0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #360 -: Март 03, 2014, 09:48:50 am »
Добро утро  :D

Марси, чудесни коментари - винаги ми е интересно да ги чета!

При нас мъглата се вдигна и в момента е прекрасен, слънчев и безветрен /?!/ ден.
Снощи, докато простирах на терасата, беше паднала такава мъгла - като в книга на Стивън Кинг. А вълните, блъскащи се в пристанището, се чуваха чак до нас. Направо да ти изтръпне мозъка от ужас  :lol:
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #361 -: Март 03, 2014, 10:12:33 am »
Честит 3-ти март на всички Българи!

Да ви почерпя и аз с кафенце:

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #362 -: Март 03, 2014, 10:19:15 am »
Добро утро!
Честит празник!
Честита победа на Гришо.
Добре започва тази седмица, макар че тук е облачно и слънцето само се мъчи да изпече, ама ....

*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #363 -: Март 03, 2014, 21:13:57 pm »
Не знам дали тука е мястото за тези допълнителни факти, свързани с днешната дата. Ако модеретор прецени,
нека да премести публикацията.

Честит празник на всички БЪЛГАРИ, нека не забравяме историята и се гордеем с произхода си!

Трети март, 1878 година- Сан Стефанският мирен договор и неговият принос
Много българи днес си задават въпроса, защо датата на Санстефанския мирен договор се смята за толкова значима в българската история. Защо не честваме като национален празник 6 септември 1885 – когато двете части на разделена България (Княжество България и Източна Румелия) се обединяват или пък 22 септември 1908, когато княз Фердинанд обявява тържествено независимостта на България от Османската империя?...........................................................................................
През 1876 г. избухва Априлското въстание. То е удавено в кръв, но постига своя политически ефект. С цената на 30 хиляди жертви българите фокусират вниманието на света върху проблема за тяхната независимост. ...

До този момент в продължение на две столетия руските монарси водят 13 войни с Турция. Те имат една обща стратегическа цел – спечелването на контрол върху Балканите и Проливите между Европа и Мала Азия. За тях пътят за установяването на империята им като световна сила винаги е минавал през Босфора и Дарданелите към Егейско и Средиземно море и световните океани. С тази цел те систематично изграждат репутацията на Русия като защитник на балканските християни и на славяните в Османската империя ..............................................................................
Този път Русия не е подготвена за война и прави големи усилия да я избегне. Победена в предишната, т.нар. Кримска война (1853-56) от Турция и нейните покровители Англия, Австро-Унгария и Франция, Русия формира новата си политическа линия ...................................................
През 1876 г. обаче освен българите, населението на Босна и Херцеговина също вдига въстания. В тяхна защита Сърбия и Черна гора обявяват война на Турция. Източната криза избухва с нова сила.
Русия се оказва пред реалната заплаха да подрони фатално авторитета си, в случай на примирение и пасивно безразличие, завоюваните с цената на толкова войни до тогава позиции на Балканите ще бъдат загубени. Решението е взето и на 12 април 1877 г войната започва ......................................
 
На паметната за всички българи дата 3 март в малкото селце Сан Стефано(днешния Йешилкьой), разположено на 12 км от Истанбул е подписан мирният договор между Русия и нейните съюзници Румъния, Сърбия и Черна гора от една страна и Османската империя от друга. От точка 6 до точка 11 в този договор се разглеждат решенията, свързани с българския въпрос. България трябва да бъде трибутарно княжество (което плаща данък на султана). Тя трябва да има управител християнин и местна войска. Границите й се покриват с границите на българската екзархия и утвърдени със султанския ферман от 1870 г., когато получаваме църковната си независимост. Тези граници включват Северна България  (без Северна Добруджа, която се дава на Румъния), цяла Тракия (без района на Гюмюржина и Одрин) и Македония (без Солун и Халкидическия полуостров).

Всичко това обаче остава само на книга.Очевидно тайните договорености на най-висшата руска дипломация не са стигали до знанието дори и на посланиците й. Очевидно Игнатиев(представителят в Истамбул) не е бил информиран за поетите тайни ангажименти към Австро-Унгария и за секретните споразумения с Англия, които Русия не може да не спази. Очевидно той също е бил пионка от голямата игра  ....................................................................
Всъщност обаче Санстефанският мир не е "недуразумение". Той има смисъл за царското правителство като тактически ход. С подписването на Санстефанския мир царското правителство постига целта, която си поставя с войната. Русия дава предостатъчно категорични доказателства на българите за добрата си воля и това се приема с възторг и дълбока, искрена благодарност към Освободителката. Българите не могат да знаят, че Санстефанският договор е предварителен, временен и подлежи на неизбежна ревизия. Това е строго поверително, зорко прикрито зад кулисите на дипломацията. Естествено ревизията на договора ще стане известна, но неблагоприятните последици за българите ще изглеждат и ще се възприемат от тях като резултат от намесата на западните Велики сили. Така недоволството от неговата ревизия се насочва против руските съперници Англия и Австро-Унгария, а влиянието на Освободителката се утвърждава трайно
И така, следва Берлинският конгрес през юни 1878 г. В него участват Русия, Англия, Австро-Унгария, Франция, Германия и Турция, на който се решава съдбата на България, разпокъсват българската нация. От територията северно от Стара планина до р. Дунав и бившия Софийски санджак се формира Княжество България. Тракия (Южна България) под названието Източна Румелия остава зависима от турския султан провинция. Одринско, Беломорието и Македония са върнати на Османската империя. Северна Добруджа е дадена на Румъния, а Нишкият санджак - на Сърбия. По време на Възраждането българската нация има най-голям етнически масив на Балканите, а след 1878 г. остава с най-малка държава. Върху Княжеството се стоварват всички финансови и икономически задължения ..........................
Това е шок за българите, но от позицията на познанията ни днес, не бива да ни изненадва.  http://www.znam.bg/com/action/showArticle;jsessionid=20EB9A24AFFF543787CF8ADD27F3DF7E?encID=327&article=431144479
Това ще доведе до приетата на 16 април 1879 г. Търновска конституция, учредяване на Първото велико народно събрание, избор на държавния глава Александър Батенберг- на 26 юни 1879 г. княз Александър полага клетва пред ВНС и назначава първото българско правителство. Започва истинската „нова" българска история.

Балканските проблеми никога не са се решавали с оглед на балканските интереси. Всъщност Берлинският договор не е по- несправедлив от много други политически споразумения.
Княжество България и Източна Румелия имат различна степен на самостоятелност, но през 1885 г., успяват да се обединят в едни етнически граници. Съединението на България е актът на фактическото обединение на Княжество България и Източна Румелия през есента на 1885.

За нас, българите, 3 март 1878 е въплъщение на едно начало. На този ден бе направена онази първа политическа крачка, заради която дадоха живота си хиляди верни синове и дъщери на България. Този ден показа на българите, че жертвите от Априлското въстание не бяха напразно, че 15 хиляди доброволци, които загинаха, сражавайки се в руско-турската освободителна война, не дадоха живота си напразно. Той постави началото на онази Трета България, на която историята бе отредила да се намира на кръстопътя между Запада и Изтока, между Европа и Азия, там, където така сложно и съдбовно се преплитат интересите на великите сили.

Пълнят текст на Зара Костова: http://pravoslavieto.com/history/19/1878/SanStefano_prinos.htm





« Последна редакция: Март 03, 2014, 21:26:01 pm от marsi »

Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #364 -: Март 04, 2014, 07:01:23 am »
Добро утро на всички!  :P

Днес в София е студено и мокро. Май не вали обаче.
Аз днес ще поработя, но от вкъщи.
Желая ви хубава седмица  :D

Marsi, мерси за урока по история. Аз си признавам, че историята не ми е била от силните предмети.

Закуската днес - кафе и катми  :eat:
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #365 -: Март 04, 2014, 07:42:43 am »
Добро утро!
Смайл, разваляш ми режима с тия закуски! :P
Тези мои излишни 3-4 кг още ми дават зор и сега съм започнала една схема - всяка сутрин на гладно топла вода с мед и ябълков оцет.

Сводката за времето- не е спирало да вали от вчера следобед.Сега вече е по-слабо, но непрекъснато.Прозорците ми са в ужасно състояние.
Сиво, кално и мрачно е.С една дума - смотано. :x
« Последна редакция: Март 04, 2014, 08:35:29 am от Теди♥♥ »

"Единственото изкушение, което никой никога не е успял да победи, е надеждата."
Ромен Гари
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #366 -: Март 04, 2014, 08:32:49 am »
Добро утро. Смайл, прекрасни катми,както обикновено  :lol: С какво да ги комбинирам....? Тук не вали ,но е сиво :( Напълно се припокрива с определението на Теди - смотано. :( Така ще е цяла седмица,май?
/www.mamaibebe.com][/url]
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #367 -: Март 04, 2014, 09:32:51 am »
Добро утро.
И тук е сиво, ръмящо и ... абе смотано.
Катмите, за които благодаря, със сладко и сирене естествено. Аз нали съм с леко извратен вкус та палачинки и катми само така ям.
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #368 -: Март 04, 2014, 09:44:51 am »
Ммм от кога не съм яла катми, предпочитам ги сладки, но и с кашкавал стават  :D

Марси, аз пък винаги съм обичала историята и ми е приятно да я препрочитам  :)
И тук е смотано, днес няма да излизам, много мразя такова време.
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #369 -: Март 04, 2014, 10:40:48 am »
Добро утро (малко закъснях днес). А дано изгрее някакво слънчице  :D
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #370 -: Март 04, 2014, 11:08:47 am »
Добър ден  :D

При нас - изгледи за слънце - никакви.
Умирам от глад!
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #371 -: Март 04, 2014, 11:48:31 am »
При нас - изгледи за слънце - никакви.

Май навсякъде е така. Снощи се видяхме с Емо Чолаков, и на въпроса на детето "няма ли да го сменяш това гадно време", отговори -  "май няма да е скоро, за съжаление"  :lol:



*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #372 -: Март 04, 2014, 12:02:14 pm »
Не само е мокро и смотано, но даже тази нощ валя сняг на парцали за кратко, та се събудихме със заснежени покриви. За всичко е виновен Емо Чолаков :). Слънце едва ли ще огрее, за повдигане на настроението разчитам изцяло на хубавата закуска - благодаря, Смайл  :D -  катмите ги предпочитам със сиренце, е може малко мед или сладко, но основното е сиренце. Въпреки мрачния ден, желая на всички добро настроение!
Предлагам ви материал със заглавие    Усмивки под мустак :D   
Повече от 200 състезатели от 20 страни са участвали през есента на 2013г. в конкурса по бради в категорията Свободен стил :) по време на Световното първенство за бради в Германия.
:D :D  Ето една част от тях :
1.http://novanews.bg/news/view/2013/11/03/61223/%D1%83%D1%81%D0%BC%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%B4-%D0%BC%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BA/

2.http://novanews.bg/news/view/2013/09/24/58453/%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BA-%D0%B7%D0%B0-%D0%BC%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BA/
« Последна редакция: Март 04, 2014, 12:46:27 pm от marsi »

*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #373 -: Март 04, 2014, 13:06:32 pm »
При нас напече слънцето. :D
Може и за кратко да е, но засега го има.

За всичко е виновен Емо Чолаков :).
Виновен и още как!

Ето ви част от бисерите на Емил Чолаков(за тези, които си нямат слънце). :P

■С една дума – студ, с две думи – кучи студ!
■Цялото това безобразие ще ни се стовари от северозапад.
■Баба Марта яхва топлата метла.
■Гърми, не гърми – имайте слънчев следобед!
■Като погледне човек картата – едни слънца… като палачинки!
■Време! Как да му се разсърдиш?
■Юлското слънце през юни ще изгрее с августовски замах.
■Навсякъде е безсрамно хладно за това време на годината.
■Циганско или индианско – така му викат американците, но лятото продължава слънчево и горещо и през октомври.
■Ще задуха и ще завали – а защо точно през почивните дни… и аз това се питам, ама на – време!
■Планината остава без настроение.
■Утре вече ще имаме идеалното време за неходене на планина: бурен вятър, дъжд, по високото – сняг. Да, сняг. Не си причинявайте всичко това, освен ако не го наблюдавате някъде пред камината.
■По-качествените, по-тъмни и по-купести облаци са за утре следобед,
■Морето става все по-морско с всеки изминал ден.
■За пореден ден вижте на картата какво си причиняваме.
■На картата така вали, та и студиото ще наводни.
■Морско – откъдето и да го погледнеш – ще бъде времето през почивните дни.
■В четвъртък вече – дъждове, бури, порои и градушки ще има за всички.
■Облаците през цялото време се опитват да саботират прогнозата за необичайното топло време.
■Само след няколко часа градусите ще скочат с 5-6 и така ще скочат, че ще прескочат 30.
■Не знам за вас, но на мен ми дойдоха в повече бурите в тази прогноза, затова предлагам да видим спортните новини.
■Ей такова нестабилно ще е времето – докато се стабилизира.
■То бива промяна, бива рязка промяна, ама чак пък толкоз… А че му е време на времето да се променя – време му е. Не може да е все така нечовешки горещо в средата на септември.
■Във вторник ще задуха, ще завали, ще се разхлади и ще подготви терена есента да се почувства като у дома си.
■Следобед сме си по къс ръкав – сигурен знак, че макар и в по-мургав вариант лятото все още продължава.
■При подухващ северен ветрец морето може би не заслужава вече толкова специално внимание в прогнозите, но… мен ме гони носталгия.
■Сняг ринат вече в Бавария и Швейцария – ако това, разбира се, ви успокоява.

"Единственото изкушение, което никой никога не е успял да победи, е надеждата."
Ромен Гари
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #374 -: Март 04, 2014, 13:25:31 pm »
 :lol: :lol: :lol:

*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #375 -: Март 04, 2014, 19:56:12 pm »
И аз нося списък (на английски), но от нещата, които човек (американец) научава между 40 и 50 годишна възраст.
Има много добри попадения. 
http://www.nytimes.com/2014/03/01/opinion/sunday/what-you-learn-in-your-40s.html?action=click&contentCollection=Opinion&module=MostEmailed&version=Full&region=Marginalia&src=me&pgtype=article
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #376 -: Март 04, 2014, 21:43:52 pm »
Да им имам стайлинга на брадатковците!  :lol:

Цигу, много ме разсмя последният параграф.  8)
« Последна редакция: Март 04, 2014, 21:52:32 pm от blue_sky »

Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #377 -: Март 05, 2014, 07:21:19 am »
Добро утро  :P

И днес времето е "смотано"  :lol: Дъжд, кал и студ.
Ама нека не ни влияе на настроението.  :P
Днес предлагам кексче с кафето.




*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #378 -: Март 05, 2014, 07:26:35 am »
Ееее, хайде де. Смайл, притесних се за кафето днес... :lol: Разглези ни ти и сега ще си "береш" грижи с нас  :wink: Закуската ,както винаги е перфектна  :) и наистина ми подобрява настроението от "смотаното"време навън  :)
/www.mamaibebe.com][/url]
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #379 -: Март 05, 2014, 07:40:16 am »
Добро утро  :D
Тук вали, аз пак не спах и така и така се бях събудила в 2 ч., от половин час съм на работа. поне да свърша нещо, докато е още тихо в офиса :)

Вчера изгря за малко слънце преди да залезе, дано днес по-рано да ни огрее  :D