0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #740 -: Февруари 21, 2014, 22:52:43 pm »
Едно въпросче на една леко притеснена мама :) Вчера бяхме на консултация  - синът ми е на година и 9 месеца - и се оказа, че е висок само 85 см ( на годинката беше 79)  В сравнение с другите деца е доста нисък, а мъжът ми е 1.90 , аз съм нисичка.... Може ли това да е повод за притеснение? Знам, че децата растат с различни темпове, но въпреки това нещо ме яде, че не е наред.... Има ли други фактори по които да разбера дали да се тревожа? Иначе се развива добре - около 12 килограма е , има добър апетит, движи се много, като хала е вкъщи, не приказва все още, отделни думички само, иначе бърбори по бебешки непрекъснато.... Но ръста, ръста ме тревожи....Благодаря, д-р Бърди моля споделете вашето мнение , моля ви ....
Според тази таблица детето ти е напълно в норми и по ръст и по килограми : http://pepe.moetodete.bg/blogpost_339_0.html
Не се филмирай, а си гледай спокойно детето, има време да порасне.

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #741 -: Февруари 21, 2014, 22:58:24 pm »
Ами как да се ориентирам по кривите на растежа? :(
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #743 -: Февруари 22, 2014, 09:28:52 am »
Мила Ники, съвсем се филмирах :( По таблицата на растежа Крис не расте какт трябва :(  За да е висчко ок той трябва да е бил 79 см на година и 3 месеца, а той беше толкова на 1 годинка :( Т.е за 9 месеца е пораснал само 6 см , което не е нормално.... Д-р Бърди вашето мнение ?
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #744 -: Февруари 22, 2014, 09:41:04 am »
Ева, детето ти е напълно в нормите.
:)
Ако на една годинка е бил 79 см, това са между 85 и 97 percentiles. Тоест 85-97 % от децата имат такъв ръст

Средно децата са 75.7 на тази възраст

(това според таблицата)
« Последна редакция: Февруари 22, 2014, 09:43:45 am от ema2 »
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #745 -: Февруари 22, 2014, 09:47:58 am »
Ники, той на една годинка е бил перфектен, само че сега  по таблицата на растежа, не стандартната - трябва да бъде не 85 см, а 88! Т.е изостава развитието му с 3 см...
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #746 -: Февруари 22, 2014, 10:21:42 am »
Ева и по двете таблици си е в норма. Не разчиташ правилно, успокой се.

We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #747 -: Февруари 22, 2014, 11:11:14 am »
Ники, той на една годинка е бил перфектен, само че сега  по таблицата на растежа, не стандартната - трябва да бъде не 85 см, а 88! Т.е изостава развитието му с 3 см...
Постнах таблиците не, за да те филмирам, а да видиш, че детето е в норми. Не видях да пише, че трябва да е 88 см. Ема ти е обяснила как се разчитат таблиците.
Ти и баща му еднакво високи ли сте?
На моя приятелка момченцето е на 2г и 5м и е високо 88 см. Хич не мисля, че тя се е притеснила за височината му.

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #748 -: Февруари 22, 2014, 13:51:35 pm »
Благодаря ви, момичета! Дано сте прави, д-р Бърди, какво е вашето мнение?
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #749 -: Февруари 22, 2014, 16:00:54 pm »
Мила Ева, детето ти е на 21 месеца и е 85 см. Ако погледнеш в табличката ще видиш, че 50% от децата на тази възраст имат този ръст - зелената колонка. Напълно в нормата е. Моят син Боби винаги се е движел около 5-10 персентила, което значи, че ръстът му е такъв, какъвто имат 5-10 % от децата. Какво да правя, като е взел структурата на баба ми  :D

Старай се да му даваш качествена белтъчна храна, както и много плодове и зеленчуци.

Поздрави
« Последна редакция: Февруари 22, 2014, 16:03:17 pm от ema2 »
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #750 -: Февруари 22, 2014, 16:15:36 pm »
Благодаря ти, Ема! Притесняваме само това стопиране на развитието :( Последните 3 месеца не е качил и един сантиметър, това е проблема ....
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #751 -: Февруари 22, 2014, 16:56:16 pm »
Ще навакса лятото, спокойно. Зимата по-малко се расте, това съм забелязала. Децата на тази възраст не мисля, че се мерят всеки месец.
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #752 -: Февруари 22, 2014, 18:49:58 pm »
Моят син почти година не е качил и грам, е и? Храня го, яде, но е супер жизнен и може би не остава за трупане :)
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #753 -: Февруари 22, 2014, 19:05:07 pm »
Eva, големия ми син я има 12кг, я не. Слаб е като солета, ребрата му се броят, но е като сина на М-и, почти няма нещо, което да не яде, но не се спира. И по таблицата даже май е и под нормата - е какво ка направя? :-)
За височината - не съм го мерила, но като гледам си е колкото връстниците - не се филмирай ;-)


Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #754 -: Февруари 22, 2014, 19:29:40 pm »
Мили момичета, килограмите не ме притесняват, яде с апетит, качва много малко, но е истинска фурия и затова смятам, че не качва като останалите деца, килограмите не са важни, но изоставането в ръста ме притеснява, защото той е фактор за проблеми - килограмите - не! На годинка и 6 месеца беше същата височина като на годинка и 9  - три месеца все 85 см - това ми е притеснението! А би трябвало да расте с поне 1 см на месец - при нас - нула!
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #755 -: Февруари 22, 2014, 21:31:15 pm »
Ева, какво повече очакваш да ти кажем?! Ето ти и пример от моите деца. Синът ми беше 105 см на 4 г., а година по-малката Теодора на Дани е 113 (толкова ли беше, Дани?). А не сме дребосъци мъжа ми - 170 и 183 см сме високи. Може да е уцелил гена на дядо си, който е 1,70 м. Да не говорим, че и двамата са с много малки крака. Какво да направя? Важното е, че са здрави. А пък дали ще са високи, все ми е тая. Сигурно знаеш, че първите три месеца растат с бесни темпове и после се забавят доста нещата.
В градината има много деца, които са по-високи от него, включително и момичета.
Дъщеря ми е дребна и слаба (което много тормозеше педиатърката). След усилено охранване стигна десетия перцентил. :-)

Като се ядосам за нещо и мъжът ми ми казва да си пазя нервите за пубертета на децата. И сигурно е прав. :-))))

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #756 -: Февруари 22, 2014, 21:33:56 pm »
Деси, как я охрани твоята принцеса? :-)


*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #757 -: Февруари 22, 2014, 22:09:09 pm »
Иванита, с грис, банан, хляб, качамак (с мляко). Все се чудех как да направя нещо по-калорично. Повече картофи, макарони и прочие с мляко, масло. Преди ядеше каши, сега вече иска да яде каквото ядем ние. Посяга и към кафето и ракията.  :lol:
Не изяжда пълна порция, пък да не говорим за пюретата, които за тази възраст са 250 гр. Ама колкото - толкова. Няма да е от най-ящните, ама там да си стои в нормата (макар и на долна граница) и да е здрава, другото са подробности. На 11,5 месеца беше 7350 гр, сега на 15 месеца е 8700 гр. Още не е проходила. По цял ден ме дърпа аз да я разхождам.

След като детето си яде, какво друго може да се направи? Има ли някой от вас по-слаб? От тези, дето непрекъснато и всичко ядат, а не дебелеят (завиждам  :lol:). Може на него да се е метнал.

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #758 -: Февруари 23, 2014, 07:47:14 am »

След като детето си яде, какво друго може да се направи? Има ли някой от вас по-слаб? От тези, дето непрекъснато и всичко ядат, а не дебелеят (завиждам  :lol:). Може на него да се е метнал.
Знам, че не може се направи почти нищо, ама да се пробвам. :-) Лятото пак ще броим ребрата му на плажа   :lol:
Аз до към 25г. бях слаба и нямах проблеми с кг. Не че сега имам, ама се лепи вече всичко  :(
« Последна редакция: Февруари 23, 2014, 07:49:36 am от ivanita »


*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IX
« Отговор #759 -: Февруари 23, 2014, 11:45:02 am »
Ева, както д-р Бърди казва, остави детето на мира. Хубаво е че нямаш проблеми за които да се притесняваш и си се вторачила в ръста на детето :wink:
Моите деца пък от повече от 1г. не са наддали и грам, а ядат повече от мен и ребрата им се броят, но да си призная честно хич не им се притеснявам. Аз съм на 36г. почти и все още съм така. Щом е здрав, не боледува често, просто не се филмирай. :)
« Последна редакция: Февруари 23, 2014, 15:20:46 pm от StefiZ »