0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Задължително някой го замества. Случвало се е да ме разпитат на рецепция дали е спешно и така да ми кажат кой, но има.
Благодаря !
Така и като говорех с него не ми каза , но каза да изчакам само като слагам капките.Днес обаче не може да диша и дърпам сополките .Няма други симптоми , освен запушен нос . Странна работа . Ще изчакам до понеделник и ще я водя .
Като гледам възрастта на детенцето, може и да е от зъбки.
Аз бих промивала нослето със физиологичен р-р (Стеримар; Маример и др.) Ако нямате аспиратор за носле, си купете такова което се със силиконов накрайник, чрез който изсмуквате Вие сополките.
Може да сварите лайка и да капите в нослето, също помага. И ако до понеделник не е по-добре, го заведете на лекар.
*
Здравейте д-р Бърди,
детето ми, на 1 г и 5 м получи гърч при внезапно повишаване на температурата, приеха ни по спешност в болница, до сутринта получи още един гърч /вече в болницата/ - казаха ни, че се водело за един щом двата са се случили в рамките на 24ч. Детето вече е стабилизирано, изписаха я, сега пие АБ и прахчета за разстройство. Казаха, че е имала гнойна ангина /как не сме разбрали, беше в добро здраве преди да си легне вечерта?/. Направиха консултация с детски офталмолог и детски невролог - първият каза, че няма проблем, вторият направи ЕЕГ и препоръча още една след 1.5м, тъй като тази дала леки отклонения, най-вероятно поради скорошния гърч.
Какво друго да направим, на какъв специалист да я заведем, за какво да внимаваме. Не трябвало да вдига температура, това била профилактиката, дадоха ни и ампула диазепам ако пак се повтори.
Много съм притеснена, какви мерки да предприема? Много ще съм благодарна за някакви насоки, за специалисти или изследвания по-подробни?
Благодаря предварително за вниманието.

Да попитам и майчетата - трябва ми много бърз и надежден термометър, какъв да купя?
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



Четох преди време какво трябва да имаме вкъщи за първа необходимост при падане .
Моето зверче вече ходи и от вчера само падаме . Днес така се цапна близо до окото ,че се охлузи и се притеснявам да не се надуе. Чудя се и кога се водят на лекар децата ,че аз ако хукна май при всяко падане ще съм там.Ясно ,че примерно ако се удари по главата и шурне кръв ще я заведа /пази боже / , но какво правите като се охлузят вашите деца и примерно се подуе раната ?
Ако и някой се сеща къде се коментираше подобна тема , ще съм благодарна да ме насочи .
*
Дидомира, защо да се подуе? Охлузено почиствам, дезинфекцирам, ако е по-повърхностно, без кръв дори, само измивам. Мен намазах със Судокрем, че 2 дни ми дразни едно охлузено, по-добре го усещам. Едно време мама всичко мажеше със Здраве :)
Дидомира, защо да се подуе? Охлузено почиствам, дезинфекцирам, ако е по-повърхностно, без кръв дори, само измивам. Мен намазах със Судокрем, че 2 дни ми дразни едно охлузено, по-добре го усещам. Едно време мама всичко мажеше със Здраве :)
Ами защото окото се поду леко , но ще видя сега как е след като мине време.Почистих с мокра кърпа и аз, нямаше кръв да тече. С какво дезинфекцираш ? С кислородна вода ли ?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Здравейте д-р Бърди,
детето ми, на 1 г и 5 м получи гърч при внезапно повишаване на температурата, приеха ни по спешност в болница, до сутринта получи още един гърч /вече в болницата/ - казаха ни, че се водело за един щом двата са се случили в рамките на 24ч. Детето вече е стабилизирано, изписаха я, сега пие АБ и прахчета за разстройство. Казаха, че е имала гнойна ангина /как не сме разбрали, беше в добро здраве преди да си легне вечерта?/. Направиха консултация с детски офталмолог и детски невролог - първият каза, че няма проблем, вторият направи ЕЕГ и препоръча още една след 1.5м, тъй като тази дала леки отклонения, най-вероятно поради скорошния гърч.
Какво друго да направим, на какъв специалист да я заведем, за какво да внимаваме. Не трябвало да вдига температура, това била профилактиката, дадоха ни и ампула диазепам ако пак се повтори.
Много съм притеснена, какви мерки да предприема? Много ще съм благодарна за някакви насоки, за специалисти или изследвания по-подробни?
Благодаря предварително за вниманието.

Да попитам и майчетата - трябва ми много бърз и надежден термометър, какъв да купя?
Не се прави ЕЕГ непосредствено след гърча- не е показателно.
Стриктен контрол на т-та при повишаване.
Що се касае до лекарства- може ли да намерите ректален Диазепам в Бг или "Епистатус"?

Чести са при деца тези фебрилни гърчове и отминават с възрастта.
« Последна редакция: Юли 16, 2013, 10:12:59 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Др Бърди, простете ако въпросът  ми е тривиален, но не знам какво да предприема и се страхувам да не влоша нещата.
Преди около седмица от жегите или от ухапване, не мога да кажа, се появиха няколко пъпки отзад на вратлето, една от които се превърна в нещо като мехур пълен с гной, който се пукна сам и в момента е като рана. В началото реших да го оставя да си засъхне от самосебе си, като сложих отгоре лепенка, за да не се замърсява раната, но след като нямаше промяна няколко дни намазах с антисептичен крем (на основата на алантоин, цетримид и алкохол, който може би влоши нещата). След като не помогна, намазах с крем за зарастване на рани (healing gel). Отново няма промяна.

Бихте ли ме посъветвали какво да предприема? Прилагам снимка. Благодаря предварително!

 


*

Ами защото окото се поду леко , но ще видя сега как е след като мине време.Почистих с мокра кърпа и аз, нямаше кръв да тече. С какво дезинфекцираш ? С кислородна вода ли ?
Да, също риванол-имам няколко шишета в хладилника, на нас и с йодасепт или спирт ако нямам друго.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Др Бърди, простете ако въпросът  ми е тривиален, но не знам какво да предприема и се страхувам да не влоша нещата.
Преди около седмица от жегите или от ухапване, не мога да кажа, се появиха няколко пъпки отзад на вратлето, една от които се превърна в нещо като мехур пълен с гной, който се пукна сам и в момента е като рана. В началото реших да го оставя да си засъхне от самосебе си, като сложих отгоре лепенка, за да не се замърсява раната, но след като нямаше промяна няколко дни намазах с антисептичен крем (на основата на алантоин, цетримид и алкохол, който може би влоши нещата). След като не помогна, намазах с крем за зарастване на рани (healing gel). Отново няма промяна.

Бихте ли ме посъветвали какво да предприема? Прилагам снимка. Благодаря предварително!

 

Това е инфектирана екзема ( импетиго?) вероятно на база на лятно претриване в областта и разчесване.
Мажем с Фусидин, 4 пъти днвено.
Ако до 1-2 дена не се подобри, може да е нужен орален АБ.
Оставяме отворено- никакви лепенки отгоре не слагаме!
Широка дрешка, яката да не "стърже" върху екземата.

Не е зле да направите носни посявки ( Стафилокок ?) .

Пишете... .
« Последна редакция: Юли 16, 2013, 13:13:53 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Благодаря Ви, Докторе! Тук в УК фусидин се дава с рецепта, за щастие имам опаковка отпреди - веднага намазах. Ще пиша какво е развитието!
Дано не се наложи да искам носни посявки - уверена съм ще ми откажат. Нямаме дори течащ нос, а знаете тук здравната каса колко е щедра с "ненужни" тестове...


*
Д-р Бърди, сърдечно благодаря за отговора.
Ректален диазепам - свещичка ли имате предвид? На нас от болницата ни дадоха ампула течен диазепам заедно със спринцовка и физиологичен разтвор - да приложим по време на гърча ректално /ако гърча продължи повече от 2 минути/.
Вярно ли е, че при сложен гърч /какъвто казаха, че бил нашия/ вероятността от развиване на епилепсия е по-голяма? До каква възраст обикновено децата преодоляват склоността да правят гърчове?
Имаме да правим две реимунизации - Синфлорикс и Пентаксим - да ги отлагаме ли, да даваме ли температуропонижаващ препарат преди или след имунизиране /или нещо друго/? Неврологът изказа мнение, че от негова гтледна точка няма причина за отлагане, да изчакаме да се оправи детето от инфекцията и да ваксинираме.
И още един въпрос, който сигурно е много глупав, надявам се, ще ми простите - възможно ли е да има връзка между АКБМ и склонността към фебрилни гърчове?
« Последна редакция: Юли 16, 2013, 18:36:25 pm от Grace »
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Обикновено има специален ректален Диазепам, но и така, както описвате- може. Но нямам опит със спринцовки аз лично- тук има ректален немски Диазепам и Епистатус на сиропче ( който е за по специални случаи).
Изчакайте около месец с ваксините. Сложете през седмица една от друга, а не заедно!!! - особено важно е да ги правите затоплени, и с подходящи игли.
Дайте 45 минути след ваксинацията, леко завишена доза Парацетамол.

Няма връзка между фебрилни гърчове и епилепсия ( макар и тук, по тази тема, да има много разпри от години).
Няма връзка между АБКМ и фебрилни гърчове. Поне на мен нищо такова не ми е известно,или попадало.
Освен ако АБКМ не е в рамките на някое друго заболяване.
« Последна редакция: Юли 16, 2013, 21:17:35 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Племеникът ми е на 7 години и е с постоянно зачервени очи. Това е от постоянното "висене" пред компютъра!!!! И понеже родителите му са в кофликт, на детето не му обръщат внимание.

Аз ще го взема за 15 дни на море и искам да гон заведа на очен лекар - дайте съвет за добър лекар в Бургас. Какви капки за очи могат  да се ползват за малки деца?
*
Д-р Бърди, благодаря за търпението и отзивчивостта, здраве и успехи Ви желая.
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



Грейс, съжалявам. Преживяла съм този ужас и знам какво ти е. Съветите на доктора ще ти помогнат много.
Стриктен контрол на температурата - това при мен значи даване на противотемпературно при Т 37.00, следене за оводняване на детето - много е важно да го подсещаш дори на капки да му даваш водичка.
Дори да е болно детето да няма период с неядене - в смисъл, че при нас разследваха дали гърча не е освен от Т и от спад на кръвната захар, защото се бяха случили рано сутрин.
ЕЕГ и при нас бяха дали отклонения, не се тревожи, важна е контролата. Така както описваш, сякаш сте били в педиатрията на Гешов, съчувствия за което.
Не знам какво точно са имали предвид под "сложен гърч", при нас и двата пъти беше гранд мал. Като втория път дадох диазепам от ампулата и периодът на "възвръщане", ако мога така да се изразя беше по-дълъг. Така или иначе, ако е било в порядъка на 2-5-6 минути, мисля че не е повод на притеснение, при децата стават такива неща. Макар да ми е ясно, колко безумно ти звучи в момента. Страшно е, много е страшно да си видиш детето така.
Моята дъщеря има два гърча през месец, когато беше на 2 годинки. В предходните теми съм писала.
*
Вера, мерси за съчувствието, наистина е потресаваща гледка, особено когато не си подготвен и не си го очаквал. Моята дъщеря направи един гърч към 12 ч. през нощта и още един към 5 ч сутринта, т.е. два за по-малко от 24 ч., затова се водело сложен гърч, каквото и да значи това.
Тъй като незнаехме как да процедираме закарахме детето в Пирогов веднага след гърча, голо и увито в мокри чаршафи, дадохме и малко хексалгин. От Пирогов ни закараха в Педиатрията и ни лекуваха там.
Вие къде сте се лекували?
Ужасена съм, че няма да усетя как ще вдигне температура и няма да мога да предотвратя следващ гърч.
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Grace ако разбираш английски, тук има много информация за родители, ако може малко да те успокои  http://www.ninds.nih.gov/disorders/febrile_seizures/detail_febrile_seizures.htm
« Последна редакция: Юли 17, 2013, 21:58:19 pm от Bobbie »


  
Какво да кажа, освен, че когато имаме болно дете в къщи двамата с мъжа ми се редуваме и дежурим да не спим. Колкото и налудничаво да звучи  в момент, когато се качва температурата, я мерим през 15-20 мин с термометър. Защото много бързо й скача температурата, за малко повече от половин час, скочи близо два градуса, а на моята дъщеря изобщо не й личи, че е с температура, ни на чело, нито по ръчичките. Само на гушката и под мишницата може да я усетя. Меря винаги на лява ръка. Повече от три години минаха от тогава, слава Богу не се е потретвало. Но да ти кажа, тя като си спи и само като й кажа да си вдигне ръчичката и си знае детето.
Всъщност ние също отидохме първо в Пирогов, там такова бездушие, нямам думи, та после на Гешов. Вторият път директно в педиатрията ходихме. При нас се оказа уроинфекция.