Въпроса ми е след като фоликулния период се изследва на 3-5 ден от МЦ, то тогава кога се правят изследвания от МЦ на овулациония и лутеилния период? След като има задържане на фоликул не е ли редно да се направят хормонални изследвания и на другите два периода за да се установи дали има неправилна промяна в хормоните? И в тези два периода пак ли са същите хормони LH,FSH,Es? Искам да си изследвам и тези два периода, защото усещам,че и този месец явно няма да има пукване на фоликул.
Благодаря
Ще използвам за база схемата, по която сме правили проследяване на фоликулите в клиниката.
- преглед с вагинален УЗ на 2-ри или 3-ти ден от МЦ;
- изследване хормони на 3-ти ден от МЦ - FSH, LH, Estradiol;
- преглед на УЗ около два-три дни преди предполагаемия ден на овулация, като се вземе предвид и размерът на фоликулите - изследване на Estradiol.
Естрадиолът трябва да се изследва близо до неговия пик, който е преди този на LH (синята графика на диаграмата), за една зряла яйцеклетка Е2 трябва да е около 200-300;
- изследване на Прогестерон на 7-ми ден след овулация, за да се отчетат максималните нива на този хормон (черната графика). Тъй като прогестеронът се синтезира от жълтото тяло(corpus luteum), неговите стойности дават информация дали има добре функциониращо ЖТ.
Преди Прогестерона трябва да има още един преглед, за да се види дали действително е настъпила овулацията (дали се е спукал доминатният фоликул) и след това изследването на прогестерон в съответния ден.
Най-правилно е тези хормони да се изследват последователно в рамките на един цикъл, заедно с проследяване на фоликулите на УЗ. Така получената информация би била най-пълна.
Ефра, ако решиш сама да изследваш хормони, може да направиш тези на 3-ти ден, измерване на базална температура и определяне на овулация с тестове, накрая изследване на Прогестерон на 7-ми ден след О., неговата стойност ще даде информация дали действително е имало овулация.
Но пак казвам, най-добре е с проследяване на фоликулите.