0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #880 -: Март 31, 2014, 14:41:27 pm »
и успешна седмица, харесайте си по един цвят за всеки ден  :)!
Тъй като днес ми е почивен ден, избирам лилаво и тези подходящи за сезона теменужки



и в същата цветова гама- български аметисти от Източните Родопи, района на Маджарово - красота :


Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #881 -: Март 31, 2014, 15:57:15 pm »
Смайл, много ми хареса продължителността на работния ти ден, от 7:12 до 10:19ч.   :D
Нали  :P

Сега се връщам отвън. Няма такава жега. То си е за сандалети (хи хи, нали имам чисто нови, та си търся поводи само).
Елфи, Ники, не сте сгрешили с облеклото днес.
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #882 -: Март 31, 2014, 16:34:00 pm »
Марси, май изкорених една такава теменужка, реших, че е трева  :(
И аз сега се връщам, ще меся козунаци, само лиги точа стана няколко седмици, а не мога да се наканя. Ще ви кача утре за закуска снимчица  :wink:
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #883 -: Март 31, 2014, 17:57:04 pm »
М-и, сигурно лесния козунак ще правиш-  чакам с нетърпение да го видя нагледно :)

*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #884 -: Март 31, 2014, 19:57:36 pm »
И пусни някоя "лесна" рецепта,че аз от две години се пробвам ама нещо все малко не ми достига :lol:А уж се водя специалист....... :wink:
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #885 -: Март 31, 2014, 20:19:58 pm »
Лесната рецепта ми е на Венета, ще я пусна, а по-вкусната е на Елексир, само с кисело мляко, по-дълго време остават меки, но ето тази година реших да започна от вкусната и оплесках работата  :D та добре, че си ги тренирам и преди празниците.

пп Мисля, че ще ви покажа един сплескан козунак днес :D
Тъй като не ми дава да прикача файлове ще пусна текст
Козунак Венета
Продукти:

500 гр     брашно
  2 бр.    малки яйца         
  120 гр     захар (може да я увеличите евентуално на 150 гр, ако мислите, че няма да ви е сладко, но не забравяйте, че ако има плънка и тя ще  допринесе за сладостта на козунака)
  180 мл     прясно мляко
  1 пак.   суха мая (7 гр)
  50  гр     масло
  1 с.л.    олио

За намазване отгоре:
1 бр. жълтък + 0,5 ч. л. олио + 2 ч.л. прясно мляко
захар на гранулки или обикновена захар за поръсване отгоре

Пълнеж:

около 1 ч. ч. стафиди (по желание вместо стафиди пълнежа може да е от локум, сухи плодове или мармалад)

Приготвяне:

Всички продукти, трябва да са със стайна температура. Поставят се в купа и тестото се омесва миксера като за целта се ползват бъркалките за тесто.
След като тестото започне да се отделя от стените на съда (то е сравнително меко, но не се разлива)
се вади и се сгъва на няколко пъти, както съм показала на снимките в рецептата за хляб без мазнина и без яйца
След което се покрива и се оставя да втаса при 35°-40°С.
След като удвои обема тестото се вади от съда и с поставя върху леко набрашнена повърхност, като въобще не се меси повече. След това се разделя на 6 части, като се реже с назъбен нож.
Тези части не cе месят, а само леко се разпъват като тестото се хваща за двата края и леко се разтърсва и се опъва на страни, за да се разтегне и да стане на фитил.
В него се поставя от пълнежа,загъва сеи се усуква.
Така се процедира с всичките 6 фитила, като накрая се сплитат два козунака.
Оставят се при 40°С за около 20 минути да втасат отново.
след което се намазват с жълтък + олио + прясно мляко и се поръсва със захар
и фурната се увеличава на 200°. След като започнат да порозовяват намалявам фурната на 180°С и ако е необходимо ги покривам с алуминиево фолио.

След като ги извадите от фурната, по желание може да ги намажете с бучица масло.

Дали козунакът ще има конци, се вижда още при втасването.

Козунак на Елексир

Продукти:
30 гр. прясна мая
200 мл. кисело мляко
150 гр. захар
2 яйца + 1 белтък ,жълтъка с 1 с.л. олио и 1 с.л. пр. мляко се отделя за намазване
2 с.л. портокалов сок
70 гр. топено масло + 40 мл. олио
около 650 гр. брашно *
кора от портокал или мандарина
кора от лимон  или 1/2 ч.л. сушени лимонови корички на Котани
1 капсула есенция ванилия
1 капсула есенция лимон
1 п. ванилена захар**

* количеството брашно съобразете според гъстотата на млякото и големината на яйцата-важното е да имате меко,но нелепнещо тесто.
**ако ароматите ви се струват много може да не слагате всичките,но аз съм пристрастена,обичам печивата да ухаят толкова,че дори на следващото ползване на фурната пак ми ухае на козунак :)

за плънката :
натрошени лешници или орехи
стафиди,сушени смокини и боровинки,накиснати в ром
сладко от вишни

за намазване на формите - спрей за печене
Приготвяне:
Разтопете маслото и добавете към него олиото.
Разбийте яйцата с вилица и добавете към тях захарта.
Разбъркайте добре,докато тя се разтопи и сложете в контейнера на хлебопекарната.
Към киселото мляко добавете маята и разбъркайте да се разтвори.
Сложете ги в контейнера.
Добавете есенциите,корите от лимон и портокал.
Сложете около половината брашно и  пуснете машината да меси,аз правя това на бързата програма-тя подгрява през това време,затова и всички продукти са ми студени,направо от хладилника.
Добавяйте постепенно от брашното /пресявам го с чаша -сито директно над контейнера / ,докато спре да маже под бъркалките.Започнете да добавяте лъжица по лъжица мазнината като изчаквате да се поеме постепенно.
Накрая може да коригирате плътността на тестото с още мъничко брашно,ако има нужда и е прекалено меко.
Най-правилен ориентир колко меко трябва да е тестото е да си помачкате възглавничката на ухото - е толкова меко трябва да е.
Нито да е прекалено меко и да се разлива ,нито пък да стои на твърда топка-твърдото тесто прави козунака сбит и плътен.
Като свърши цикъла месене,пуснете го още веднъж и като свърши изключете машината и оставете вътре тестото на затворен капак да втасва.
Може след първото месене да пуснете за второто направо програма тесто и да си я оставите до края и да ви втаса тестото.
Когато е вече втасало и е удвоило обема си с намаслени ръце го извадете върху намаслена тавичка.
Оформяйте на леко намаслена повърхност /не да плува в олио,защото ще отпуснете тестото прекалено/.
От това тесто може да направите 3 такива козунака,размер на тавичката 26/11 см.
Разделете го на 3 части.
После всяка на още по три.
Раздърпайте всяко парче тесто на правоъгълник,няма нужда да точите с точилка,тестото е много еластично и се разпъва много лесно само с пръсти.
Сложете плънка,навийте и осучете фитила.



 

 

Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #886 -: Март 31, 2014, 20:34:37 pm »
М-и, чакаме и снимки ...

Гледате ли капките?
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #887 -: Март 31, 2014, 21:40:47 pm »
Гледам, гледам - Рачков е във вихъра си тая вечер    :D, много се смях за отиграването на манекена  :lol: и произношението му на английски   :lol:, а ... и с питона.
« Последна редакция: Март 31, 2014, 23:00:10 pm от marsi »

*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #888 -: Март 31, 2014, 22:02:07 pm »
Аз ядох козунак тази вечер по много проста рецепта - купих си го от магазина и изядох половината  :lol: :lol: :lol:
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #889 -: Март 31, 2014, 22:09:06 pm »
Аз ядох козунак тази вечер по много проста рецепта - купих си го от магазина и изядох половината  :lol: :lol: :lol:
хахах, и аз ги ям тези, ама много ги обичам 8)

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #890 -: Март 31, 2014, 22:13:26 pm »
А, Елфи, тая е и моята рецепта. Няма по-лесно.
И аз гледам капките и се хиля с Рачков и Зуека. И с мъжа си. Пита може ли мускулна треска от гърба да се премести на корема. Щото в събота цял ден вися в канала на гаража, сменя тампони и вечерта забрави да пие аспирин. И в неделя беше с мускулна треска. Сега как се е преместила на корема идея нямам. :lol:
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #891 -: Април 01, 2014, 07:33:46 am »
Добро утро,

Желавия ви хубав ден! Разхождайте се днес, че утре го дават да се разваля.
Днес ще чакаме закуска с козунак от м-и  :P
От мен са фрешът и кафето ....

*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #892 -: Април 01, 2014, 07:36:31 am »
Добро утро! И на мен ми се прияде козунак..... :) Да видим дали ще има предложения :lol:? Днес май ще доближим май леко лятото :?. Наближава,наближава...... :D
/www.mamaibebe.com][/url]
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #893 -: Април 01, 2014, 07:46:55 am »
Гладна с-ъ-ъ-м!Къде са тия козунаци,?Добре,че имам бисквитена торта в хладилника.Пък за по-късно съм си намислила кифла от козуначно тесто с шоколад.Близо до работата ги продават.
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #894 -: Април 01, 2014, 08:08:54 am »
Добро утро! :D

Честит първи април!


Още миналият петък вечерта си купих козунак.Няма да казвам колко парчета омахах. :oops:

"Единственото изкушение, което никой никога не е успял да победи, е надеждата."
Ромен Гари
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #895 -: Април 01, 2014, 08:10:07 am »
Добро утро.
Стига вече с тия козунаци, че и без това много се разядох тия дни заради хапчетата. И сега мисля едни гевреци от козуначено тесто .... Не да правя де, да не си помислите, че съм се повредила нещо. Добре че мястото дето ги продават е далечко и няма да се грабна до там за едната закуска.

п.п. Честит първи април - не лъжете много днес :wink:. Аз успях да излъжа само малката за сега. Което не е голямо постижение, все пак е само на 4. :lol:
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #896 -: Април 01, 2014, 08:28:15 am »





Малко стари снимки, да не съм ви излъгала съвсем. Козунака снощи не ми се получи, но като не спазвам рецептите е така  :)
пп Първите две снимки са по първата рецепта, последната е по втората.
*
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #897 -: Април 01, 2014, 08:59:45 am »
Добро утро, хубав ден и повече слънце ви пожелавам!

Аз съм нагънала едни курабии в момента с кафенцето...

м-и, аз спазвам рецепти, не съм изявен кулинар и затова не смея да импровизирам  :D
Но пък добре са ти се получили през 2012-та козунаците  :P

Как хубаво бих с иживяла в това  8)
« Последна редакция: Април 01, 2014, 09:05:05 am от Ники »

Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #898 -: Април 01, 2014, 09:00:21 am »
Мммм, браво м-и!
Добре, че вече закусих, че иначе щях да търча да купувам козунак и аз  :lol:
Re: Смях, раздумка и кафенце - 3 :)
« Отговор #899 -: Април 01, 2014, 09:04:54 am »
Добро утро  :D
Хора, какви са тези вкусотии тук, прекрасни са!!! Само дето аз съм на диета...