0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #660 -: Октомври 27, 2013, 08:16:56 am »
Ами каква е гаранцията, че ваксината за даден сезон ще отговаря на  текущия щам за сезона. Дали щамът няма да мутира междувременно или да дойде друг щам от Южна Америка, например. Може ли постоянно да се ваксинираме всяка година и да слагаме в тялото си тези субстанции....не знам. Страх ме е от грипа, през 95 изкарах ужасен, ужасен грип, но пак не искам да се ваксинирам, камо ли да ваксинирам децата си. Мисля, че ако имунната система работи добре - ако ние се храним добре, движим се, закаляваме се, и т.н, организмът ще се справи с вируса, в случай на заразяване.

При компрометирана имунна система, да, разбирам, хора с астма, диабет,други  хронични заболявания и т.н е хубаво да се ваксинират.

We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #661 -: Октомври 27, 2013, 08:23:26 am »
И аз на принципа, че детето ми не ходи на ДГ си мислих, да не ваксинирам, но пък при всяка среща със сополиво дете или възрастен да настръхвам и да се чудя после от какво точно е?!
Бубе, ако почнат да пускат първо ваксините, после вирусите и аз ще започна да се ваксинирам  :lol: Аз съм много ЗА ваксините и може би затова, никой не може да ме убеди, че е по-добре да рискувам с малка вероятност от заразяване.
Моят мъж е с ваксина за първа година. Рано е да се радвам сигурно, но още не е боледувал. По принцип всесезонно влачи нещо.

Ема, мисля, че когато имаш създадени антитела за сходен вирус, организма по-лесно изгражда за новия. Казват, че ваксинираните хора дори и да се заразят, карат по-леко болестта.
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #662 -: Октомври 27, 2013, 08:36:09 am »
Да обаче, като постоянно "вкарваме" в организма си наготово чужд белтъчен материал, не го ли лишаваме от възможността сам да се справи с вируса. И имунната система/И.С/ не се ли научава на по-лесното? Хоп всяка година даваме на И.С готови антитела и тя, какво да прави, каква и е нейната задача тогава. Няма ли да станем по-боледуващи, ако постоянно улесняваме задачата на организма...
Не знам, разсъждавам си просто.
А дори и не искам да се замислям по въпроса за фармацефтичните компании и политиката им за правене пари. Защото всичко опира до правене на пари, много пари.
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #663 -: Октомври 27, 2013, 09:08:40 am »
Разбира се, че ще се ваксинирате, като знаете предварително какво ще пуснете да дойде "насам". "Виктория","Калифорния", "Тексас" и "Масачузетс"  :D Аз съм решила да се боцна, като пуснат "Милано" или "Венеция", а защо не и "Париж"  8) Факт е,обаче, че лекарите, които аз познавам не препоръчват грипните ваксини, включително педиатърката ни, но не съм се сетила да попитам защо....Вероятно, ефективността им не е много голяма, поради бързата мутация на грипния вирус...
Ваксините за Северна Америка и Европа са различни.
Ефективността им е да те предпази за поредният сеозон. При децата са по-ефективни, от колкото при възрастни. Процентно.

Ема2,гаранция нямаш, ама те са доста добри като я правят. Миналата година например ваксината покриваше 98% от циркулиращите щамове. По никакъв начин не улесняваш задачата на организма, защото ваксината не е антитела наговото, а ти се инжектира вируса(но убит), срещу който сама да си направиш антитела. Това е така нареченият антивен имунитет, т.е. ти си го правиш. Антитела наготово се казва имуноглобулин, което е пасивен имунитет и ефектът е кратък, като от майката на бебето след раждането.
 Като ваксинираш с умрял вирус, организма прави антитела към него и като имаш достъп до живият, огранизма има антителата и се справя с него. Същото е ако го прекараш. Организма прави антитела и после втори път ако го срещне същият вирус, го атакувас антителата от боледуването, затова само един път се разболяваш. Разликата в начина на правене на антитела няма, имунитета след ваксиниране е естествен, просто понеже вируса е бил мъртъв, не си се разболяла  както би се разболяла, ако се имунизираш чрез каране на болестта. Едно време са се ваксинирали за едра шарка като умишлено са заразявали с друга подобна шарка. Сега правим същото,ама не си драскаме кожата, а го слагаме в спринцовка.

Не  знам в България, но тук я препоръчват лекарите ваксината. Особено за деца.

До сега честно казано не съм чула един свестен аргумент против ваксинирането срещу  инфлуенца. Какво ако не ти трябва, пък си я биеш и е зян. Негативи няма. Само позитиви, понеже с годините и всички тези ваксини ( аз примерно бия всяка година) организмът ти има по-голямо разнообразие от антитела за подобни вируси. Нали затова казаха, че възрастните хора са се оказали по-устойчиви на свинския грип, това е за първи път в историят ан грипа, възрастните да са по-устойчиви. И се смята, че в миналото са изкарали нещо подобно и затова не ги убива.
« Последна редакция: Октомври 27, 2013, 09:27:35 am от Bobbie »


  
*
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #664 -: Октомври 27, 2013, 09:26:36 am »
Тук (Англия) ваксината е безплатна (и препоръчвана) за бременни, възрастни и деца с предразположенията или хронични заболявания. Съдейки по това как здравната каса се чуди как по принцип да спести пари (и по този повод ваксинационният календар е доста порязан, сравнено с този в Америка), приветствам политиката им спрямо противогрипната ваксина. Аз лично си сложих, и на Емма сложих, особено след като тръгва на градина. Между другото, ваксините за двете ни бяха различни.


*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #665 -: Октомври 27, 2013, 09:31:35 am »
Не  знам в България, но тук я препоръчват лекарите ваксината. Особено за деца.
Боби, казах го на шега.... :wink: И все пак, не ми стана ясно, е ли е възможно да се комбинират ваксините?

http://apteka.framar.bg/03000617/%D0%B8%D0%BD%D1%84%D0%BB%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BA-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B8%D0%BF%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B0

Това ли е за тази година?
« Последна редакция: Октомври 27, 2013, 09:34:06 am от Бубулина »
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #666 -: Октомври 27, 2013, 09:32:35 am »
Да, точно това казвам, има някаква полза само за хора с компрометирана по някаква причина имунна система.

Ами, мойта майка работеше с вируси и правеше разследвания с мишки и други животни и тя беше напълно против да си слагам "чужди белтъци" в организма - имаше предвид само грипните ваксини, разбира се.

Нали не отричаш, Боби, че създателите на ваксините имат и големи финансови апетити да продават колкото се може повече ваксини :).
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #667 -: Октомври 27, 2013, 09:41:48 am »

Ами, мойта майка работеше с вируси и правеше разследвания с мишки и други животни и тя беше напълно против да си слагам "чужди белтъци" в организма - имаше предвид само грипните ваксини, разбира се.


Защо точно грипните? С какво се различават от другите? Не е ли принципът на действие сходен? Изработването на антитела? Или фактът, че са "сезонни" е това, което плаши хората?


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #668 -: Октомври 27, 2013, 09:42:45 am »
Да, точно това казвам, има някаква полза само за хора с компрометирана по някаква причина имунна система.

Ами, мойта майка работеше с вируси и правеше разследвания с мишки и други животни и тя беше напълно против да си слагам "чужди белтъци" в организма - имаше предвид само грипните ваксини, разбира се.

Нали не отричаш, Боби, че създателите на ваксините имат и големи финансови апетити да продават колкото се може повече ваксини :).
Не отричам разбира се. Също така големи финансови интереси имат и създателите на ваксината срещу детски паралич, тетанус и хепатит Б. Това по какъв начин би следвало да промени моето поведения спрямо ваксинирането с тези ваксини?

Ми извини ме, ама това с „чуждият белтък“ не е много логично. Като хванеш грипа, да не е станал твоя белтъка му? Пак е чужд, ама си болен като куче. И пак опираме до другите ваксини - какъв белтък мислиш, че е ваксината стещу детски паралич, да не би да не е чужд?


  
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #669 -: Октомври 27, 2013, 10:02:58 am »
Да, чуждият белтък е чужд белтък, дали детски паралич, едра шарка, менингит...Но тези ваксини са наложителни. Както и хепатитните вируси също - безкрайно опасни.
 И ваксинирането е наложително.
Но лично аз не смятам, че е наложителна постоянна ваксинацията срежу щамове, които  мутират. За хора с здрава имунна система.
Това е.
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #670 -: Октомври 27, 2013, 10:23:45 am »
Ми въпрос на лично решение. Но не е много логично. Всеки койот не ваксинира говори с някакви отвлечени термини - не е наложащо, няма указания, не е задължително. Ми мен ако питаха, отдавна да е задържително, щот  неваксиниращите всяка година първо костват живота на много хора, като се развихрят епидемиите и второ струват сума пари на здрвеопазването.
По какво логика хепатит А да е по-належаща ваксина от инфлуенца? Колко хора умират от хепатит и колко от инфлуенца?  По-скоро тук се замисли за финансови интереси. Ако противогрипната беше задържителна, държавата трбява да я поема всяка година за всички.  Та вероятно са направени тънки сметки кое ще им струва повече.

Аз лично никога не бих си причинила на децата боледуване от каквото и да е дори и за 3-4 дена, ако има начин да не боледуват срещу неудобството да им бият инжекция за 3 секунди. Според мен имунизациите не са само ако са наложителни, понеже аз не виждам абсолютно ниакъв негатив от това да се бият, с изключение на някои с живи вируси. Аз също всяка година си ги бия и още не мога да повярвам, че група хора, успяха да предизвикат тази мания в целият свят и тази мнителност относно ваксините. включително и сред лекарите. Преди 20 годни въобще нямаше и да си го водим този разговор, щото тогава на никой и през ум не му минаваше да не си предпази детето от болест, ако има начин да го предпази, без да се пита дали е наложително детето му да не боледува. Хем тогава например даваха живата ваксина за детски паралич, която разболява едно на 3 милиона деца. Въобще ми се струва абсурден въпроса по-хубаво ли е да преболедува грип, дето удря в белите дробове и прави пневмонии, от колкото да не го преболедува. В същото време се третират с хиляди лекарства някакви хреми причинени от напълно безобидни риновируси, а грипа го борим със здрава храна.
« Последна редакция: Октомври 27, 2013, 10:32:13 am от Bobbie »


  
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #671 -: Октомври 27, 2013, 10:44:56 am »
Да, и аз имам право да съм против ваксинирането на децата си, себе си и съпругът си. За сега.
Хората с годините не стават по-здрави и по-устойчиви, а напротив - по-болнави, по-лабилни и по- неспокойни. Всеки 3 има депресия.
Алергиите? Настъпват застрашително...

Мисля дори, че след 20-30 години ракът ще е хроничен, всеки ще има и ще ни продават скъпи лекарства, за да живеем.

Лично мнение.

Допълвам само - ваксиниране срещу многоликите вируси на грипа
« Последна редакция: Октомври 27, 2013, 11:14:45 am от ema2 »
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #672 -: Октомври 27, 2013, 18:39:47 pm »
Да, и аз имам право да съм против ваксинирането на децата си, себе си и съпругът си. За сега.
Хората с годините не стават по-здрави и по-устойчиви, а напротив - по-болнави, по-лабилни и по- неспокойни. Всеки 3 има депресия.
Алергиите? Настъпват застрашително...

Мисля дори, че след 20-30 години ракът ще е хроничен, всеки ще има и ще ни продават скъпи лекарства, за да живеем.

Лично мнение.

Допълвам само - ваксиниране срещу многоликите вируси на грипа

Защо мислиш, че ваксините са виновни за това, а не лошия живот, лошия въздух, лошата храна? Мисля, че те повече ни убиват.
*
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #673 -: Октомври 27, 2013, 19:25:05 pm »
Ема, ако тълкувам доводите ти правилно, според теб човешката имунна система трябва да е в състояние да пребори грипните вируси, в повечето случаи, и без ежегодни ваксини. Според мен основна причина това да не работи е, че в днешно време хората влизат в контакт с неимоверно повече хора и на невъобразимо по-големи разстояние за много кратко време отпреди. Това еволюцията не може да навакса. И иммунната система е поставена пред непосилна задача. Очакваш да си върши работата "естествено" и без външна намеса, въпреки че е изложена на всякакви микроби буквално от всички краища на света благодарение на градския начин на живот и безпрецедентиния самолетен транспорт на хора, храни и вещи.

Невъзможно е да изолираме една функция от системата, в която се осъществява. Зъбчатите колела си взаимодействат - имунната система и модерният свят не се променят с еднаква бързина. Затова е нужна намеса и помощ отвън.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #674 -: Октомври 27, 2013, 21:02:31 pm »
Това, което важи за Гърция що се отнася до противогрипната.

* НЯМА масови имунизации. Имунизират се само БОЛНИТЕ рискови групи. Медицински лица безразборно не се ваксинират.
* за децата се имунизират само Астма/Астматични бронхити, както и особени категории деца.
* за възрастните- по желание. Много възрастни ( без друг риск) над 70 си правят редовно ваксината. И са доволни.

Не помня откога в Гърция не е имало грипни епидемии както съм запомнил това в Бг от миналото.
Никога не помня в Гърция да са закривали масово училища поради грип, с изключение на истерията преди 1-2 години.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #675 -: Октомври 27, 2013, 21:42:46 pm »
Цигу, не знам. Може и да има нужда от външна намеса.
Просто на този етап за себе си не намирам достатъчен довод за ваксиниране срещу поредния H10N10 или както там го наричат. H1N1 в Канада беше много страшен, смъртни случаи и пр. Децата бяха малки - може би 2 годишни. Под влияние на медиите се настроих  да ги ваксинирам.

 Схемата беше лесна- отиваш в мола, където има лекарски кът и ти слагат ваксината. Отивам аз и гледам огромна опашка - не ми мърдаше чакане от 2 часа- постоях 5 минути, размисляйки и не го направих. Беше февруари мисля, викам си - пика на вируса е преминал, той вече е мутирал и е преминал в H2N2 или нещо подобно и е безсмислено да ги ваксинирам.
И така...

:)
Тази въпросната година никой от нас не се разболя от грип.
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #676 -: Октомври 27, 2013, 23:09:49 pm »
Ема, аз също никога не съм имала желание да се ваксинирам срещу грип. Така и така ми е ясно как протича, смятах, че понеже съм здрава, няма да ми е трудно да се преборя. Да, ама лепнах свинския грип. Е, вярвай ми, това е нещо, което просто нямаше как да преборя сама посмъртно. И вярвай ми, имах чуството, че умирам :? Никога не съм се чуствала толкова зле през живота си - носа ми запушен и едновременно с това тече, сополи - зелени, нямат спирка, главата ми все едно влакове се гонят, пред очите ми жълто-червени кръгове. Добре, че ми дадоха тамифлу, та Мила понеже я кърмех го изкара леко, а на мен ми просветна след третата доза. А температурата удари 40. Едновременно ми беше хем студено, хем изгарях от огън. Та ако мога да си го спестя, бих си го спестила, ако цената е само едно убождане.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #677 -: Октомври 28, 2013, 15:04:24 pm »
Чулпан Хаматова с двете деца на затворените Алехина и Толоконникова ( скандала с П Райт).

http://www.echomsk.spb.ru/blogs/telega2/12494.php 
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #678 -: Октомври 28, 2013, 18:14:12 pm »
Защо точно грипните? С какво се различават от другите? Не е ли принципът на действие сходен? Изработването на антитела? Или фактът, че са "сезонни" е това, което плаши хората?
Хей, Ваци, чак сега ти видях подписа  :D Честито и здраво бебче около термин! :bighug:
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #679 -: Октомври 29, 2013, 10:57:11 am »
* Велико кино. И неправ бе Марков говорейки за Пазолини ( в "Задочни репортажи за Бг") като за "... друга евтина духовна храна, поднесена на Бг публика."
Наскоро четох автобиографичната книга на П.П.Пазолини "Нефт". Не знам дали това е изобщо превеждано на Бг, с оглед скандалното и съдържание. Но не престава да бъде голяма книга. Колко терзаема душа, каква съдба.
Един критик бе писал- "Може ли да се очаква от един хомосексуалист, че и марксист, да направи успешен религиозен филм?" Ето че да, може да се очаква- не е до човека, а до качествата му.
А филмът е шедьовър, защото освен всичко останало, само в този филм Пазолини успя да надскочи секс демоните си, и да режисира обективно. Но и в демоните е човешката драма, и в невъзможността ни да ги контролираме.

Няма друг филм на тази тема, с образ на Бог, толкова близо до моите представи за облика на тази личност.
« Последна редакция: Октомври 30, 2013, 15:24:15 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.