0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Няколко нюанса...Jbrul :) -тема 2
« Отговор #140 -: Януари 13, 2016, 04:21:22 am »
Четох те, Неда, четох те...ама какво бе душа искаш от хора, които стоят и гледат как убиват от бой 18 годишно момче, че и снимат с телефоните?

Аз преди години си разреших проблема със закупуването на доста тежък газов пистолет. Ако искам обръщам дръжката и по черепа, ако не искам да убивам му плякам срещу коленете, колкото да създам гаден, силен шум, преглъщам пискането в ушите и бегам.
[/url][/url]
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :) -тема 2
« Отговор #141 -: Януари 13, 2016, 08:55:47 am »
Неда, толкова си права, че написаното от теб важи не само за случая - бежанец, мигрант и прочие, а за всяка една ситуация у нас, за съжаление. Толкова се изложиха милите ни родни политици, че не ми се говори вече на тази тема. :(
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :) -тема 2
« Отговор #142 -: Януари 13, 2016, 09:21:44 am »
Познахме те!  :)
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :) -тема 2
« Отговор #143 -: Януари 28, 2016, 10:53:05 am »

 Нова версия на битката при Шипка...според новоте учебници по история...


Всеки миг е още един шанс...
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :) -тема 2
« Отговор #144 -: Януари 28, 2016, 12:06:45 pm »
Синеочка, в полза на обективността - вчера гледах изказване на министъра по въпроса и не знам доколко е наистина така по закон, но според него, той няма право да се намеси в работата на (бяга ми сега точното название на звеното) - ама си има специален отдел, дето решавал кои са правилните понятия. Следва нали той да е съставен от професионалисти и специалисти. Лично министъра бил на мнение, че трябва да си остане "робство", а "съжителство" е съвсем, съвсем друго нещо. Хеле в този контекст. Аз разбира се не съм специалист по темата, но лично за мен коректният термин следва да е "османско владичество". В разговорния език се е наложило и се ползва "робство" - да, но по дефиниция - робство не е баш това, което е било при нас. Не е било и "турско" също така, а "османско", Турция е наследник на разпадналата се Османска империя. За тези 500 години - не е имало Турция все пак.  Робът е абсолютно безправен човек, лишен от собственост и всякакви "граждански права" (както ги наричаме днес). Той е със статут на вещ всъщност. Такива са били робите в древна Гърция, Рим, негрите в САЩ преди гражданската война там.  България е била част от османската империя, българите са били малтретирани всячески от османлиите, естествено, че всичките ни права са били силно ограничени, но сме притежавали собственост (къщи, ниви), плащали сме данъци, имали сме някакви дори базови човешки права, та даже и Българска екзархия са ни разрешили в един момент, та в този смисъл - не сме били баш роби. Ако понятията се ползват коректно, а не емоционално.
"Съжителство" - разбира се е абсурдно да се употреби за периода, защото терминът предполага "доброволност" и равноправие на съжителстващите страни, което не е било така.

Пък цялата пара по темата в момента - има само една едничка цел. Втвърдяване на електорати, по повод едни избори дето предстоят ;) Това е всичко.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :) -тема 2
« Отговор #145 -: Януари 28, 2016, 19:51:06 pm »
Жбрул разбира се, че робство по същината на тази дума у нас, не е имало, но тази дума се е превърнала в символ на едни 500 години от нашата истороя, които са пропити с кръв. Не е имало съжителство, нито присъствие е най-подходящата дума за онова, което се е случило.
  Знаеш ли какво има в учебниците по Човекът и Общество (новото име на Родинознанието) за Ботев, Левски и Раковски. Две изречения!
А за периодът на "съжителството" има 5, от които и една картинка на облеклото на бълкарката от 15 в. Шарени дрехи! Шарени! Ами, че те до 17 век не са имали право, а и възможност да носят друго освен черни дрехи. Единствено за сватби им е било разрешено, по-така (какво благородство видиш ли) шаренко.
Не ми харесва, че изкривяват историята и умишлено се опитват да затъпят децата ни.
Един ден ще стана така :


  Относно онЯ оЙлЮФ министъра, той завалията все никакви правомощия няма. Жив да го ожалиш. Защо ли изобщо е там и той не знае. Все е имало некадърни министри на МОН(п) , ама този чупи тъпомера. Ама, както казва бат' Криско -живи и здрави да сме..


Всеки миг е още един шанс...
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Няколко нюанса...Jbrul :) -тема 2
« Отговор #146 -: Януари 29, 2016, 10:17:29 am »
министърът е класическа изкупителна жертва, не се поддавайте така лесно на манипулациите на властта.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :) -тема 2
« Отговор #147 -: Януари 29, 2016, 11:16:52 am »
jam,  ясно е това, но няма как да се подминат отпадащите произведения и заменянето ( в проект) на робство, владичество със съжителство.

Доста народ се изказа как видите ли натиснали бутона на българина и той веднага захапа въдицата. На българинът му е ясно, че се правят заигравки с правителството, ясен му е доклада на ЕК, който нищо ново не ни казва.

Да приемем, че отпадащите произведения и проектът за замяна на гореспоменатите от мен думи, са прах в очите на народа. Ако нямаше такъв широк отзвук, какво щеше да види българинът?

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Няколко нюанса...Jbrul :) -тема 2
« Отговор #148 -: Януари 29, 2016, 11:22:37 am »
jam,  ясно е това, но няма как да се подминат отпадащите произведения и заменянето ( в проект) на робство, владичество със съжителство.

съжителството не е от вчера. тая подмяна на историята върви с пълен ход вече 25 години, така разправят родители на тогавашни ученици. в момента просто се пуска поредната "бомба".

а конкретно за средното образование отговаря Ваня Кастрева. защо не уволниха нея? тя забърка кашата, тя се излага като кифла по телевизиите, ама ще остане недокосната. защо? защото е техен човек. а Танев е на "коалицията". егати уволнението по вестника... министърът не знае, че е уволнен, а му казват от "24-часа".
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :) -тема 2
« Отговор #149 -: Януари 29, 2016, 11:35:25 am »
Синеочка, за съдържанието и качеството на днешните учебници - мисля в тази тема писахме надълго и широко, едва ли ще се намери някой тук, дето да мисли и да каже, че те са си съвсем ОК. Аз също никъде не казвам такова нещо, пък и думата ми напред беше за конкретен термин, а не за окуцялото българско образование като цяло. ;) Разбира се, че не е било "присъствие", "съжителство" пък съвсем не е било, а тези "предложения за промени" по въпроса - се развяват не за първи път. По соц-а "робство" беше оборотният и насаждан отвсякъде термин - да и ние така сме го учили, което не значи, че е правилният и да не се лъжем, че за налагането му също е имало политически причини. За съжаление - историята вместо да се изучава чисто като история, открай време се ползва, пренаписва и формулира с други, недотам възвишени цели. Продължавам да считам, че "османско владичество" е исторически коректният термин, вкл. защото никак не държа синът ми да има самосъзнание на "потомец на роби", каквито предците ни просто не са били. Това, че са били клани, насилвани, отнемани са им децата във вид на "кръвен данък" са факти, с които следва да бъде запознат и ще бъде и не се променят от това дали "владичество", или "робство" ще се ползва като термин. България е била една от многото провинции в състава на тогавашната Османска империя, а и по онова време и в наши дни - територии и народи, които са "присъединени" към друга държава (империя) насила - обичайно се държат под неин контрол именно с репресивни средства. По едно време - целият познат тогавашен свят е бил под римска власт и част от Римската империя. Е, да си чела, или чула в някоя от тези държави (техните днешни наследници) да се употребява "римско робство"? Римляните също са били страшни гадове, знаеш - кланета, разпъване на кръст, изтребвали са до крак населението на цели села и градчета, само при опит за бунт..., което все пак - не е критерий за "робство", като определение. За капак - римляните са взимали и имали роби и пак никой не говори за "робство", а само че в пределите на Римската империя то е било законно, част от общественото устройство и икономика. Но ние като народ - настояваме да бъдем наричани роби и туй то. Аз да ти призная - този стремеж не го разбирам. Дори произведения за периода на собствените ни автори да разгърнеш - там е описана "класовата система" на българите - чорбаджии, селяни, занаятчии, чираци, духовенство, даскали....е, при робите такива филми нЕма. Имали сме образование на "майчин език", организирано от нас самите, а не от султана и ей такива неща. Те не се случват на поробени общности все пак.
Лично аз, считам за грешка и супер тъп подход сегашните почини - да се омаловажат изстъпленията на османските власти спрямо българите 500 години и да се изкара едва ли не, че сме живяли доброволно с тях в нещо като федерация (подобна на САЩ)  :lol: Такива опити водят меко казано до раздразнение и наострят абсолютно излишно българите срещу днешните етнически турци. Настояванията за "робство, та робство" - имат същия ефект. Ако историята се учи и разглежда обективно, а не емоционално - проблем няма да има. Някои кръгове обаче - силно държат да има такъв проблем и редовно мятат съчки в огъня, сакън да не вземе да поизтлее. И за жалост - ние масово се вързваме на ей тия плоски номерца... :?

Българското образование като цяло, от основното до висшето включително е такава гнилоч в момента, че козметични и хаотични промени "на парче" - не могат да го спасят. Там има нужда от радикални реформи, буквално да се промени цялата концепция, че вече на база нова концепция, да се пишат новите учебни помагала. Казвам го и вкл. по повод на това, че аз съм буквално в ПОТРЕС след приключването на първия ми семестър в университета. Ама толкова в потрес, че хем видях и изпитах на гърба си цялото това абсолютно безумие, хем продължава да ми изглежда нереалистично случилото се... И все по-малко се чудя, защо преди няколко дни младежът в една банка (от най-големите), който е завършил "банково дело" в УНСС ведро ми заяви, че 0,25% от 100лв. са...25.00лв.  8O Та там нещата са изпуснати още в началните класове явно. В нашите университети пък - преподаване, в буквалния смисъл на понятието, явно напълно липсва на повечето места. Губят на хората по 4-5 години, през които задължително трябва да се мъкнат по разни лекционни зали, в които да им правят диктовка по точки и запетаи на учебника по предмета. Като отбият номера така, ти после си сядаш у вас и трябва да назубриш въпросния учебник (не да разбираш какво пише в него) и да го издекламираш на изпита, че да си го вземеш. И това е всичко. При това положение - не ми е ясно защо изобщо ни разкарват по "лекции". Устните изпити уж бяха забранени, ама ела да видиш, дали имах изпит дето да не е предимно устен. ;) До вчера не бях се явявала също така на изпит, за който да пиша курсова работа, да тегля два въпроса по конспекта, да ги напиша и тях подробно, после 20 мин. да говоря по тези трите и да получа още 4-5 въпроса по конспекта. Ама не разбирай конкретни въпроси от някоя тема, ами "разкажете ми за...". И за тия неща знаеш ли на кого мога да се оплача? Ами реално на никого...
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :) -тема 2
« Отговор #150 -: Януари 29, 2016, 11:40:58 am »
jam, именно заради факта, че подмяната върви вече 25 г, трябва да бъде спряна.
Аз съм неприятно изненадана от мненията, които се ширят, че няма никакво значение, какво точно ще бъде написано в учебниците и как ще бъде поднесена информацията на подрастващите.

Съгласна съм, че не само министърът трябва да бъде уволнен, а и Ваня Кастрева. Доколкото четох, депутатите от групата на Каракачанов и Симеонов са поискали оставките заместника на Танев Ваня Кастрева, на началника на кабинета му и на началника на дирекция "Образователни програми" в министерството.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Няколко нюанса...Jbrul :) -тема 2
« Отговор #151 -: Януари 29, 2016, 11:42:33 am »
Устните изпити уж бяха забранени, ама ела да видиш, дали имах изпит дето да не е предимно устен. ;) До вчера не бях се явявала също така на изпит, за който да пиша курсова работа, да тегля два въпроса по конспекта, да ги напиша и тях подробно, после 20 мин. да говоря по тези трите и да получа още 4-5 въпроса по конспекта. Ама не разбирай конкретни въпроси от някоя тема, ами "разкажете ми за...". И за тия неща знаеш ли на кого мога да се оплача? Ами реално на никого...

ако си вярна на тезите си, точно за това не би трябвало да се оплачеш, а да похвалиш преподавателя, който се стреми да повишава качеството на изпускания от системата материал....
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :) -тема 2
« Отговор #152 -: Януари 29, 2016, 12:30:33 pm »
Устните изпити уж бяха забранени, ама ела да видиш, дали имах изпит дето да не е предимно устен. ;) До вчера не бях се явявала също така на изпит, за който да пиша курсова работа, да тегля два въпроса по конспекта, да ги напиша и тях подробно, после 20 мин. да говоря по тези трите и да получа още 4-5 въпроса по конспекта. Ама не разбирай конкретни въпроси от някоя тема, ами "разкажете ми за...". И за тия неща знаеш ли на кого мога да се оплача? Ами реално на никого...

ако си вярна на тезите си, точно за това не би трябвало да се оплачеш, а да похвалиш преподавателя, който се стреми да повишава качеството на изпускания от системата материал....

Как точно да го повиши jam? С искането да РАЗКАЖА дословно учебника с цялата плява общи приказки на теми заемащи 20 стр. всяка ли? Аз съм напълно ОК на изпит да ми задават въпроси от целия конспект, ако мога да им оговоря - значи съм учила нали така? Примерно за вчера - да искаш възможност за конкретни питания по материала. Кажете ми как се изчислява БВП, кажете ми характеристики на макроикономическата политика, кой я осъществява, с какви средства, какви са целите й... Какво представлява търсенето, какво предлагането и пр. Много съм ЗА. Но на три развити в детайли - писмено и устно въпроса да чувам: РАЗКАЖЕТЕ ми, въпрос номер 9 от конспекта е чиста проба нелепица, точно защото така не се проверяват моите ЗНАНИЯ и РАЗБИРАНЕ на материята, а възможността ми да запаметя произволен текст с точките и запетаите. След като изписвам 4 листа за школата на Кейнс, говоря 10 мин. по въпроса, вкл. с детайли, които ги няма в техния учебник + цитиране на главните му трудове, вкл. с годините на издаване... Лелята ми забива въпроса какъв бил бащата на Кейнс. Отговарям, че е бил университетски преподавател. Следва питането по какво? Отговарям, че по икономика. И понеже съм казала САМО "икономика", а не "икономика и икономически теории" - чувам: "Много пропуски колежке, многооо".  8O Та ти сериозно ли ми говориш, че подобни нелепици имат връзка с "качествено усвояване на знания" по който и да било предмет? Може би, ако мога да му нарисувам родословното дърво на Кейнс - това силно ще спомогне да разбера на какво и защо е базирана неговата теория. Мислиш ли? Пък на какво е базирана и защо е възникнала дори - аз съм изписала и разказала подробно, преди да се разправяме за баща му на човека... Та да, ако изпита е писмен, всичко го има черно на бяло, ако ще комисия да ми провери изпитната работа - няма да има за какво да се захване и да се намери какъв да е пропуск по същество. Когато го има това с устното "доизпитване" - става рекъл-казал, няма записи, нищо трайно няма и всеки може да си проявява субективното отношение на воля, щото бил нещо крив. Пък изпитващите вчера не се накривиха, ами се разлютиха буквално, с пълно право наистина, ама заради част от колегите ми. Почва изпита и се изреждат 6-7 човека за 15 мин., дето не са чели и РЕД, някои нямаха курсови работи, а един галфон не стига, че си свалил от нета курсовата, ами дори не я прочел. Сложил заглавна страница с една тема, пък тя вътре друга. Ейй тия Уваци се изпляскват при изпитващите и почват да наглеят с: "Аз си признавам, че не съм чел/чела учебника, ама поне курсова работа имам, та може ли една тройка поне?". Междувременно ние дето сме учили - пишем въпроси, поради което нямаше как ние първи да минем на изпит, преди тия тъпаци да вбесят до пяна изпитващите. Последваха викове, обвинения в неуважение и закани как щели да ни покажат те на нас как се взимат изпити... На моменти спрях да пиша, защото стана толкова шумно, че не можех да се съсредоточа. Да, бяха прави да се ядосат и засегнат, но никак не са прави да си го изкарат на всички ни, на общо основание и да провеждат "наказателни акции" от този топ, да се заяждат за незначителни относно въпросите детайли, за всяка точка и запетайка, само за да ни "докарат акъла" и да занижат оценки. И понеже и те са хора и както виждат - може да избухнат и да се изнервят, невъзможността да се прояви субективно отношение на изпит, в пристъп на афект - пази и нас, ама пази и тях от подобни прояви. Аз нямам никаква вина, че някакви 20-годишни чалгарки не са си отворили учебника и за капак се държат безочливо, та да им опирам пешкира. Ако изпита беше само писмен - нямаше 10 човека да го отнесем заради 7 тъпанара.

В моите възможности беше единствено да помоля във ФБ-групата на курса ни, АКО ОБИЧАТ колегите, които не са учили и за 2 и половина - просто да не се явяват в бъдеще на изпит и да създават подобни ексцесии. На предишния изпит - стана същата ситуация, но за щастие преподавателката там е просто по-обрана в емоциите и на когото се кара - беше персонално, който е чел си получи шестицата и похвалите. Изпитът беше с отворен тест, 45 въпроса, тези дето ги заграждаш - имат един най-верен отговор, няма улучване, ако не си чел. 25 въпроса ги пишеш - също няма как да ти дойдат свише, ако не си чел. А така пък беше включено всичко от двата учебника ( те са формат А4, над 1000 стр. дребен шрифт общо). Не мисля, че на някого е по силите да запамети 1:1 толкова материал и после да го копи-пейстне при изтеглен въпрос. Това с конспектите е отживелица и всъщност "цедката е много по-рядка" и там често можеш да минеш наистина на късмет, ако от 20 въпроса си чел само 5 и вземе да ти се падне поне един от тези 5. То затова в целия нормален свят тестовата система е отдавна наложена и "пишеш въпроси" само по някои специфични предмети, където няма друг начин да те изпитат. За справка - на споменатия тест изгоря много повече народ, щото няма избутване той без учене. Вчера трима колеги се радваха, че са минали, щото чели 4 въпроса и имали късмета да им се паднат два от тях. Това е положението. Какви знания по предмета са придобили с прочитането на два въпроса, заради което вързаха тройките все пак - оставям на теб да прецениш :) На мен оценката ми беше намалена с една единица с аргумента: "Според мен тази курсова работа не сте я писали вие, твърде добра е за първокурсничка". Ти върви доказвай, че си отделил цял един ден да я напишеш перфектно, ама уви - не си носех лаптопа с трите файла чернови, нито листовете с извадки по темата ми писани на ръка. За ТОЗИ субективизъм ми е думата и трая и ми ври и кипи, щото имам още 3 изпита при лелята + държавен. Та сама разбираш, че никак не е разумно да споря и доказвам каквото и да било. И да бях спечелила тука спора по някакво чудо - ще й се "навра в очите" и в бъдеще ще ми разказва игричката на всяко явяване при нея. Преподавателят винаги знае повече от теб, колкото и да си учил и ако реши да те забие - ще. Точно с опцията "устен изпит". И всичко да си напиша в писмената част - тя може да твърди, че не съм й отговорила на нито един от въпросите на устното препитване и толкова.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :) -тема 2
« Отговор #153 -: Януари 29, 2016, 12:42:06 pm »
а конкретно за средното образование отговаря Ваня Кастрева. защо не уволниха нея? тя забърка кашата, тя се излага като кифла по телевизиите, ама ще остане недокосната. защо? защото е техен човек. а Танев е на "коалицията". егати уволнението по вестника... министърът не знае, че е уволнен, а му казват от "24-часа".

Точно това исках да кажа. Всичко тръгна от нейната излагация в ефир. Можеха спокойно да я уволнят и някой да обясни добре на хората в какво точно се изразява планираната реформа. Аз поне не разбрах - ами ако е за добро? ;) (имайки предвид и цитираното от майки на по-големи деца, какво пише в сегашните учебници)



*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :) -тема 2
« Отговор #154 -: Януари 29, 2016, 12:49:33 pm »
http://www.budnaera.com/201601f/1601000507.html  Неда, заповядай. Доста неща изяснява този материал, вкл. защо не Кастрева подава оставка, или както би трябвало да се случи - да я уволнят. Нищо чудно в следващ кабинет да стане направо министър, а не зам.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Няколко нюанса...Jbrul :) -тема 2
« Отговор #155 -: Януари 29, 2016, 15:40:11 pm »
JBrul, знаем, че си даровита и речовита. Но колкото и страници да изпишеш, не можеш да ме убедиш, че ако те изпитват по-подробно и по-детайлно - това е по-лошо, отколкото ако ти праснат едно писмено тестче от тип заградете "верния отговор". Вярно, че от 25 години така ги свикват учениците и студентите, но това не е оценка на знания, съжалявам.

преди сто години, когато аз бях студентка, проф.Гатев вадеше учебника по обща теория на статистиката  с тегло 3.5 кг, отваряше на произволна страница и забиваше пръст в нея, а ти почваш да му пееш от воле - няма конспект, няма теглене на въпрос и 1 час време за развиване... или знаеш всичко или не знаеш нищо.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :) -тема 2
« Отговор #156 -: Януари 29, 2016, 15:56:00 pm »
Jam, аз може да съм речовита, ама ти пък не си падаш по внимателното четене явно. За "тестче тип загради верния отговор" - не съм писала никъде. И понеже съм достатъчно дърта - представи си целият ми курс на обучение в гимназията е преминал без да съм виждала тест някога. Пък, ако беше чела наистина внимателно - би забелязала, че не само знам всичко за което бях попитана, че и отгоре, а че имам намалена оценка, понеже някоя си дама била решила, че нещо писано от мен не е писано от мен. И не следва тя да докаже НЯКАК, че е права, а аз че не е права. На теб, ако са ти ОК подобни подигравки с нечий труд и усилия (в случая мои) - за мен това е неприемливо. И не бива да бъде допустимо, в кой да е ВУЗ. И понеже аз досега съм учила в таман три (два държавни и един частен) - имам много по-ясна представа от теб смея да твърдя, при коя система може и да изкараш на късмет все пак и при коя просто няма начин. На тази с "разкажи ми" - съм изкарвала като млада и с доооста малко четене и то тук-таме. Включително, защото умея да точа такива локуми и да разтегля 5 неща дето знам така, че да изглеждам малко от малко чела. Пък веднъж опитах "на късмет" на тест, при това ЗАТВОРЕН, само с половин прочетен учебник и още преди средата на теста зациклих. Зверски при това  :lol: С "онче-бонче" не става на тест, ако е измислен добре. Ама за да измислиш тест - се иска напън и старание, а не "да забиеш пръста на стр. Х" от учебника и да се наслаждаваш на назубрени рецитали.
Макар, че щом твоето разбиране за знания по нещо - се свежда до рецитали на учебници, не ми е чудно защо считаш, че подобни изпитващи са за хвалба.Щом с две попрочетени тук-таме теми от целия материал някой си взима изпита все пак - аз не намирам това за особено похвален почин де.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Няколко нюанса...Jbrul :) -тема 2
« Отговор #157 -: Януари 29, 2016, 16:03:18 pm »
Какви точно знания доказва детайлното познаване на бащата на Кейнс? Ще ми е интересно да прочета. Като гледам висшите икономисти в БГ, дето като тебе преди 100 години са учили, какви детайлни познания по икономика имат, как цъфти и връзва държавата и как един бюджет не могат да направят за свят стана вече 30 години, направо се чудя, дали защото са знаели нещичко и за майка му.... на Кейнс де, не на Кольо...
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Няколко нюанса...Jbrul :) -тема 2
« Отговор #158 -: Януари 29, 2016, 16:30:00 pm »
Макар, че щом твоето разбиране за знания по нещо - се свежда до рецитали на учебници

очевидно е, че и ти не четеш опонента си, а предпочиташ, ако може да го клъвнеш :) нищо не си разбрала, не си и искала. математика и статистика не се рецитират.

нормално е на изпит да ти поставят въпроси и задачи от различни области на дисциплината, за да ти оценят задълбочеността на знанията. излишно е по-нататък да дискутираме.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Няколко нюанса...Jbrul :) -тема 2
« Отговор #159 -: Януари 29, 2016, 16:32:44 pm »
Какви точно знания доказва детайлното познаване на бащата на Кейнс? Ще ми е интересно да прочета. Като гледам висшите икономисти в БГ, дето като тебе преди 100 години са учили, какви детайлни познания по икономика имат, как цъфти и връзва държавата и как един бюджет не могат да направят за свят стана вече 30 години, направо се чудя, дали защото са знаели нещичко и за майка му.... на Кейнс де, не на Кольо...

споко, ние едно време за Кейнс не учехме.  :P

(можеше да си спестиш този нелеп коментар, очевидно написан с една единствена цел.)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!