Два са основните моменти, които се въвеждат с този документ:
1. В резултат на проведена процедура по договаряне на лекарства за 2006 г. бе съставен проект на лекарствен списък на НЗОК, съдържащ 882 бр. лекарствени позиции /740 частично заплащани и 142 напълно заплащани/, от които 764 броя, заплащани чрез РЗОК на аптека. В проекта фигурират 154 бр. нови продукти спрямо действащия към момента списък на НЗОК, а 197 бр. отпадат от списъка - основно поради отсъствие на оферти от страна на кандидати (128 бр.).
Наблюдава се динамика в лекарствената номенклатура – около 22% са променените номенклатури лекарствени продукти спрямо действащия лекарствен списък.
Най–голямо намаление на цените бе договорено за лекарствените продукти, включени в програмите за скъпоструващо лечение. Например, размерът на финансовия положителен ефект от прогнозния разход за някои продукти за основно лечение е, както следва:
§ Програма за лечение на безплодие при жената – 680 хил. лв.;
§ Ендометриоза и ранен централен пубертет – 48 хил. лв.;
§ Множествена склероза – 14 хил. лв.;
§ При хронични вирусни хепатити – 156 хил. лв.;
§ Шизофрения – орални форми – 235 хил. лв.;
§ Хипертония – при 3 продукта – 1284 хил. лв.;
§ Паркинсон – основно лечение - 913 хил. лв.
В прогнозен годишен план положителният финансов ефект от потреблението на всички лекарствени средства е в размер на близо 20 млн. лв., съответно за НЗОК 16 млн. лв. и за здравноосигурените лица - 4 млн. лв. Като резултат от новия лекарствен списък НЗОК ще заплаща повече лекарствени продукти на повече на брой лица, а пациентите ще заплащат по-малко средства за лечението си с частично платените продукти. Реалният очакван ефект за здравноосигурените лица е значително по-висок от прогнозирания поради факта, че с новия списък е предоставена възможност за осигуряване на алтернативно лечение от страна на НЗОК с лекарствени продукти на по-ниска стойност от досегашните.
Тези суми са формирани при включване на действащата договореност с аптеките за предоставяне на 8% отстъпка, разпределена пропорционално между НЗОК и здравноосигурените, както и при начисляване на половината от нормативно определената надценка за търговия на едро за продукти, заплащани на аптека.
Договорената лекарствена номенклатура покрива всички заболявания, включени в Наредба № 38 на МЗ. Осигурена е широка съвременна алтернатива за лечение на заболяванията, при оптимално възможно ниско заплащане от страна на пациента.
Прогнозните разчети се базират на реализираното потребление за периода на действие на лекарствен списък по НРД 2006 за периода от 1 февруари до 30 юни 2006 г.
Следва да се имат предвид и следните обстоятелства при интерпретиране на данните за финансовия ефект от приложението на новата лекарствена листа-спецификация:
- съгласно утвърдената от УС на НЗОК лекарствена листа-спецификация има променени нива на заплащане за основни разходоопределящи позиции, което ще се отрази основно върху потреблението при новооткрити пациенти – например 100% заплащане на конвенционални депо форми за шизофрения и депресивни състояния; 100% заплащане на лечение за миастения гравис и в голяма степен на масовите състояния, при които се прилагат антидепресанти;
- значимо се обновява и разширява номенклатурата в най-масовите сърдечно-съдови заболявания и заболявания на нервната система;
- наблюдава се динамика на лекарственото потребление (силно покачване на разходите преди влизане в сила на нов лекарствен списък и рязък спад до три месеца след неговото приемане).
НЗОК ще продължи да заплаща за лекарства от група IА по програмата за лечение на множествена склероза и по програмата за лечение на хронични вирусни хепатити и цирози за лица над 18-годишна възраст, за които вече има издадени протоколи, но продуктите по тях не фигурират в новия лекарствен списък, до приключване на съответния курс на лечение.