0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #780 -: Август 04, 2014, 16:10:01 pm »
Момичета, какво прави педиатъра при първото посещение? Ние нещо не се разбрахме с нашата и се чудя ако караме без педиатър засега какво пропускаме.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #781 -: Август 04, 2014, 18:18:46 pm »
Ами...нищо не прави. Аз честно казано и до ден днешен не знам защо е нужно това посещение изобщо, ама го има по протокол. Педиатърката на Дани като идва - ядохме торта и си говорихме за общи познати  :lol: Предполагам, че е заложено "по план" това посещение - с цел лекар да ти обясни най-базовите неща по грижите за бебето - хранене, хигиена и пр. Или да ти вдигне нервите с настоявания да даваш водичка с глюкоза и пр. зависи на какъв ще попаднеш.
Сигурно при някакви супер неграмотни и шматкави майки - има смисъл това първо посещение, но за което и да било момиче от форума - не виждам с какво ще е от полза. Прави един общ преглед на бебето (така и така е там) и...това е всичко. Не губиш нищо, ако пропуснеш тази "екстра". Пък недай Боже да има проблем някакъв с детето - ти сама ще потърсиш лекар и извън предвидените за консултации дни.
Дани съм го водила само за поставяне на ваксини всъщност...и това са му контактите с педиатър от плановите, като по същество ги бях орязала на макс. Никакво дуднене за храни, забелване на пишка, теглене и мотане. Преглеждат, ако е здрав - ваксинират и "чао". Ако е болен - търся по-сериозни специалисти, не педиатри. Ако е нещо леко - не търся никого, човек бързо научава какво и кога се прави с децата ;) Последното обаче - НЕ се прави при новородени! Там за всичко ходиш на лекар, че бързо може да стане дебело положението. Но това, ако детето не е добре. Като е здраво, спи си и се храни - няма какво да висиш по кабинети "за принципа", че зорлен да му накачиш нещо.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #782 -: Август 04, 2014, 18:42:52 pm »
Лили, при нас педиатърката дойде като Дани беше на 10-тина дни.
До тогава бяхме натрупали въпроси и си я попитахме за всичко.
Освен че го преслуша, огледа как е пъпчето, видя и козметиката, която ползваме, провери температурата в стаята (оказа се, че е много топло и много сме го облекли) и такива неща, които наистина не са от кой знае каква важност.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #783 -: Август 04, 2014, 19:08:50 pm »
Тука в Испания няма такава екстра посещаване по домовете.При нас тука от раждането бебето си остава при майката в стаята до изписването и на всяка смяна на персонала идват педиатър ,акушерка и кой ли не да ти казва ,и показва всичко
как се кърми ,как се къпе ако е първо дете и всички изследвания се правят в стаята .

Ние от 3 дена си имаме зъбче .
« Последна редакция: Август 04, 2014, 19:10:50 pm от foveri »
*

    Crystal

Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #784 -: Август 04, 2014, 19:17:26 pm »
Лили, важно е да имаш избран личен лекар на детето (който в повечето случаи не е педиатър) и да имаш уговорена с него дата за първа консултация. Дали ще идва в къщи - аз бях по-спокойна като дойде, дори и с второто. Най-важното е че преглежда бебето и че после, ако се наложи, има на кого да се обадиш. По закон трябва да дойде до 24 часа след изписването на бебето. Нашата и двата пъти дойде след  2 дни, но и се обадих веднага като ни изписаха.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #785 -: Август 05, 2014, 05:46:13 am »
Златни сте! Значи тази екстра ще я пропуснем без колебание. Честно казано аз вече имам някакви въпроси, но бързо им намирам отговор - от Инет, от ЛЛЛ, от приятелки. Ако чаках на педиатъра, който още дори не ни е записал...  :?
foveri, честито зайче!  :D

Да се оплача: до полунощ сукахме на половин час, и после чааак в 4:30-5:00. Т.е. пропуснахме кърмене и сега не знам аз ли дълбоко съм спала, тя ли не си е поискала.. Чувствам се най-лошата майка на света  :( Но пък преди това сякаш сукахме повече от обикновено, та с това се опитвам да се утешавам.
« Последна редакция: Август 05, 2014, 05:55:08 am от lili2011 »
*

    Crystal

Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #786 -: Август 05, 2014, 08:46:27 am »
Лили, няма как да ви е записала, вие още нямате ЕГН. Първото посещение е общо взето на добра воля, като си вземеш акта за раждане, тогава ще ви запише. Пак ще кажа, че при сериозен проблем е важно да има лекар, към когото да се обърнеш, форумите не са за това. Ние, например, имахме запушен длъзен канал и инфекция на очето, каквото и да се появи, което ти се струва притеснително, се обръщай към лекар.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #787 -: Август 06, 2014, 16:32:20 pm »
Златни сте! Значи тази екстра ще я пропуснем без колебание. Честно казано аз вече имам някакви въпроси, но бързо им намирам отговор - от Инет, от ЛЛЛ, от приятелки. Ако чаках на педиатъра, който още дори не ни е записал...  :?
foveri, честито зайче!  :D

Да се оплача: до полунощ сукахме на половин час, и после чааак в 4:30-5:00. Т.е. пропуснахме кърмене и сега не знам аз ли дълбоко съм спала, тя ли не си е поискала.. Чувствам се най-лошата майка на света  :( Но пък преди това сякаш сукахме повече от обикновено, та с това се опитвам да се утешавам.

Дори и да си спала и да не си чула, което не ми се вярва, но има и тежко спящи хора  :) щом не се е тръшнала да чуят съседите значи не е проблем  :wink: Ай ся, чак пък лоша майка, има време да се запишеш  :lol:
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #788 -: Август 06, 2014, 17:15:13 pm »
Лили, не се притеснявай, едва ли си пропуснала, ако е било гладно детето едва ли щеше да те остаи да спиш. При нас често се случваше да удължим периода между две нощни хранения.
Добре е да имаш педиатър скоро, най-малкото за първта ваксина първия месец и друго е все пак е лекар под ръка. Първото посещение е по-скоро протоколно. На мен ми беше полезно, защото зададох много въпроси за неща, за които имах колебания, вярно е че нета изобилства от информация, но често колкото мами, толкова и мнения.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #789 -: Август 06, 2014, 19:25:32 pm »
Много ви благодаря, мацки!   :bighug:
А с педиатрите не знам как ще се оправям - днес имахме посещение от един много хвален такъв... и човекът сигурно си е страхотен специалист, но вижданията ни по отношение на Калина са като две коренно различни Вселени. Ще се пробваме пак при 'нашата' си, дано имаме повече допирни точки. Посещението му напълно ме изтощи психически, затова пък махнахме щипката с остатъка от пъпчето. Аз всъщност мислех да го махна сама, но така и така идва човека, реших да видя той какво ще каже  8)
М-и, много ми хареса това, че има време да се запиша  :D . Няма да се стягам толкова, почти обещавам!
Някой случайно да е пропуснал или заместил алтернативно профилактиката с вит. Д?
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #790 -: Август 06, 2014, 21:41:35 pm »
Лили, по нагоре писах и на Стоека, по-добре си го давай витамин Д. Чак пък заместване, ще ме накарате да прочета да не би нещо да е вреден и да съм пропуснала :D За педиатъра - може и да не сте на едно мнение винаги, но важното е да не се опитва да се налага примерно за кърмене, захранване или други нещо, които не са му работа. Аз с нашия бях точно на противоположно мнение, но никога не ме е овикал или казал, че правя нещо грешно, така не се налага да го лъжа или сменям, толерантен е към решенията ми.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #791 -: Август 06, 2014, 22:50:44 pm »
Витамин Д е важен. Не го пропускайте съзнателно!

*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #792 -: Август 07, 2014, 05:58:57 am »
Кърмене под час и точни милилитри  8), нощен глад, вода, залъгалка на 7 дневно бебе, забрани за взимане на ръце и прочие... Не съм спорила - само слушах,и пак успях да си навлека няколко реплики как на жените трябвало да им бъде забранен Инета. Сигурна съм, че за част от майките този педиатър пасва идеално, просто не е за нас. Кисел педиатър и кисела майка категорично не е добра комбинация.
Вит. Д не знам да(ли) е вреден, просто съм силно впечатлена какво профилактиране като цяло се извършва на малките бебета, че се опитвам да пропусна всяко нещо, което мога да заместя или изобщо да не правя. Затова питам.
*

    Crystal

Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #793 -: Август 07, 2014, 08:01:13 am »
Лили, всичко, което не се отнася за здравето на бебето по същество го пускаш покрай ушите - храненето под час, носенето на ръце и т.н. Аз не съм видяла до сега лекар, на който вижданията за захранване да съвпадат с моите, но просто си мълчах и после си действах както намеря за добре. Ето, ние още се кърмим на година и половина и скоро няма да спирме. Нито един лекар не ми е казал, че това е добре, даже личната на детето ме предупреди, че кърмата ми "вече не била полезна"  8O Та се преглъщат тези неща.
 Но другото-като витамин Д е важно и го изпълнявай. Наистина е важно да даваш витамин Д.
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #794 -: Август 07, 2014, 08:35:49 am »
Лили, витамин Д лекарката го изписва всеки месец на база на това как зараства фонтанелата. Опипва я с ръка.
Ако зараства бавно изписва по 2 капки, иначе по 1. Понякога на летни бебета въобще не изписват, защото разходките навън са достатъчни.
*

    Eille

  • *
  • 916
  • Понякога мечтите се сбъдват двойно!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #795 -: Август 07, 2014, 08:42:24 am »
Аз по съвет на педиатъра съм давала вит. Д само първия месец, след това за едното дете изрично ми казаха да не давам, защото фонтанелата беше много малка и в действителност на 6 месечна възраст му беше затворена, а за другото че ако достатъчно са извеждани навън няма нужда.


*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #796 -: Август 07, 2014, 09:06:56 am »
Crystalче, съвсем си права, само че той обеща да идва да проверява как изпълнявам указанията му. Проблемът разбира се е в мен - намекнах му че не ми харесват подобни постановки, но трябваше да му кажа в МНОГО прав текст, достатъчно ясно. Другият ми проблем е, че настоявам да присъства половинката и сега водя борба И с него за това, че няма да изпълнявам горните предписания. В подобни моменти сериозно се замислям дали не съм объркала мъжа - как е възможно аз да правя невероятни неща, а той никога да не подкрепя мен? Самият той гледаше уплашено докато бебка се дра вчера 40 минути от рев, натискана към леглото и с набутвана непрекъснато залъгалка (WTF?!) в устата... Аз просто не знам как издържах да не удуша педиатъра. Много тъпа овца съм, а трябваше да го удуша! И вечерта милото вика 'Е да, ама виж че бебето накрая се успокои и заспа'   8O.  Иди му обяснявай, че който и да е ще каталяса и ще заспи, тя толкова и така не е плакала никога досега. Пфффф, само се оплаквам начи! Ще разкарам педиатърът, ако ще да разбутам целия световен мир (аз затова бях така толерантна, направо шушумига - защото са ни навързани нещата с него - не е външен човек просто да го отпратя).
Относно вит. Д... явно може и без него или поне да е по предписание след преглед. А не просто едно от многото неща, които просто се правят на всички. Първата добра новина за днес  :bighug:
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #797 -: Август 07, 2014, 10:09:14 am »
Лили, води се от своя вътрешен майчински усет, а не от остарели лекарски наставления. Не се съмнявам, че си чела доста и си изградила своите вътрешни нагласи, които представляват и осъзнати решения. Бебето е твое и ти показва кое е най-доброто за него, а от това което си споделила, мисля, че ще живеете в хармония :)
А мъжа ти в момента сигурно е в шок от  революционната промяна в живота му.Нали знаеш, че жените стават майки от момента, в който разберат, че са бременни, а мъжете стават бащи едва, когато се роди детето :). Така че, водиш го с едни девет месеца :). Трябва да му помогнеш да влезе в час, къде доброволно, къде доброзорно... :balk_149.
Кърмата ти съдържа Вит Д. Ако кърмиш на поискване и я извеждаш навън, мисля, че можеш да си спестиш даването му. Имай впредвид, че предозирането му води до безсъние и нервност, както беше при моето бебче. Но също зависи и от размерът на фонтанелата, по-добре е да се конултираш с капацитетен педиатър. Намирането на такъв ще ти осигури спокойствие и вътрешен мир.
Наслаждавайте се една на друга, моментите са вълшебни...


[161551.gif[/img][/url]
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #798 -: Август 07, 2014, 13:15:02 pm »
А аз не знам, как да разхладя в квартирата, отворени прозорци, дори вен тилатора включвам в едната стая, е все е 30 градуса. Снощи от 4 часа не е спала от жега, днес дори рано сутринта я къпах за да я охладя.  Сега спу обаче и пропусна яденето в 12 часа. От жегите не спазваме никакъв режим, дори и аз да се налагам, а просто не яде когато аз ре
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #799 -: Август 07, 2014, 14:34:22 pm »
Stoeka, съчувствам ви за жегата. У нас е 29 градуса, хем в София е по-хладно тези дни.
Климатик нямате ли? Аз пускам нашия като бебето спи в другата стая. Имаме и външни щори и тях пускам. Вечер пък отваряме широко прозорците.