0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Това и аз го знам, но имам спомен , че д-р Мангъров ги изчисляваше в някаква завишена доза, която ми беше казал, че е коректна. За това питам. Иначе и аз по този начин според описанието дадох.
Ако е така 15 мл Х 22 кг = 330 :120 =2.75 х 5= 13.75 (14) мл, което означава вярната за Вики доза. Но това е доза за 22 кг, която ще бъде явно недостатъчна за дете на 29 кг и възраст 8 години, както пише в брошурата, за него панадола би следвало да е 18 мл.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Докторе,  нормално ли едно дете при позив за уриниране да изпишка около 20-30 мл? Това се случи с дъщеря ми /5 г./ еднократно в събота и неделя. Общо за деня е пишкала около 8 или 9 пъти.
Другото ми питане е анален сърбеж може ли да има, без паразити?
Знам от кореспонденцията Ви с ТАН, че не сте привърженик на психологическите нюанси, но анален сърбеж, пише, че се свързва и с нервно напрежение....


*зависи дали има и други симптоми... направете общо изследване и посявка на урина.
* тези сърбежи най-често се дължат на лактозни проблеми с млякото- щом се смени с безлактозно, нещата се оправят. Е, има и паразити като причина, но за нашите държави не са първа причина.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Докторе и момичета, как се изчисляваше действителната нужна доза Панадол според теглото? Вики е на 5 години и 11 месеца, 22 кг.

Спомням си , че коментирах с  доктор Мангъров , че дозата на опаковката на Панадола не е точна. А в момента ми трябва точна, защото Вики е с висока температура и въпреки 15 капки хексалгин не само че температурата не пада , но ми се покачи на 38.5
10 мл на доза. До 4 дневно. (22кг). 12-13 мг/кг доза. 120мг/5мл е сиропа, обикновено. 22х12= 264=11мл
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Първото което сте написал според сегашните разбирания в микробиологията, въобще не е логичното, но не ми се спори. Хайде да не изкарваме, че на други места хората не се грижат за децата си,искат те да ходят болни и сопливи или пък че си оставят децата така, щото не могат да си позволят да ги лекуват. Застраховката ми е страхотна,  всичко което съветвате е правено- без ефект.  Както и да е, написах го понеже казахте че винаги било еди какси, за да кажа, че не винаги е така, при нас не беше и при децата тук не е,а не за да споря с вас  и приключвам.



  
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Докторе и момичета, как се изчисляваше действителната нужна доза Панадол според теглото? Вики е на 5 години и 11 месеца, 22 кг.

Спомням си , че коментирах с  доктор Мангъров , че дозата на опаковката на Панадола не е точна. А в момента ми трябва точна, защото Вики е с висока температура и въпреки 15 капки хексалгин не само че температурата не пада , но ми се покачи на 38.5
10 мл на доза. До 4 дневно. (22кг). 12-13 мг/кг доза. 120мг/5мл е сиропа, обикновено. 22х12= 264=11мл
Благодаря, макар че не разбрах точно как го сметнахте.
Д-р Birdie, да помоля отново за съвет... След като лекувахме уроинфекцията с АБ (Седакс) 10 дни, посявката излезе чиста, но в обикновената урина имаше следи от кръв/еритроцити в седимента и белтък Л.ОПАЛ. На следващия ден нова урина показа само единични левкоцити, белтък отрицателен. Според вас трябва ли да се притеснявам от еритроцитите (8-10 при норма 1 на поле) в първото изследване? Какво да правя в този случай? В момента давам само Уринал, предписаха ни го за един месец.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Първото което сте написал според сегашните разбирания в микробиологията, въобще не е логичното, но не ми се спори. Хайде да не изкарваме, че на други места хората не се грижат за децата си,искат те да ходят болни и сополиви или пък че си оставят децата така, щото не могат да си позволят да ги лекуват. Застраховката ми е страхотна,  всичко което съветвате е правено- без ефект.  Както и да е, написах го понеже казахте че винаги било еди какси, за да кажа, че не винаги е така, при нас не беше и при децата тук не е,а не за да споря с вас  и приключвам.



Освен 'разбирания" има и реалност. И тя не винаги съвпада с "разбиранията", за съжаление. Казвал съм Ви го доста пъти,че Медицината е изкуство, а не напечатана книга.
Въпреки тези мои схващания, рядко се налага да дадем повече от 4-5 АБ за първата година в ДГ.
А от втората и нататък, нещата наистина са по-добре. Имайки пред вид каква злоупотреба с АБ се шири в САЩ, не мисля че подохода, за който пиша, е толкова порочен.
Не съм казал че другите "не се грижат" за децата си- просто казах че Гърците не търпят нещата, за които пишете. И аз съм длъжен да се съобразявам, особено и щом за мен нещата излизат от границите на логичното.

Аз не признавам "авторитети" в работата си. Чета и слушам. Съобразявам се с нещо, ако самият аз намирам в него вътрешната си логика. Но работя както АЗ лично смятам за добре. Нямам манталитета на "последовател" на "тенденции". Изпитвам определени резерви към световния Педиатричен научен "елит", макар и да намирам полезни неща и важни за мен. Разликата просто е че англосаксонския Педиатричен елит го уважавам, докато Източно -Европейския педиатричен елит го игнорирам, без да слушам даже, просто защото не вярвам да чуя нещо ново и свежо ВЕЧЕ, след десетилетия на безкраен интелектуален онанизъм и игра с нищото. Игнорирам с тъжна усмивка, така да се каже.
Тъжното е че, Англосаксонския педиатричен елит, независимо от нивото си е, толкова аморален и двуличен, че това понякога е нетърпимо болезнено.И контрастно на чудесното ниво.

Отдавна съм спрял да слушам с отворени уста когото и да е било, защото и съм чел доста, и опита се трупа.
А и съм разбрал много неща... .

 Две основни мисли са за мен фундаментални:

* стъпаловиден подход, минимална употреба на ЛС.
* безкрайно и търпеливо изчакване на всичко, и за всичко.
« Последна редакция: Юни 11, 2013, 00:20:19 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Докторе и момичета, как се изчисляваше действителната нужна доза Панадол според теглото? Вики е на 5 години и 11 месеца, 22 кг.

Спомням си , че коментирах с  доктор Мангъров , че дозата на опаковката на Панадола не е точна. А в момента ми трябва точна, защото Вики е с висока температура и въпреки 15 капки хексалгин не само че температурата не пада , но ми се покачи на 38.5
10 мл на доза. До 4 дневно. (22кг). 12-13 мг/кг доза. 120мг/5мл е сиропа, обикновено. 22х12= 264=11мл
Благодаря, макар че не разбрах точно как го сметнахте.

12-13 мг/кг доза.
120мг/5мл е сиропа, обикновено.
22кгх12= 264=11мл /на доза излиза
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Д-р Birdie, да помоля отново за съвет... След като лекувахме уроинфекцията с АБ (Седакс) 10 дни, посявката излезе чиста, но в обикновената урина имаше следи от кръв/еритроцити в седимента и белтък Л.ОПАЛ. На следващия ден нова урина показа само единични левкоцити, белтък отрицателен. Според вас трябва ли да се притеснявам от еритроцитите (8-10 при норма 1 на поле) в първото изследване? Какво да правя в този случай? В момента давам само Уринал, предписаха ни го за един месец.
Би било добре да повторите в добра лаборатория и след добро измиване.
Не е практика след АБ курс да се дават други неща освен химеопрофилактика ( понякога).
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Първото което сте написал според сегашните разбирания в микробиологията, въобще не е логичното...
Знаете ли, ако бях на 26 щях да се замисля.
Но днес не се замислям, а и не ме интересува.
Ако мога да направя нещо за децата, и то да РАБОТИ, да е с МИНИМАЛНО ВЪЗМОЖНАТА цена за детето, бих го направил ( като лечение и подход).
Книжките се менят- едно е днес- утре ще напишат контра противоположното- това важи с особена сила за Англосаксонците, които така умеят да се измятат в ценностната си система и разбирания, че понякога е страшно. А и критериите, по които работят са често ДАЛЕЧ от обективното, и почиват на чисто меркантилни разбирания. За разлика от Източноевропейската ( БГ и Руска) "школи" пък, които нито в нещо вярват, нито на нещо се облягат, освен на фантазии.
Всеки практикуващ обаче си изгражда ценностна система в работата, която система уважава и тя го води.
Тази система не почива на блюдолизническата логика на "авторитета".
Тя почива на индивидуалната вътрешна логика на всеки работещ.
Затова и един работи добре, друг-зле ( в смисъл че не е продуктивен). Логиката на втория куца, и от там са проблемите.
« Последна редакция: Юни 11, 2013, 00:18:20 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Цитат
  А и критериите, по които работят са често ДАЛЕЧ от обективното, и почиват на чисто меркантилни разбирания.
  Това докторе е обида лично към мен и колегите ми да не говорим, че  просто не е вярно. Вие не знам колко пъти сте бил в такава лаборатория или сте се задълбочавал точно какво и как се прави, но от написаното предполагам, че ...николко.


  
*
Докторе, благодаря Ви за съветите. От повече от десет дена е сополива. Не знам дали брат й не й е донесъл нещо от градината, въпреки че при него отмина. Ще я водя утре на педиатър пак и ще нястоявам за секрет. Не мога да си го пусна сама, защото не става.
« Последна редакция: Юни 11, 2013, 01:27:07 am от blue_sky »

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
@Bobbie

Да, поддържам своето мнение че, критериите, по които в САЩ се препоръчват "протоколи" на действие, много често не почиват на реалности.
Или почиват на "съчинени" реалности, фабрикувани от статистическите магьосници, които само да им зададеш задачка, и всичко могат да докажат.
Това важи за цялата статистика в Медицината, а и в други области... .
Целта на тези "протоколи" е да няма несъгласни, и да могат нещата да се канализират лесно и удобно за някои.
А и с тази бухалка да се удрят всички "несъгласни" съгласно най-мракобесните "традиции" в човешката история.

Ако искате примери в тази насока, скорошните спорове между Кругман и Рогофф показаха,колко е гнила статистическата основа на Американския Университетски елит.

Простете, но за "лаборатории" не говоря. Нито тях имах предвид.
За практики в моята специалност говоря.
Така че- няма за какво просто да се обиждате.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Простете, но за "лаборатории" не говоря. Нито тях имах предвид.
За практики в моята специалност говоря.
И аз за нея говоря. Всичко, за което говорите се прави в лаборатории... не е клинични  лаборатории, разбира се. Има за какво да се обиждам, защото моите колеги правят типа изследвания ( и статистиката към тях разбира се), който вие току що заклеймихте като „фабрикувани от статистичеки магьосници“.


  
Д-р Birdie, да помоля отново за съвет... След като лекувахме уроинфекцията с АБ (Седакс) 10 дни, посявката излезе чиста, но в обикновената урина имаше следи от кръв/еритроцити в седимента и белтък Л.ОПАЛ. На следващия ден нова урина показа само единични левкоцити, белтък отрицателен. Според вас трябва ли да се притеснявам от еритроцитите (8-10 при норма 1 на поле) в първото изследване? Какво да правя в този случай? В момента давам само Уринал, предписаха ни го за един месец.
Би било добре да повторите в добра лаборатория и след добро измиване.
Не е практика след АБ курс да се дават други неща освен химеопрофилактика ( понякога).

Така взехме първата проба - добро измиване със сапун и средна струйка. Ще опитам пак в друга лаборатория за всеки случай. Всъщност нямам причина да мисля, че бактериите са още там - миризмата изчезна и урината се избистри (макар от време на време да плуват малки частички и след престой от няколко часа да се получава утайка - вероятно е нормално?). Малката не пишка вече на половин час, дори понякога се притеснявам, че по 4 часа памперсът остава сух.

Уриналът, знам, не лекува, то си е хранителна добавка, екстрект от червена боровинка, но от страдащи от цистит разбрах, че много облекчава симптомите - за това го започнах, да не се мъчи детето, докато започнем АБ. Вероятно вече няма смисъл?
Благодаря Ви!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Няма смисъл.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
При София се оказа реакция от Аугментина. Пие Ериус и чакаме да се оправи.
Докторе, реакцията от АБ се прояви на 8-ми ден. Това означава ли, че няма да може да пие Аугментин вече? Не, че имам зор да пие АБ, но за в бъдеще да знам  :oops:
Към днешна дата детето е добре, обрива почти изчезна.

*
Докторе, и аз с въпрос ако може.
Бебето ми е на 3 месеца. Преди месец започна хъркане на носа и кашлица от стичащ се секрет. Пусках два пъти секрет в две различни лаборатории - чист /бях сигурна, че ще излезе нещо, защото сестра му ходи на ДГ/. След две седмица всевъзможни капки, редовни прегледи и чисто гърло лекарката чу "нещо" /хрип/ от едната страна. Започнахме Аугментин и на третия ден вече не се чуваше нищо. В момента е осми ден от антибиотика, но хъркането на носа още го има и секрет, който не мога да извадя. Мисля, че пак ще започне да покашля и да се дави от него.
Лекарят, освен да си довършим антибиотика 10 дни, друго не каза. Ако не мине вероятно било алергия, което хич не ми звучи достоверно :(.

П.П. Моето питане беше за другата тема, но тъй като чета и в двете обърках.
« Последна редакция: Юни 11, 2013, 11:51:19 am от sladko »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Докторе, и аз с въпрос ако може.
Бебето ми е на 3 месеца. Преди месец започна хъркане на носа и кашлица от стичащ се секрет. Пусках два пъти секрет в две различни лаборатории - чист /бях сигурна, че ще излезе нещо, защото сестра му ходи на ДГ/. След две седмица всевъзможни капки, редовни прегледи и чисто гърло лекарката чу "нещо" /хрип/ от едната страна. Започнахме Аугментин и на третия ден вече не се чуваше нищо. В момента е осми ден от антибиотика, но хъркането на носа още го има и секрет, който не мога да извадя. Мисля, че пак ще започне да покашля и да се дави от него.
Лекарят, освен да си довършим антибиотика 10 дни, друго не каза. Ако не мине вероятно било алергия, което хич не ми звучи достоверно :(.

П.П. Моето питане беше за другата тема, но тъй като чета и в двете обърках.
С какво храните детето?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
При София се оказа реакция от Аугментина. Пие Ериус и чакаме да се оправи.
Докторе, реакцията от АБ се прояви на 8-ми ден. Това означава ли, че няма да може да пие Аугментин вече? Не, че имам зор да пие АБ, но за в бъдеще да знам  :oops:
Към днешна дата детето е добре, обрива почти изчезна.
Не, не значи.
Но е добре 1-2 години да не го давате.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.