0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #180 -: Септември 12, 2014, 10:15:50 am »
Бог да прости малката душичка! :(

Колко още трагедии трябва да се случат, за да се промени нещо?!
Пил, шофирал с несъобразена скорост... та чак колегите мляко му давали :x

Идват ми на ум толкова неща, но знам, че е грях да се кълне!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #181 -: Септември 12, 2014, 16:14:50 pm »
То че млякото няма да помогне , няма, ама факта, че някой си е мислил, че помага и му е дал, мислейки, че ще прикрие е направо отвратителен.


  
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #182 -: Септември 12, 2014, 16:54:40 pm »
Загубата е най-страшната. Да се помолим за малката невинна душичка. Каквото и да кажа, ще вляза в клише, уви.

Иначе - аз съм юрист. Въпреки че не съм наказателен адвокат, съдия или прокурор и мнението ми е ''дискутабилно'', по моему ефективна присъда ще има. Съвкупност от престъпления (непредпазливо убийство, шофиране в нетрезво състояние), множество свидетели на деянието, положителна алкохолна проба (=отегчаващо вината обстоятелство според трайната съдебна практика), не на последно място - обществен/медиен натиск върху процеса в посока ''генерална превенция''.

Това, обаче, няма да върне времето назад. Тези родители никога няма да са същите. Дано намерят сили да продължат, в името на по-голямото братче. 

Няма да е малко ако всеки от нас, потресените, погледне дълбоко в себе си и направи малка стъпчица в посока на своето ''по-добро аз'' - да караме трезви, да пазим другите на пътя, да не натискаме газта емоционално... Защото, нека сме честни - всеки го е правил, всеки е бил риск за другите зад волана, поне за миг. Ако има ''безгрешни'' - простете и първи хвърлете камък. Това също няма да върне малката Красимира. Но може би ще даде шанс някоя друга количка да остане цяла, а детето вътре - живо.

Да мислим - само това ни остава.

И минутката мълчание, разбира се.
“A ship is safe in harbor, but that's not what ships are for.”


― William G.T. Shedd
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #183 -: Септември 12, 2014, 18:15:23 pm »
Няма да е малко ако всеки от нас, потресените, погледне дълбоко в себе си и направи малка стъпчица в посока на своето ''по-добро аз'' - да караме трезви, да пазим другите на пътя, да не натискаме газта емоционално... Защото, нека сме честни - всеки го е правил, всеки е бил риск за другите зад волана, поне за миг. Ако има ''безгрешни'' - простете и първи хвърлете камък.

Не мога да се съглася с това. И не защото искам да споря, а защото не приемам кавичките на безгрешни. Аз не пия, когато шофирам. Съпругът ми не го прави, нито близкото ми обкръжение, нито далечното ми. Никога, нито веднъж, никой от нас не е пил и след това шофирал. И не просто не караме пияни, а дори половин бира не консумираме преди шофиране.

Никога никой от нас не натиска газта емоционално и не поставя останалите участници в движението в риск. Максимално се опитваме да пазим и себе си, и другите на пътя. Тезата всички сме грешни и всички трябва първо да критикуваме себе си и после останалите, ми е изначално противна. И твърдя, че тя обслужва престъпниците, а не честните, трезви и внимателни водачи на превозни средства. Това се отнася за всички сфери на живота, не само за шофирането.

Не мога да се приравня с пиян шофьор, колкото и да съм съпричастна, а аз съм. Не желая да се чувствам виновна за чуждата вина и това няма да оправи света. Добрите хора, водачи, данъкоплатци, граждани ... не може всеки път ние да се чувстваме виновни, а на престъпниците да не им пука. Напротив, правилните закони, спазването им, нетърпимостта към престъпленията, общественото съзнание ... това е начин да се противостои. А не да търсим гредата в окото си. Просто защото я няма там.

Разбира се, мълчание в памет на жертвите. И после много силно трябва да крещим.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #184 -: Септември 12, 2014, 19:12:50 pm »
Мели, ако наистина никога не си натискала газта емоционално, то ти си рядко изключение. Моето каране, когато бях млада, се афектираше от настроението ми. Сега вече отдавна не, но по прицип на почти всеки се е случвало.
  Според мен този шофьор явно  от самонадеяност и тарикатлък е станал престъпник, не от алкохола, понеже 0.63 не е ниво( въпреки, че е незаконно), което има ефект. Тази самонадеяност и каране като луди, за които често говорим тук, е направо пагубна.  И докато не сложим 100% отговорността върху шофьорите когато блъснат пешеходец( дори и да не е на пешеходна пътека или тротоар, дори и да не са пили) няма да си променят карането. Ама дори и в този форум ми скочиха като го казах това, че не било редно. Ми аз друг начин да се стреснат как карат тези хора, просто не виждам. Оставиш ли вратички за имъкване, ще ги намират.
Мир на прахта на тази малка душичка. Не искам да си помисля какво е на родителите сега. Една секудна го иамш, в следващата не. Никога не се преживява такава загуба, само се свиква да се живее с нея.


  
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #185 -: Септември 12, 2014, 19:21:30 pm »
Не, Боби, не съм изключение. И нека не поставяме знак за равенство - едно е да настъпиш газта емоционално, друго е да се напиеш като казак /с цялото ми уважение към казаците/ и да се качиш да шофираш. Вярвам, че и ти не го правиш, и е абсурдно да смятаме, че видите ли, щото всеки пие и кара, затова и тоя юнак не е пък чак толкова виновен. Е, убил едно дете, ми случва се ... и ние сме грешни ...

Пиян шофьор е престъпник, по подразбиране, независимо дали предизвиква ПТП. И докато това не се осъзнае, само ще броим жертвите на пътя. А то не се осъзнава у нас. Затова им дават мляко, за да не ги хване алкохолната проба, затова им примигват в знак на криворазбрана шофьорска съпричастност, за да предупредят насрещно движещия се за полиция, вместо активно да уведомяват полицията за престъпниците на пътя.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #186 -: Септември 12, 2014, 19:33:03 pm »
Мели, уважавам позицията ти. Адмирации за принципността. Различни сме и слава Богу. Така е по-интересно. Хубаво е да има (културна) обмяна на мнения, особено по злободневни теми.
Това далеч не означава, че мнението ми се е променило. Заставам и стоя зад думите си. Крайната позиция би могла да е опасна. Без значение коя е крайността. Поднасям извинения, този път без кавички. Последното, което ми е минало през ума е да превръщам тази иначе трагична история в арена на разправии.
Peace.
“A ship is safe in harbor, but that's not what ships are for.”


― William G.T. Shedd
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #187 -: Септември 12, 2014, 19:46:30 pm »
Няма как да се върне животът на тези деца, нито на загиналите по пътя, уви, каквото и да си говорим тук. Но ако искаме да предпазим някого, то трябва да сме крайно, агресивно нетърпими към пияните шофьори, без грам толерантност. Такава е моята трезва позиция. И в тази си теза може би наистина съм изключение.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #188 -: Септември 12, 2014, 20:44:38 pm »
Не, Боби, не съм изключение. И нека не поставяме знак за равенство - едно е да настъпиш газта емоционално, друго е да се напиеш като казак /с цялото ми уважение към казаците/ и да се качиш да шофираш. Вярвам, че и ти не го правиш, и е абсурдно да смятаме, че видите ли, щото всеки пие и кара, затова и тоя юнак не е пък чак толкова виновен.
Не, не казвам това, но този шофьор не е бил пиян , дори и подпийнал не е бил и въпреки всичко се е качил на бордюра и e убил дете. Затова мисля, че е от самонадеяност това престъпление, а не от пиянство. Което ни най-малко не го оправдава разбира се.

А защо мисля, че не е бил де факто пиян - защото пишеше във вестника, че дрегера е показал 0.63. Ние тук караме така почти винаги,защото тук легалната стойност е 0.8 . В закона в България е заложено 0.5 за да е сигурно, че не си афектиран, но по принцип неговото количество е било равно на около 1 бира. Не го одобрявам карането пиян разбира се, просто случая наистина не е бил фактически пиян, а само легално ( за което обаче се радвам, защото ще го съдят като за пиян и това е добре, иначе току виж се измъкнал).  Та затова мисля, че не е от това престъплението, а от самонадеяност, каквато е масова по нашите пътища. Колко хора сгазиха на пешеходни пътеки без въобще да са пили, ей така щото са тарикати. Онзи дето блъсна  Паоло и той не беше пил.  Ей този тарикатлък ни убива децата, според мен. А съм напълно съгласна, че трябва да сме агресивни в наказанията. Въобще не извинявам деянието, просто се опитвам да разбера причината, защото мисля, че е важно, за да се знае какво трябва да се промени.

Също до много катастрофи води и карането крайно изморен. Дори понякога е по-лошо от пиене, но не го отчитат въобще. Особено нощем има хора, които карат полузаспивайки и е направо страшно. Има тук едни познати така катастрофираха и тя остана на място, понеже заспала на волана. Добре че и друг човек не са убили.

П.П. Аз честно казано не знам какво би променило млякото.
« Последна редакция: Септември 12, 2014, 20:50:48 pm от Bobbie »


  
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #189 -: Септември 12, 2014, 22:52:26 pm »
Боби, много ясно, че млякото нищо няма да промени. Аз го цитирам, защото показва народопсихологията ни - не е важно, че е убил дете, важното е да се направят опити да се прикрие пристъплението. Отделно имаше много сериозно проучване, което демонстрира как една и съща кръвна проба, дадена в три различни лаборатории показва три коренно различни резултата.

Разбира се, че е все тая дали караш пиян, дали превишаваш скоростта или влизаш в пешеходната зона, минаваш на червено и не спазваш знаците. Това освен, че не се осъжда от обществото, но дори и се аплодира. Обратно, ако спазваш ограничението на скоростта примерно или спираш на пешеходна пътека, си обект на агресия от страна на другите шофьори. А колко неща чуваш за майка си, просто не е истина.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #190 -: Септември 12, 2014, 23:58:59 pm »
Съгласна съм с Боби, че повечето сакатлъци от подобен род стават от самонадеяност и чувство за недосегаемост и "богоподобност" на дадения водач на МПС. Мисля, че и втози случай - това е главната причина да имаме убито бебе, на тротоар! Не Боби, не се е качил просто на бордюра - количката беше затисната (размазана тоест) между колата на въпросния и оградата на една къща.
Този симпатяга е граничен полицай - на местно ниво - егати гъзаря, връзкара, голямата раУта, мъжкар и от сорта. На 36 години (сама по себе си възраст, в която местните "мъжаги" се "изрязват", масово с коли, мотори и пр.)
Историята с млякото дето са му го давали колегите е едно чудно доказателство, защо този човек е карал така самонадеяно и безотговорно. В момента на такова брутално провинение - колегите колегиално опитват да те извадят от л***а. Колегите знаят, че ти също ще го направиш за тях при нужда и затова и те карат самонадеяно. Не искам да обиждам служителите на МВР, които не са от този вид, но всички знаем, че тези които не са - са малцинството.
Колегите - не са му помогнали с киселото мляко -да. Помогнали са му с дрегера, с кръвните проби. Напълно съм убедена, щото съм виждала как става точно у нас. Лесно - ако познаваш точните хора, където трябва. Не е и въпрос на пари да кажеш, на контакти е. Няма такъв филм у нас - "мъжкарски запой" за РД, продължил 12 часа и някой от гостите на същия - бил пил една бира. Макс. Не е възможно, разбери го. Ако някой от тези ще пие една бира и ще си ходи - пие я в началото на купона "да уважи рожденика" и си тръгва, понеже е на работа утре, жена му го чака... каквото е там. Този, който ще седи от - до - ще пие като смок на партито. Този въпросния е седял от-до и е пил като смок естествено. За да му изкарат 0,63 - има няколко възможности, но това не е реално просто.

И опираме до изначалния въпрос. Как редица хора да не се чувстват безнаказани и да си знаят, че при издънка - могат да минат по тънката лайсна (и обикновено минават)? Как да стане? И за това и за други неща. Да поумнеят внезапно и спонтанно - фантастика. Да ги принудим - ма не бло с брутални наказания номера. Защо са толкова самонадеяни тези хора? Ами, защото имат всякакви основания и перфектни условия да се чувстват именно така и това не се променя. Щото все е...ма хайде сега, ама случва се, ама на всеки може да се случи... Факт - може, може и на мен да се случи, може да мина през някой трап и дори колело от автомобила ми да хвръкне и да помета хора на тротоар. И за трапа не съм виновна и може да се докаже, че не съм, ама ще ме осъдят защо не съм карала луноход примерно. Ама мен. Сапунджиев, който прегази Паоло - си кара джипа, ей така както е под домашен арест. Уж. Кое да го "замисли" него за случката, па било и принудително. Убива дете - и си живее живота, емииии...значи всичко "под" това си е направо ОК. Този сега полицая...ще поутихне случая, след някоя година - нищо чудно пак да започне работа в системата, когато някой негов другар "по чашка" заеме възлов пост. Просто у нас - това е "нормата", пък другото са изключенията. И като ти е това нормата...чакай масата от населението (по презумпция идиоти) да спрат да бъдат идиоти доброволно. Ми що да спират? На тях си им е ОК така бе. Убият някого и после пак им е ОК.

П.П. Аз не съм "безупречната шофьорка", да го кажа за протокола. И на една бира съм карала (преди детето) и над разрешената по закон скорост карам на хубав път (не със 100 отгоре, но отгоре), ако го позволява обстановката, времето и пр. Та съм последният човек дето ще морализаторства по такива теми баш. И съм сигурно единствената, която не счита високата скорост сама по себе си за гибелна, а същата - в комбинация с нереалистична самооценка къФ велик шофьор си и колко си безсмъртен точно. Че и другите край теб... Но виж - наквасена като "пиперена фитария" на колата си няма да се кача. И винаги карам с едно 20-30 км/ч под скоростта, за която знам, че си владея добре колата на даден път, няма да карам "на ръба на личните си възможности и умения", защото така вдигам в пъти риска и за себе си и за другите край мен. Много хора обаче - няма да си оставят подобен "луфт" при избор на скорост. И точно те правят яките издънки. Днес пак се разминах с 5-6 камикадзета на подбалканския...баш от тия "безсмъртните". И даже не караха някакви яки коли да кажеш, че на тази база да считат че могат да летят. Едните и дечица возеха, двечки, без столчета... Е, кажи ми какво да ги правим такива? Аз идея нямам вече. Изчерпах се тотално по темата.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #191 -: Септември 13, 2014, 00:14:08 am »
А защо мисля, че не е бил де факто пиян - защото пишеше във вестника, че дрегера е показал 0.63.

това показание не е от дрегер, защото такъв не му е правен. това е резултат от проба, взета 4 часа след инцидента.
бил е цяла нощ на гуляй, какъв ще да е бил? пиян и най-вероятно е заспал.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #192 -: Септември 13, 2014, 01:34:04 am »
Не знам Джам, там пишеше, че дрегер на място му бил правен. Не изключвам глупости да пишат, като ги знам какви са.

Аз не разбрах по кое време е станало това, че още са пили. Просто ми е несвързано, Ако е пил цяла нощ, едва ли е пил до времето, което тази майка е била излезнала на пазар.  При всяко положение, дали е бил или не е бил мъртво пиян, той при всяко положение е над изскването по закон, така че надявам се да не се измъкне. Макар че от както Максим Стависки се измъкна, на нищо не бих се учудила вече.

Мели да, много е тъжно това, че са са си мислели, че му помагат. Това е наистина най-отвратителното от цялата работа. Ако той е бил пиян, те вероятно не са били много по-трезви и въпреки това са се докарали и те там.

Тук по едно време вървеше една кампания сред младите хора "Приятелите не оставят приятелите си да карат пили" ( Friends don't let friends drive drunk) не знам какъв е бил ефекта, но може би подобни кампании да имат някакъв ефект. То е ясно, че пияният няма да се съгласи сам да не кара, но ако има наоколо съвестно общество, може да има поне някога ефект. Макар да е много трудно. Аз имам един приятел който кара пил. Едва едва пъпли, но кара. И от нас си е тръгвал, карали сме се, но си тръгва. Аз не мога да се бия с него, мъжете го увещават, но не му взимат насила ключовете ( а трябва) и той в крайна сметка си тръгва. Приятелката му ме успокои , че карал до ъгъла на улицата и се сменяли, ама нали е мачо мен, не може той така да го видим, че си тръгва като тя го вози. Трябва вероятно някаква кампания която да промени мисленето, че едва ли не е мъжко и за възхищение подобно поведение. Ако трябва идолите им да участват- Азиси и разни фльорци чалгаджийки - все тая, само да им влезне в главите по някакъв начин, че така не са тарикати, а глупаци.



  
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #193 -: Септември 15, 2014, 13:50:05 pm »
Това е нашето село, това е нашия магазин - където по два пъти на ден спирам да си пазаря.

И да - международен път е и да - не позволяват "лежащи полицаи", защото е международен. А защо минава през селото?!?!?!?! А в моето село  Маринка по същия път има "лежащи полицаи",  направени на половината платно, така че да могат и се заобикалят. Не знам дали го обясних правилно/. Но е факт, че на този път в моето село са погребали 2 деца, а в Крушевец за сега това е първия случай. И сигурно сега, нищо, че е международен път, ще сложат гърбици, но защо не преди това да се случи?!?!?!?!
Извинете за объркания пост, но в деня на катастрофата минах от там и........ не ми даде сърце да спра дори. М**ка му /извинете/, но......... Този път, който минава през много села е осеян с паметници /най-много на деца/. пътувам вчера и ......... на всеки километър са!

Не е карал бързо, но е заспал, защото е бил на банкет до......... около сутринта. Пил е, но колко? Само той си знае! Ами - спри бе - наспи се на пътя, та бързай тогава!

Нямаме културата на пътя и това е! Пил, не пил - българина да е "гъзар"! Виж ме / в случая/ нали съм полицай - мога да пия и да карам! Имам не един случай с познати полицаи, които спокойно си карат пили! Ами.......... това сме ние - " с връзки сме", имаме си полицейска карта!
Извинете за объркания пост!
*
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #194 -: Септември 15, 2014, 14:06:21 pm »
Bobi, в нашта страна се пие постоянно, няма значение от деня и часа.Тук банкетите могат да почват в 11 на обяд и да завършат на другия ден в толкова часа.

Всичко е гнусно и долно и ужасно.А това с полицейските карти и не глобяването на колеги е най-грозната част.

*
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #195 -: Септември 15, 2014, 14:42:07 pm »
Bobi, в нашта страна се пие постоянно, няма значение от деня и часа.Тук банкетите могат да почват в 11 на обяд и да завършат на другия ден в толкова часа.

Всичко е гнусно и долно и ужасно.А това с полицейските карти и не глобяването на колеги е най-грозната част.
Мдааа, потрисам се самот факта, че познавам съдия ПТП, който пие като казак и кара пиян в това състояние - редовно кара така.  Спира пред бара,  полицая му иска документите, той вади картата и .... няма смисъл да продължавам, че и нагло се държи (по добре да не бях виждала). Но нали е съдия - имунитет братче. И тоя. на сутринта ще отсъжда кой крив кой прав, "брата" си по чашка ще съди - ха, корупцията даже не я слагам. Загубила съм вяра.
  В същото време преди няма и два часа мъжа ми влиза в нарушение - буквално за не повече от 10 метра еднопосочно за да излезе от нас, не за друго, а свекърва ми паднала, с моментна загуба на съзнание, с огромен хематом на слепоочието , та отиват на скенер, щото нали бърза помощ ще дойде някъде в другиден, отделно останалото. И родната администрация така е организирала еднопосочно движението, че обикаляме като сираци квартала секи път. Малки улички, с дупки като след бомбандировка, по които и да искаш не можеш да караш и 20 даже. Е, платил си е глобата като поп - обществено опасен за 5-10 метра с 5-10 км. в час. Още не знам скенера какво е показал.
Какво да се пенявим по темата, чудовищно е - броим детските трупове, невинни и беззащитни.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #196 -: Септември 15, 2014, 15:49:25 pm »
Не е карал бързо, но е заспал, защото е бил на банкет до......... около сутринта. Пил е, но колко? Само той си знае! Ами - спри бе - наспи се на пътя, та бързай тогава!
Ооооф, и аз така си помислих анализирайки всичко - дрегера ( ако е верен), часа на деня,бавна скорост .... това се връзва, ако са пили през нощта, напили са се, дремнали са малко, пада му алкохола ( ако е имало дрегер веднага както пише, а аз бих се учудила, ако не е имало), но е скапан и заспива на волана. Това с умората или недоспиването е толкова страшно, а не се набляга не него достатъчно. Може би защото няма как да те тестват колко си сънен и да те накажат. Колко хора се убиха заспивайки зад волана. Аз лично знам в близкото си обкръжение 2 случая.
Та пак стигаме до самонадеяността, за която толкова често си говорим при подобни трагедии. Не знам как се възпитава култура на шофиране, при положение, че дори и тези, които не нарушават не виждат проблем в много от този тип поведения, които водят до проблем.

П.П. А аз още съм в ужас, преди няколко дена от самолета на баща ми са свалили багаж с бомба.


  
*
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #197 -: Септември 15, 2014, 16:07:23 pm »
Боби, ако знам, че като ме пипне закона и властите няма ме пуснат n на брой години ГАРАНТИРАНО, знаеш ли как ще си забравя самонадеяността - тутакси. 
Това с бомбата пък е ...
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #198 -: Септември 15, 2014, 18:27:25 pm »
Не знам Авалон, тази самонадеяност е обикновено при младите, със закон не се регулира, щото те просто не вярват, че ще им се случи. Особено когато говорим за поведения, които са легални и оставени на преценката на шофьора ( като колко си изморен примерно). По-скоро трябва обучение, яко обучение за тези неща, още от семейството и после да има масови кампании. Така мисля аз. 
Аз честно казано ще си призная, че  съм се връщала така няколко пъти изморена след нощни смени и съм задремвала в колата направо. Много е опасно и човек често не го осъзнава. Цяло чудо е, че не съм се метнала някъде (поне тук пешеходци почти няма). Сега го осъзнавам колко е страшно, но тогава не го разбирах дори. Мислиш си, че като си редовен, не си пил, колата ти е наред, значи си ок да караш, но всъщност това да си сънен е дори по-опасно. Този моят приятел дето писах преди, че се метнал от виадукта, се предполага, че е заспал - пак така рано сутринта след купон беше станало, не е бил пиян,той по принцип почти не пиеше, а и тестовете са му били отрицателни. Абе опасно си е.



  
*
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #199 -: Септември 15, 2014, 19:05:49 pm »
Боби, така, както едно 7 годишно  дете знае, че не трябва да се краде, така и един пълнолетен индивид управляващ автомобил трябва да знае,  че не трябва да кара пиян и да спазва това най вече заради чуждото нещастие което би причинил. И в двата случая може да бъде хванат или не. За умората тук не става толкова на въпрос - липса на правилна преценка или не знам точно как да го нарека, не толкова самонадеяност. Факт е че катастрофите, в по-голямата си част не са причинени точно от умора, ако не ме лъже впечатлението като цяло за причините за иатастрофи у нас. Възпитанието което ни лисв в някаква съепен, и най-вече безнаказаността, е те това е проблема спорд мен. Джигитите по улиците са обикновенно или някакви малки хъшлачета седнали "завчера" зад волана и ще изкарат буталата през предния капак на някоя доволно стара талига, или същите, настанили се в нов атомобил, с "всесилни "  мама и тати, или някои новоизлюпени богаташчета с огрооомни коли , седнали на дебелите портфейли, та да им се виждат главите и като "кихнат" на гладното полицайче всичко е ОК. На всичките тези изброени им липсва по нещо, а другото на което в същност разчитат им е в повече.
Та така - на първо място за мен е възпитанието и веднага след него е прилагането на закона. С така наречената ни демокрация, която ни нападна напоследък и двете яко девалвираха, съмнявам се дори и за надеждата, че процеса би бил обратим. Както винаги управниците ни "изсират" поредната простотия и ни занимават примерно с пределната скорост по магистралите или можело или не можело легнал полицай , па  мантинела или ... нам кво си с характерния наплив на логорея във всеки един подобен момент, без да се разбере к'во аджеба реално, наистина ще се направи, образува се досъдебно проиводство (повръща ми се като чуя това словосъчетание) и аааайде у лево, виновния да има веме да намери парите и връзката през шуринайката си. Сценария един и същ.   
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.