Здравей, tihoti!
Винаги с удоволствие приветстваме мъжете в нашето задружно и доминирано от жени общество.
Пожелавам ти бързо да намериш отговори на въпросите си.
По отношение на спермограмата ти - първо, поздравления за правилния подход. Второ, само от едно лабораторно изследване, каквото е спермограмата, не могат да се правят генерални изводи за репродуктивното здраве, а само да се очертаят насоки за поведение. Медицинските стандарти в добрите здравни системи по света разделят диагностиката при мъжа на два етапа. Първият етап включва среща с лекар за снемане на анамнеза (оценка на репродуктивната история) и извършването на спермограма. Примерен
Въпросник за репродуктивна оценка на мъжа можеш да откриеш тук. При открит проблем от анамнезата и/или от спермограмата се преминава към втория етап, който е детайлно уточняване на причините за откритите проблеми чрез допълнителни изследвания, прегледи и консултации. У нас, понеже сме бананова република, особено в областта на репродуктивната медицина, нещата са обърнати с главата надолу и срещата с лекар се пропуска генерално.
От твоя спермален анализ, освен проблемът с подвижността на сперматозоидите, който е отразен в заключението, аз бих обърнала внимание и на обема на еякулата. Той при тебе е 6 мл, на горната граница на нормата при сексуално въздържание от 4 дни, т.е. при 5 дни (което е допустим срок) ще е дори малко над норма. Средностатистическият обем е към 3.34 мл, като основният обем на еякулата се отделя от семенните мехурчета и от простатната жлеза. При нарушена тяхна функция се повишава и обемът на еякулата, а той също е важен показател както за процесът на оплождане, така и за качеството на сперматозоидите. Основна причина за повишен обем на еякулата е наличието на разширени вени около тестисите (скротумите) - това състояние се нарича варикоцеле, при рискови фактори от страна на професията, напр. работа в седнало положение, при инфекции, тютюнопушене, по възрастови причини (които при тебе можем да отхвърлим, защото си млад), след травми и операции в областата на тазовото дъно и други по-редки причини.
Също така процентът на акинетични (неподвижни) сперматозоиди е над 50%, което налага оценка на тяхната виталност. Някои от неподвижните сперматозоиди са витални, а други - не и това може да се прецени с някои от наличните тестове за виталност в лабораторни условия.
И не на последно място, тук липсва оценка на спермалната морфология, а тя също е важен показател за преценка на репродуктивните способности.
Систематизирани, моите препоръки са:
1. Снемане на анамнеза с въпросник за оценка на репродуктивната история.
2. Преглед при уролог с доплерова сонография.
3. Повторен спермален анализ в друго лечебно заведение най-малко 1 месец след първата спермограма.
4. Тест за виталност на сперматозоидите.
5. При партньорката - изследване на АМХ.
6. С наличните изследвания - консултация с репродуктивен специалист.
Поздрави!