От НЗОК има отговор до Г-н. Николай Николов - Секратар по Соц. политика на Президента.
Пратили са копие и до нас.
Нямам скенер и утре ще го препиша и ще го кача
ДО Г-Н НИКОЛАЙ НИКОЛОВ
СЕКРЕТАР ПО СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИЛКА
НА ПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКА
БЪЛГАРИЯ
КОПИЕ: ИРИНА ТОНЧЕВА
Относно: изх. N 94-00-4520 от 26.09.2006г. На Администрацията
на Президента на Рбългария
наш вх. N 01-00-86/27.09.2006г.
УВАЖАЕМИ Г-Н НИКОЛОВ,
Във връзка с Ваше писмо с наш вх. N 01-00-86/27.09.2006г., относно повдигнатите въпроси от Сдружение „Зачатие“ по програма за лечение на безплодието при жената,
Националната здравно осигурителна каса /НЗОК/ изразява следното:
НЗОК разработва съвместно с консултанти по профила на заболяването програми за лечение на заболявания. Всяка програма има определена финансова обезпеченост в рамките на бюджета за лекарства, приет от Народното събрание.
Програмата за лечение на безплодието стартира през февруари 2005 г.
Чрез нея се осигуряват основните лекарствени продукти, необходимио за прилагане на процедрата като цяло.
За периода от 01.02.2005г до 02.12.2005 г. НЗОК осигури финансиране на предписаната медикаментозна схема на 1258 жени. Стойността на един крс, заплатен от НЗОК е 2660 лв. По информация, изискана от центровете по репродуктивно здраве, извършващи процедурата „ин витро“, до 30.03.2006г. Само 618 жени са включени в стимлационна схема за „ин витро“.
През 2006 г. С решение на Управителния съвет на НЗОК от 09-01-2006 г. Бяха осигурени средства за нови 600 здравноосигурени жени (ЗЗОЛ). До края на м. Април постъпиха 805 молби и дкументи, като до м. Август бяха отпуснати лекарствени продукти по програмата на 607 ЗЗОЛ, 18 молби бяха неодобрени като неотговарящи на изискванията на програмата, 7 анлирани поради настъпила беременност, 2 върнати по молба на ЗЗОЛ.
Считаме за необходимо да Ви предоставим тази фактология, която е представяна на други институции и на обществеността и която доказва, че НЗОК изпълнява задълженията си оптимално в рамките на финансовите си възможности. Бихме искали да точним, че при прилагането на процедурата „ин витро“ липсва елемент на еотложност и в тази връзка не може да се квалифицира като лечение в смисъла на други хронични заболявания, за които НЗОК напълно или частичбо заплаща лекарствените продукти и преустановяването на което би довело до рязко влошаване на състоянието.
По отношение на направените възражения за получаване на отговори в електронната страница на НЗОК следва да уточним:
Многобройните коментари и нееднократното повторение на вече зададени въпроси затрудняват обслужването на електронната страница и прави трудна ориентацията на всички потребители, т.е. Въпросът има чисто техническа страна. Не би било възможно отговорите на едни исъщи въпроси да се различават при положение, че няма промяна в обстоятелствата и съответно липсва дрга актуална информация. Не малка част от коментарите съдържат обидни и нецензурирани квалификации. Считаме, че такива материали не следва да се допускат на официалният сайт на една институция.
Бихме искали да Ви уверим, че както и до сега, НЗОК ще уведоми своевременно всички заинтересовани лица в слчай на осигуряване на финансова възможност за удовлетворяване на подадените молби.
ДИРЕКТОР: Д-Р РУМЯНА ТОДОРОВА
05.10.2006