0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #80 -: Юни 07, 2014, 17:14:24 pm »
Боби (и другите) - не беше разочароващо откъм присъствие, поне в Стара Загора - точно напротив. Вижте материалите и снимките. Нормално е все пак тук да е най-масово шествието. Времето за анонсиране наистина беше твърде кратко, основно чрез интернет. Много хора не ползват интернет, други пък не ползват фейсбук (просто не желаят). За толкова скоростно организирана акция и то с "подръчни средства" и доброволен труд на една шепа хора - резултатите надминаха моите лични очаквания. Отзивът по медиите е повсеместен също така.

За избираемите позиции Боби - трябва да са избираеми поне някои (хайде да не са съдиите). Съдиите пък - бива да не са доживотно назначавани, че и с имунитет. Поне. Има какво да се променя в съдебната ни система, повярвай ми. Не е мое мнение - мнението е на ЕК, при ВСЕКИ доклад за България, години наред. Оттам започват всеки път. Без добре функционираща съдебна система - няма държава, в която да функционира правилно коя да е друга система. И когато една система очевидно не работи, или работи крайно зле и произвежда извратени резултати - то значи същата не е никак наред и си има нужда от здрав ремонт.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #81 -: Юни 07, 2014, 18:07:01 pm »
И аз очаквах да дойдат повече хора във Варна :( ...
*
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #82 -: Юни 07, 2014, 18:20:28 pm »
Jbrul, очаквано беше, че в Стара Загора ще е най-масово присъствието.
Но безобразията по пътищата са в цялата страна и все си мислех, че можем да се обединим, защото никой от нас не е застрахован от такава трагедия. Или съм много наивна или глупава, не знам вече какво да си мисля, но все още не мога да се отърся от малкия брой хора в София. Очаквах мноооого повече.
Ако не бяха представителите на Зачатие, Искам бебе и другите организатори, които не познавам, не знам дали щяха да се съберат 10 човека странични.


*
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #83 -: Юни 07, 2014, 19:05:43 pm »
mimi26 и mgstra и аз очаквах доста повече хора във вашите градове. За Стара Загора - ясно, че беше очаквано да е по-масово и защо.

Не мисля, че при много от не дошлите става дума за апатия, бездушие, непукизъм... При повечето българи цари убеждението, че "с протести нищо не се постига". Не съвсем без основание, но за мен това не е мотив да не опитвам пак и пак - всеки път. Както и за вас.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #84 -: Юни 07, 2014, 22:19:31 pm »
Имайки предвид деградацията на българския народ в последните години аз мога да кажа, че все пак днешните събития са някакъв напредък. Никак не е малко в 20-на града за само 2 дни хората да се организират.
Отедлно искам да изкажа и изкрените се благодарници на полицаите които ни охраняваха в София, абсолютна кооперативност, съпричастност и отзивчивост. Още в 10.30 бяха на място и ми казаха, че каквото искам това ще направят, дори ще затворят улици, нищо че нямаме изрично разрешение. Аз лично наистина се впечатлих, може би все пак има надежда за българския народ :)
*
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #85 -: Юни 07, 2014, 22:59:05 pm »
Надежда наистина има, но отказвам да разбера, че милионна София събра толкова малко хора. Амбициозно очаквах площадът пред Народното събрание да е пълен, а видях само познати лица от форума. За съжаление тук се случват в пъти повече произшествия от всеки друг град в България, но явно докато бедата не влезе в нечия къщата никой няма да проумее, че не е застрахован.   
*
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #86 -: Юни 07, 2014, 23:25:18 pm »
За два дни организация не малко хора се отзоваха, браво на Зачатие, благодаря ви момичета!

Стара Загора http://www.starozagorci.com/news-12315.html

София http://www.vesti.bg/bulgaria/obshtestvo/hiliadi-roditeli-v-stranata-v-mylchaliv-pohod-na-zhivota-6014164

Пловдив http://news.plovdiv24.bg/498078.html

Бургас http://burgas.topnovini.bg/node/518123

Русе http://ruse-news.com/sveshtichki-i-plyusheni-igrachki-za-zaginalite-na-patya-detsa/

Варна http://nakratko.bg/category/58/51489/

Плевен http://plevenzapleven.bg/blog/2014/06/07/%D0%B8-%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%8A%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D1%8A%D0%BC-%D0%BC%D1%8A%D0%BB%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D1%8F-31974/

Разград http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1277222

Сливен http://sliven-news.com/index.php/sliven/4096-%D1%81%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D1%81%D0%B5-%D0%B2%D0%BA%D0%BB%D1%8E%D1%87%D0%B8-%D0%B2-%D0%BC%D1%8A%D0%BB%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D1%8F-%D0%BF%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%B4-%D0%B7%D0%B0-%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%B0.html

Благоевград http://www.agencia.bg/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/item/7487-%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-%D0%B1%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D0%B2-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8-%D0%B2-%D0%BC%D1%8A%D0%BB%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B2-%D0%BF%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%B4-%D0%B7%D0%B0-%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82
« Последна редакция: Юни 07, 2014, 23:52:13 pm от marsi »

Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #87 -: Юни 07, 2014, 23:27:15 pm »
Страшно съм разочарована от благоевградчани! За концерти на чалгаджии всички са на линия, а днес пред общината се събрахме  едва 10-15 човека! Кафетата бяха пълни с майки и на нито една да не и трепне сърцето! Та утре може да е нейното дете...
Ако се появят препятствия по пътя Ви - сменете посоката, а не крайната цел...





БЛАГОДАРЯ ВИ, Д-Р СТАМЕНОВ!
*
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #88 -: Юни 07, 2014, 23:42:14 pm »
Искам да благодаря на всички, които работиха и буквално за ден организирахме днешния мълчалив поход! Респект, момичета!
В Стара Загора, очаквано, имаше най-много хора. Нямах представа колко, докато не видях снимките после! Благодарности на инспектор Русев и екипа полицаи, че бяха плътно с нас и до нас. Дойдоха също към 10,30ч и заявиха пълна подкрепа!
     
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #89 -: Юни 08, 2014, 00:21:17 am »
Много разочароващо наистина, но все пак дали беше добре популяризиран протеста.

Дори свкърва ми беше разбрала, че ще има протест, от ТВ. Всички телевизии съобщиха предварително.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #90 -: Юни 08, 2014, 00:25:17 am »
Изгледах почти всички репортажи по телевизиите, от големите градове. Не искам да коментирам броя присъстващи.
Това, от което аз се впечатлих, е следното - във всеки един кадър, от всеки един град - виждах познати лица. Лица, които познавам лично, благодарение на Зачатие.
Момичета, горда съм, че съм част от Зачатие! За пореден път!



*
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #91 -: Юни 08, 2014, 01:02:35 am »
Момичета, прекланям се пред вас.

Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #92 -: Юни 08, 2014, 01:20:03 am »

Жбрул, не съм съгласна, че непременно е добре да е избираема съдебната власт. Все си мисля, че съдиите не би трябвало да са подвластни на общественото мнение, което грам не разбира от право. Прокурорите ок, ама съдиите не мисля, че е добра идея. Тази избираемост води и до голям натиск за присъди и не мисля, че няма връзка с вкарването на толкова невинни в затвора и ненормално високи присъди, че да ги използват после за кампанията си.

Боби, а какви са хората от журито от 12 човека /мисля, че толкова бяха/, които участват пряко в съдебните процеси точно в САЩ, където си и ти? Не са ли обикновени хора от обществото, без правно образование? Нали точно това е бил смисълът, когато са я "въвели" в САЩ преди 200 години тази система- да се спре огромната корупция, която се е ширила по това време в съдилищата. Защото едно е да подкупиш 1 съдия, друго още 12 човека.
Виж какво намерих:
http://www.eurochicago.com/2009/11/kris-dominik-mozhesh-da-podkupish-sadiyata-no-ne-i-zhurito/


*
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #93 -: Юни 08, 2014, 02:17:44 am »
Съдебните ни системи са много различни и в този смисъл - несравними по много показатели. Факт е, че тази действаща и сега в Европа - все още е системата, която американците са отчели като порочна, по-годна за корупция, натиск, влияние (визирам линка на Джиджи) И понеже си е била порочна по важни показатели още от време оно - те са въвели съществени корекции.

Огромен проблем е типът правна система в държава баш като нашата Боби. Ако в една по-нормално функционираща държава, самите дефекти на системата като такава, са почти единственият й проблем и не са пречка за правораздаване в мнозинството случаи. Ако допуснати грешки е възможно да бъдат коригирани почти винаги на следваща инстанция... У нас се получава "двоен негативен ефект". Дефектите заложени в самата система (идеално няма) се умножават в пъти от средата в която същата функционира. Поради което - у нас правораздаване няма почти за никого. Няколко клика в "гугъл" и ще те заринат примери за това.

Като член на ЕС - ние няма как да си сменим изцяло съдебните механизми (да кажем да заменим с вашите "копи-пейст"). Мен ако питаш, като лаик, на този етап и с оглед на чисто националните ни интереси - би ми се искало да можем, но просто нЕма начин вече. Без промяна на всичко друго в държавата ни - няма как да ни сработи съдебната система читаво в сегашният й вид. Гадорията е, че главен фактор другото да заработи добре пък е добре работеща съдебна система. И става баси омагьосания кръг така. :?

В момента, нашата правна система - реално не прави разлика между следните две ситуации, освен на хартия, ама в ПОЖЕЛАТЕЛЕН вид (както реши съдията). Ситуация 1: Аз, шофирала по всички правила блъскам човек пресичащ улица, не на пешеходна пътека, изскочил внезапно на платното. На всеки може да се случи това, въпреки, че съм направила всичко по силите си за да избегна удар, карала съм по всички правила - ПТП има, човекът е загинал. Да, тогава е злополука. Няма да ме осъдят на затвор. Но все пак при убит човек - поне условно, някакво обезщетение - много възможно. Все ще се намери и нещо в което да не съм била съвсем безупречна на пътя да кажем, ако и да не е главен фактор, ако и то да не е било решаващо за изхода от ситуацията.
При случая с Паоло - ще се реши същото почти, просто защото системата дава подобна възможност. Като я дава - то има и кой да се възползва от нея. И от двете страни. Виновния - да си плати както и където трябва, а отсъждащия - да вземе под внимание само това, което е в полза на обвиняемия.

Само, че двете ситуации хич не са еднакви по смисъл, обществена опасност и каквото се сетиш още, ако и да са с еднакъв краен резултат. Едното е наистина "нещастен случай", а другото е "престъпна небрежност" поне. Но баш професионалните юристи - знаят по кой текст, къде и как да намерят вратичка, как да извъртят, къде и какви експертизи да платят, че формално - да се изкара амен-амен - някой зорлен му се наврял под джипа. Правят го сега, ще го направят и на самото дело и ще мине.

Обществото - няма как, къде да се намеси и да изкаже поне мнение. Въпреки, че такава проява - засяга всички ни. При вас обаче - журито има това право и ще си го използва. Т.е. пряко потърпевшите от подобно поведение на пътя (или другаде) - не са безгласни букви. А ние тука сме. И никой не ни базари дори какво мислим по въпроса. Не става дума за личн, ни за управление с "граждански комитети", освен ако не приемем, че вашата съдебна система е именно това.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #94 -: Юни 08, 2014, 07:30:47 am »
Жбрул,мисля, че прави разлика съдебната система, ако е станало по време на нарушаване на правилата. Нали затова казаха, че може 3-10 години. Иначе нямаше да е толкова предполагам. А вече от там нататък те си пускат условно и т.н. но не мисля, че е понеже не прави разлика системата. Не знам със сигурност, просто си разсъждавам.

Джиджи, да обикновени хора са като мен и теб. Мен ме викат вече няколко пъти и все успявам да се отърва, преди понеже бях ученичка, после заради това, че имам малки деца, за които да се грижа. В следващите 10 години не могат да ме пипнат ;-). Аз не я харесвам тази система, защото те може да са трудно са подкупване, но пък един добър адвокат много по-лесно ще заблуди теб и мен, от колкото един съдия. Мое мнение. Не знам дали заради подкупването е измислена или по-скоро, за да няма държавен натиск над хората им е дадено право да ги съди жури от техни равни (jury of your peers).  В България също има съдебни заседатели  ( 2ма или 3ма май) и не съм точно наясно как се избират, но мисля, че всеки може да стане. Не е задължение като в САЩ, но пак са членове на обществото, обикновени хора. Но наистина не знам много по въпроса.

Jam, да жалко е тогава, особено в голям град като София. Но като гледам какво казват момичетата - все познати лица, явно от тук идва най-голямата активност.   



  
*
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #95 -: Юни 08, 2014, 17:11:37 pm »
Там е проблемът Боби, че всъщност не прави разлика, защото и в двата случая те подвеждат под отговорност за "убийство по непредпазливост" (примерно) и в двата случая - предвиденото наказание е едно и също. И дали съдът ще вземе под внимание някакви "утежняващи вината обстоятелства", или "смекчаващи" такива - си решава съдията.

Предполагам, че и за теб самата има разлика дали някой блъска и убива човек в парк да кажем, където е забранено движение на автомобили изцяло... Или това се случва на оживен булевард, където е разрешено да се движиш с автомобил и понякога наистина по злощастно стечение на обстоятелствата - просто не си успял да спреш навреме. Във втория случай - може да не успееш да спреш примерно, защото си млад шофьор, с малко стаж зад волана, по-бавни реакции, не толкова свикнал да следиш пътната обстановка в детайли и пр. Не си нарушил правила, не си неправоспособен, не могат да те упрекват и осъдят защото ти си самият ти  с някакви твои лични качества (или липси). И не е редно разбира се да те осъдят, защото не си "супер-шофьор" само.

Но ако към това добавим - карал/маневрирал на място забранено за движение на МПС, с ясното съзнание, че си в нарушение т.е. съвсем осъзнато си увеличил риска от злополука - за мен следва да има наказание все пак и то  по-строго отколкото в първия случай.
Да, съгласна съм, че и в двете ситуации е "малшанс", не е нарочно т.е. не става дума някой с умисъл и идея да е тръгнал да прегазва друг. Но във втория случай е налице СЪЗНАТЕЛНО поет по-висок риск да се случи ПТП. И именно заради този съзнателно поет риск - следва да бъдеш по-строго наказан.

При вас журито - има право и вероятно ще вземе това предвид за присъдата. Пък у нас - съдът има право и да не го вземе предвид, да "накъдри" още куп оправдания в полза на шофьора, като - не бил хващан преди в нарушение, имал бизнес (демек не е паразит), имал семейство и деца... И хоп от възможното наказание (3-10 години) - ще получи минимума. Към това ще добавят и разни други обстоятелства, заради които тези 3 години да не ги лежи ефективно, ами да е условна и воала. И го казвам, не защото съм врачка нещо, а защото много, много случаи има такива у нас.

Да тикнеш някого в затвора СЛЕД като белята вече станала - не е превенция казваш ти. И е така и не е така. Когато знаеш, когато цялото общество знае всъщност, че дори да убиеш човек и да си виновен - спокойно може и да не лежиш ефективно (а у нас е така) това е предпоставка, да не кажа направо стимул за безотговорно поведение на пътя от всякакъв вид. Да оставим причиняването на смърт. Аз като съм наясно, че дори за това няма да ме осъдят ефективно като кихна малко пари тук-там, че кое пък да ме възпре да върша всякакви по-леки нарушения? Да минавам на червено, да отнемам предимство, да паркирам където ми щукне, да влизам с колата където е забранено, да карам пияна, да карам без да притежавам книжка, да карам из града със 120....? Никой няма да ме накаже, не и строго, не и така, че "да ме бърка", ако все пак ме хванат и вземат, че ме накажат. И аз го знам и всички други го знаят. И ако аз имам малко от малко мозък, давам си сметка, че нямам "застраховка съдба" и по природа съм склонна да се държа разумно и отговорно - то повечето хора не са като мен. И това хем се знае, хем се вижда. И когато няма последствия за този им вид поведение - няма предпоставка дори то да се промени към по-добро.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #96 -: Юни 08, 2014, 17:28:55 pm »
Боби, моля те замълчи поне веднъж.
Вчера много от нас се запознаха с почернени майки и говориха с тях.Говорихме и за делата на техните деца.Аз останах втрещена.На родителите на детето, което загина на пешеходна пътека в Русе съдията е казал, Айде сега вашето от гробищата не можем да го върнем ми да видим какво да направим за семейството на обвиняемия.Същия този обвиняем вече е имал едно подобно ПТП без жертви и ако тогава го бяха наказали адекватно то Ники сега щеше да е жива.Просто от вчера съм смазана, смазана!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #97 -: Юни 08, 2014, 18:31:48 pm »
извадки от стенограма на НС по повод обсъждане на законопроект промени в Наказателния Кодекс

"Разградският окръжен съд, прокурор Милена Пентикова, дата 10 септември. Обвиняемият се е признал за виновен, като се е движел със скорост 135 км. в час. По непредпазливост е причинил смърт. За извършеното деяние той е наказан с наказание пробация. Тоест убиваш на пътя със 140 км/час и е наказан с пробация. "

"Град Плевен, окръжен съд, обвиняем управлява МПС под въздействието на алкохол, не съобразява скоростта на движението и при възникнала опасност за движението не спира пред предвидимо препятствие. Не остава на мястото на произшествието, за да изчака представители на МВР. За извършеното престъпление с убит човек, той е лишен от свобода за една година и шест месеца условно и три години изпитателен срок. "

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #98 -: Юни 08, 2014, 20:44:46 pm »
Интервю с Красимира Иванова  майката на Паоло, моите съболезнования още веднъж!
Дано имате сили, мили почернени майки ...... страдам заедно с вас!

http://news7.bg/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0/%D0%9C%D0%B0%D0%B9%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%9F%D0%B0%D0%BE%D0%BB%D0%BE-%D0%91%D0%B5%D0%B7%D1%83%D0%BC%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D1%82-%D1%83%D0%B1%D0%B8%D0%B9%D1%86%D0%B8_l.n_i.88978.html#.U5SgM3bm6o8
« Последна редакция: Юни 08, 2014, 20:53:12 pm от marsi »

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Докога ще живеем на бойно поле?
« Отговор #99 -: Юни 08, 2014, 22:29:48 pm »
Тази вечер минах покрай мястото в центъра, на което вчера свърши шествието ни в Пловдив. Цветята и играчките продължаваха да стоят - цветята подредени, играчките сгушени една в друга. Заболя ме душата ...


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу