0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #940 -: Октомври 10, 2014, 00:32:13 am »
Аз бих капала капките щом педиатърът ги е дал, положението може много да се усложни и ако мога да го предотвратя бих. Вероятно капките ще действат и отбъбващо на лигавицата и ще се улесни дишането. Какви са капките всъщност?
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #941 -: Октомври 10, 2014, 08:52:09 am »
Момичета, много благодаря за мненията!

М-и, капките са Макситрол. Алекс, точно както казваш е. Док каза, че секретът е слезнал надолу и затова изписва тези капки, но въпреки това не искам да го подпуквам с антибиотици от толкова малък.  :( Каза още, че носът му се е "циментирал".

Ще купя спрейче (не знаех, че има  :lol:)

Ники, тази помпа baby vac се каня да я купя от няколко месеца.
Иначе аз ползвам от тези, които изтегляш секрета с уста. Успявам да извадя нещо само ако се вижда.

Пратих мъжа ми до аптеката за помпа и спрей.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #942 -: Октомври 10, 2014, 09:10:49 am »
Смайли, помпа Baby Vac върши много добра работа.

С две ръце препоръчвам този уред. Вади много повече секрет отколкото другите аспиратори, теглещи с уста. От личния ми опит с антибиотичните капки, без да има зелени/жълти сополи - с тях състоянието се подобрява много по-бързо, отколкото с всички останали. При Митко поне хремата задължително стига до сериозна кашлица, заради стичането на секрета в гърлото.
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #943 -: Октомври 10, 2014, 09:26:15 am »
И нашата помпа е Бейби вак. Аз затова написах, че не се е случвало да не може да изтегли секретите. Но се е случвало Жорко да не даде да му ги тегля  :lol:

Сега като написа капките се сетих, че и на нас са ни изписвани и съм капала, и то на възрастта на Дани горе-долу. И Жорко тогава беше с бистри сополи, но много. Много са им тесни носните каналчета и затова така се задръстват.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #944 -: Октомври 10, 2014, 09:29:16 am »
Усмивки, един съвет, при малко бебче просто слушай какво е написал педиатъра, при тях инфекциите се развиват скорострелно, не като при възрастните.Иначе си вземи Стеримар дето пръска навътре в носа.Дори и да нямаш хубава помпичка пръснеш ли навътре после всичко изтича.Мъчихме я нашата с физиологичен, със сребърна вода с какво ли не.Само капките и помогнаха и то при бял сопол.
И една хитрост. Малката не дава да и пръскам със Стеримар и, за да я излъжа първо и пръскам малко в устата и после в носа, защото тя мляска през това време.

ПП. А горното за инфекциите го пиша като човек влизал в болница с бебето.Просто видях как за час детето може да се влоши.

*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #945 -: Октомври 10, 2014, 10:42:27 am »
М-и, капките са Макситрол. Алекс, точно както казваш е. Док каза, че секретът е слезнал надолу и затова изписва тези капки, но въпреки това не искам да го подпуквам с антибиотици от толкова малък.  :( Каза още, че носът му се е "циментирал".
Смайли, лекарите са за това, преглеждат и предписват лечение. От многото информация, с която разполагаме, станахме повече лекари от лекарите. Антибиотика, когато е наложителен, не го подлагай на съмнение.
Малко отклонение, но свързано с темата. Много крайни станахме по отношение на децата. Едните в никакъв случай не дават АБ, другите пък за добър ден. Трябва да сме балансирани и да се доверяваме на лекарите. Те са учили, имат опит. Ако се съмняваме в даден лекар, сменяме и така.
Днес заведох София на контролен преглед. Майката пред мен се беше запънала, докато не се изпише АБ, няма да излезе. И така и стана, седя в кабинета 15 минути и накрая лекарката се предаде, написа рецептата с уговорката да не го дава веднага. Детето няма Т, общото състояние не е чак толкова зле. Това дете пиело по два път в месеца АБ.
Лекарката ми разказа и случаи, в които не се дава АБ, независимо колко е зле детето. И накрая до болница стигат.
Имала е случай, в който бащата носи снимка на езика на детето, побелял и очаква назначаване на лечение по снимка  8O

« Последна редакция: Октомври 10, 2014, 10:52:10 am от Ники »

Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #946 -: Октомври 10, 2014, 11:57:14 am »
Момичета, Стеримар + Baby vac действа наистина добре.
Успях да изтегля сополчета като увеличих налягането на прахосмукачката.

Момичета така е. Трябва да се доверяваме на лекарите. Но сами знаете, че ако го заведа на 3-ма различни лекари ще предпишат 3 различни неща  :(

Харесвам нашата лекарка и знам, че не изписва с лека ръка антибиотик, но все пак засега ще задържа даването на моя отговорност.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #947 -: Октомври 10, 2014, 12:04:41 pm »
Педиатрите са си педиатри, но майчината интуиция е много важна и не трябва да се пренебрегва. Освен всичко друго педиатъра може да е учил много години, но вижда детето за броени минутки, понякога е болен или изморен. Всяка майка си познава детето най-добре и нейната преценка е също толкова важна. Просто трябва да се балансиоа.
Питах тук преди месец може ли да не давам витамин д, и почти всички разписали се бяха на мнение че е задължително да се дава, много е важен и няма странични ефекти. Е, при нас имаше страничен ефект и след седмица даване ни го спряха. Не знам дали беше интуиция или просто си наблюдавах детето внимателно, но педиатърката например не обърна внимание по време на консултациите.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #948 -: Октомври 10, 2014, 12:08:54 pm »
лили, а какъв беше страничния ефект, моля те сподели ако е удобно. :)
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #949 -: Октомври 10, 2014, 12:40:40 pm »
Всъщност не мога да кажа със сигурност дали е и страничен ефект, но във всеки случай даването на витамин д е крайно нежелателно в нашият случай. Става дума за необичайно бързо срастване на шевовете на главичката (краниосиностоза).
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #950 -: Октомври 10, 2014, 13:25:44 pm »
ясно, благодаря :)
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #951 -: Октомври 10, 2014, 14:57:34 pm »
Всъщност не мога да кажа със сигурност дали е и страничен ефект, но във всеки случай даването на витамин д е крайно нежелателно в нашият случай. Става дума за необичайно бързо срастване на шевовете на главичката (краниосиностоза).
Което ти надали си усетила по някакъв начшн, че да го свързваш с интуиция и наблюдение :)
Смайл, при едно настояване на Педиатъра, че нещата се подобрават и АБ да не включвам се стигна до болница, камара ликарства, инжекции АБ и системи, жпита ме научи да избирам по-малкото зло :)
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #952 -: Октомври 10, 2014, 15:51:23 pm »
Харесвам нашата лекарка и знам, че не изписва с лека ръка антибиотик, но все пак засега ще задържа даването на моя отговорност.

Смайли, щом не изписва АБ, или нещо с АБ (като въпросните капки) "ей така", кое те кара да се съмняваш, че назначеното лечение е адекватно? Ако в момента има бактериална инфекция и все още е локална и с капките може да се стопира развитието на гадинките и плъзването им, че да ви направят наистина голяма беля...то отидат ли нещата на бронхит, яка кашлица и температура - с капки няма да се оправи и ще трябва да даваш орален АБ. Маги има право (и за съжаление лично се убеди), че при малки деца - състоянието се влошава много бързо, за часове, изобщо...неслучайно за новородени и за деца под три години си има съвсем отделни специалисти. Неслучайно и лекари, които по принцип не работят с деца - не се наемат да работят с тях, дори като услуга за приятел, защото "при тях всичко е различно" (ако цитирам).

Иначе пръскалките за нос и бейби вак - чистят прекрасно, да се включа и аз в хвалбите.  :D  И у нас ги ползвам все още в някои случаи, въпреки че Дани може да духа, ама това което вади помпата е в пъти повече. Та усетиш ли, че се е събрал секрет - вади го, колкото пъти се налага - толкова, важното е да не се събира и да не се стича постоянно. Не казвам, че без предписаните капки няма да се разминат нещата, да не ме разбереш погрешно.  :wink: Казвам много изкъсо да следиш състоянието на малкия и при най-леката промяна в посока "по-зле" - води на лекар пак, не чакай да видиш "какво ще стане". Чакане, което човек може да си позволи с дете на 3 годинки по въпроса и то да е ден-два - при толкова малко дете като твоето - не е разумна опция.

Лили, това което наричаш "майчина интуиция" - всъщност е добро познаване на детето, което се случва с времето. Майката е постоянно с детето, има много повече наблюдение върху него и много точно отчита кое е и кое не е обичайна реакция, поведение, състояние при него - да. Но пак казвам - това идва с времето, по съвсем обективни причини. И когато се води детето на лекар - майката е добре да каже всичко, което на нея й е направило впечатление, отчита като нетипично състояние и поведение на детето си при конкретен проблем. Така помага и на лекаря да постави много по-адекватна диагноза и да назначи точното лечение. При дете на възрастта на моето и по-голямо - историята на предишни заболявания, начинът им на протичане - също са фактор при такава оценка. В общи линии, така "задобрява" човек в един момент, че като видиш само количеството на сополите и чуеш как звучи кашлицата на ден първи - ти е ясно дали нещата ще завършат с АБ, или ще се разминат със спрея, помпата и малко Панадол.  :lol: И всъщност - отиваш на лекар, за да чуеш баш това, което си очаквал, че е, ако имаш право - и сам можеш да си напишеш рецептата с лекарства, но все пак - оставяш тази част на човека, дето това е учил и работил доста години. Повярвай ми - има защо да е така, има и разлика между нашето поназнайване тук и истинското знаене по тези въпроси на хората в бели престилки. Просто трябва балансирано и разумно отношение по тези въпроси. Ако някой има съмнение в компетентността на посетения от него лекар - струва си усилието да посети друг и не си струва риска да си прави нещо на своя глава, особено с много малко дете/бебе.
Нагледала съм се на неприятни случки с деца под една година, които попадат в болница накрая, защото мама била на мнение, че предписания АБ е излишен, "ама тя тая лекарка ей така изписва АБ на всички, аз няма да го дам защото според мен няма нужда...". Разбира се - всеки има изборът да научи някои неща по лесния начин и по трудния начин.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #953 -: Октомври 10, 2014, 16:59:15 pm »
И аз съм на мнение,че трябва да се вслушваме в педиатъра си ако му имаме доверие.
Смайл аз бих ги сложила поради същите причини които са изброили и останалите,не бих си правила експерименти така да  го нарека та после не дай си Боже се влошат нещата... това също си е мое мнение просто споделяме ,ти преценяваш вече.

Аз също със спрей почиствам нослето,а имам и от тези помпи за прахосмукачката много добра работа вършат,но според УНГ на което ходихме не била привърженик на каквито и да е помпи,защото постоянното дърпане раздразнява лигавицата и кара постоянно да секретира това беше обяснението в нашия случай де ,а той е:
малката в последно време през 10дни сополи като вода и щом почнат те на следващия ден суха кашлица без зачервено гърло, първо педи ни изписа Виброцил -нищо ,после само Куикс солен разтвор и накрая УНГ каза никакво дърпане слагаме в нослето само лайка,сол и сода направено с 150мл вода нещо като чай това е, е не мина веднага но след 3-4 дни вече беше по- добре като на 3-тия ни дадоха и финистил и синекод капки и  на 5-тия ден вече всичко беше ок.
Сега като сополите са от друг вид не знам,но как тя е против и как ще ги издърпаме като тя не може  сама направо не знам ,а тя казва просто да не се използвали тези помпи безразборно.А за мен тази помпа беше спасението.

*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #954 -: Октомври 10, 2014, 17:11:44 pm »
Нашето бебе го мъчат зъбки, по точно започна да си чеше венците, да не спи нощем.  Купих дентокинд, та се чудя по колко хапче да дам на ден. При, педиатъра сме на 16 октомври и не искам да я мъча до тогава
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #955 -: Октомври 10, 2014, 17:19:14 pm »
Мерси момичета за мненията.
Мисля, че е по-добре в момента детето (не му хрипти така). Ще го следя внимателно.

Stoeka, на дентокинда пише да се дава най-много по 6 пъти на ден през 1 час (по 1 хапченце разтворено в чаена лъжичка с вода).
На нас не ни помага обаче. Гел Бочко повече помага, но всичко е много индивидуално. Още нямаме избил зъб.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #956 -: Октомври 10, 2014, 17:23:37 pm »
Стоека, а опита ли с това? http://apteka.framar.bg/05004522/%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%BA%D1%81-%D0%B3%D0%B5%D0%BB-10-%D0%B3%D1%80-   Не решава и то напълно проблема, но облекчава чувствително положението.
Да не съм лош пророк, ама това което си купила - не съм чула още да е имало файда при някого от ползвалите го.  :?
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #957 -: Октомври 10, 2014, 19:41:16 pm »
Ние и Дентинокса ползвахме, но при нас и той не даде резултат.
Стискам палци бързо да минава  :crossfingers:
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #958 -: Октомври 10, 2014, 19:57:26 pm »
Уточнявам - при Дани ЯВНО всичко се случва "извън схема", вкл. и зъбите. Мрънкане и плач имаше при покарването на първите 4 зъба при него (предните долни и горни резци), които пък се водят "най-лекото" изживяване при зъбоникнене. Та тогава като се подуха венци, като се изкиселяви, та и и бибата на АМ беше непоносимо нещо без споменатия Дентинокс - просто ми се изправи косата какво ме чака нататък по въпроса. Оказа се, че нищо. НИТО един друг зъб не разбрах как и кога му поникна, просто се озъби като акула тихомълком и това беше.  :lol: Ползването на въпросния гел обаче - облекчаваше при първите 4 зъби и благодарение на него - беше възможно храненето и спането изобщо. Все пак - той осигурява локална анестезия, което е важното, за да се парира симптоматиката като усещане т.е. да се ограничи болката, сърбежа и дразненето от отока, които са неизбежни при никнене на зъби в общия случай. Казах вече - не е вълшебно средство, но все пак действащо малко от малко. Таблетки с лайка и шекер - няма как да облекчават каквото и да било, освен родителския копнеж "да направя нещо". Лидокаинът е друга раУта ;)

Случи се няколко месеца по-късно да ми се подуе венец, заради забавено правене на зъбна коронка, та пробвах и на себе си въпросния гел - ми има си ефект, при това абсолютно бърз и осезаем. Ако мислите, че не съм права - натъркайте и здрав венец, своя собствен и ще видите, че сетивността силно намаля за определено време. И не, бебето ви не става наркоман, щото сте му обтрили болезнения венец с гел съдържащ лидокаин (което е страхът на повечето майки).

То, че спасение няма, ако боли брутално - ясно. Аз казвам само от кое някаква файда има поне и от кое - тотално нулева. Оттам насетне - кой както прецени, много ясно :) Ако и Т се вдига в тези случаи - и Панадол дават майките. Но да се има предвид, че от зъби - няма температура, която да държи с дни, завишена е за броени часове (ако се случи). Ако има зъбоникнене и висока Т, която си седи такава с дни - търсете друга причина за температурата.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #959 -: Октомври 10, 2014, 20:17:52 pm »
Нашето бебе се успокоява от самия вкус на дадено лекарство, а не толкова че му помага според мен.
Напр. като му сложа Бочко и веднага спира да мрънка. Облизва го най-старателно. Не знам дали му остава нещо на венеца въобще  :lol: Облизва и лидокаина, но вкуса явно не му харесва, та не му действа успокояващо.