Графиките имат изразена двуфазност при един доминантен фоликул. Често при стимулация температурата във фоликулна фаза е по-висока заради повечето фоликули. Макар че при стимулация с Клостил вероятно е възможно доминантният ф. да е един и графиката да има нормалната двуфазност. Примерно при мен, след стимулация с Клостилбегит, не е имало повече от два доминантни ф. заради редуцирания ЯР (затова направихме два опита с различни дози Клостил и преустановихме- имах лош отговор, след това пробвахме с друг вид стимулация).
MariStoianova, правено ли е изследване на хормони, как беше установена липсата на овулация, евентуално УЗ проследяване в предишен цикъл?
Правилният подход при стимулация (включително с Клостилбегит) е да се направи ехографско проследяване на фоликулите до овулация (заедно с изследване на хормони), също УЗ след О. за да се установи дали овулацията е настъпила и едва тогава да се започне с прогестероновата терапия, защото ако доминантният ф. още не се е спукал (при стимулация може да се очаква О. да е изместена сравнено с нормалния цикъл), приетият орално прогестерон може да блокира спукването на фоликула. Даже, както при всяка друга стимулация, лекарите правят таймиране на овулацията с ЧХГ-инжекция (Прегнил, Овитрел).
Още нещо важно, тъй като Клостилбегит има антиестрогенно действие, това може да се отрази на лигавицата (да остане по-тънка), УЗ проследяването е и заради лигавицата, освен фоликулите и овулацията.
Две статии от библиотеката на Зачатие:
Стимулиране на овулацията с КлостилбегитДа опознаем лекарствата - Кломифен