0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 8
« Отговор #620 -: Февруари 22, 2015, 16:34:13 pm »
Mousyt и Златето, аз за сега се държа  :lol: но едно дете реве за коте, а баща му го надъхва като периодично търси такова в близост до нас (настоява за сиамка). Детето има и някаква алергия, още не съм го тествала, но на 90% съм сигурна, че любимци и домашен прах ще са на водещи места, нарочно ли ги слагат такива, които е невъзможно съвсем да ги няма, не знам  :) Ние си имаме котета на двора, разрешавам му да играе с тях, до колкото той играе де (моето дете е по-скоро за куче, такова игриво, живо и немирно)  :D Колкото и да отказвам и да съм лоша, ако го донесат няма начин да го изгоня или да не го обичам :)
Постите започват утре, Злате какво си пропуснала? Може би месни заговезни? Днес са Сирни и спокойно можеш да постиш ако искаш  :D
Аз съм купила халва и ще я вържем, да видим къде. Моят мъж каза полилеят му се свидел  :lol: За прескачане на огън и огнени стрели съм чувала, че не беше ли и за врабчетата днес(майка ми е разправяла, че са хващали врабчета и са ги пекли за ядене)?!
Марси пилето много интересно, имаш "око" явно  :D
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Смях, раздумка и кафенце - 8
« Отговор #621 -: Февруари 22, 2015, 18:18:02 pm »
Хора, не мога да не споделя, да не се хилим само с Жбрулата. На 2 гласа:
Цитат
       Деляна попова е поредната бългърка която продава наще прекрасни традиций и порятки... такиви като нея са поткупвани от запада и саш както и от сорос с цел да зомбират балгария...по този начин тя убрича детето си на западни влияния.. най важната традиция при РАЖдането на бебе е усоляването. аз съм осолявана 45 пътя и досега не съм хваштала грип и други срамни болести.. и дори дет се вика десет ниви да съм изорала не мереша на пот и други мерзости а на мента и лавандула заради усоляването. Кожата ми е глатка кат бебешко дупе , виждам на тъмно до 3 километри чувам дори и въшките по тиквите на хората как потскачат, целуфката ми е толкоз омайна та тез дет ги целивам препадат от удоволстиве. Поради усоляването гласа ми е далбоко еротичен и се състои от 6 октави, мога да пея на 2 гласа като единия обхваща всички полутонове а другия всички тонове. Затова братя българи, дами и Господа нека да спреме поредната агресиа на саш.... Усолявайте докато има кого да усолявате                       

*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 8
« Отговор #622 -: Февруари 22, 2015, 18:30:44 pm »
(и импровизирано пиле  :lol:)

И аз одеве от телефона се пуля и търся пиле  :lol:

Пеше, от къде взе това творчество, да не би пък някой да се бъзика :)

Едно време на сирни заговезни въртяхме фенери от слама и здрав огън с гуми, ставахме дето викаше баба ми като тиганче на месечина,  само очите ни светеха толкова опушени бяхме накрая

*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 8
« Отговор #623 -: Февруари 22, 2015, 18:34:32 pm »
Хора, не мога да не споделя, да не се хилим само с Жбрулата. На 2 гласа:
Цитат
       Деляна попова е поредната бългърка която продава наще прекрасни традиций и порятки... такиви като нея са поткупвани от запада и саш както и от сорос с цел да зомбират балгария...по този начин тя убрича детето си на западни влияния.. най важната традиция при РАЖдането на бебе е усоляването. аз съм осолявана 45 пътя и досега не съм хваштала грип и други срамни болести.. и дори дет се вика десет ниви да съм изорала не мереша на пот и други мерзости а на мента и лавандула заради усоляването. Кожата ми е глатка кат бебешко дупе , виждам на тъмно до 3 километри чувам дори и въшките по тиквите на хората как потскачат, целуфката ми е толкоз омайна та тез дет ги целивам препадат от удоволстиве. Поради усоляването гласа ми е далбоко еротичен и се състои от 6 октави, мога да пея на 2 гласа като единия обхваща всички полутонове а другия всички тонове. Затова братя българи, дами и Господа нека да спреме поредната агресиа на саш.... Усолявайте докато има кого да усолявате                       

Майко мила 8O

м-и, да те успокоя сиамки трудно се намират  :lol:
Ние преди няколко години баш по това време на годината се скъсахме да търсим, че на мм семейството само сиамки гледа :? (сякаш има някакво значение, ама те са си особени....). Едвам намерихме и да ти кажа не е със сиамски характер, има му нещо (в добрия смисъл) на котето :lol:
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 8
« Отговор #624 -: Февруари 22, 2015, 18:42:32 pm »
Ние преди няколко години баш по това време на годината се скъсахме да търсим
Баш по това време на годината... как да кажа, хм... големите сиамки създават малки сиамчета, та никак не е чудно  :wink:
Търсете след май месец.
Сиамките са своенравни, но имам познати с кротки. Малко са, обаче.
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 8
« Отговор #625 -: Февруари 22, 2015, 18:47:49 pm »
Ние преди няколко години баш по това време на годината се скъсахме да търсим
Баш по това време на годината... как да кажа, хм... големите сиамки създават малки сиамчета, та никак не е чудно  :wink:
Търсете след май месец.
Сиамките са своенравни, но имам познати с кротки. Малко са, обаче.
Аз не бих си взела сиамка преди този случай - не подлежат на дресировка :lol: Виж моята плюшена играчка е друго ;) Иначе при нас беше спешен случай, защото те винаги са имали котка вкъщи, а старата им беше много зле и трябваше да се застъпят и успяхме буквално за 15-ина дни да го постигнем :( А младежа е уникално гальовен, своенравен е, но съвсем не е типична сиамка - може би, защото в дома от който го гледахме котката живееше с няколко кучета и прочие и самата майка беше доста питомна  :lol:
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 8
« Отговор #626 -: Февруари 22, 2015, 19:11:21 pm »
(и импровизирано пиле  :lol:)

И аз одеве от телефона се пуля и търся пиле  :lol:
ама, нали не само аз го виждам като пиле  osi_10

айде, който вижда пилето да си вдигне ръка  :lol:


На Сирни заговезни навсъде в града се палеха големи огньове (от гуми, разбира се  :)), а вкъщи хамкахме едно яйце завързано с конец за точилката на майка. Все брат ми го изяждаше, защото аз така започвах да се хиля всеки път, че се провалях сама  :lol:



« Последна редакция: Февруари 22, 2015, 19:13:42 pm от marsi »

*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 8
« Отговор #627 -: Февруари 22, 2015, 19:33:46 pm »
ааа, видях го пилето  :), но моя милост като прочете пиле и тръгна да търси печено снимано  :lol:
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 8
« Отговор #628 -: Февруари 22, 2015, 19:37:13 pm »
И аз като Тара  :oops:
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 8
« Отговор #629 -: Февруари 22, 2015, 20:04:19 pm »

м-и, да те успокоя сиамки трудно се намират  :lol:
Ние преди няколко години баш по това време на годината се скъсахме да търсим, че на мм семейството само сиамки гледа :? (сякаш има някакво значение, ама те са си особени....). Едвам намерихме и да ти кажа не е със сиамски характер, има му нещо (в добрия смисъл) на котето :lol:

Абе той от август се оглежда, добре че не е постоянен  :lol: иначе точно щото уж са своенравни я търси такава, имали са котка в къщи и знае за кво иде реч  :D

Пешек, солете се с Жбрула докат можете, де с туршия де с филе, че кат се стопли ще замирише  :lol: :lol: :lol:
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 8
« Отговор #630 -: Февруари 22, 2015, 20:49:27 pm »
Marsi, като гледам покрай снимките с кафенцето вашия двор, точно за такова място и аз си мечтая  :P Ние си харесахме един парцел, но сега се пазарим за цената. Ще видим дали ще ни се получи.
Смайли, това е страхотно  :D, не е много лесен такъв избор, но ще си намерите вашето местенце  :D, желая ви много късмет :)

Щях да разказвам за плюсовете и минусите да се живее на село  :) .... При нас преместването стана някак постепенно и бяхме напълно наясно, че точно това искаме. Имаше няколко години, в които приключвайки работната седмица, идвахме тук, за да почиваме. Къщата не беше довършена и ни отне време да я пригодим горе-долу за живеене. И сега има още много недовършени неща, но явно така е с къщите  :). А нашата е мъничка, да не си помислиш, че е някакъв голям строеж, но все има нещо за дооправяне - по самата къщата (отвътре, отвън), по двора, край няма .... И това е една от големите разлики с апартамента.

Много по-голям ангажимент са: канализацията, отоплението, покрива и комините (да не влизам в подробности :), често има изненади), отделно поддръжка на улицата. Снегът зимно време се чисти само по главната улица, от там нататък всеки си чисти (ако иска :)). Ние сме на баир, често снегът се утъпква и заледява (зависи от зимата, тая е добре), случвало се е да не можем да се изкачим до вкъщи, оставяме колата на главната улица.
 
Имало е случаи да сме така затрупани, че да не можем да тръгнем на работа, тогава пренасрочваме ангажиментите за други дни и така.
Добре че работата ни е така организирана, че сме на доста свободен график, ако трябваше всяка сутрин да съм примерно в 8.30 на работа, щеше да ми е много притеснено. Гледаме да избягваме тръгването рано сутрин, за да избегнем трафика, затова пък често се прибираме много късно. Но аз лично предпочитам такъв работен график, мога да работя много повече от 8 часа и предпочитам да свърша повече работа за няколко поредни дни (дори да са повече от нормална работна седмица), а след това да има няколко почивни.

Според мен е много важно и двамата да сте шофьори. Особено наложително е с дечицата. Ако се разчита само на таткото да закара всички навсякъде, ще бъде доста трудно.

Аз само неудобствата изредих  :), но май другото е ясно  :), това което ни е привлякло тук и нямаме никакво желание да се върнем в София  :). Във Витоша сме (на около 1000м. надморска височина), добре ни е да си обикаляме наоколо, има много възможности (горички, полянки, езеро), или просто да си стоим вкъщи, чудесно е  :)!

Друго какво. Принципно дворът е голям ангажимент. Добре дошло ми е това, че тук почвата не е хубава и не става за градина, да не се чувствам неудобно, че не я мога тя работа  :lol:. Имаме много малка градинка с цветя, а в останалата част засадихме плодни дръвчета и сме ги оставили да се развиват както искат :).

Това се сещам засега. Има важни неща, които трябва добре да се изградят още в началото. Примерно, по отношение на терена (да не се задържа вода около къщата), наклон на водопровода (пак да не се задържа вода някъде, предпоставка за замръзване и спукване на тръби), отоплителната система (ефективна и безопасна). Пътеките ни са с камъни, вижда се малко на снимката (ако е гладка повърхност, често се получава заледяване, направо пързалка, не може да се задържиш по никакъв начин). Също правилното място и ширината на комините, за да дърпат добре (и тук имахме едно неудобство, което дълго време се чудехме как да го разрешим). Но пък си струваше провокацията :), получи се добре накрая.

Ако нещо конкретно те интересува, ще пиша още.  :)
« Последна редакция: Февруари 22, 2015, 21:58:17 pm от marsi »

Re: Смях, раздумка и кафенце - 8
« Отговор #631 -: Февруари 22, 2015, 21:23:46 pm »
Marsi, много ти благодаря  :bighug:
Горе-долу такива трудности си представям и аз. Само дето тези със строителството на самата къща въобще не са ми ясни  :lol: Добре, че около нас е пълно с познати проектанти и строители, та ще разчитаме много на тяхната помощ.
Предполагаме, че ще отнеме години, защото като нямаш парите накуп, няма как иначе да се случи. Ние също планираме нещо малко и едноетажно, без мазе дори. Искаме да се доближава максимално до пасивните къщи - основно дебели външни стени и подходящите му там съоръжения за отопление и вентилация. Даже мисля да проуча дали може да кандидатсваме за финансиране по европейска програма. Доколкото знам има такива - за енергийна ефективност на дома или нещо подобно.
Местото, което сме харесали е много красиво (по наше мнение с мъжа ми, според други не съвсем  :lol:). Също се намира на 1000 м надморска височина. Намира се на 200-300 метра от основен път, който се чисти зимата, а тези 200-300 метра са както при вас - всеки сам се оправя  :lol:
Много ми харесва това за работата, което казваш. При нас не е много възможно, но съм решила да си търся работа по местоположението (да е в района на Бизнес Парка). В момента приоритетите са ми такива, че кариерата ми не е най-важното нещо. Разбира се, не знам изобщо дали ще ми се получи.
Със сигурност ще трябва да започна да карам отново кола. Аз бях активен шофьор и нещо се стресирах и спрях, но сега като че ли пак съм готова да започна.
Това с многото работа покрай къщата най ме плаши в цялата работа  :lol:
Ако стигнем до покупка и започнем строеж, задължително ще питам много неща  :oops:

М-и
, вземи му котенце на детето или кученце. Няма значение. Според всички проучвания деца, които са имали домашни любимци и са се грижили за тях, са по-добри от останалите  :P Имаше някаква анкета сред затворниците по този повод  :lol:

Пеше, стига сте се кискали с Jbrul-а самички. Докарвай я тука да се кискаме всички заедно  :lol:
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 8
« Отговор #632 -: Февруари 22, 2015, 22:09:44 pm »
И понеже днес се разприказвахме за котки моята ни скрои такъв номер, че не е за разправяне :?
В един момент се усещам, че я няма никаква и търсене, търсене, търсене и я няма 8O А тя по принцип не бяга, дори на отворена врата на балкона рядко излиза само през прага и седи там и си гледа. Е да де, ама явно одеве като проветрявах го е направила а аз после в бързината съм и тръшнала вратата и чак на третото проверяване на балкона я открихме от външната страна на перваза скрила се и си трае. Е не баш - като видя мъжа ми и се усети, че е отворено се втурна вътре премръзнала (поне 2 часа е изкарала на балкона) :? Сега е една гальовнааа :lol: Ама ни ошашка малко :(
Хайде лека вечер на всички, аз сядам да работя, че яко съм изостанала :(
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 8
« Отговор #633 -: Февруари 22, 2015, 22:23:48 pm »
Потвърждавам казаното от Марси. Тази есен не останаха пари да се оправи хидроизолацията на основите на къщата. И сега елате да видите - приземният етаж е в 50см. Вода, избиха подпочвени води и рибки мога да гледам. Влагата има и на първия етаж. Много вода, но понеже всеки ден сме там, сякаш влагата намалява. Да идва пролетта, та да се мажат останалите стаи.
Специално за сватята снимах кокичета, ама утре ще ги покажа, сега през телефона няма как. И като почнете къщата, една стая за мен да предвидите  :P. Аз ви приготвям приземния етаж, все ще го отводня де. Но си е със самостоятелен вход, като гарсониера.
Re: Смях, раздумка и кафенце - 8
« Отговор #634 -: Февруари 23, 2015, 05:49:20 am »
Добро утро и успешна седмица!

*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 8
« Отговор #635 -: Февруари 23, 2015, 07:08:24 am »
Добро утро!
Зайче, благодаря за  кафето, имам нужда.
Успешна работна последна февруарска седмица   :P
После идва Баба Марта, почвам днес да направя мартеничките. Защо си мисля, че сватята и тя навремето правеше?
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 8
« Отговор #636 -: Февруари 23, 2015, 07:47:32 am »
Добро утро! Прекрасно кафе за начало на седмицата  :D! Точно гледах Емо сега и разясни ,че температурите в последните дни на Малък Сечко ще са доста приемливи,с изключение на вероятността от дъжд :?. Но това ще го изтраем,само да се "доберем" до баба Марта,че честно казано,голяма мъка тая зима...... :( Ни сняг,ни кой знае какъв студ при нас,колкото да те държи вкъщи да не те пуска навън. Душата ни се стегна :?.А на мъниците -да не говорим :(. Ноооо,дойде времето за мартениците :D

Стоека,от къде ще е тази вода у вас? Нали сте на наклон? От високото ли идва?Ама трябваше не само от вътре ,но и от вън да се обработят основите,но мъжът ти сигурно знае по-добре. :wink:
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 8
« Отговор #637 -: Февруари 23, 2015, 07:52:01 am »
Добро утро. Добре завърнала си се, Зайче и благодаря за хубаво поднесеното кафе.
От мен още нещо. :)


Малко поверия и традиции.
"Тази седмица е т.н. "Тодоровска", "Тудорска неделя", по името на празника Тодоровден, който е в събота на тази седмица. Наричат я още "Лудата", "Глухата неделя", "Черна неделя", защото се приема за много лоша, за "хаталия" и се вярва, че който се разболее през нея, не оздравява. Строго се спазват някои забрани за работа и за консумация на храни. Спазва се и строго полово табу.
Понеделника наричат "Чист понеделник"
- Жените измиват всички съдове в къщата, за да махнат блажното от тях.
- Почистват домовете и изхвърлят сметта на улицата с вярата, че така изхвърлят бълхите. От този ден започва тридневно строго тримирене (пост), наричано "тримиро", "търпилка", "тудуричене". Наричат понеделника още "Песи", "Бесен" или "Кучи понеделик", защото на него се изпълнява обичаят "люлеене", "бесене", весене на кучетата” против бяс. За да изгонят духа на бяса от кучето, слагат въжена примка на шията му и го завъртат силно.

Вторника от Тодоровата седмица наричат "Глух", "Сух", "Чер", "Лош вторник" и още "Устрел", "Усов" или "Усовски вторник". Приема се за най-лошия вторник през цялата година. Според народните представи "усов" е зъл дух, който суши краката на добитъка. Вярва се, че ако човек се роди на този вторник, ще бъде много нещастен. За такъв човек се казва: "Родил се у черен вторник".

"Лудата", "Крива", "Куца сряда" също се приема за много лош ден и се почита за предпазване от лудост. Според народното вярване човек полудява, когато в него се всели дяволът. На този ден също не се работи нищо вкъщи и на полето, за да не пада градушка и да не удря гръм.

Четвъртъкът наричат "Въртоглав", "Въртолома", "Шамотен", "Зимен Въртоломей". Не трябва да се мотае прежда, да се върти чекрък, за да не се разболяват хората и домашните животни от "въртоглавие", да не станат "щуроглави" и да не получават световъртеж. Добитъкът не се впряга, за да не стане и той "въртоглав".

За най-лош ден от Тодоровата седмица се приема петъкът, познат като "Черен петък Тудуришки", "Глух", "Куц", "Сух", "Луд" петък. Отново не се работи нищо, за да няма през лятото порои и градушки." :)

Хубава и здрава седмица ви пожелавам! Да е лека, спорна и успешна!

"Единственото изкушение, което никой никога не е успял да победи, е надеждата."
Ромен Гари
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Смях, раздумка и кафенце - 8
« Отговор #638 -: Февруари 23, 2015, 07:57:06 am »
Добро утро!
Теди ме е изпреварила със закуската, но понеже и аз приготвих снимка, ще ви я покажа. Както казва Мечо Пух „колкото повече, толкова повече“  :lol:



Отивам да си допия кафето и после ще коментирам какво сте писали.
Лек ден!
« Последна редакция: Февруари 23, 2015, 08:01:25 am от Pesheck »
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 8
« Отговор #639 -: Февруари 23, 2015, 08:11:28 am »
Добро утро  :D

лимонче, мерси за кафето  :)
 
 
предстои ми луда седмица в буквалния смисъл, сега чета  разказа на Теди, че съвпада с народното поверие "луда"  :P

Хубава седмица!

това с мятането на кучета, май го даваха преди, че се изпълнява още, но не съм сигурна по този повод ли беше, провисваха животните  вързани над вода  :(

« Последна редакция: Февруари 23, 2015, 08:17:36 am от Тара »