0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Дайте ми съвет как е необходимо да действам в тази ситуация - мисля, че Рая се одра на ръждив пирон (то е един ръб с пирон, не видях на което точно се одра, на ръба или на пирона).
Какво трябва да направя, да я заведа на лекар?!
Почистих одраното, но май само това не е достатъчно  :?

Само да разсея един мит- дали е ръждив или е пирона няма значение, ръждата няма връзка. Просто се казва така, щото бактерията е навсякъде навън, но ако е ръждив пирона е по-вероятно да е седял по-дълго и да е замърсен, затова така се вярва, че има  връзка с ръждата. Връзка има, но и без ръжда става. Казвам го да не си помислиш, че ако някой път си направи рана с друго, не е опасно, понеже не е била от нещо ръждиво - пак си е опасно. Най-много има значение дали е дълбока раната, защото бактерията расте само когато няма кисород, когато нещо я вкара навътре. Всяка по-дълбока рана си е потенциално опасна, особено ако е направена навън, понеже спорите са навсякде около нас в почвата. Ако си нямате бита ваксина срещу Тетанус като част от задължителните инжекции ( тук е част от имунизациите, не знам при вас), аз бих си я била редовно, че да не го мислите следващият път поне това.  Дори и аз си бия Тетануса на всеки 10 години и много внимавам да не ми изтече.

П.П. Извинявам се докторе не се сдържах при написаното да не го кажа. Не мога да оставя тази толква опасна залбуда, без да изкоментирам.

Добре доши сте с коментар.
Но когато не съм съгласен, ще си го казвам... .
« Последна редакция: Юни 27, 2013, 10:21:24 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Има тясна връзка между двете в смисъл, че Клостридиум тетани използва железен субстрат за производството на токсина- в този аспект, железния субстрат ( редуциран железен прах, що се касае до изкуствено продуцирания токсин) освобождава разтворим източник на желязо, и същевременно предлага неразтворима повърхност.
Ох Божееееее, знаех си че не трябва да пиша. Докторе, искате да си спорите за спора пак.
Ама нали на мен не вярвате, в учебника ми по медицинска микробиология специално е наблегнато на това . Отворете го и вие, да не кажете че аз съм давала медицински съвети.
Какъв токсин ви гони докторе като бактерията въобще не влиза като бактерия, а като спора. Тази бактерия ние ежедневно я поглъщаме и нямаме никакви проблеми. Ако ще да изядете ръждата по пирона барабар със спорите, пак нищо няма да ви стане :-). Тя нито се размножава ( щото е спора) нито токсини се произвеждат докато не се върне обратно в бактерия, което става чак след като е влезнала където няма кислород. И там си има предостатъчно желязо . Съвсем спокойно можете да с наръгате на дървена заострена пръчка и да хванете тетанус със същата сила без въобще грам желязо да има по нея.  Или да ви ухапе животно и да хванете тетанус от замърсяванет, пак без грам желязо да има наоколо. Така че нека не успокояваме хората, че имало значение дали е ръжда или не.
Освен това изледването дето цитирате не сте го разбрал правилно. То е в случай, че се произвежда токсин извън тялото на човек, за други нужди. В тялото ви Клостридиум няма ниакъв проблем да си ги произвежда и без ръждивият ви пирон. Хората са хващали тетанус много преди да са ползвали пирони :-).
« Последна редакция: Юни 24, 2013, 18:59:52 pm от Bobbie »


  
Чух се с личната лекарка на детето, нямало нужда от нова ваксина. Последния прием на Пентаксим е през Септември 2012, одраскването е повърхностно колкото да потече малко кръв. Още щом го видях, почистих с кислородна вода и пръснах със спрей Оксикорд, според нея това е достатъчно.
Но за в бъдеще поне ще знам какво да правя и да помня кога е последната ваксинация за тетанус.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Последния прием на Пентаксим е през Септември 2012.
Еее ми ти с това да беше започнала :-)


  
Искам да попитам с какво е подходящо да се почистват рани и охлузвания ако са повърхностни, ако са по-дълбоки с наличие на кървене и ако са доста дълбоки за шев преди да отидем на лекар?
Какви препарати и пудрички се използват в различните случаи, кога е добре да се затвори раната с марля и кога да "диша"?

*
Мише мога да ти кажа как аз процедирам. Как е правилно не знам. Ако е повърхностно ожулване, само с кислородна вода или риванол почиствам, на едно съседско дете преди години със спирт, че дойде на работа ожулен и просто нямах друго.  Ако е по-дълбока и тече кръв, на моя син му се случи на носа такава рана, пак само я почистих. Лепенки и марли слагам на рани, които не спират да кървят( при дребния още не се е стигнало до тях), ако е слабо кървене или сълзене съм слагала и пудра за рани. Йодасепт също гледам да имам. За всичко, което е по-голямо или изглежда сериозно ходим на лекар. Само веднъж ми е възпалявала рана, но то си беше прорез до кокал, кръв потече съвсем малко и това ме е заблудило явно, че не е страшно.
Аз веднъж на себе си направих голяма беля, от нищо нещо като едно повъхностно  охлузване го почистих, напудрих с антибиотична пудра и затворих раната. На сутринта беше станала мокра, течаща рана и си съсипах едно море. Затова питам кога какво....
Мерси, м-и :)

Аз пък да попитам за обриви от претопляне какво правите? В по-хладно време - ясно, но в жегите няма как да я охлаждам :) Появиха се едни пъпчици на врата, които се надявах да минат сами, но гледам, че се разпространват :( Пръскам само с термална вода за сега, а от време на време минавам и с памуче с отвара от лайка. Мия вратлето по-често на чешмата.
Ако д-р Бърди има някакви препоръки, ще съм благодарна.
*
Аз веднъж на себе си направих голяма беля, от нищо нещо като едно повъхностно  охлузване го почистих, напудрих с антибиотична пудра и затворих раната. На сутринта беше станала мокра, течаща рана и си съсипах едно море. Затова питам кога какво....
Мерси, м-и :)
Е точно на морето най-добре се лекуват тия охлузвания, къпеш се, печеш се и изчезват мигновено  :D
vanyush по принцип сами си минават, ако се разраства или сърби може да не е от претопляне. Според мин от термална вода и лайка няма нужда, мия го често и подсушавам хубаво, все пак е лято и те се потят и с мръсотията в комплект.....
Притесних се... Разрастват се и явно сърбят, чак май се белеше вчера кожичката, но пък откак захладня, значително се подобриха без да им правя нищо  :? Явно си е от жегите. Все трябва да има начин да се облекчи положението  :(
*
Аз пък да попитам за обриви от претопляне какво правите? В по-хладно време - ясно, но в жегите няма как да я охлаждам :) Появиха се едни пъпчици на врата, които се надявах да минат сами, но гледам, че се разпространват :( Пръскам само с термална вода за сега, а от време на време минавам и с памуче с отвара от лайка. Мия вратлето по-често на чешмата.
Ако д-р Бърди има някакви препоръки, ще съм благодарна.
Когато моите бяха бебета ( а и сега) доста често им излизат такива пъпки, по препоръка на Доктора пудрих телцата с бебешка пудра. Така се обира влагата и не се появяват пъпки от изпотяване. Появилите се минават бързо. Все още така процедирам, въпреки че са "мъже вече"  :lol: пудря си ги като бебета :)
Мишле, за по-малки/повърхностни охлузвания слагам Топоцин, а за по-дълбоки - Оксикорт пръскам, естествено след почистване. Ако кърви слагам лепенка (но от плат) и не плътно, а да има пространство и да диша, да не се спарва.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
В по-хладно време - ясно, но в жегите няма как да я охлаждам :)
Айде бе, няма как да се охладите. Душ нали имаш и хладна вода? Ние тук сме  в супротипичният пояс и намираме начини,когато сме без климатик, та вие ли. Приемам, че климатик нямате, нали?  През деня събличаш ,мокриш ако трбява и пускаш вентилатор. А на моите директно им поливам вода на главите, ако сме навън и е чак такава жега.  През нощта оставяш да спят голи по памперс/гащи само и пускаш вентилатор да движи въздуха и пак мокриш в най-големите жеги. Ако те е страх, не е необходимо в тях да духа, но поне да има движение (макар че моите си спят под духалката на климатика). И естествено не ги мъчиш с пиене на полу-топла вода в жегите.

Мими, да с бебешката пудра ше попиеш потта, ама няма да охладиш детето. А физиологичната цел на потта е да ти охлади организма. Аз не знам за какви жеги става дума, но има яки жеги, които са си направо опасни да не се направи нещо повече. Няма лошо да попиваш, ама по-добре да охладиш първо, според мен, така че въобще да няма пот.

Аз като се потя ми е много гадно и не мога да понясям, а през нощта въобще не мога да спя. Дайте на децата нещо студено, намокрете ги, разсъблечете ги,  направете им течение с вентилатор, ако трябва и дрехите им намокрете, това се прави като са прекалени жеги, поне тук, пък ние имаме богат опит с жегите :-).
« Последна редакция: Юни 27, 2013, 20:20:47 pm от Bobbie »


  
*
Боби, пъпчиците на децата излизат точно от спарване от потта под дрешките. Когато са напудрени, няма и спарване, няма и пъпки. При моите имаше и има ефект, мисля че не пречи да споделя опит ;)
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Боби, пъпчиците на децата излизат точно от спарване от потта под дрешките. Когато са напудрени, няма и спарване, няма и пъпки. При моите имаше и има ефект, мисля че не пречи да споделя опит ;)
Разбира се, че е от това и разбирам защо помага за пъпките. Просто се чудя защо не им махнеш дрешките и охладиш, че да нямат толкова пот , това имах предвид.


  
Няма опасност при Йоана да излязат такива пъпки.Все е босо и голо според околните  :D ама какво ли ми пука?
Вчера след дъжда бяхме единствени на пързалката  8O ,а си беше хубаво времето.  Наистина идеята е да не се навличат излишно-особено ако играят и тичат.
Не знам,ама наистина гледам масово,че се обличат прекалено дечицата(мое мнение)


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Боби, пъпчиците на децата излизат точно от спарване от потта под дрешките. Когато са напудрени, няма и спарване, няма и пъпки. При моите имаше и има ефект, мисля че не пречи да споделя опит ;)
Разбира се, че е от това и разбирам защо помага за пъпките. Просто се чудя защо не им махнеш дрешките и охладиш, че да нямат толкова пот , това имах предвид.
Не става. Защото и без дрешки пак се потят.
Пудрата попива влагата, и така без влага, пречи да се развиват тези обриви- които са продукт на нормалната флора, но са упорити. За някои деца пудрата работи. За други? те не правят обриви от изпотяване. Много деца нямат абсолютно никакъв проблем когато обилно се потят- измиваш ги, и сякаш нищо не е имало.
Единственото изключение е под памперса- там избягвам пудра. Това че пудрата пречела на момичетата са си чисти митове. Но с днешните кремове, пудра не е нужна за под памперса вече.

Всяко дете е различно, и се нагаждаме към това.
« Последна редакция: Юни 28, 2013, 18:14:15 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Не става. Защото и без дрешки пак се потят.
Въобще не вярвам, че не става, щото живея на тези температури вече доста време.Ако децата ми се потят навън и няма къде да ги вкарам да ги надуха климатика ( в БГ вентилатор и сянка), ги поливам с вода и фланелките им са мокри, ако е необходимо. Не ги оставям да се сваряват. Дори и да не става навън по някаква причина, в къщи не виждам защо да не става. Има вода има вентилатори. Няма причина да се потят толкова много.


  
*
Боби, и моите ходят голи в къщи, не са с вълнени пуловери :) но пак се потят, просто си има такива деца, а навън не става да ходят голи, или на градината. Спирам с обясненията, че ми омръзнаха вечните ама защо така и т.н. Споделих опит, който иска да пробва, който не иска да намери полезен за него вариант.
Мими, за каква пудра става въпрос поточно?
Рая от три дни е с такъв обрив, от претопляне/потене или както личната го описа "от възпаление на потни жлезички" или нещо такова измрънка. Но тя ми каза да я поливам с малко разтвор от калиев перманганат, което след 3 дни мога да кажа, че не действа.

В къщи ходи по потник и памперс и цялото й тяло е потно (да уточня че температурата в апартамента да пада под 28 градуса и нямаме климатик :( ), сега като изчетох какво сте писали ще пробвам утре с къпане и на обяд и стоене без потник :), но ако и това не помогне да купя и пудра да пробвам.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Бебешка пудра, Радостинка. Първо ползвах на Чико, а сега вече на "Орифлейм".