0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #920 -: Април 02, 2014, 12:49:58 pm »
и успешна седмица, харесайте си по един цвят за всеки ден  :)!
днес избирам лилаво  ...
и в същата цветова гама - български аметисти от Източните Родопи, района на Маджарово :
:) Продължавам си играта от онзиден. След лилавото следва синьо - предлагам Азурит, в различни нюанси на синьото е. В България се намира в Бургаско, Панагюрски регион, Западна Стара планина.  Второто е необработен къс Азурит с Малахит.

 
И следващото предложение в същата цветова гама - Синя гарга, среща се в защитен район Поморийско езеро.

Влажната зона предлага рядко съчетание на условия за живот, които позволяват развитието на рядка соленолюбива растителност и животни приспособени към тази соленост, част от които могат да се видят единствено тук. http://www.greenbalkans.org/pomoriecenter/indexdetails.php?menu_id=110

хайде, давайте предложения за природната красота в цвят  :)
« Последна редакция: Април 02, 2014, 13:55:04 pm от marsi »

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #921 -: Април 02, 2014, 15:45:12 pm »
Марси, покрай твоите камъни се сетих за една книжка, която съм си прибрала от нашите - „Легенди за скъпоценните камъни“ на Рустем Валаев. Много интересно четиво.
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #922 -: Април 02, 2014, 17:16:33 pm »
Марси, ама ти много знаеш за камъните  :D Браво!
Пилето на снимката е много сладко. И в любимия ми син цвят  :D
(вчера си купих нови бански, познай дали не са сини  :lol: )
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #923 -: Април 02, 2014, 17:27:27 pm »
Марси, синьото ми е любим цвят, особено този нюанс по-тъмния на лазурита.

Ра4о, за закуските, мерси че ме мислиш  :P
Аз се радвам да ви "сервирам" закусчица. Вие като ме усетите, че закъснявам, сервирайте и вие  :P

Аз пък днес да ви разходя из България.
Първата снимка е на скалното образувание Джуглата. Намира се в с. Церово по пътя за Своге.
Втората снимка е на манастира Седемте престола, известен със седемте олтара в църквата си (7 отделни помещения, всяко със собствен олтар). Пак в района на Своге.
Третата снимка е от Деветашката пещера до Ловеч. Тя е служила за хранилище навремето.
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #924 -: Април 02, 2014, 22:38:15 pm »
Пешек, аз пък направо хукнах да я купувам тая книга, а се оказа, че последното издание е от '82г.  :), ще трябва да я търся при антикварите или да я сваля от Читанка.

А за синия цвят, какво да кажа  :), така като ми гледате аватара ... но като разбрах, че има и
синя гарга !!!- е, как да не я споделя с вас  :D.
Зайче, и моят бански е в различни нюанси синьо  :lol: . А за камъните, като любител знам по- често срещаните, останалото го знае "Енциклопедия на кристалите", която често разглеждам вкъщи. Нали обичам книжки с картинки  :lol:, та тази ми е една от любимите.   А другите подробности са от патриотизъм, все ми се иска да покажа какви красоти има в страната ни.

Смайл, благодаря за разходката из България  :), прекрасни снимки!
« Последна редакция: Април 02, 2014, 22:46:32 pm от marsi »

*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #925 -: Април 03, 2014, 06:38:55 am »
Добро утро,
като стана дума за синьо, поздрав с едно синьо кафе. Пък после Смайли ще добави и кафенце, и закуска,  :)

http://bglog.net/Poetry/post/%D0%A1%D0%98%D0%9D%D0%AC%D0%9E-%D0%9A%D0%90-%D0%94%D0%98-%D0%A4%D0%95
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #926 -: Април 03, 2014, 06:59:24 am »
Ето ме  :P

Добро утро и от мен!
Marsi, баща ми познава много различните камъни. Той е работил в подземни рудници. Вкъщи имаме кристали. Но аз за съжаление не ги познавам...

Заповядайте на усмихнато кафенце и бисквитки Орео.



P.S. Дали пък не ви "минах" само с мляко?
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #927 -: Април 03, 2014, 08:04:28 am »
хихих мен още малко може да ме мяташ с мляко, като пропия кафето няма да се давам  :D
И мен ме впечатляват с тези камъни, признавам си почти нищо не знам за тях, мога само да се радвам на красотата им.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #928 -: Април 03, 2014, 08:12:28 am »
Добро утро на всички и благодаря за кафето.

Марси, аз намекнах, че е стара книгата. Казах, че съм си я взела от дома на родителите си. Знам, че я имаме отдавна в къщи, но не предполагах, че е толкова отдавна. Ясно защо ме е впечатлила толкова - била съм тийн - подходяща възраст за трупане на впечатления.
http://chitanka.info/workroom/entry/3804 това намерих в читанката. Не съм сваляла още, че я имам на хартия. Но може би ще трябва да сравня все пак.
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #929 -: Април 03, 2014, 08:42:38 am »
Добро утро и прекрасен ден  :D
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #930 -: Април 03, 2014, 09:08:37 am »
Добро утро, хубав и усмихнат ден ви пожелавам!

Тази сутрин отивайки на работа усетих, че ми е изгоряла крушката на преден денес мигач. Спирам на първото ОМВ, отварям капака и очаквам поне един мъж да се присъедини към мен и да ми помогне. Цъ, отминаваха, вътре в кафето на ОМВ двама мъже си пиеха кафето и ме гледаха с усмивка. Видях я аз тази лоша крушка къде се намира и хоп, извадих я. Купих си нова, сложих я на място и мигачът светна  :D Та се оказа, че мога сама да си сменя крушката, доволна съм от себе си  :lol:

*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #931 -: Април 03, 2014, 09:52:33 am »
Ники, ти си моят герой.
А и като не си руса и не пърхаш с мигли, как очакваш някой да се втурне да ти помага?

*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #932 -: Април 03, 2014, 10:19:49 am »
Марси, покрай твоите камъни се сетих за една книжка, която съм си прибрала от нашите - „Легенди за скъпоценните камъни“ на Рустем Валаев. Много интересно четиво.


Точно нея, извадих от библиотеката да я чета, старо издание е ама е супер. Моята книжка е наследство от брат ми, по-голям е с осем години.
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #933 -: Април 03, 2014, 10:23:43 am »
Ники, ти си моят герой.
А и като не си руса и не пърхаш с мигли, как очакваш някой да се втурне да ти помага?
Ще се направя руса, тогава пък  :lol:

*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #934 -: Април 03, 2014, 13:20:53 pm »
rtfrtf, благодаря за хубавата поезия!
"... отново съм щастлива да открия,
      че радостта е в синьо оцветена. "    - много хубаво казано  :D

Стоека, Пешек, определено ще я прочета. Видях, че я има в Читанка, в краен случай ще копирам, макар че предпочитам да чета от книга. Имам познати антиквари, намирали са ми много стари издания, та се надявам и сега да помогнат.

Смайл, тогава да напиша още малко :). Азурит и Лазурит много си приличат и когато камъкът е обработен, наистина не могат да се различат.  Но освен, че имат различен химичен състав, в необработен вид имат различна форма на кристала.
Това е Лазурит и кристализира в кубична форма:


При Азурит има моноклинна кристализация:
« Последна редакция: Април 03, 2014, 13:24:12 pm от marsi »

*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #935 -: Април 03, 2014, 14:38:24 pm »
Дойде ред на зеления цвят, ето предложенията за днес  :D.
Прекрасната гледка е от Биосферен резерват "Баюви дупки-Джинджирица" в Пирин:


Камъкът е Малахит, среща се и в България, но рядко. Необработеният къс е от района на Средна Гора:

Птичката се казва Зелен пчелояд, все още се среща в страната ни, макар числеността постепенно да намалява:


*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #936 -: Април 03, 2014, 14:58:08 pm »
Марси, красота!
Ники, нямало е по-възрасти мъже явно. Младите са сеирджии, такава кавалерска постъпка аз и не очаквам от тях.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #937 -: Април 03, 2014, 15:02:34 pm »
Марси, сега се сетих за приказката „Каменното цвете“. Руска естествено. Мисля, че в Урал се развива действието в т.нар Малахитена планина. И май точно за малахит ставаше дума.
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #938 -: Април 03, 2014, 15:25:09 pm »
В Урал са едни от първите разработени малахитови рудници и залежите са били толкова големи, че малахитът се счита за „руския камък”. В днешно време Уралските залежи на малахит са почти изчерпани.
Нещо смътно си спомням за "Каменното цвете", някой тръгваше да търси по планините каменното цвете, но какво точно се случваше ....
« Последна редакция: Април 03, 2014, 15:30:07 pm от marsi »

*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #939 -: Април 03, 2014, 15:27:08 pm »
И аз съм чела приказката, но...  :)