0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Гравидна децидуа. Хориални въси
« -: Септември 07, 2006, 15:46:53 pm »
Това пише в хистологията ми :( Разбрах какво е децидуа, знам какво са и хориалните въси. Но от така написаната хистология нищо не ми става ясно. А докато си взема резултатите от хистологията, ми побеля косата ....... за обяснения и дума не може да става ....

Какво означава „гравидна” (може и да не съм го разчела правилно)?

"С моя приятел споделяме всички проблеми. Често не успяваме да ги решим, но това, че сме един до друг, готови да се изслушаме, е единствената помощ която ни е нужна!"Линда Макфарлън
*
Re: Гравидна децидуа. Хориални въси
« Отговор #1 -: Септември 07, 2006, 17:19:45 pm »
Децидуа и хориални въси нищо не значи като причина за аборт, виж гравидна идея си нямам какво значи. Ти сигурна ли си, че пише само това.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: Гравидна децидуа. Хориални въси
« Отговор #2 -: Септември 07, 2006, 17:26:12 pm »
Здравей, Таня. Не знам каква е причината за аборта ти, но по повод на понятието "гравидна" намерих това:
http://www.superroditeli.com/site.php?idinfo=156
т.е. явно гравидна децидуа означава буквално бременна маточна лигавица, макар, че само децидуа има същото значение. Явно в хистологията ти само са отбелязали, че имало бременност, без да поясняват причините за необходимостта от нейното прекъсване.
Желая ти здраве и късмет занапред!
*
Re: Гравидна децидуа. Хориални въси
« Отговор #3 -: Септември 08, 2006, 09:09:56 am »
Децидуа и хориални въси нищо не значи като причина за аборт, виж гравидна идея си нямам какво значи. Ти сигурна ли си, че пише само това.

Абсолютно съм сигурна, че пише само това :( И като си представя как си изпросих резултатите и колко мъка беше докато си ги получа .......... И явно всичко е било напразно.

Причината за абразиото беше, че в матката вече нямаше ембрион, а кървенето и болките бяха кошмарни ... Това в 13 г.с. :(




"С моя приятел споделяме всички проблеми. Често не успяваме да ги решим, но това, че сме един до друг, готови да се изслушаме, е единствената помощ която ни е нужна!"Линда Макфарлън
*
Re: Гравидна децидуа. Хориални въси
« Отговор #4 -: Септември 08, 2006, 10:37:32 am »
Съжалявам мила и аз имам едни спонтанен аборт в началото на 5 месец и на резултатите от хистологичното ми уж изследавне пишеше,почти същото с коет осе констатира само че е имало бременност. Причината си остана загадка и до днес.
Горе главата и смело напред  :D
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: Гравидна децидуа. Хориални въси
« Отговор #5 -: Септември 09, 2006, 11:07:41 am »
По принцип в хистологията не пише нищо кой знае какво! Съжелявам Таня!
Матей - 1.04.2006 г
*

    Mari112

децидуа и xориални въси с трофобластни колонки
« Отговор #6 -: Януари 22, 2007, 14:54:44 pm »
Здравейте аз съм Марияна и преди месец се наложи да ми направят аборт, тъй като бебето ми не се било развило бях в края на трети месец, а то беше едва 11,7 милиметра.В хистологичното ми изследване пише децидуа и хориални въси с трофобластни колонки и искам да разбера какво означава това и има ли някаква опасност от следваща такава бременност.
*
Re: Гравидна децидуа. Хориални въси
« Отговор #7 -: Януари 22, 2007, 20:12:11 pm »
     При мен пишеше: Отточни хориални въси- това означава, че притока на хранителни вещества е спрял и плода умира от техния недостиг.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Гравидна децидуа. Хориални въси
« Отговор #8 -: Януари 22, 2007, 22:18:41 pm »
По принцип в хистологията не пише нищо кой знае какво! Съжелявам Таня!
абсолютно.Аз днес също с триста зора си видях моята хистология-и при мен нищо.Не мога да си обясня,как може да не пишат причината.Питах д-р Димитрова ,в крайна сметка каква е причината-отговори ми,че е било мал шанс,че са били еднояйчни близнаци(сякаш всички такива бременности са обречени).Пък и е втора провалена бременност все пак,не може да няма причина. :(
<br />
Re: Гравидна децидуа. Хориални въси
« Отговор #9 -: Януари 23, 2007, 18:43:55 pm »
Миличка, от това, което съм чела тук и в други форуми, мога да ти кажа, че в 90% от случите пишат точно това: "Гравидна децидуа. Хориални въси", а като настояваш да разбереш каква е причината, най-много да ти кажат, че става дума за хромозомна абнормалност и дотук. Дори и когато бременността е в по-напреднал стадии не винаги установяват и описват причината. Не би трябвало да е така, но реално лекарите приемат спонтанния аборт за доста често срещано явление и го приемат за нещо нормално и това не е само в България, а и в много други старни като САЩ например. Аз също съм имала спонтанни аборти и на фона на емоционалната ми болка, беше голяма мъка да уверя лекарите, че вероятно имам някакъв проблем и буквално ми се наложи да си изпрося имунологичните и генетичните изследвания. Накрая след сума ти разправии и заплахи се съгласиха да ме изследват! Съжелявам за преживяното. Надявам се следващият ти опит да е успешен и ти го желая от сърце.  yahoo_17 yahoo_17 yahoo_17

z22, твоята история толкова много ме натъжи! Кажи ми, че с времето се чувстваш поне малко по-добре! А за това, което са ти казали лекарите-нямам думи! Къде са тези бездушници, за да не стъпвам никога там!!!
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Гравидна децидуа. Хориални въси
« Отговор #10 -: Януари 23, 2007, 19:36:40 pm »
да ,определено съм по-добре,трябва да се гледа напред!
 Иначе става дума за МД-София,но не всички там са такива,аз съм много доволна от някои лекари там.
 Странно ми е ,че хистология от самите бебета не са ми давали,а само от плацентата.
<br />
Re: Гравидна децидуа. Хориални въси
« Отговор #11 -: Януари 27, 2007, 16:27:00 pm »
Доколкото знам, хистология на самите бебета се прави при по-напреднала бременност, когато има какво да се изследва!
Зори, топла прегръдка от мен! :bighug: Понякога живота не е справедлив! Наистина!
Матей - 1.04.2006 г
Re: Гравидна децидуа. Хориални въси
« Отговор #12 -: Януари 27, 2007, 17:22:52 pm »
Таничка, преди 2 месеца и аз това питах, но явно всички хистологии са еднакво оскъдни...Искрено съжалявам за теб и за всички други, които са хранили надежди да разберат причина за нещастието от последвалата хистология.
Аз и други изслдвания правих в последствие, нищо няма, здрава съм уж...
Така че   проверете останалите изследвания, които бихте могли да направите, хистологиите-вятър работа. :(
*
Re: Гравидна децидуа. Хориални въси
« Отговор #13 -: Януари 27, 2007, 22:04:55 pm »
Здравейте аз преди 5м. Направих Аборт във хистологичното ми изследване пищеше. Хидропично Дегенерирали Хориални Въси. Но докторката ми каза, че може да нее това. Просто почти на всички пищат така. Всички ми казват несе страхуваи почвайте със правенето на бебе. Небитрябвало да се повтори но мен все още ме е много страх. Чела съм че тези Хориални Въси се образуват от самият плод.
*
Re: Гравидна децидуа. Хориални въси
« Отговор #14 -: Януари 28, 2007, 17:04:40 pm »
Ето аз какво открих за Хориални въси:
"Период на организация ( периода след простото делене на клетките) -
до осмата седмица.
Централните клетки вътре в яйцето стават много по- едри, съединяват се в малка маса, която се нарича зародишна пъпка, защото от нея ще произлезе зародишът(ембрион)- название, което бъдещото бебе ще носи до третия си месец. (След това, чак до раждането бебето ще бъде наричано плод). Най- външните клетки се сплескват и биват изтласквани в периферията на яйцето. Празнина разделя зародишната пъпка от външния пласт с изключение на една точка, където двете части остават свързани. Кухината скоро ще се увеличи и ще се изпълни с течност.
От зародишната пъпка ще се появи зародишът, а от външните клетки- обвивката, която ще и пази този зародиш. Външната обвивка се нарича трофобласт. Част от трофобласта ще участва в образуването на плацентата.
За да се поддържа активността на жълтото тяло, трофобластът отделя хормона хориален гонадотропин особено в първите седмици от бременността( наличието на този хормон в урината и в кръвта дава положителния отговор в тестовете за бременност).
След вгнездяването на яйцето (прескачам вгнездяването):
Яйцето трябва да се храни. От трофобласта, който вече се нарича хорион, излизат малки влакна, които се впиват в маточната лигавица, както корените на растенията се забиват в плодородна почва. Тези влакна разкъсват малките кръвоносни съдове, унищожават клетките, жадно поемат хранителни вещества и ги изпращат на зародиша, чиито нужди непрекъснато растат.
За няколко седмици влакната надебеляват, обединяват се и образуват така наречените “въси” на плацентата. Можете да си ги представите, като дървета, чийто дънер се разделя на главно клони, а те от своя страна на второстепенни. Последните се покриват с многобройни пъпки, в които въсите завършват на десетки кичури. Дебелите дънери са от 15 до 33. Чрез последователни деления те ще достигнат до хиляди крайни въси. Именно чрез тези въси ще се осъществява обмяната между майката и детето.
В матката тези въси се “къпят” в нещо, като малко езеро от кръв, това е майчината част от плацентата ( плацетнарното езеро, наричано още пространство между въсите, в действителност представлява капилярна цепка). В това езеро циркулира кръвта на майката. Във въсите циркулира кръвта на детето, пренасяна от пъпната връв.
Така кръвта на детето и кръвта на майката се срещат в плацентата, но никога не се смесват, защото са разделени от стената на въсите, през които стават обмените майка- дете. По време на бременността тази стена постепенно изтънява, сякаш да улесни обмяната на веществата, съответно растящите нужди на плода. "


"Използваната в науката латинска дума “гравидна” означава “тежка”.
Бъдещият човек, който расте в майчината утроба през първите два месеца се нарича “зародиш”, а след това - “плод”.За да си осигури изхранването, плодът образува в маточната лигавица свой специален орган – плацента, в който се сплитат майчините кръвоносни съдове с тези на плода.
В пъпната връв се намират кръвоносните съдове, които носят кръв през плацентата към майката и след обогатяването й с хранителни вещества я връщат оотново в плода.Така той получава кислород, тъй като неговите бели дробове още не дишат.Чрез плацентата плодът получава всичко необходимо за неговия растеж и развитие. Плацентата предава отпадъчните вещества от обмяната на плода в майчината кръв, където те се обезвреждат или излъчват чрез майчините бъбреци."

Дано да бях полезна с нещо  :) :P
*
Re: Гравидна децидуа. Хориални въси
« Отговор #15 -: Януари 29, 2007, 19:45:37 pm »
Мерси за изчерпателния текст мисля, че ми се изясниха някой неща.
*

    коко

Re: Гравидна децидуа. Хориални въси
« Отговор #16 -: Февруари 22, 2007, 09:21:58 am »
а при мен пише гравидареен ендометриум и децидуа спонгиоза. Това пък да знаете какво е?
Re: Гравидна децидуа. Хориални въси
« Отговор #17 -: Февруари 22, 2007, 10:38:49 am »
Fanta_22, много благодаря за подробните разяснения! :flower: