Ето ги, те в голяма част са за червен молив така зададени
едва ли авторката знае, кокво точно е ПИД и кога се прилага, никой не пречи на различните етноси, на несемейните и самотните да се подлагат на АРТ, ама то си трябва да прочете.
1. Какво е майчинството/родителството за Вас? Кое е най-важното, за да бъде човек истински родител?
2. Какво е Вашето отношение към позицията, която твърди, че жената не бива да смята майчинството за основна нейна роля?
3. Трябва ли осиновяването да се схваща като алтернатива на асистираната репродукция? Вие бихте ли предприели такава стъпка?
4. Считате ли, че пациентските организации трябва да се ангажират с борба за максимално широк достъп (финансово подкрепен от държавата) до процедури по асистирана репродукция (например на хомосексуални двойки)?
5. Трябва ли държавата да се намесва, поставяйки граници в процеса на асистирана репродукция? Ако да, какви считате, че са разумните ограничения (възраст, сексуална ориентация, етническа принадлежност, финансова стабилност)?
6. Трябва ли държавата да подкрепя финансово единствено семейни двойки за провеждане на процедури по асистираната репродукция?
7. Моля, представете си, че след дълги опити процедурите по асистирана репродукция са успешни, но при пренатална диагностика става ясно, че бъдещото Ви дете има увреждане. Ще запазите ли тази бременност? Зависи ли решението Ви от типа увреждане (например синдром на Даун)?
8. Бихте ли се възползвали от възможността за предимплантационна диагностика?
9. Какви според вас като цяло са хората/двойките, които тръгват по трудния път на асистираната репродукция (като образователно равнище, в професионален и личен план и т.н)?
10. Мислите ли, че децата, родени с помощта на асистираната репродукция, са в някакво отношение различни (както в позитивен, така и в негативен план) от заченатите без такава помощ?
11. Има изследвания, които показват, че усилията, ресурсите и вниманието, което влагат двойките, използвали помощта на асистираната репродукция, в отглеждането на децата си са повече. Вашите впечатления потвърждават ли подобни изводи?
12. Считате ли, че обществото като цяло подкрепя хората, страдащи от безплодие, и е готово да осигурява финансова подкрепа?
13. Какво бихте искали да знае обществото за двойките, потърсили помощта на технологиите за асистирана репродукция (кои техни качества бихте подчертали, убеждавайки хората, че държавната подкрепа е необходима и оправдана)?
14. А какво бихте подчертали по отношение на децата, родени с помощта на тези технологии?
15. Какво би ви накарало да се откажете от повече опити за зачеване с помощта на асистираната репродукция (повтарящи се неуспешни опити, опасения за собственото здраве, опасения за стабилността на връзката и т.н.)?