовидната жлеза  ми назначиха FT4 и TSH.
*
hormon FT 4
« Отговор #2 -: Април 07, 2005, 09:48:25 am »
Някъде из сайта се споменаваше този хормон.

fТ4 (свободен тироксин) - той е от групата на тироидните хормони и както ти е казала Тифани е свързан със щитовидната жлеза

Намерих и една статия по въпроса:

Тиреоидни хормони (Т3, Т4)

Т3 - трийодтиронин, Т4 - тироксин.

Щитовидната жлеза секретира ежедневно (при възрастни с нормална функция на щитовидната жлеза) по около 90m g Т4 и около 8-10m g Т3. Предполага се, че само трийодтиронинът (Т3) е активния хормон. Той се изгражда, както в резултат на секрецията на щитовидната жлеза, така и чрез периферно дейодиране на тироксин.

В кръвта тироидните хормони циркулират в свързана и свободна форма, като свободните им фракции са минимална част (под 0,4%) от общата концентрация. Свързаните форми (хормоните са свързани с белтъци - носители) възпрепятстват елиминирането на двата хормона чрез бъбреците и черния дроб, осигурявайки необходимото депо, което чрез обратимо равновесие със свободните фракции осигурява необходимите количества активни (свободни) хормони за метаболитните нужди при определени условия.

При определяне на общата концентрация на хормоните в серума (т.е. общото количество свързани с белтъци и свободни хормони) възникват интерпретационни затруднения при изменения в съотношенията на свързването с белтъците. По тази причина по-сигурно е определянето на концентрацията на свободните хормони - свободен Т3 (FT3) и свободен Т4 (FT4).

Регулацията на щитовидната хормонална секреция е сложна: в хипоталамуса се отделя TRH (тиреотропен рилизинг /освобождаващ/ хормон), който повлиява синтеза и освобождаването на ТТХ (тиреотропен хормон = TSH) от предния дял на хипофизата; ТТХ стимулира чревната резорбция на йод, образуването на хормоните на щитовидната жлеза и отделянето на Т3 и Т4; нивата на щитовидните хормони по пътя на отрицателната обратна връзка регулират нивото на ТТХ (при високо ниво на щитовидните хормони, следва потискане секрецията на ТТХ и обратно при ниско ниво на щитовидните хормони следва стимулиране секрецията на ТТХ).

Отклоненията в нивата на щитовидните хормони могат да бъдат в посока повишение или намаление. За пълната функционална характеристика на щитовидната жлеза е необходимо изследването на: FT3, FT4 и TSH.

"С моя приятел споделяме всички проблеми. Често не успяваме да ги решим, но това, че сме един до друг, готови да се изслушаме, е единствената помощ която ни е нужна!"Линда Макфарлън
hormon FT 4
« Отговор #3 -: Април 08, 2005, 02:51:52 am »
Здравейте, както писах в темата за щитовидната жлеза, боледувам 6 години от базедова болест и този хормон го изследвам редовно, както и FТ3,ТТХ. Ако хормона е извън референтната граница, значи има проблен и консултацията с ендокринолог е наложителна. :!:
*
hormon FT 4
« Отговор #4 -: Април 08, 2005, 06:35:10 am »
Какво означава да е ниско FT4? Мойто е на долна граница.
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
hormon FT 4
« Отговор #5 -: Април 08, 2005, 08:48:09 am »
Сигнус, от приятелка, която има проблеми с щитовидната жлеза съм чувала, че не е добре нито да са ниски стойностите, нито високи. Разбира се, аз не съм компетентна, но не е лошо да се консултираш с ендокринолог.
*
hormon FT 4
« Отговор #6 -: Април 08, 2005, 09:38:00 am »
Цитат на: Lali
Сигнус, от приятелка, която има проблеми с щитовидната жлеза съм чувала, че не е добре нито да са ниски стойностите, нито високи. Разбира се, аз не съм компетентна, но не е лошо да се консултираш с ендокринолог.



Lali, възможно ли е според теб това да е в резултат на ин витрото , защото ги правих 2 седмици след 2-рия ми опит. Преди това ми бяха в норма, а преди 2-3 години си бях правила ехография на щитовидната и беше наред...
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
hormon FT 4
« Отговор #7 -: Април 08, 2005, 10:12:47 am »
Сигнус, аз нищо не разбирам. Мойта приятелка години наред имаше проблеми с щитовидната жлеза /в крайна сметка я оперира/ и тя беше изучила изоснови ендокринните проблеми. Тя обаче нямаше проблеми със забременяването. Единственото, което ми каза е, че не е добре хормоните да са нито към долната , нито към горната граница.
Наистина от логична гледна точка ин-витро стимулацията е голямо натоварване за организма. И мисля, че трябва да изчакаш няколко цикъла и тогава да повториш изледването. Би трябвало да се нормализира. И пак казвам от логична гледна точка. Не се притеснявай за момента. Все пак ти е в граници.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
hormon FT 4
« Отговор #8 -: Април 08, 2005, 22:40:45 pm »
Цитат на: cygnus
Какво означава да е ниско FT4? Мойто е на долна граница.


Cygnus, както знаеш, моят е даже ПОД долната граница.
от друга страна пък, TSH ми е напълно в норма, при това в средата на новите референтни стойности, не на старите. а пък четох, че когато T4 е нисък, TSH е висок, за да компенсира. та ми е странно какво е положението.
в понеделник съм на ендокринолог, след което се надявам да знам повече и да снеса информация.
бих те посъветвала и ти да идеш на ендокринолог. ехография преди две-три години не фърфи... :P
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

hormon FT 4
« Отговор #9 -: Април 08, 2005, 23:25:08 pm »
Здравейте момичета, най-добре е да се консолтирате с ендокринолог, разбира се, но нека да опиша симптомите, които по-принцип човек трудно би забелязал. А те са промяна в теглото, сърцебиене, намален или учестен пулс, нервност, изпъкване на очите, потене. Има различни видове гуша, така че само лекар може да определи това. Все пак ако хормоните не са в границата си има проблем.Това е което знам от опит, дано е полезно.
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
hormon FT 4
« Отговор #10 -: Април 09, 2005, 09:50:26 am »
Сега пък аз да цитирам Джам, която пък цитира Мели: "Момичета, не си обменяйте диагнозите"
Аз имам винаги съм имала признаци за проблем с щитовидната жлеза + на външен вид /всеки лекар  щом ме види веднага ме праща на ендокринолог, имам лека изпъкналост, която е незабележима за обикновените хора, но лекарите веднага се хващат за нея/. И аз понеже съм страхлива щом някой лекар ми каже, защо не си изследваш щитовидната жлеза /общо взето на две-три години се случва/ веднага отивам. Разбира се за щастие се оказва, че проблеми няма.
hormon FT 4
« Отговор #11 -: Април 11, 2005, 08:55:14 am »
Моя FT4 също е малко под далната граница и в съчетание с викоси стойности на МАТ моята ендокриноложка каза : тироид на Хашимото. Утре съм пак на ендокринолог, за да ми пуснат нови изследвания и ще видим има ли промята.
Дони изчакай един цикъл и си ги пусни пак, сего меже да се влияят от процедурите! А МАТ пускаха ли ти?
Матей - 1.04.2006 г
*
hormon FT 4
« Отговор #12 -: Април 11, 2005, 09:42:10 am »
Цитат на: venus_melena
Моя FT4 също е малко под далната граница и в съчетание с викоси стойности на МАТ моята ендокриноложка каза : тироид на Хашимото. Утре съм пак на ендокринолог, за да ми пуснат нови изследвания и ще видим има ли промята.
Дони изчакай един цикъл и си ги пусни пак, сего меже да се влияят от процедурите! А МАТ пускаха ли ти?


Това ли са ТАТ и МАТ?

Анти-тиреоглобулин антитела : 0,63    (<1,1)
Анти-микрозомални антитела :  0,51    (<1,1)

Ето ми го FT4 : 0,8 (0,8-2,2ng/dl)
при TSH : 3,2 (0,25-5 мIU/ml)
hormon FT 4
« Отговор #13 -: Април 11, 2005, 09:58:21 am »
Да, Дони, това са ТАТ и МАТ. А TSH ми се вижда завишен - трябва да е под 3, а най-добре под 2. Моя е 2,27 през октомври. Мат и ТАТ са добре. Какво каза Конова?
Матей - 1.04.2006 г
*
hormon FT 4
« Отговор #14 -: Април 11, 2005, 10:23:42 am »
Още нищо - има още малко изследвания да излязат и ще напише заключение. Какво значи завишен TSH? Прочетох, че има връзка с ниското FT4. Лекува ли се?
hormon FT 4
« Отговор #15 -: Април 11, 2005, 10:50:02 am »
Да с L-тироксин.
Матей - 1.04.2006 г
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
hormon FT 4
« Отговор #16 -: Април 11, 2005, 10:58:09 am »
Цитат на: cygnus
Още нищо - има още малко изследвания да излязат и ще напише заключение. Какво значи завишен TSH? Прочетох, че има връзка с ниското FT4. Лекува ли се?


значи, когато Т4 е под нормата, обикновено TSH е завишен - за да компенсира това понижение. по принцип се лекува с медикаменти.
иди на ендокринолог.
аз ходих днес на ендокриноложка, тя погледна резултатите и отсече - това е грешка! каза - щом TSH е в норма, значи не можело FT4 да е под норма... много нещо беше категорична, та не знам дали да не потърся и второ мнение... след няколко дни ще ходя пак да ме гледа на ехограф, пак ще докладвам.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
hormon FT 4
« Отговор #17 -: Април 11, 2005, 11:07:04 am »
Джам, ама виж, че и при Вени е било така!

Благодаря ви момичета! :thankyousign:
Ще отида, но ще е след един месец за да се намали евентуално влияние от изминалата хормонална стимулация ако може да се подозира такова.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
hormon FT 4
« Отговор #18 -: Април 11, 2005, 12:10:49 pm »
Цитат на: cygnus
Джам, ама виж, че и при Вени е било така!


При Вени има високи стойности на ТАТ и МАТ, каквито при нас не се наблюдават...
не искам и на ендокринолог да се правя, ще продължавам с консултациите :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
hormon FT 4
« Отговор #19 -: Април 11, 2005, 12:49:56 pm »
Моля ви да ми препоръчате добър ендокринолог в София за да си запазя предварително час, защото ще идвам след около месец.