0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Въпрос относно токсоплазмоза
« -: Октомври 13, 2006, 16:05:22 pm »
Здравейте,притеснен съм от факта че при направено серологично изследване на съпругата ми се оказа, че има в кръвта си наличие на IgG анти-тела.Лекаря ни каза, че трбв ада направи още един тест за да се установи дали има наличие на IgM анти-тела,но стойноста на IgG ни се видя доста висока - IgG ELISA 2580 Cut off-0.460.Може ли някой да ми обясни тези стойности-дали са много високи или е нормални. Много съм притеснен от това , че съпругата ми е бременна в 7-я месец. Доколкото разбрахме е доста опасно.А притеснението ми ме кара да търся информация преди да изтекат 3-те седмици до следващия тест.
Благодаря предварително
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпрос относно токсоплазмоза
« Отговор #1 -: Октомври 13, 2006, 16:11:03 pm »
А има ли предишни направени изследвания за токсоплазма или това е първото изследване?



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпрос относно токсоплазмоза
« Отговор #2 -: Октомври 13, 2006, 16:18:02 pm »
Не това е първото изследване,и роблема е че толкова се шашнахме , че забравих да питам лекаря какви са нормалните стойности при човек - който има антитела в следствие на прекарана преди години ифекция.Лошото е , 4е родителите и имат котка в апартамента.Но понеже знаехме за токсоплазмозата -жена ми не контактуваше с котката,но все пак контакта по въздуха го е имало:(((
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпрос относно токсоплазмоза
« Отговор #3 -: Октомври 13, 2006, 16:49:15 pm »
Нека излезе и другия имуноглобулин и тогава ще го обсъждате с лекаря. Стойностите са високи, но нищо повече не мога да ти кажа.

Затова настояваме да се правят изследвания преди, а не по време на бременност, но кой ли ни слуша. /Упрекът не е към тебе, а към онези чиновници, които смятат, че пренатален скрининг не съществува./
« Последна редакция: Октомври 13, 2006, 16:52:55 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпрос относно токсоплазмоза
« Отговор #4 -: Октомври 13, 2006, 16:56:58 pm »
Забравих - обсъдете с гинеколога дали не е добре да се изследва и IgA.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпрос относно токсоплазмоза
« Отговор #5 -: Октомври 13, 2006, 17:14:51 pm »
Ние всъщност имахме доста дълъг период от време през който опитвахме да направим бебе(около 3 години) и тъкмо мислехме че няма да се получи и то стана, затова сега сме притеснени от това нещо,страх ни е че радоста ни мойе да стане мъка.Аз между другото споменах веднага на първата консултация , че имаме контакт с котка, но гинеколожката ни каза че надали ще има проблем и без изследване.Надеждата ни е там,че съругата ми преди 10-на години е имала котка и се надяваме тези анти-тела да са остатъци от тогавашно заразяване.
Re: Въпрос относно токсоплазмоза
« Отговор #6 -: Октомври 13, 2006, 17:24:33 pm »
По принцип в Плевен не се правят анализи за IgM, не съм сигурен дали и за IgA е така?!? Дадохме кръвта за изследването и ни казаха че в София се изпраща материала където се прави теста.А може ли д-р Даскалова да ни кажете някакви приблизителни нормални нива,защото така не можем да разберем колко голяма е разликата от нормалните стойности? Във форумите четох някакви 1:320 или 1:560 но при нас не са означени така, а пише IgG 2580 Cut off 0.460???
Благодаря
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпрос относно токсоплазмоза
« Отговор #7 -: Октомври 13, 2006, 18:23:08 pm »
Попитахте ли тук - http://repro.immunelab.info/index.php?l=3.26

Всяка лаборатория има свои стойности, примерно нашите са Токсоплазмоза IgG- MEIA IU/ml (< 2- Отр.); (2 - 3- Сива зона); (над 3- Положителен). Попитайте в лабораторията този резултат положителен ли е според техните стойности.

Това 1:320 или 1:560 е при изследване за титър на антитела, т.е. качествено, а вие сте направили по-доброто, количествено изследване на имуноглобулин. Все пак всяко наличие на положителен IgG налага допълнително уточняване на вида на инфекцията чрез другите два имуноглобулина, както и с ултразвуково проследяване на развитието на плода. И вече е въпрос на преценка дали ще се провежда лечение по време на бременността.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпрос относно токсоплазмоза
« Отговор #8 -: Октомври 14, 2006, 11:26:49 am »
Благодаря ви за компетентните отговори д-р Даскалова,трябва да призная ,че малко намаляват напрежението в нас.
Относно УМБАЛ - Плевен не сме се сетили ,но поради това че паразитолога който назначи излседването за IgM ни каза,
че такова изследване се правело само в София, но не разбрах къде.А този лекар е и преподавател в Медицинска- Плевен
и би трябвало да знае ако в УмБАЛ може да се правят такива анализи.Но ще поптам и там за всеки случай.
Относно ехографа - жена ми доста честичко ходи при гинеколожката за да гледат бебчето, и когато се обадихме да и кажем
за наличието на IgG антитела - тя ни каза да не се притесяваме, защото на ехографа се виждало че бебето е наред (в смисъл :
костна с-ма,органи и т.н), но според мен на обикновен ехограф нищо не се вижда,може би ако отидем на триизмерен
ще е по-добре??? Да настояваме ли за това??? И да ви попитам още нещо,според вас добре ли ще направим ако -
независимо от това дали резултата от анализа е отрицателен- след раждането на бебчо му се направи  серологичен тест
за антитела???Благодаря ви предварително.
Re: Въпрос относно токсоплазмоза
« Отговор #9 -: Октомври 14, 2006, 11:46:43 am »
 И още нещо, възможно ли е тези антитела да са в резултат на причинена инфекция преди доста време , но да са просто в по-висока концентрация независимо от по-дългия период.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Въпрос относно токсоплазмоза
« Отговор #10 -: Октомври 14, 2006, 12:19:12 pm »
Извинявайте, че се намесвам в темата, просто и на мен е правено такова изследване и по същия начин и на мен ми беше открита инфекцията. Държа да уточня, че имам здраво бебе, което се развива без проблеми. На него след това не е правен тест за токсоплазмоза, а и не са ми казвали, че е задължително. Тъй като по време на бременността съм предала според тях моите антитела.
Резултатите от моето изследване са:
Toxo-IgG-EIA >300.0 U/ml positiv
Toxo-IgM-EIA negativ
Правени са обаче в Германия и не знам дали в България и конкретно в Плевен правят. Все пак щом Мели ви и е казала - може да проверите.
Преди всичко е хубаво да се успокоите, най-вече съпругата ви. Ако има прекарана такава инфекция и не е ново заразяването - то опасност за бебето ви няма. На мен ми обясниха, че много често тази инфекция се предава и от недобре обработено месо. Така че занапред когато приготвяте месо - желателно е да е добре обработено термично. За котките - във ветеринарните болници правят също изследване за токсоплазмоза и може да проверите дали вашата котка има такава инфекция.
Нямам за цел да ви плаша, просто да ви успокоя, че много често се случва да изкараме такава инфекция без да разберем и носим антителата.
Пожелавам на съпругата ви лека и успешна бременност и накрая едно здраво и щастливо бебе!
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: Въпрос относно токсоплазмоза
« Отговор #11 -: Октомври 14, 2006, 12:36:52 pm »
Здравейте Ганка, по принцип ние знаехме за това че месото трябва да се обработва
много добре и така сме се старали,но притесненията ни идат само от наличието на котка
при родителите и,макар че не живеем с тях често се отбиваме и жена ми въпреки старанието
си да не се доближава до котката има  все пак непряк контакт. Притесненията са ни , че
стйоноста на резултата е доста висок,т.е. периода на инфекция е скорошен :((((.
Вярно , че докато не пристигнат резултатие за IgM нищо не се знае все още,но такава е
човешката природа.Ние мислим после да направим още един тест за IgG и IgA за по-голяма
сигурност.Вие когато получихте резултатите от изследването много ли се притеснихте и ако "да"- как
успяхте да запазите духа си силен???
Поздрави
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпрос относно токсоплазмоза
« Отговор #12 -: Октомври 14, 2006, 18:14:39 pm »
Точно това е проблемът - че няма предишна стойност на IgG, за да преценим дали сегашната е в резултат на стара и вече преминала инфекция или в момента се покачва заради настояща и активна такава. Теоретично и двата варианта са възможни и докато не стане и IgM, само ще гадаем. Възможно е наистина, както е било при Ганка, да няма проблем и да се роди здраво бебе.

Токсоплазмата може да се пренася и по други начини, напр. с хлебарки, което обяснява защо се заразяват хора, които никога не са имали котка.

Триизмерният УЗ няма да даде повече информация, но е добре да се гледа на апарат с добра разделителна способност и от опитен гинеколог, за да не се пропуснат дребни увреди.

Желая ви по-малко притеснения и повече здраве! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Въпрос относно токсоплазмоза
« Отговор #13 -: Октомври 14, 2006, 23:47:00 pm »
Ние имаме доста отдавна котка и година преди да забременея котката почина. Освен това докато бях бременна във втори месец, бяхме на гости за 3 дни при приятели, които имат котка, така че аз също бях в контакт с животно, дори без да го пипам. Резултатите бяха в самото начало още и в първия момент бях изключително силно притеснена, но моята лекарка каза, че това е стара инфекция и това са вече антителата. В интерес на истината, тъй като съм в рискова група бременност, ми беще ужасяващо притеснено, тъй като сестрата на лекарката, която се занимава с изследванията ме пита още 3 пъти дали искам да ми правят изследване. След разговор с моята лекуваща лекарка взехме решение да не правим такова, тъй като няма риск за мен и за бебето.
Все пак докато не получите второто изследване - не може да се каже каква е инфекцията - стара, нова или това са антитела.
Преди всичко желателно е да имате доверие в лекаря си и да не се притеснявате да питате и споделяте това, което ви притеснява. Смятам също, че излишното притеснение може да ви навреди доста, така че успокойте се и вярвайте в хубавия край на така стеклите се обстоятелства.
Късмет!
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: Въпрос относно токсоплазмоза
« Отговор #14 -: Октомври 16, 2006, 09:17:56 am »
Здравейте , благодарим ви много за топлите думи. Стискайте палци да са наред резултатите.
Ще ви информирам  за резултата,какъво и да е той,постоянно се моля да е отрицателен.
Поздрави.
*
Re: Въпрос относно токсоплазмоза
« Отговор #15 -: Октомври 17, 2006, 10:46:06 am »
Стискам ви палци! Само да споделя, че при мен IgG беше завишена и пращах серум в София  за IgM - доц. Курдова в Паразитологията. След една седмица получих резултата - беше негативен. Всичко ще бъде наред, не се притеснявайте!
*
Re: Въпрос относно токсоплазмоза
« Отговор #16 -: Декември 07, 2012, 21:51:41 pm »
Доста време е минало, но имам въпрос по темата. Много добра моя приятелка е в 12г.с. и днес е направила всички изследвания и резултата и е IgM positive за токсоплазмоза. Всички са много притеснени, няма изследване за IgG. Някой може ли да даде съвет какво означава това, какво се прави от тук нататък и т.н.
Благодаря


*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Въпрос относно токсоплазмоза
« Отговор #17 -: Декември 07, 2012, 22:28:16 pm »
Цитат
Доста време е минало, но имам въпрос по темата. Много добра моя приятелка е в 12г.с. и днес е направила всички изследвания и резултата и е IgM positive за токсоплазмоза. Всички са много притеснени, няма изследване за IgG. Някой може ли да даде съвет какво означава това, какво се прави от тук нататък и т.н.
Благодаря


Криси, виж това: http://www.genicalab.com/files/broshureTOXO.pdf
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Въпрос относно токсоплазмоза
« Отговор #18 -: Декември 07, 2012, 22:33:12 pm »
*
« Последна редакция: Декември 07, 2012, 22:58:31 pm от elle22 »
*
Re: Въпрос относно токсоплазмоза
« Отговор #19 -: Декември 08, 2012, 10:36:09 am »
Благодаря ти много elle22 :)
Искрено се надявам всичко да и мине ОК, до колко реално това наистина е проблем? И как се лекува, някой знае ли?