0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Задържан фоликул
« -: Април 08, 2015, 10:29:35 am »
Здравейте,
Вчера ми откриха задържани фоликули и в двата яйчника.В десния е 28-29мм а в левия 9мм.Очевидно съм нямала О този месец , но въпроса ми е ако примерно имаш задържан фоликул от предния месец в единия яйчник,а този месец трябва да оволюира другия дали е възможно да има все пак О или това няма как да стане?
Re: Задържан фоликул
« Отговор #1 -: Април 08, 2015, 10:37:10 am »
Само предложение, може и да не е правилно: защо не пуснеш прогестерон. Знам, че на 7-я ден след доказана овулация се прави, но все пак може да даде някакъв ориентир.
Re: Задържан фоликул
« Отговор #2 -: Април 08, 2015, 10:55:20 am »
От следващия цикъл почваме всички хормони подред,за да видим точно какво се случва :?
*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #3 -: Април 08, 2015, 11:47:37 am »
Tedichka, според мен едва ли ще се спука фоликулът в този цикъл, защото БТ е започнала да се повишава, което показва наличие на прогестерон. Прогестеронът потиска развитието на фоликула.

Проследявали сме такива фоликули с д-р Персенска, обикновено достигат определен размер и след това постепенно се свиват.
« Последна редакция: Април 08, 2015, 11:54:20 am от marsi »

Re: Задържан фоликул
« Отговор #4 -: Април 08, 2015, 12:36:30 pm »
Добре,но ако просто се смали а не езчезне с идването на М и другия месец ли да не очаквам да има О?
*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #5 -: Април 08, 2015, 12:46:49 pm »
Извинявам се, че нахлувам така в темата, но тъй като и аз съм този месец със задържан фоликул и искам да попитам marsi нали прогестерона се покачва във втората половина на цикъла след овулация. При ановулаторен цикъл - т.е включва и такъв със задържан фоликул, какво предизвиква покачването на прогестерона, който да блокира овулацията на фоликула? Ако имаш 2 фоликула и единия овулира, а другия стане задържан - ок. Ама ако имаш само един задържан какво води до покачване на прогестерона? Малко ми прилича на кокошката и яйцето. Аз съм имала цикли без овулация - когато примерно съм била на хапчета и графиката е равна, т.е. няма покачване на прогестерона. Така си го представям и със задържан фоликул - без спадове и покачване на Т.


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
Re: Задържан фоликул
« Отговор #6 -: Април 08, 2015, 12:53:59 pm »
И за мен това е мистерия.Като попитах док защо ми се е покачила бт след като съм нямала О ,той ми саза нещо от сорта ,че от задържането на фоликула се е натрупал прогестерон.
*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #7 -: Април 08, 2015, 14:24:33 pm »
Аха, ами това пак е някакво обяснение. Макар че как точно се натрупва прогестерона от задържания фоликул не знам, нали жълтото тяло го произвежда. Пък като не се е пукнал фоликула няма жълто тяло.
За мен този въпрос е много важен защото аз от миналия цикъл имам 1 задържан и като си гледам графиката се чудя спукал ли се е или пак ме чака гадна изненада на прегледа. Много ми се иска вече да стартирам ЕЦ, заради тези задържани фоликули съм с вързани ръце  :x


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
Re: Задържан фоликул
« Отговор #8 -: Април 08, 2015, 14:47:08 pm »
Нямам никаква идея ..Не искам да те отчайвам,но погледнах графиката ти и далеч не съм спец,но не изглежда много добре.Кога си пак на преглед?
*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #9 -: Април 08, 2015, 15:52:47 pm »
На преглед съм на 2-3ти ден от цикъла, за да видим дали фоликула се е пукнал. Аз все се надявам да се е пукнал в началото на месеца когато Т ми беше по-ниска и имам един спад. След това има леко повишаване и се задържа сравнително редовна на 36,9. Миналия месец фоликулите ми започнаха да нарастват след 14ти ден и имах цели 3 като 2 от тях се бяха спукали по някое време и графиката ми беше пак подобна - 36,9 във втора фаза. Така че се надявам и сега да се е изчистил. А че може да не са качествени яйцеклетките или пък по някаква причина прогестерона ми да е нисък - това е отделна тема.


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
Re: Задържан фоликул
« Отговор #10 -: Април 08, 2015, 17:22:21 pm »
Сега като ти прочутох поста и се замислих...Дали е възможно да съм имала  няколко фоликула,един от които се е спукал на 17-ти ден и покачването на бт до показва тава а на прегледа 22-ри ден да се е видял другия фоликул?!?
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Задържан фоликул
« Отговор #11 -: Април 08, 2015, 18:41:44 pm »
Здравейте,
Вчера ми откриха задържани фоликули и в двата яйчника.В десния е 28-29мм а в левия 9мм.Очевидно съм нямала О този месец , но въпроса ми е ако примерно имаш задържан фоликул от предния месец в единия яйчник,а този месец трябва да оволюира другия дали е възможно да има все пак О или това няма как да стане?
Може и да има О. -  не е изключено
Другият вариант е да е ЛУФ

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: Задържан фоликул
« Отговор #12 -: Април 08, 2015, 20:13:29 pm »
А ЛУФ има ли някакви симптоми и как се диагностицира
*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #13 -: Април 08, 2015, 20:44:35 pm »
А ЛУФ има ли някакви симптоми и как се диагностицира
Здравей.
Аз съм с ЛУФ. Няма никакви конкретни симптоми. Всичко, що е характерно за нормално Ову и ПМС, си го има и при ЛУФ. Аз даже и температурата си покачвам в ЛФ (нормална 36,6 - 36,7, в ЛФ - над 37'С). Дори не съм предполагала, че има нещо такова, докато не започнахме проследяване с фоликулометрии. При мен фоликулите не се пукат, преминават в кисти, но при следващ цикъл (Слава Богу!) се изчистват в дните на кръвотечение.
Дано се разминеш с тази диагноза и се окаже нещо инцидентно при теб. Успех!  :)
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
Re: Задържан фоликул
« Отговор #14 -: Април 08, 2015, 21:08:30 pm »
Така като чета и направо си го имам.Как се лекува това  ?
*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #15 -: Април 08, 2015, 21:21:36 pm »
Zlateto ти разпитвала ли си док на какво се дължи повишаването на прогестерона при ЛУФ/задържан фоликул? Просто ми е интересно, не мога да си го обясня. Иска ми се да разчитам на БТ обаче щом втората фаза се покачва Т при задържан фоликул, значи не мога да разчитам, че като имам повишение фоликула ми се е спукал  :?


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #16 -: Април 08, 2015, 21:52:52 pm »
Не, не съм се интересувала. А и не знам дали причината е в прогестерона (не съм го изследвала). Разсъждавайки като момичетата по-горе - няма Ову, няма жълто тяло  :?. Може би единствено непостоянството на температурата (37,0, после 37,2, после 37,05...), което се забелязва в някои графики, може да е признак на нещо нередно. Иначе, си се държи над 37'С.
Теди, не се лекува, но при някои жени се повлиява от медикаменти като Прегнил/Хориомон. При мен два пъти успяхме да спукаме фоликул. За жалост, неуспешните ни опити са повече.
« Последна редакция: Април 08, 2015, 21:54:50 pm от Zlateto »
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
Re: Задържан фоликул
« Отговор #17 -: Април 08, 2015, 22:22:31 pm »
Добре де това нещо вродено ли е или може да се появи във времето
*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #18 -: Април 08, 2015, 22:43:31 pm »
При мен определено е придобито, а не вродено. Преди години са ми правени проследявания и тогава всичко беше наред. Все още не сме установили в моя случай каква е причината.
Нещо, което изрових и което донякъде би отговорило на въпроса за температурата:
"Синдром на неспукания фоликул: Придобилото като наименование популярност ЛУФ синдром е едно неприятните усложнения или по-скоро симптом за ендометриозата. Казано просто: фоликулът расте и в него има яйцеклетка. Идва моментът за овулация, но такава не настъпва. Бавно и полека фоликулът става на малка киста (около 4 см). Тази киста започва да се превръща в жълто тяло т.е. лутеинизира. Яйцеклетката остава затворена в капан и приключва своята мисия без успех."
Тук се споменава ендометриоза, но причина може да бъде и задебелената обвивка.
« Последна редакция: Април 08, 2015, 22:46:46 pm от Zlateto »
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #19 -: Април 08, 2015, 22:45:33 pm »
Момичета, дано не ви заблудя, но тъй като и при мен имаше съмнение за ЛУФ - обяснението на док беше следното. При ЛУФ фоликулът не се пука - тоест яйцеклетката не излиза от фоликула, а той директно лутенизира  и се превръща в жълто тяло, чиято функция е произвеждане на прогестерон. НО при ЛУФ – нивата на прогестерона са много по-ниски, поради което и в графиката може да се видят колебания на БТ или да не се достигат достатъчно високи температури във втора фаза. При ЛУФ обикновено графиката във втората фаза е с пик - връх и самата графика прилича по-скоро на пирамида. Дано съм помогнала. При задържан фоликул мисля че причината за прогестерона е сходна, плюс се разбъркват хормоните, което пречи за нарастване на нови фоликули и О.

П.С. Златето, писали сме едновременно :)