Здравей, vili!
Не е нужно изобщо да се извиняваш за новата тема. Макар да е многократно обсъждана, лично аз смятам, че това е крайно недостатъчно и ситуацията с мъжкия инфертилитет в последните 15 години не помръдва много от нулевата си точка.
Конкретно по твоите питания.
1. Първоначалната оценка на мъжа в двойката с репродуктивни проблеми се извършва с 2 основни стъпки - оценка на репродуктивната история (анамнеза) и спермален анализ (двукратен). Снемането на анамнеза или оценката на репродуктивната история е задължителен етап от диагностичния процес. Това обикновено става с въпросник, с който се уточняват възможни здравословни проблеми в няколко основни направления.
2. След като при първоначалната оценка се констатира някакъв проблем, се преминава към следващата стъпка - опити за изясняване на причините за влошените показатели чрез серия изследвания и консултации.
3. Ако при вас това са всички направени изследвания, те са недостатъчни за цялостна оценка на състоянието на репродуктивната система.
4. Високият пролактин, независимо от нормалния ЯМР, подлежи на задължителна медикаментозна корекция. Нормалното състояние на хипофизната жлеза е добър прогностичен фактор, но означава само, че не се налага оператимно лечение.
5. Инсулиновата резистентност е една възможна причина за лошата сперматогенеза, добре е, че му е предписано медикаментозно лечение. Аз бих помислила още за диета (начин на хранене) и физическа активност, в зависимост от другите фактори - ръст, тегло, BMI, професия, други здравословни проблеми, стойности на гликиран хемоглобин и т.н.
6. Бих обърнала особено внимание на нулевата прогресивна подвижност на сперматозоидите при отлична виталност. Тук са нужни допълнителни изследвания и уточняване на проблема.
7. Също така нулевата спермална морфология със 100% главични спермални дефекти при добър TZI би трябвало да се уточни допълнително.
8. Всички спермални показатели могат да подлежат на корекция, ако причините за тяхното влошаване са лечими и обратно, възможно е да нямаме варианти за лечение, ако причините са необратими. Затова и мненията на отделните пациенти варират от осанна до разпни го.
9. Лечението с комбинирани препарати дава ефект само при опраделен сегмент от пациенти, при които няма друга основна причина за влошена сперматогенеза. В този смисъл те са помощно средство.
10. Накрая, че станах досадна
, помислете за кандидатстване за финансиране към Центъра за асистирана репродукция.
Поздрави!