0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #460 -: Септември 12, 2013, 23:38:28 pm »
Ами Джам, трудно си е навън да поддържаш това, което другите приемат за даденост. Но се стараем :D Тази година имения ден на Алекс го изкарахме в Добрич, за жалост не видяхме музея на Йовков, но други неща им показахме. И докато седеше на една пейка в стария Добрич, ядеше парен геврек и пиеше сок виолетка, от ония старите, помниш ли  :D от стъклените буркани с черпачето и газирана вода, въздъхна и каза - мамо, това е най-най-щастливия ми имен ден :) Може би това е достатъчна причина, за да ги правим тези неща.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #461 -: Септември 13, 2013, 01:02:38 am »
Мисля, забравяте нещо-Вие всичките имате живи роднини в Бг. Аз нямам. Никого. А да водя малкия по гробищата в тази му възраст,нямам особено желание.
Не съм му говорил по темата Бг. Нищо. Въпреки че той си има Бг гледачка. Но с Бг не е силен.
Не искам да го третират един ден както мен тук.
Просто не искам... . А той се радва много когато си ходим в Цюрих- една светска дама там по съседство (над75) си го кръсти # малкия принц# - какви хора позна в Швейцария...  Мили, сърдечни, добри . Искам един ден да си остане в Швейцария- тогава ще мога да си отида спокоен от този грешен свят.
Не искам да живее моят живот. Никога.

« Последна редакция: Септември 13, 2013, 01:24:46 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #462 -: Септември 13, 2013, 01:08:06 am »
Гане, хубаво даваш примера с Мари. винаги ме възхищава това момиче, което отглежда полубългарче-полуангличанче в мъгливия Албион, но прави и невъзможното, за да го учи на български език, род, обичаи и култура. такава креативна всеотдайност рядко се среща. наистина е поучително.
Линк, за да прочета и аз нещо по темата на Албиона и детето там?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #463 -: Септември 13, 2013, 02:10:42 am »
Докторе, всички "искаме в Цюрих", ама ако го направим - Цюрих няма да ви харесва вече  :lol: Недейте така черногледо наистина. Опитвам се да ви разбера, вие си имате своите демони и страхове, но ще ги натресете и на детето си точно - опитвайки да не го правите. Нямате си никого тук, нищо вече не ви свързва с България, няма какво да му покажете тук на малкия...не е така. Ние сме тук, имаме си майки, баби, селски къщи къде ли не (не са мизерни, спокойно). Заповядайте - ще се погрижим да видите хубавото на България, пък дано заличим малко лошите спомени. Родината е чувство и емоция, не география и история толкова, поне за мен. Ако вашето чувство е лошо, или просто изгубено - не се знае, може и да се възроди. Всичко е въпрос на обстоятелства и куп случайни ситуации... ;)

П.П. Лично аз имам слабост към Берн да си призная. Уж столица, ама само на книга - едно спокойно и лежерно - идеално за моя вкус. Може би, някой ден... :wink:
« Последна редакция: Септември 13, 2013, 02:29:38 am от Jbrul »
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #464 -: Септември 13, 2013, 06:10:07 am »
но прави и невъзможното, за да го учи на български език, род, обичаи и култура.
Спред мен това е почти невъзможно извън средата . Език и итория може да научат, но обичаи и култура няма как. Аз може да слагам всяка година на децата си мартеници, но те са единствените. Никое дете в градината не носи мартеничка освен тях, така че за тях този обичай никога няма да означава това, което означава за мен. Може да си правя Великден по нашенски, ама техният тук е седмица преди нашият, събират яйца с лакомства по двора , всички деца се включват, включително и моите, няма как нашенският с мен да вземе превес. Да не говорим, че дори няма българска църква и ходим в руска.
 Истината е, че тяхната култура няма да е нашата култура и техните обичаи няма да са нашите обичаи. В най-добрият случай ще са нещо смесено, в което американското ще вземе превес в момента, в който мен ме няма. Да, предават се някакви ритуали, но съвсем различно е това да се прави от всички около теб, а не ти да си изключението. Особено на места като това, което сме ние, където няма толкова много българи.


  
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #465 -: Септември 13, 2013, 09:06:56 am »
Докторе, наистина за съжаление вече си нямате близки в България, но знаете ли колко приятели имате тук - малчовци и техните родители. Ако си организираме една среща на някоя полянка, край някое поточе, заедно с Вас и Ян Бибиян, сигурна съм че ще усетите, че и тук имате своето място. Ние наистина Ви обичаме, защото сте ни дали много от Вас!  :bighug:
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #466 -: Септември 13, 2013, 09:20:21 am »
Докторе, моите близки драстично намаляха, това лято бях на поредното погребение. Не е нужно да се водят децата на гробищата, покажете му това, което е останало в душата ви от вашите близки. Винаги може да намерите мила дама и в България, ние имаме такива приятели, които обожават децата. И тук е така - намерили сме жена, която се държи с тях като баба. Стига да го поиска душата ви, вие може да направите чудеса с това, което имате :) И демоните няма да са толкова страшни.
Боби, съжалявам да ти кажа, но определено не си права и моля, не влизай в спор с мен след това. Ако човек иска, средата не пречи за нищо. Моите деца говорят перфектно български, без следа от немски акцент, като се приберат в Германия, няма следа от български акцент в говора. Едни от най-бързо запомнящите стихчета са в българското училище и едни от най-добрите ученици там. Чете Алекс на български и немски. В училището и детската градина знаят какво е мартеница. Всяка година получават всички деца по една такава, придружена с историята на Баба Марта. На Великден споделяме какви са нашите традиции и показваме всичко, свързано с нашите празници. Първата година на Алекс в училище, децата си поискаха мартеници с бяло, зелено, червено, защото им разказах, че това е нашия национален флаг. А когато няколко от тях ги загубиха, получих писмо от учителката, че ме моли да направя още няколко, защото децата плачат и си ги търсят. Всяко едно от тях дойде и лично ми благодари. А за тази година искат час по ръчна изработка, за да си направят те сами за братчета и сестричета. Докато съм жива, децата в училището на моите деца ще знаят те от къде идват, ще знаят за празниците и половината училище ще носи мартеници. Пък дори и да съм единствената българка там.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #467 -: Септември 13, 2013, 10:22:07 am »
Докторе, наистина за съжаление вече си нямате близки в България, но знаете ли колко приятели имате тук - малчовци и техните родители. Ако си организираме една среща на някоя полянка, край някое поточе, заедно с Вас и Ян Бибиян, сигурна съм че ще усетите, че и тук имате своето място. Ние наистина Ви обичаме, защото сте ни дали много от Вас!  :bighug:
Е, има един, два братовчеда/братовчедки, които ме заобичаха внезапно откакто съм в Гърция.
Виж, за 8 години следване нито веднъж не се запитаха " аджеба, как живее сам този сирак там ?"... сега им станах "скъп и обичан". Тези работи не са за мен... .
« Последна редакция: Септември 13, 2013, 10:29:22 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #468 -: Септември 13, 2013, 10:26:12 am »
@ Ганка

Нищо не е останало в душата ми от моите близки- единия почина преди много, много време.
Вторият- вече има почти 25 години.
Мъка и тъга ми останаха за тях. Нещо средно между обич, мъка и тъга за техния живот и страдания.
Нямаше време даже да си поговорим с тях за важни неща... .
Да, остана ми спомена за безкрайната борба един къс черен гранит да се сложи на гроба на татко. Както и безкрайните усилия на мама да вирее един кипарис в близост. Все не се хващаше пустото дърво... омен? съвпадение? ( имам пред вид мястото, където съм сега) кой знае... .
Единственият ми родител направи детския ми живот наистина райски.
Но това не можа да замени усещането, колко бе труден живота на този единствен родител, колко преживява и колко страда. Паричните неща- оставяме настрана.

А, виж фразата- ( това от ректората на ВУЗ-а)
- Къде бяхте 1 седмица?
- Да погреба майка си.
- Не са разрешени отсъствията от семестъра... . Няма да Ви го зачетем.

Това запомних за дълго. По-дълго от нужното.
Ех Ганке... .
« Последна редакция: Септември 13, 2013, 10:34:29 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #469 -: Септември 13, 2013, 10:44:42 am »
Eвалата за тоя ти пост, Гане!  :D :balk_5:
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #470 -: Септември 13, 2013, 11:53:19 am »
Bobbie, има как, има...  А и тя води детето в България поне 2 пъти годишно, това много помага.

Докторе, Marie от Албиона споделя снимки във Фейсбук. Ако имате профил там, ще Ви дам линк към албумите й там иначе няма как да ви ги покажа.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #471 -: Септември 13, 2013, 12:09:08 pm »
Мисля, забравяте нещо-Вие всичките имате живи роднини в Бг. Аз нямам. Никого.
Имате нас, Докторе - приятели, а те доста често са по-ценни от роднините...
*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #472 -: Септември 13, 2013, 14:28:46 pm »
Докторе,ние сме в България и имате нас  :bighug:
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #473 -: Септември 13, 2013, 14:44:46 pm »
Bobbie, има как, има...  А и тя води детето в България поне 2 пъти годишно, това много помага.
Според мен културата е нещо, което е сбор от много неща и осоновна част от него е средата. И аз си уча моите и аз смятам да ги водя в България, но съм реалист. Те ще имат идея за българската култура, но примерно никога няма да са ходили пеша с тълпата носейки свещ към къщи за Великден примерно.  Колкото и да им го разказвам не е същото като когато ти си част от нещо по-голямо. Това чувство за принадлежност е основно в предаването на тези ценности, за да може наистина да ги почувстваш като такива вътре в душата си, не просот да изпълняваш някакви ритуали. Значението, което се придавана тези неща, е различно когато всички около теб им придават такова значение.


  
*
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #474 -: Септември 13, 2013, 16:37:03 pm »
Всеки е свободен да обича и мрази когото си поиска - род, родина, култура, природа, себе си дори. Комплексите ни обаче могат да са много разрушителни просто. Не се впечатлявам от това - ако има възможност човек защо да не предпочете и живота на Марс пред дрипавия си роден пейзаж, те марсианците са най-възпитани и учтиви. Всеки си избира и си живее с избора си, но родителите нямат право по моите представи да лишават децата си от неща, които им се полагат по рождение. Обаче и тук сме различни.
От няколко години тук имам поглед как точно се случва при децата (от 5 до 16 години) чисто практически това двуезичие и какво става с родния им език, доколко го поддъражт и говорят и са ми много интересни тези въпроси. В средните училища си говорят и помежду си езика (руски, словашки, полски), могат обикновено да четат и пишат, защото са учили в страните си в техни училища и тук просто  продължават. С времето обаче английският взема връх и става по-активен, като родният стеснява функциите си само до семейството и кръга от приятели. Обаче мъката на тези деца по страните им е огромна, носталгията им е просто невероятна и чисто физически им причинява болка. Така добре ги разбирам, това е като езикова шизофрения, една нова идентичност се заражда, но старата е все още толкова активна, че има моменти, когато личността е буквално объркана и ужасно стресирана коя  точно е тя. Те са дошли в съзнателна юношеска възраст, там са имали приятели, съученици, цялото им съзнание, душа и сърце са се изразявали на родния си език и в началото им е много трудно с новия език. Три години подготвях една група литовски и латвийски русначета за матура по руски език в един спортен колеж, където им бяха разрешили да имат матура по роден език. Разговаряли сме на различни теми - тези млади хора говореха единствено за страните си, слушаха само руска музика, мечтите им бяха свързани с родините им, искаха някои от тях да се върнат, а пък други си мечтаеха а Русия, искаха там да следват. Никой екзотичен остров и никаква Швейцария не можеше да замести Латвия и Литва. Да, те знаеха какво е икономическото състояние на страните им, знаеха и за съветското им минало. Много ми бяха на сърцето тези деца, толкова близки си бяхме едни на други, защото някъде там идентичностите ни се преплитаха и се разбираха.
При учениците от основното училище е същото - децата знаят толкова добре езика на първата си страна (така наречената родина), колкото родителите им са решили и са положили усилие за това. Всички говорят на родния си език, но не съм сигурна, че всички ще се научат да пишат на него, виж с четенето е по-лесно. Но те са още по-объркани от двуезичието, защото са по-неукрепнали и някои просто не разбират все още какво точно се случва в техните главици. Някои са много свити и стресирани поради това, зависи кога са дошли в тази страна. Истински се влюбват в теб, като чуят майчиния си език, направо да ти се доплаче. Аз много се вживявам в тази си роля и почти по майчински  се държа с тях. Как да забравя Бранислав - едно словашко ромче с едни големи кафяви очи, който толкова много ме харесваше, че като ме видеше по коридора и викаше с цяло гърло: "Еленааа". Студените учителки направо ми завиждаха, но те не са способни да се отворят емоционално към другите, душевни инвалиди, чиито социални умения на общуване стигат до това да се изплашат от непознатия и да му обърнат гръб. Брей, как се разговаря  с обърнати гърбове, не ме питайте просто. С много усмивки, постоянство и непукизъм. Никога няма да ги забравя тези деца - русначето Макс, другото русначе Артурс, с който на двора всяко междучасие си водехме дълги-предълги разговори, в които той ми разказваше за Рига, за баща си, който щял да дойде да го види оттам, за едно пиле, което му било домашен любимец, обичах го много това разкошно дете, което направо тичаше при мен, а студените англичанки пак ми завиждаха как лесно общувам с хората. Ужас направо! Полячето Криспин пък, като чуеше родния си език, и толкова му заблестяваха очичките все едно майка му беше наблизо и му погалваше душицата, истински кавалер беше това момче. Имаше и две българчета от В. Търново две сестрички бяха - Мелиса особено беше най-умното дете във втори клас. И още, и още един куп примери.

Нито едно дете обаче не беше комплексирано поради факта, че говори друг език и че е от друга страна и култура. Комплексите са за възрастните. Децата просто попиват всичко, складират го в главиците си и то оформя спомените им и техните идентичности. Това са богати деца с широки хоризонти. Но знанието на родния език е задължение на родителите да ги научат на тях и да направят в тяхното съзнание връзката между тяхното културно и национално вчера и днес, за да няма пропасти в душите им някой ден, защото тогава ще е късно да бъдат запълвани.

Ако знаете какви комплекси на основа на социалните различия има в тази страна - направо смазващи. Не съм подозирала, че заради докторската ми степен ще се окажа чак на такова почитание и възхищение, което е толкова силно, че просто ги блокира в общуването им с теб. Направо не е истина какви неща преживявам поради тази степен. В този смисъл - мен лично никой не ме възприема като някакъв тъмен престъпен балкански субект. Точно обратното - по училищата съм обект почти на възхищение и някакво страхопочитание има в отношението им. Защото те знаят тази степен каква тежест има в страната им, знаят калко си си скъсал д-то за нея и проявяват абсолютно уважение. Все още не мога да повярвам, че с мен се случват тези неща. Обаче ако се държиш мило, любезно, топло и сърдечно и свалиш тези условности и ги освободиш хората от тяхната тежест, те просто започват да те харесват. Защото всеки иска да е до и част от нещо, което минава за поучително и стои високо в техните очи. Хората така сме устроени - да следваме добрия пример, без значение каква националност има той. Останалото са си просто комплекси и страхове. И нашето дете говори нашия си език - с всяко отиване все по-добре и по-добре, макар че първите дни е почти няма, докато смени в главицата си езиковите кодове. С мен лично изключително и само на български говори. Схващаме вече и принципа на сричането, за писането е още рано и там трябва доста усилия да се положат след време, но тя вече знае за двата езика и прави разлика думите от които езици са. Собственоръчно ще се гръмна, ако тя не научи добре българския език, не заобича страната ни и т.н. лигави  подробности.
Един миш-маш от мен. (Дано някой не си измисли да се засегне от нещо...)

« Последна редакция: Септември 13, 2013, 16:48:30 pm от DivaRoza »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #475 -: Септември 13, 2013, 16:51:33 pm »
Розе, искам да станеш учителка на детето ми...  :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #476 -: Септември 13, 2013, 17:26:33 pm »
Розичке и моите знаят двата езика и правят разлика къде и с кой какво да говорят, въпреки че са толкова малки. Преди да тръгнат на училище мисля и азбуката да научат, само да пораснат достатъчно да знаят, че е различна азбука, да не ги объркам. Вярно. че понякога се бъркат с езиците, но за тази възраст е нормално. Но както влезна в детската градина, обръщат се от разговора си с другите деца и започват на български да ми говорят. Но аз говорех за друго - за култура и традиции, което въобще не е същото като да знаеш езика и историята. Абсолютно съм убедена, че израствайки тук, те няма да приемат българската култура така както ние сме я приемали. То аз, че съм толкова годин извън страната, вече съм се променила пък какво очакваме за деца, които са родини тук.
Колкто до комплексите- разбира се, че нямат комплекси от вторият език. Но ако родителите, както често съм виждала тук, непрекъснато набиват на детето как то не е като връстниците си, как то е българче, не американче, как всичко българско е най-хубаво, а всичко американско е кофти - повярвай ми това не е най-доброто за тях.  Родителят може да се гордее как отрочето му познава Левски на снимка и рюцитира „Аз съм българче‟ без да се запъне,лошо няма,  но ако това дете ще живее постоянно в тази среда, чувството, че си чужденец не е много хубаво. Особено пък за деца като моите, които са родени тук, на тях това им е родината, те друга родина нямат. И същото важи и за деца дошли в ранна възраст. Ние дори не можем да си представим какво е това да нямаш иситнска родина, но ако постоянно им набивам в главата тези неща, точно такива мисля, че ще ги направя. И за какво - за да мога да кажа, че съм отгледала 100 процентови българчета, без оглед на това на тях какво им е в душичките. Щото в крайна сметка най-важното, поне за мен, е дали те ще се чувстват шастливи и на мястото си. Според мен трябва да има баланс в тези неща, примерно детето да си знае какво е, от къде е,да знае езика и историят, но да не бъде непрекъснато изправяно пред въпроса кое от двете е по-хубаво, както за съжаление непрекъснато се случва. Аз примерно няма да си уча децата, че българите и българското е най-хубаво, понеже това би означавало, че американското е лошо . Нека израстнат и разберат, че няма най и по-, а има различно и познато. 
« Последна редакция: Септември 13, 2013, 17:31:20 pm от Bobbie »


  
*
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #477 -: Септември 13, 2013, 17:48:33 pm »
Рози  :youwoman:

 :D
*
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #478 -: Септември 13, 2013, 18:00:36 pm »
Елена, много ми е приятно да те чета :)
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #479 -: Септември 13, 2013, 18:03:24 pm »
И на мен ми е.
Въпреки, че за съжаление, имам фундаментални различия с нея.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.