0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #520 -: Септември 15, 2013, 01:46:09 am »
Така е, всеки ги вижда през неговата си призма. Затова и не е хубаво да се опитвате да налагате мнението си по този начин.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #521 -: Септември 15, 2013, 01:46:39 am »
Докторе, вие забравихте ли какво е Зачатие! Забравихте ли кои сме ние и какво правим, как го правим? Как може да твърдите, че в БГ няма състрадателност, че всичко е индивидуално спасяване точно тук, точно в този форум, точно на нас?  Да, има го и това, че всеки се спасява за себе си, но то го има навсякъде, това си е обикновена черта от човешкия характер. А при нас е продиктувано е обстоятелствата. Но не всички сме такива. Много сериозно бъркате държавата като административна единица с нацията и хората, живеещи в нея! Да, политиците ни са боклуци, нагли, безпардонни, зли и не им пука за нас. Факт! Но за това не сме виновни ние, а баш ей тия благи и добри държавици, които вие благославяте тъй мило и мед ви капе. Именно богатите европейски държави, барабар с обичната ви Русия, разказаха играта на България по най-долния начин. И това е започнало още след освобождението, от западните капиталистически общества, не от бг комунистите :wink: Те просто довършиха започнатото. Но да не отварям сега тази тема, че ще си пишем до утре. Припомнете си малко историята, докторе и се замислете.

П.П. Писали сме едновременно. Не че не признавам отношението ви. Напротив, дори го разбирам, но не ми харесва начинът, по който го налагате и проектирате върху нас - доста агресивно, не в буквалния смисъл. Имате право да се чувствате както искате, но вие се опитвате да ни убедите, че и ние така трябва да се чувстваме, сякаш вашите емоции и отношение са общовалидни, норма едва ли не. Пак ви казвам, заблуждавате се, че сте в мир със себе си, не сте! Ако бяхте, щяхте просто да споменавате фактите сухо и телеграфно, а  не така с омерзение и погнуса. Не сте преодолял още горчилката, може би трябва да поработите върху това. Приемете, че това е просто вашата история, не можете да я промените, можете да откажете да й позволите да вгорчава живота ви и днес :wink: От вас зависи!
« Последна редакция: Септември 15, 2013, 01:55:45 am от sixsens »
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #522 -: Септември 15, 2013, 02:00:43 am »
От мен ще чуете моето лично мнение.
Директно казано. Без хъм-хъм. Не се харесва? моля... .
На никого нищо не налагам- фактите са омерзителни и гнусни. Те сами Ви се налагат с/чрез думите на Д-р Бърди... . И от това Ви става лошо. Но не съм виновен аз... .

За Бг и съдбата и, не сте прави.
Чехите имаха своята 1968. Унгарците-своята 1956. Поляците своята 1981.
Ние нямахме нищо от това. Защо? отговорете си сами.

Вие, в своят живот, ( не знам на каква възраст сте) може да сте виждали и изпитвали състрадателност, добри чувства, отношение. Аз живях с единствен родител, в живота на когото имаше редки дни на щастие и радост, следващи се от месеци на робски труд, недоимък, липса на средства и самота.
Почти всеки един момент на бедния ми родител бе борба за нищото и с нищото. С липса на елементарното.
Това видях- такова мнение имам. Ако бях видял нещо по-различно- по-различно бих писал.
Каква ЗА БОГА има връзка това със Зачатие, и ваимопомощта тук? никаква.
« Последна редакция: Септември 16, 2013, 09:44:22 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #523 -: Септември 15, 2013, 02:28:23 am »
Разбира се, че има връзка! Жалко, че не я виждате. Не става дума само за взаимопомощ във форум. Може би трябва да се запознаете по-добре с дейността на сдружението. Ние променяме закони, влияем на общественото мнение, работим в полза на обществото. Зачатие пише историята, докторе!

Нещо бъркате събитията, не говоря за прехода след комунизма. Говоря за Ньойския мирен договор от 1919 г. Колкото до Чехия, Полша, Унгария и другите подобни държави, да замисляла съм се. Отговорът е в географското им положение или по-скоро в това на БГ, както и политическите интереси на Г8  :wink: Много се изместихме от темата.

На 30 години съм. Не съм преживяла това, което вие сте, но предците ми са изживяли и по-лошо. Бежанци от Одринска Тракия са, бягали са с цената на живота си. Добре, че не са се срамували от това, а са избрали да знаем историята си. Гордея се с нея.
« Последна редакция: Септември 15, 2013, 02:32:24 am от sixsens »
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #524 -: Септември 15, 2013, 02:32:00 am »
Приемете писаното от мен за важащо до годината на моето отпътуване... .
Дано сега нещата са много по обнадеждаващи.
Но за мен е късно. Лично за мен. Бг умря в мен. Отдавна.
Би било по-обективно... . И за мен.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #525 -: Септември 15, 2013, 02:37:32 am »
А, именно там е тънкия момент. При положение, че нямате реален поглед над България в момента, е несъстоятелно да говорите така в сегашно време.
Вижте, не искам да ви засягам, не това е целта. Просто аз също изразявам своето мнение. Пак ви казвам, не осъждам вашето, нито отричам правото ви да имате такова. Дискутираме и коментираме, нищо лично.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #526 -: Септември 15, 2013, 02:40:34 am »
Ако Вие бяхте преживяли нещата, които аз в Бг, едва ли бихте и приближили който и да е било Бг форум.
Освен за чат-чат.
А аз не само приближавам... та с това си изкупвам вината че, с Бг сме "разведени".
Но малкия няма да познае нищо от това- нито като разказ, нито като реалност.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #527 -: Септември 15, 2013, 06:53:05 am »
ВСЕКИ един от Вас, живеещ в чужбина, много ясно вижда тези неща- всички сме навън не от "добър живот". Но никой няма смелостта да погледне хладната истина в очите. И спряга всякакви морални оправдания, гарнирани с крайно емоционално напрежение, за да не си призне, колко го е срам от хала на собствената му държава. И понеже обича близките си, обича миналото си и спомените от него, изпада в странни ситуации.

Швейцарец, норвежец, датчанин, не емигрират. Простата истина.

Не сте прав за пореден път и проектирате собствените си проблеми и демони върху останалите. Аз не съм избягала навън от не добър живот. Така се стекоха обстоятелствата в живота ни, че останахме. И не съм бягала по икономически причини. И не смятам, че съм изпаднала в странни ситуации. Живея си живота според това, което сама съм си избрала, не съжалявам за нито една секунда от него. Не тая болка, омраза и чернилка в душата си. И ако мога да помогна да се промени нещо в България, не бих се срамувала, а бих се стегнала и бих помагала. Не да я плюя по форумите...
Колкото до това, че простата истина е, че не емигрират швейцарците, норвежците, датчаните... немците, в грешка сте. Редовно по немската телевизия показват такива, които емигрират. На различни места. Зарязват къщи, коли, тръгват без пари... Емигрират, Докторе, емигрират, това е нормално номадско чуство.
Огромного мнозинство от хората обаче емигрират по икономически причини. В случая, ако ти не си, това е изключение, а не правило. Същото важи и за немци, датчани и швейцарци. Тук има и такива, ама въобще не може да се сравнява числеността им, с тази на хората от бедните държави. И това си е естествено. Но и аз не разбирам защо да трябва да си намразя родината, заради държавата. Никаква логика няма за мен.

Докторе
, вички сме преживявали неща. Някои повече, други по-малко.  Аз бях на 15  89та, когато падна комунизма, ама то ведага след това стана дори още по-лошо. Та не е като да не знаем за какво става дума.. Много хора са били на вашият хал, не сте вие единствен засегнат. Но повечето хора правят разлика между държва и страна.
« Последна редакция: Септември 15, 2013, 06:56:57 am от Bobbie »


  
*
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #528 -: Септември 15, 2013, 09:50:02 am »
Но повечето хора правят разлика между държва и страна.

Ей, това е истината за мен.Бъркате двете понятия.

Но не виждам смисъл от цялата дискусия.Навсякъде има хора мразещи държавата в която са живели, била и тя тяхна родина.

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #529 -: Септември 15, 2013, 10:13:02 am »
Боби, въобще не си права. Казах, че съм гледала поредици, в които емигрират и въобще не е по икономически причини. Има хора, оставят тук работа, къща, живот, който е добре устроен и отиват на място, където се налага да взимат помощи. Престанете да обобщавате, бе хора. Миграция има, имало е и ще има. И не винаги причините са икономически. Има много, които са отишли и заради брак с чужденец.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #530 -: Септември 15, 2013, 10:25:31 am »
Но повечето хора правят разлика между държва и страна.

Ей, това е истината за мен.Бъркате двете понятия.

Но не виждам смисъл от цялата дискусия.Навсякъде има хора мразещи държавата в която са живели, била и тя тяхна родина.

Красивите планини и езера са нищо щом нямаш пералня, свястна печка, отопление през зимата.
Аз например, лично, за пръв път си купих пералня щом емигрирах.
"... Толкова ли е важно материалното ?", лукаво задават "въпросчета" комунистическите изчадия, живеещи в охолство, и с шампанско и Бонд.
Да, важно е. От там започва всичко. Няма щастие когато всяка събота стържеш сапун за да се переш.
Нито щастие има когато гониш с месеци някого, и даваш подкупи, за да вземеш парче напукан черен гранит за да го ложиш на гроба на съпруга си. След разбира се половин месец "преговори", за да направят 50 см малък бетонен постамент и да оградят.
Нито щастие има когато на гробищата мъкнеш кофи с води за да "поливаш"- да сте видяли в цивилизована страна някой да мъкне кофи с води по гробищата?
Няма също щастие, когато майка ти те изпраща да следваш с маслен радиатор и огромен куфар, които незнайно как е добила, давайки дефицитни лекарства на "нужните" хора.

Детайли, детайли, детайли. Защо ли децата толкова добре помнят детайлите?

Няма друга страна ( ако изключим фамозната Руска, албанска, румънска мизерии) в цивилизована Европа, взето средно погледнато, с работещ добра работа родител, да се живееше толкова мизерно духовно и материално, както се живееше в комунистическа Бг. Средната месечна чиста печалба на един фармацевт в Гърция е около 6-7.000Е. Ганка ще каже средната заплата на лекар в Германия.


Винаги обичам да повтарям една фраза на Милтън Фридман:
"Няма нищо по-разрушително за ПСИХИКАТА на един човек, от липсата на материални средства за приличен, всекидневен, живот."
« Последна редакция: Септември 16, 2013, 09:44:56 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #531 -: Септември 15, 2013, 10:33:35 am »
Боби, въобще не си права. Казах, че съм гледала поредици, в които емигрират и въобще не е по икономически причини. Има хора, оставят тук работа, къща, живот, който е добре устроен и отиват на място, където се налага да взимат помощи. Престанете да обобщавате, бе хора. Миграция има, имало е и ще има. И не винаги причините са икономически. Има много, които са отишли и заради брак с чужденец.
Икономическият фактор е основният.   Да, може и да има такива каквито казваш, ама процентът им е минимален в сравнение с икономическите емигранти. Въобще емиграцията по цял свят винаги е била и ще продължава да бъде, предимно по икономически причини. Извини ме, но да твърдиш, че едва ли не е незначително или че въобще дори е  сравнимо  тези, които не емигрират по икономически причини е все едно да казваш на черното бяло.

Еее докторе, много хора са нямали пералня, да ви имам кахърите. Аз помня кто дете пералня и такива екстри не сме имали, баба ми ( тя ме отгледа) цял живот переше дрехите на всички на ръка. Спях с нея на едно легло. В къщи зимата е имало моменти, в коието е било 12 градуса. Но пак това са най-хубавите години от живота ми и какво ли не бих дала да можеше да се върнат отново. 
« Последна редакция: Септември 15, 2013, 10:41:32 am от Bobbie »


  
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #532 -: Септември 15, 2013, 10:39:56 am »
Боби, въобще не си права. Казах, че съм гледала поредици, в които емигрират и въобще не е по икономически причини. Има хора, оставят тук работа, къща, живот, който е добре устроен и отиват на място, където се налага да взимат помощи. Престанете да обобщавате, бе хора. Миграция има, имало е и ще има. И не винаги причините са икономически. Има много, които са отишли и заради брак с чужденец.
Икономическият фактор е основният.   Да, може и да има такива каквито казваш, ама процентът им е минимален в сравнение с икономическите емигранти. Въобще емиграцията по цял свят винаги е била и ще продължава да бъде, предимно по икономически причини. Извини ме, но да твърдиш, че едва ли не е незначително или че въобще дори е  сравнимо  тези, които не емигрират по икономически причини е все едно да казваш на черното бяло.

Еее докторе, много хора са нямали пералня, да ви имам кахърите.

Да, но сега Ви е удобно в САЩ. Бихме заменили сега удобния живот в САЩ? с нещо по - реално? като например- "кога пускаме топлото" , "дърва за зимата", "сметка за тока за климатиците"??
Едва ли Боби, едва ли... .
Да сложим ръка ( къде я слагат Америкосите в ляво или в дясно на гърдите?) и си кажем честно... .

Е, тогава значи Боби сме раснали в същите условия.
Следователно- време да оцените какво Ви дава САЩ... от сравнението сигурно не боли... сигурно сравнението е в полза на Бг, и от това на Вас не Ви става горчиво за баба Ви, и нейния живот... .
« Последна редакция: Септември 15, 2013, 10:49:42 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #533 -: Септември 15, 2013, 10:43:47 am »
Нещо в цялата тая полемика започва жестоко да ми нагарча  :x Аз и останалите 7млн.българи, олигофрени ли сме, щом живеем тук, щом не емигрираме??
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #534 -: Септември 15, 2013, 10:48:10 am »
Нещо в цялата тая полемика започва жестоко да ми нагарча  :x Аз и останалите 7млн.българи, олигофрени ли сме, щом живеем тук, щом не емигрираме??
Какво да кажа? просто всеки споделя личен опит, на базата на който си е взел решенията.
Но за Вас животът в Бг може да е много добър. Или да е бил много добър... не споря.
За мен бе лош.
Та затова и избягах.
В малките ни литературни есета просто описваме защо избягахме. Без грим и фризираност на фразата.
Просто, по човешки... .

А и сега Бг е по-богата. Така изглежда.
И може би животът да е с класи по-добър.
Не зная.
Лошото е че не искам да се опитам да го проверя.
Лошо за мен. Не за всички, разбира се.
« Последна редакция: Септември 15, 2013, 10:58:31 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #535 -: Септември 15, 2013, 10:49:30 am »
Да, но сега Ви е удобно в САЩ. Бихме заменили сега удобния живот в САЩ? с нещо по - реално? като например- "кога пускаме топлото" , "дърва за зимата", "сметка за тока за климатиците"??
Едва ли Боби, едва ли... .
Да сложим ръка ( къде я слагат Америкосите в ляво или в дясно на гърдите?) и си кажем честно... .
Аз вече казах, че съм тук по икономически причини. Всъщност аз бия в друга посока. Исках да кажа, че тези неща, които описвате, сме ги преживяли всички, но явно не ни е афектирало всички еднакво.

П.П. Никога не сме живели мизерно духовно. Баба ми беше литаратор, четеше много, ходеше по театри по концерти. Въпреки мизерията е можела да си го позволи. То концертите всъщност бяха безплатни в парка.  Дядо ми беще бивш преподавател от университета, знаеше 3 езика и на 75 години седна да учи пак, че да има с какво да се занимава, от скука един вид :-)
« Последна редакция: Септември 15, 2013, 10:56:07 am от Bobbie »


  
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #536 -: Септември 15, 2013, 10:52:43 am »
Разбира се. Спомням си тези неща по повод.
Иначе сега- не.
Но ще започна да си ги спомням и по-дълбоко, ако се опивам да направя от Ян Бибиян българче.
Та затова не се и опитвам.

Боби, погледни КАЧЕСТВОТО на духовното в миналата ни Бг. Не количеството.
От севернокорейски оперен певец полза никаква. Слушаше ни се Павароти, Азнавур, Мирела Френи и т.н. .

И ще разбереш че сме "...стоели на стража пред вратата на клозет". Вместо пред паметник... .
« Последна редакция: Септември 15, 2013, 10:57:36 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #537 -: Септември 15, 2013, 10:54:45 am »
Човек сам избира какъв ще го направят трудностите.
Всеки си има лична драма, някои повече дори.
Да бъда жертва би било безкрайно изтощително - за мен, а и за близките ми.
Не, благодаря. Животът е кратък. И хубав.

Да си мерим драмите, няма смисъл.
Предпочитам да направя друго - тук има много добри хора, на които искам да благодаря - те си знаят кои са.

Когато бях най-зле, осъзнах колко всъщност съм богата.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #538 -: Септември 15, 2013, 11:00:00 am »
Весела Неделя за всички!
С Ян отиваме на кръщене в един малък манастир с кипариси и чиста, планинска вода.
Кръщене на едно чудесно русо бебе на 6 месеца.

Хейй и не си мислете че д-р Бърди е в перманентна депресия.
Нищо подобно.
Не ми се сърдете за нищо.... .
Няма за какво всъщност... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #539 -: Септември 15, 2013, 11:02:05 am »
Елфи, благодаря за този пост.

Вчера беше 10-годишнината на сайта на Зачатие.Видях страхотни хора, видях приятели.Знам какво е направил всеки един от тях за мен, за нашето семейство, просто защото са добри и разбиращи.За това Благодаря на всички, че сте тук и ви има, че ми показахте как трудностите могат да те направят по-добър и по-разбиращ човек!