По въпросът Ви може да се напише цяла дисертация.
Фактът че Вие се поправяте с Левофлоксацин, говори за инфекция, и за това че АБ при детето не е "сработил"- остава остатъчна кашлица.
Дали е било вирусно? едва ли, защото след започване на АБ характера на кашлицата се променя.
Това са класически примери за трудно лекуващи се детски белодробни инфекции от резистентни микроорганизми- за съжаление, при децата левофлоксацин не се дава.
В днешните времена, просто не знаеш какъв АБ да дадеш, и да сработи, за съжаление.
Аз бих
*дал Фликсотайд за 1-2-3 дена, в достатъчна за възрастта доза. Ако не мине кашлицата, ще е нужен втори АБ курс- Аугментин или Зинат може би са добър избор. Това, ако смятате че е белодробен източника на кашлицата. АКО смятате че е остатъчна кашлица, и е ВЛАЖНА, можеда да дадете АЦЦ кидс ... ще има полза.
* ако смятате че въпроса е в нослето- капете Отривин и ако през нощта е добре, и сутрин кашля по-малко, може да давате само Синекод и Отривин за 2-3-4 дена, и нещата ще се оправят.
Междувпрочем, описаното от вас е класическа ситуация. Напомня ми винаги за Боби, и за нейните "железни, книжни канони". Които са безполезни в практиката, както се вижда!
Кои са тези "канони"?
* няма т-ра няма инфекция= ГРЕШНО. При деца има упорити БД инфекции без изобщо да има т-ра в първите 2-3-4 дена.
* Кашлица, особено продължаваща над 2,3,4 дена, при деца, И БЕЗ да се променя по характер, е винаги съмнителна за инфекция ( или поне насложена, добавена). Това важи почти универсално в общата практика! Сложното е че, тези видове инфекции, са трудни за лечение, и много особени като МО чувствителност! и подбор на АБ.
* Колкото и на много хора да им се привиждат "сенки" ( "алергии,алергична "основа" и т.н. Руски простотии) въпроса с АБ чувствителност при деца е прост -ИЛИ работи, или- НЕ. Ако не работи- се вижда- детето се "влачи" със симптоми седмици. Тоест, въпросът винаги опира или до продължителност на АБ лечение, или до чувствителност към дадения АБ. Ако АБ не работи до 3-4 ден, много трудно ще сработи за 7-10 дена, освен при редки случаи! Странното е че, дори и да има някаква алергична компонента, без решаване на инфекциозния въпрос, нищо не може да се получи. При някои деца се забелязва и следния феномен- 2-3 дена след започване на АБ, започва профузна хрема. Това важи особено за Аугментин, и е със сигурност АЛЕРГИЧНА реакция към Аугментин. Някои други АБ правят същото понякога. За съжаление в тези случаи, към симптомите, които лекувате, се добавят и тези на запушени нослета, тежка фарингеална кашлица и всички подобни "екстри" от това ( неспане, плач, лош апетит, мрънкане цял ден, давене с повръщания). И е много трудно да се ориентирате в насложени симптоми. Как се излиза от това? сменя се АБ, и се дава назален КС препарат ( или Аериус).
Та така... .