Гане,Специално за теб копвам малко съвети за приготвяне на храната:
Кулинарна обработка на хранителните продуктиКогато готвя за детето си, винаги се старая да запазя максимално хранителната стойност на продуктите. Не се придържам толкова много към рецептите за ястия, колкото до следните
четиринадесет правила:
1. Никога не оставям продуктите да киснат във вода. Мия ги винаги на течаща вода.2. Почиствам и нарязвам продуктите непосредствено преди да ги сложа в тенджерата, за да не стоят нарязани на въздуха. В целите, необелени и ненарязани плодове и зеленчуци витамините са много по-устойчиви. При белене, рязане, раздробяване от клетките се освобождават окислителни ферменти, които много бързо разрушават витамин С и А.
3. Никога не варя излишно дълго продуктите - това увеличава загубата на витамини. Слагам ги последователно в съда според това, колко време е необходимо за сваряването им:
- най-напред варивата и месото;
- после корените;
- накрая листните зеленуци и доматите.
Необходимото време за сваряване:
- на картофите е 20-30 минути, според това дали са нарязани или не;
- на зелето е 25-30 минути;
- на морковите - около 25 минути;
- на зрелия фасул - от 1ч и 30 мин до 3ч според сорта (и ако не се бели)
- на ориза - 30 минути.
4. Винаги поставям продуктите да се варят в кипяща, леко подсолена вода. Високата температура разрушава ферментите, които са главните разрушители на витамините. В хладка вода (30-40 градуса) обаче активността им, а с това и загубата на витамини силно се повишава.
5. Старая се да огранича достъпът на въздух до продуктите, като следя зеленчуците да бъдат покрити с вода, тенджерата да бъде плътно захлупена и да не я отхлупвам често. Не бъркам яденето, при нужда леко разклащам тенджерата. Между водата и капака оставям малък слой въздух.
6. Когато е възможно зеленчуците за пюре варя на пара - наливам на дъното на съда 3-4 пръста вода, над водата поставям решетъчно дъно (и голяма цедка става), върху което, след като заври водата, поставям измития зеленчук и захлупвам плътно с капак. (При варене на картофи във вода, ако са белени, в нея преминават около 25% от минералните им вещества и само 0.5% ако се варят небелени на пара.)
Колкото по-ситно е нарязан плодът или зеленчукът, толкова по-голяма част от витамините му се разрушават. Витамин С в картофите се запазва най-добре, ако се пекат или варят на пара необелени, а се разрушава най-много като се приготвят на пюре. Много подходящи за запазване на хранителната стойност на продуктите при варене са тенджерите за варене под налягане - в тях продуктите се обработват за кратко и при липса на въздух. Добавката на готварска сол, захар, киселини и сгъстяването на храната със застройка (яйце, брашно, мляко) предпазват до голяма степен витамин С от окисляване и разрушаване.
7. Никога не изхвърлям водата, в която са варени хранителните продукти, защото тя съдържа ценни минерални вещества и витамини. При варенето около 3/4 от витамините и минералните вещества на продукта се извличат и преминават във водата.
8. Не слагам хлебна сода във водата, защото в алкална среда витамини С и В1 бързо се разрушават.
9. Не употребявам ръждясали кухненски прибори и медни съдове, защото в присъствието на желязо и мед много бързо се разрушава витамин С. Най-подходящи са стъклените и емайлираните съдове. Емайлираните обаче трябва да са съвършено здрави, ненапукани и неолющени.
10. Избягвам претоплянето и продължителното престояване на храната, защото при това витамините силно намаляват.
11. Краве масло прибавям винаги накрая, след като храната е вече готова.
12. Трябва да се избягва повторното варене на млякото - след сваряване го изстудявам бързо без да го отхлупвам.
13. При приготвяне на гарнитури трябва зеленчуците да се варят на пара.14. При приготвяне на компоти захарта се слага още в самото начало и плодовете се варят в подсолена вода.За приготвяне на храната на детето ми винаги избирам най-пресните, цели и здрави зеленчуци, които мога да намеря на пазара.
Яйцата, които използвам, винаги са пресни - до 14 дни след снасянето им. Познавам ги по желеподобния прозрачен и неводнист белтък, неразливащия се жълтък и несъмнителната миризма. Начин за проверка на яйцата е чрез потапяне в 10% разтвор на готварска сол - пресните яйца потъват в него, а полупресните и старите - плуват или излизат на повърхността.
Яйцата, които се дават на деца трябва да са твърдо сварени. За целта е необходимо да се варят минимум 15 минути.
Месото, което избирам не е тлъсто, най-често е пилешко филе, свински шол или агнешко (телешкото месо е изключително полезно и подходящо за малки деца, но много майки го избягват заради страха си от болестта ''Луда крава''). Доброкачественото месо е почти сухо, с хубав свеж и бледорозов цвят, твърдо и еластично. Когато се натисне с пръст, вдлъбнатината му се изглажда бързо. Трябва да има приятен специфичен дъх на прясно месо. Когато купувам кайма винаги избирам месото и моля продавачките в магазина да ми го смелят. Винаги купувам месо от магазини, за които съм сигурна, че продават контролирано от ДВСК месо. След покупката измивам на течаща вода и нарязвам месото на порцийки за по едно готвене и замразявам в пликчета във фризера. За да запазя по-голяма част от хранителните вещества и да бъде месото по-сочно и вкусно, го слагам да ври в малко кипяща подсолена вода (горещата вода пресича част от белтъчините в месото, които образуват ципица по повърхността и витамините, солите и другите хранителни вещества преминават по-тръдно във водата.) Ако желая да получа богат бульон на хранителни вещества слагам месото заедно с хладката неподсолена вода на огъня. Замразеното месо оставям да се размрази за 2-3ч в захлупен съд, но най-често го слагам в кипящата вода. Не режа и не соля месото предварително. След термичната обработка го нарязвам напречно на влакната, като за целта ползвам пластмасова дъска, а не дървена (поема част от соковете на месото).
Млякото, което избирам винаги е пастьоризирано и минало през ДВСК. Преди употреба го сварявам.
Сиренето, което употребявам е бяло саламурено сирене, предварително изкиснато от мен във вода.
Солта трябва да се употребява внимателно, тъй като в по-големи количества може да доведе до тежки последици върху детския организъм. При бебета под една година бъбреците не са достатъчно добре развити, за да могат да отделят количествата сол, които не са необходими на тялото.
Стараейки се да приготвя максимално пълноценна храна за своето дете, аз влагам цялото си внимание и майчинска любов. И няма нищо по-хубаво от това след цял час въртене в кухнята да видя как детето ми изпапква цялата порцийка с удоволствие и апетит
Материалът е предоставен от ProBily
За подготовката на материала е използвана и информация от книгата на Каменова,О., Детска кухня, изд. Медицина и физкултура, София, 1978
Източникът:
тук