0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #200 -: Юли 05, 2013, 20:56:55 pm »
Стига моля ви се, сестрите не знае ли как. Аз пък през живота си лекар да бие инжекция не съм видяла.
 На малките и без това се бие само в крачето мускулно. А сестрата на снимката бие подкожна инжекция, затова е там.


  
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #201 -: Юли 05, 2013, 21:07:38 pm »
В Германия всичко, което е свързано с поставяне на инжекции и вземане на кръв /без от пръста/ се прави от лекаря, сестрите нямат такива права, тъй като са завършили съвсем други неща - обикновено е училище, специално за медицински сестри. В България сестрите завършват полувисше медицинско училище, затова и могат да правят част от манипулациите.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #202 -: Юли 05, 2013, 21:31:19 pm »
Навсякъде е специално училище за мед сестри. На мен пък ми е много странно какви други неща са завършили, ако инжекции дори не ги учат, като това е от най-основните неща.

Във всяка държава си е различно. Това кой ще ги бие зависи от организацият на здравната система, а не че е сложно. Тук пестят пари, защото е безсмилено лекар, който прави 2-3 пъти повече пари, да се занимава с подобни елементарни неща. А няма по-елементарно нещо  в сестринството от биенето на ваксини.  Дори взимането на кръв изисква повече техника. Аз лично не бих дала на лекар да ми взима кръв, щото това си е до опит. Ама ако при вас такъв им е опита, значи там знат да го правят и бих дала.  Тук лабораторни техници взимат кръв и са най-добри, лекарите нищо подобно не правят.


  
*
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #203 -: Юли 05, 2013, 21:35:13 pm »
В България до колкото ми е известно поставянето на инжекции винаги е било сестринска работа. На моят син сестрата му слага ваксините, но доктора го държи. Предполагам, защото е по силен, също има и поглед над поставянето. Според мен(не съм специалист) винаги са били мускулно, никога не е имало проблеми до сега, дай Боже и за напред!
И тук кръвта се взема в лаборатория, дори от пръста  :)
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #204 -: Юли 05, 2013, 21:43:42 pm »
Лекарят носи отговорност, поради тази причина той извършва такива манипулации. Останалите неща се правят от сестри, но биене на инжекции и венозна кръв са задължения лекарите, освен ако не си в специална лаборатория.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #205 -: Юли 05, 2013, 22:20:51 pm »
Гане, то няма кой знае каква отговорност при взимането на кръв. Там, за разлика от даване на лекарство, няма кой знае какво да се случи. Най-много да не уцелиш. Няма никой да умре от изтичане на кръвта му от игла :-).  Вероятно има натискт от професионалните организации, друго обяснение нямам, защото явно Германия е различна от навсякъде другаде. Навсякъде по света лаборанти взимат кръв.

Тук всеки си носи отговорност за неговите си неща. Лекарят предписва, ако е предписал грешно си носи отговорност. Сестрата изпълнява лекарските предписания, ако ги е изпълнила грешно, тя си носи отговорност.  В болницит еминават само на визитация, но 24 часовата грижа е на сестрата, което включва пълен преглед на пациента, даване на всички лекарства, преслушване, започване на системи , катетри, насогастрални сонди, взимане на кръв ( понякога, понякога лаборантите си го правят) абе всичко от -до. Практически тя е очите и ушите му между визитациите, но няма право да прави неща без негово предписание.  Няма физическа процедура, ако не е операция, която да е запазена за лекари само. За лекарите са запазени само важните неща-диагностицирането, взимането на решения,ей такива неща,  които изискват наиситна по-дълго обучение и дълбоки познания, а не къде се бие еди коя си ваксина .

 Мисълта ми е, че не е от некадърността на сестрите, че в Англия има толквоа случаи. Никъде никой не е хванал първият срещнат от улицата да му даде спринцовка в ръката и да го прати да бие ваксини без да знае къде се бият.  Независимо в коя държава кой ги бие, човекът, който го прави е обучен да го прави. Несериозно е да се твърди, че сестрите са причината за непокритието на ваксината.




  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #206 -: Юли 05, 2013, 22:44:57 pm »
на мен пък винаги ми е било странно това, че в САЩ (а май и във Великобритания) на УЗ гледат не лекари, а други лица - т.н. "техници". не ги знам с какво образование са, но ми се струва безумно да оценяват вътрешни органи и образувания, след като не са учили медицина - колкото и да са учили да гледат ехографски образи.

вярно, че образната диагностика е специфична квалификация, но според мен тя трябва да се надгражда над медицинското образование,  не може да е самостоятелна...

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #207 -: Юли 05, 2013, 23:03:48 pm »
Оф, не ми се спори, тук отговорността /застрахователна такава/ се носи от лекаря, който държи кабинета. От там нататък - така са преценили, така са го направили.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #208 -: Юли 05, 2013, 23:05:55 pm »
Следва репортаж с елементи на насилие... 8)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #209 -: Юли 06, 2013, 01:27:22 am »
на мен пък винаги ми е било странно това, че в САЩ (а май и във Великобритания) на УЗ гледат не лекари, а други лица - т.н. "техници". не ги знам с какво образование са, но ми се струва безумно да оценяват вътрешни органи и образувания, след като не са учили медицина - колкото и да са учили да гледат ехографски образи.
Не оценяват те, лекар го гледа и оценява. УЗ се записва и се гледа от лекар. Не ги знам с какво образование са „гледачите“, но мисля, че е 2 години, може и да бъркам, т.е. нещо като полувисше.

Гане, разбрах че при вас е така организацията в докторските кабинети, никой не ти спори как е при вас. Те там по болниците ( аз за лекарски офис не  знам )сестрите нямат  толкова санитари и имат двойно повече пациенти от САЩ , нормално е по-различен начин да е и там организацията. Тук дори в различни щати е различно. Една позната скоро стана лекар и отиде да специализира гинекология в Ню Йорк и се оплакваше, че там сестрите половината на тукашните сестри не вършели, а я викали нея. Та различно е навсякъде. 

Но както и да е, основното за което говорим е, че се подразних с това твърдение, че едва ли не заради некадърността на сестрите било имало проблем с покритието на тази ваксина в Англия. Това просто не е вярно. Както и не е вярно, че трябвало лекар да бие инжекции. Това е. А че някой си го организирал по друг начин е друго. Като немците не искат да си учат сестрите на това, тяхна си работа, да ги бият лекарите. Но в Англия така са го организирали и си ги учат.  Не е това проблема с покритието, не е ядрена физика биенето на ваксина,няколко простички правила са.  В САЩ как няма такъв проблем като лекарите не правят такива неща дори и в собствените си  кабинети. От такива приказки ей на Бубулина веднага видя връзката сестра- странични ефекти от ваксината :-) , други започнаха да се замислят...
« Последна редакция: Юли 06, 2013, 01:41:47 am от Bobbie »


  
*
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #210 -: Юли 06, 2013, 01:39:45 am »
На мен досега не ми се е случвало лекар да ми вземе кръв. Все сестри го правят. И то в повечетп случаи имах чувството, че на мен се учат, особено по-младичките.
Иначе ваксините и ултразвука се правят от лекари.
Случи ми се веднъж в Люкс. да ме гледа на ултразвук не ортопедът, ами някакъв техник. После докторът погледна снимките.

*
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #211 -: Юли 06, 2013, 08:49:09 am »
В България сестрите нямат полувисше образование,а висше степен бакалавър.Затова се учи вече 4 години.Медицинските сестри поставят iv. im  s.c  инжекции ,защото това им влиза в задълженията .Ако работят в болница в отделение,сектор поставят абокати, вземат венозна кръв.Ако работят в интензивно отделение се изисква много познания опит ,защото се следят показателите на пациента (мониторна система,апаратна вентилация,диуреза ,аспирации и т.н)Вливанията се дозират чрез инфузионни помпи,перфузори.Медицинските сестри в България технически са по-добре подготвени за манипулации.
*
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #212 -: Юли 06, 2013, 09:35:28 am »
И в Бг и в САЩ все сестри са му слагали ваксинациите на Мишо, но той винаги е плакал много по-малко на инжекциите, отколкото на прегледа от доктора. Аз по-скоро се замислих, че МПР ваксината я сложихме чак на 15 месеца, защото консултацията на 12 беше един ден преди да навърши годинка и доктора отказа да я сложи тогава.

А епидемията от заушка във Великобритания може и да има нещо общо с модерните родители, които не ваксинират...
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #213 -: Юли 06, 2013, 10:00:59 am »
Е може и да бъркам, разбира се  :) В интерес на истината, по време на секциото, анестезиологичната сестра ми се видя в пъти по-подготвена от самата анестезиоложка....Само тя ми слагаше системи и следеше състоянието непрекъснато, но самата спинална упойка ми я сложи лекарката...
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #214 -: Юли 07, 2013, 18:27:22 pm »
Човек се опитва да "разстрои" църковна служба в УК.
Ето как се отнасят с него.
Иначе, девойките от "П.Р." е "недемократично" да бъдат закачани, когато оскверняват православен храм, и те е коректно да бъдат обявявани за "символи" на "демокрацията". Стига с това да се ухапе Русия, държавността и традициите и.
Винаги съм твърдял че, Англо-Саксонският фашизъм и двуличие са от най-опасния "подвид".
« Последна редакция: Юли 07, 2013, 20:23:38 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #215 -: Юли 08, 2013, 00:03:59 am »
* Преди време, при мен гостува семейна двойка руснаци- общи познати. Говорихме си затова, за онова... и им казах, колко много обичам да гледам снимки на хора от до 1917 Русия- семейни портрети, снимки на хора в техните домове и т.н.
И моите гости ми казаха- "... да, лицата на всички са одухотворени... някак си, различни."
Направи ми силно впечатление, защото бе точно в целта... .

На снимката- писателя Вл.Набоков с баща си- някъде около 1907-1908.
3тата- всичките деца на сем. Набокови.

Написах това по повод на това:
http://www.dnevnik.bg/razvlechenie/2013/07/07/2098310_otkus_ot_smiah_v_tumnoto_na_vladimir_nabokov/

За съжаление, вече дори едно заглавие не можем да преведем правилно... .
Тъжно... .
« Последна редакция: Юли 08, 2013, 01:36:43 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #216 -: Юли 08, 2013, 00:28:27 am »
Госпожата превеждала английския превод на самия Набоков от 1938 ( или 1960?), а не Руския оригинал "Камера Обскура".
Набоковият превод на английски е изменен, с променени имена.

Все едно да превеждаш "Задочните репоратажи" на Марков, на руски, от английския им превод.
В Бг сме "изперкали" тотално вече... .
« Последна редакция: Юли 08, 2013, 19:36:46 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #217 -: Юли 08, 2013, 14:37:42 pm »
Да се смееш или да плачеш на знам. Всъщност дори аз с моя руски от основното бих го превела по-правилно.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #218 -: Юли 09, 2013, 19:39:58 pm »
Владимир Набоков е символ в литературния свят. Освен че е един от тримата най-велики писатели на 20 век, Набоков е и лепидоптерист, литературен критик, есеист, и в плюс към всичко това- елитен преподавател по Руска и световна литература в едни от най-известните Американски Университети, като Колумбия и Харвард. Как един емигрант може да е всичко това? Само единици могат да се похвалят с такива успехи.
Набоков е символ и образ на истинската, до 1917, Руска интелигенция. Чийто други "деца" в изгнание бяха Бунин, Ходасевич, Нина Берберова, Николаевски, Марк Алданов, Марина Цветаева. И каквито не можаха да станат Пастернак и Ахматова, Зощенко или Есенин. И затова последните четирима живяха своя живот в опресия и тирания, и написаха 1/3 от това, което таланта им бе дал ( на обсъждането на "Доктор Живаго" пред комунистическите "събрания", високопоставен комунистически плебей си бе позволил да нарече Пастернак- "свиня", а известния "другар" Жданов / който по времето на Ленинградската блокада, спокойно прибави 9-10 килца отгоре, хранейки се, напук на всички останали гладуващи, в елитна столова с хайвер и печено/ нарече Ахматова- "будоарна писателка, занимаваща ни с дребните си интимни преживявания").

Набоков заслужава достоен превод на Български език. Не миш-маш, а преводи от способни личности, съобразно езика на който ОРИГИНАЛНО е написано всяко едно произведение.
На мен ми е пределно ясно че, в Бг, бореща се днес отново с комунистическите плебеи, бореща се да е една нормална и просперираща държава от Европейски тип, едва ли има място за Литература. И все пак... .

Романите, преведени от самия Набоков от Руски на английски, за английската публика, са специфични и различаващи се от руските им оригинали. Спокойно може да се превеждат като две "огледални" неща... толкова понякога са различни.

Стилът на Набоков е толкова елегантен и флуиден, толкова многогранен, че за превода от който и да е било език на Български ще е нужно да си припомним цялото богатство на родния ни език. И думички като "резервираност", "ненатрапчив","шеговит" ( което не е "игрив"), "увещание" и подобни.
Както и да не превеждаме неща на Бг, звучащи:

"...След това имаше авантюра с жената на хер професора."
Едва ли някой сериозно може да каже за някого " той е хер Професора", освен ако не иска да влага иронични нотки.

Първата снимка е имигрантската карта на Набоков при влизането му в САЩ.
Второто е сертификата му за натурализация в САЩ.
На предпоследната снимка е сина на Вл. Набоков- Димитри, починал наскоро.
На последната- Вл.Набоков на обложката на "Тайм". Вие можете ли да си представите някой друг ЕМИГРАНТ, с майчин език- руски, когото да сложат на обложката на едно от най-четените списания в САЩ, и то с надпис "Американската повест е жива... ."
« Последна редакция: Юли 10, 2013, 20:22:50 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №4
« Отговор #219 -: Юли 10, 2013, 20:03:24 pm »
"Най-дълбоката пошлост, която струи от рекламата, не е в това че, последната предава "блясък" на една полезна вещ, а в това че, самото човешко щастие може да се купува, и че, тази покупка, в някаква степен, възвеличава самия покупател. Разбира се, сътвореният свят на рекламата е сам по себе си безвреден- всеки знае че, сътворителя е продавача, с когото винаги покупача се заиграва. Най-забавното е, не че в това не е останало нищо духовно, освен усмивките в екстаз на хората поглъщащи или потребяващи от екрана рекламираната вещ, не че в това че, играта на чувства се води по законите на буржоазното общество. Не... най-забавното е че, това е сенчест, илюзорен свят, в чийто реално  съществуване не вярват нито продавачите, нито покупателите, особено в нашата мъдра, прагматична и мирна страна (САЩ има пред вид Набоков)."

"В съвременна Русия (вероятно- съветска Русия, курсива е мой)- страна на морални уроди, усмихващи се роби и тъпоумни тарикати-престанаха вече да забелязват пошлостта, тъй като в Съветска Русия се разви своя, особена разновидност вулгарност, съчетаваща деспотизъм с подправена култура. В старите времена, Гогол, Толстой,Чехов, с търсенето си на простотата и естественото, великолепно изобличаваха вулгарността, както и показното дълбокомислие. Вулгарни има навсякъде, във всяка страна- и в Америка, и в Европа. И все пак в Европа те са повече, независимо от старанията на американската реклама."

Вл.Набоков
Из есето "Пошлост и вулгарни".
« Последна редакция: Юли 10, 2013, 20:19:56 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.