0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    kiara

  • *****
  • 1449
  • Това, което не ни убива, ни прави по-силни!!!
Момичета, има ли отношение цвета на хремата към това дали е вирусна или бактериална? Всички хреми ли минават през етап гъсти, зеленикави секрети или това е показание за микробиология/антибиотични капки?
Интересен вьпрос, ще следя отговора!


*
Здравейте Докторе,
имам две конкретни въпросчета към вас. След направен носен секрет на синът ми (5 год) се изолираха стрептококи пневмоние масово. Няма никакви оплаквания, освен запушеният нос и при силно издухване зелени и гъсти секрети. Пуснах секрета на моя глава, защото бях убедена, че зелените сополи си имат причина. Педиатърката след като и й изпратих антибиограмата ни изписа Агументин, пребиотик и бакторбан.
Въпросите ми са следните:
1. Агументина е от вида 457/5, изписан ни е в дози 2 х 7мл. Но когато си го смятам по научената от вас схема ми излиза доста висока доза. Синът ми тежи 17кг. и мисля да си коригирам дозата на 2 х 5мл. / 24ч. ( 457/5=91,40 * 10мл = 914 / 17кг. =53)
Правилно ли постъпвам?

2. Изписаният Бакторбан нужно ли е да мажа? доколкото си спомням  той се използва основно при стафилококи а ние имаме стрептококи....

Ще съм ви много благодарна Докторе ако ми отговорите и посъветвате.
Благодаря ви!
*
идг, аз бих пуснала секрет, ето и предния пост го доказва. зелените сополи не са нормално явление :wink:
*
Понеже времето за редакция на предния пост е изтекло си позволявам да пусна още един, за да добавя нещо. когато бяхме в болница сина ми направи фебрилен гърч и сега умирам от страх от такова нещо да не се повтори.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Докторе, благодаря Ви! Кожата е добре, окото също е добре.  :D Сега обаче сополи я мъчат и от там и през нощта кашля. Днес я водих да я чуе педиатърката за всеки случай. Потвърди точно каквото си мислех. Промивам носа, вечер трябва да й слагам Отривен и се надявам да мине скоро. Каза ми да съм й давала по една лъжичка чай от лайка, за да се чистела слузта. Но не съм убедена, че е добра идея. Ако Вие или някое момиче тук можете да ми кажете, ще съм благодарна.
Ето две сериозни снимки от вчера вечерта:


Продължавайте със сапуна... не е зле да направите носни посявки, ако хремата е над 7-10 дена.
Вземете Авено, хидратантен крем, и приложете за седмица, след сапунчето, за овлажняване на лицето.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Аз имам въпрос към Д-р Бърди и много се надявам на съвет защото вече не ми побира ума какво да правя. Накратко историята е такава-декември месец находка в дясно видима само на снимка, на слушалка нищо не се чува-пие Цефзил и всичко уж е наред. Февруари месец-вирус лекуван една седмица със Суметролиум и вместо оправяне се влошава. Този път ясно и на слушалка хрипове пак предимно в дясно и отново Цефзил, който този път не помага и стигаме до болница с двустранна пневмония. Там го слагат на Уназин и се оправя. След седмица ни изписват и за долекуване назначават Аугментин, от който се изрина от глава до пети и го спряхме веднага като пи известно време Медрол. От февруари до май месец не спира да прокашля и аз да му давам разни сиропи-моя грешка. Накрая решавам да го заведа пак на лекар-гърди чисти,  нищо. Отиваме пак след седмица-гърди чисти и ни дават направление за УНГ-да видят за трета сливица. УНГ отсича, че гърлото е червено и нищо не може да се види-назначава сироп и Коларгол. След седмица е на контролен-не се намира нищо от УНГ и ни изпращат на косултация с друг педиатър. След прегледа-Бронхит и назначава Клацит, сироп и капки за нос. Започваме антибиотика и намалява кашлицата до единични прокашляния. След седмица-няма хрипове и спираме всичко. Да, ама не кашлицата се появява отново и тази сутрин ме събуди от нея в 6. Той самия спи, но почти нон-стоп кашля до 7 часа, когато го дигнах. През деня не кашля непрекъснато, а кото се закашля кашля премерно 5 мин. после може след час или два пак и така. Моля ви за съвет какво да правя и на какво да обърна внимание защото това положение ме притеснява.
Вероятно ще е нужно да дадете "Фликсотайд", инхалации, за около седмица. Вероятно това е Астматичен бронхит.
Не е зле да направите носни и фаринегални посявки в ДОБРА лаборатория, където няма да кръщават обраните под нослето стафилококи ( нормално намиращи се там) за резултат от "носна посявка".
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Момичета, има ли отношение цвета на хремата към това дали е вирусна или бактериална? Всички хреми ли минават през етап гъсти, зеленикави секрети или това е показание за микробиология/антибиотични капки?
Да, всички.
Цветът е без значение.
По принцип, хрема над 7-10 дена, без АБ не минава. За 5-6-7 дена всичко вирусно минава само.
Но това е много обширна тема, и с много нюанси.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Момичета, има ли отношение цвета на хремата към това дали е вирусна или бактериална? Всички хреми ли минават през етап гъсти, зеленикави секрети или това е показание за микробиология/антибиотични капки?
Да, всички.
Цветът е без значение.
По принцип, хрема над 7-10 дена, без АБ не минава. За 5-6-7 дена всичко вирусно минава само.
Но това е много обширна тема, и с много нюанси.
Докторе,не исам да оспорвам, не знам как е при вас и защо е различно, но това не е така при тукашните деца. Ивана беше тежък случай и като по-малка  кара с хрема няколко месеца, нищо не помагаше, нито антибиотици нито нищо, освен само яки те дрогиращи антихистамини. Миробиологията нямаше нищо особено, някаква нормална флора беше, но поради ушни инфекции е била и на антибиотици, включително и на силни като Седакс( в Бг ни го предписаха). Ефект за хремата не е имало. После си мина само, хрема не е имала вече не помня от кога. Сега явно Андреа е в този етап, щото и тя има хрема вече сума ти време. Не е да и тече носа като на Ивана, ама корички си има често. Тук всички деца, които ходят на ясла са така и имат такъв период с хреми непрекъснато, това всеки един родител, който съм попитала ми го е казал. Лекарката каза, че ( вероятно тук е така, пак казвам не знам при вас) почти винаги са от вируси и  докато не направят имунитет, ще си ги носят. То не е един вирус, те вероятно си разнасят един след друг различни и затова е така, но е кофти понеже от това стават после и бактериални инфекции ( от там и ушните инфекции на Ивана). И точно така стана, порасна и забрави, дори вече ( да чукам на дръво) и бронхоспазми не е имала. Имаше през ноември и сега март и друго не е имала.
« Последна редакция: Юни 10, 2013, 18:33:25 pm от Bobbie »


  
*
Докторе благодаря за бързия отговор. Ще потърся лаборатория, на която може да се разчита.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Момичета, има ли отношение цвета на хремата към това дали е вирусна или бактериална? Всички хреми ли минават през етап гъсти, зеленикави секрети или това е показание за микробиология/антибиотични капки?
Да, всички.
Цветът е без значение.
По принцип, хрема над 7-10 дена, без АБ не минава. За 5-6-7 дена всичко вирусно минава само.
Но това е много обширна тема, и с много нюанси.
Докторе,не исам да оспорвам, не знам как е при вас и защо е различно, но това не е така при тукашните деца. Ивана беше тежък случай и като по-малка  кара с хрема няколко месеца, нищо не помагаше, нито антибиотици нито нищо, освен само яки те дрогиращи антихистамини. Миробиологията нямаше нищо особено, някаква нормална флора беше, но поради ушни инфекции е била и на антибиотици, включително и на силни като Седакс( в Бг ни го предписаха). Ефект за хремата не е имало. После си мина само, хрема не е имала вече не помня от кога. Сега явно Андреа е в този етап, щото и тя има хрема вече сума ти време. Не е да и тече носа като на Ивана, ама корички си има често. Тук всички деца, които ходят на ясла са така и имат такъв период с хреми непрекъснато, това всеки един родител, който съм попитала ми го е казал. Лекарката каза, че ( вероятно тук е така, пак казвам не знам при вас) почти винаги са от вируси и  докато не направят имунитет, ще си ги носят. То не е един вирус, те вероятно си разнасят един след друг различни и затова е така, но е кофти понеже от това стават после и бактериални инфекции ( от там и ушните инфекции на Ивана). И точно така стана, порасна и забрави, дори вече ( да чукам на дръво) и бронхоспазми не е имала. Имаше през ноември и сега март и друго не е имала.
Ако лекувате навреме хремите, няма да имате ушни инфекции, или трета сливица.
Винаги може да се изчака с АБ при една хрема, но в Гърция никой няма да Ви търпи като лекар децата да се влачат с месеци с хреми. А и не е нормално. И въпросът не е че една хрема 3 месеца МОЖЕ БИ да си мине сама:

* ако е Пневмокок, Мораксела, ще заразите всички около Вас, и особено възрастни, могат да имат сериозни проблеми.
* не виждам защо ще чакам да лекувам тежки отити с Цефалоспорин 3 та генерация, или ципрофлоксацинови капки, вместо да лекувам една хрема с Амоксицилин. Не виждам защо да рискувам тежки хронични отити от хрема.
* не виждам защо да рискувам образуването на трета сливица, и всички "екстри" около това, траещи години, вместо да дам 7 дена курс Амоксицилин, 3,4,5 пъти за първият зимен сезон ( Септември-Май) ДГ.

От друга страна- едно е леко похъркване от носа, друго- Мораксела, Пневмокок в носа, и безсънни нощи със седмици.

Ами, не се дават тежки антихистамини за градински хреми- не работи това.
Градински хреми се лекуват с АБ от "лек" клас и с назален КС препарат за 2-3 дена ( само ако нещата са много упорити). Обикновено се оправят децата.

Касае се за рецидивиращи носни ИНФЕКЦИИ, а не за вирусни такива. Вирусното само си минава за 3-4 дена, докато инфекциозното-едва ли.
« Последна редакция: Юни 10, 2013, 19:06:50 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Здравейте Докторе,
имам две конкретни въпросчета към вас. След направен носен секрет на синът ми (5 год) се изолираха стрептококи пневмоние масово. Няма никакви оплаквания, освен запушеният нос и при силно издухване зелени и гъсти секрети. Пуснах секрета на моя глава, защото бях убедена, че зелените сополи си имат причина. Педиатърката след като и й изпратих антибиограмата ни изписа Агументин, пребиотик и бакторбан.
Въпросите ми са следните:
1. Агументина е от вида 457/5, изписан ни е в дози 2 х 7мл. Но когато си го смятам по научената от вас схема ми излиза доста висока доза. Синът ми тежи 17кг. и мисля да си коригирам дозата на 2 х 5мл. / 24ч. ( 457/5=91,40 * 10мл = 914 / 17кг. =53)
Правилно ли постъпвам?

2. Изписаният Бакторбан нужно ли е да мажа? доколкото си спомням  той се използва основно при стафилококи а ние имаме стрептококи....

Ще съм ви много благодарна Докторе ако ми отговорите и посъветвате.
Благодаря ви!
Само Аугментин Ви е достатъчен. Бакторбан тук не е нужен. Бих дозирал 3 мл на всеки 8 часа, ако всичко останало е както го пишете ( тегло, форма на АБ). Ако детето не е алергично към Аугментин.

ОЩЕ едно доказателство, защо са нужни секретите, кога се ползват, и колко са полезни в клиничната практика.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Докторе, простете невежеството ми, но ако се намери причината т.е. изолира се нещо от секретите и се проведе лечение, за да се премахне причинителя дали ще можем да разчитаме на трайно решаване на проблема.
Има ли трайно лечение на асматичен  бронхит или само се подобрява положението със курс от инхалиране?
*
Благодаря Докторе! При нас е на всеки 4-5 дни детска градина, нова хрема, която след 2-3-5 дни става зеленикава и гъста и педиатъра ни изписва антибиотични капки (къде с микробиология, къде без).  Затова питам, дали, ако стане гъсто и оцветено е показание за капки или всички хреми са така. Повечето  деца в групата са постоянно със сополи, но изглежда не усложняват и си ги носят... Направо в чудо се видях. Чакам засега, ако не отмине ще пусна микробиология.

shanoar, при нас е до следващата седмица, когато отново се заразява с нещо
« Последна редакция: Юни 10, 2013, 20:22:04 pm от midge »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Докторе, нямаше нужда от всичкото това, понеже както вече ви описах всичките неща, които се описал като лечение са прилагани и не работеха и микробиологии са правени и няма такива неща. Нито е били пневмокок, нито Мораксела. Така че не съм съгласна, че винаги е така както казвате. Не говорим за това защо виждате смисъл да лекувате - много е ясно защо. Говорим за това, че не се лекува с антибиотик, в смисъл, че няма ефект от антибиотика.  Т.е. не е проблема, дали сме лекували хремите навреме, а че нищо не ги лекуваше.
В Гърция може да са ви някакви други вирусите и бактериите, може децата да не тръгват по ясли толкова мънички и масово, не знам. Но за тук знам, че е така. Не познавам семейство,просто няма такова, нито едно, което да не е имало абсолютно същите проблеми ( като с по-малка сила, но същите) и да не каже, че на детето първата година в яслата му е текъл носа почти непрекъснато независимо от леченията и после от раз спряло и било най-здравото дете.  Не си го измислям, няма нужда всеки път да ми обяснявате как не е така, като го гледам пред себе си непрекъснато ис български семейства също, които не оставят децата си с течащи носове ей така и да не им пука. В България не е по-различно, но там ги отделят , държат ги в къщи и така контролират, както виждаме не много ефективно. Отделят го, мине хремата, пуснат го и след няколко дена на ясла пак е с хрема. И тази история се повтаря с всяко дете ходещо на ясла и тук го четем некрекъснато същото от различни майки. И в крайна сметка след няколко такива епизода, които не приключват заради антибиотика, а просто си минават докато детето е на антибиотик, рязко вземат че приключат с хремите въпреки че са пак между така наречените носители.А това че в хрема има бктерии въобще не означава, че от тях е хремата. Във всяка хрема ще има някакви бактерии. Пуснете едно по-голямо дете между тези малките с течащите носове и няма да се зарази. Ивана сега как не се заразява от Андреа. Ние също не се заразяваме. Ако това беше бактериално, нямаше да е така, знаете.
Но пак да кажа, това е тук, как е в Гърция и при вашите пациенти не знам, знам само тук как е.
 
« Последна редакция: Юни 10, 2013, 20:31:00 pm от Bobbie »


  
*
Здравейте Докторе,
имам две конкретни въпросчета към вас. След направен носен секрет на синът ми (5 год) се изолираха стрептококи пневмоние масово. Няма никакви оплаквания, освен запушеният нос и при силно издухване зелени и гъсти секрети. Пуснах секрета на моя глава, защото бях убедена, че зелените сополи си имат причина. Педиатърката след като и й изпратих антибиограмата ни изписа Агументин, пребиотик и бакторбан.
Въпросите ми са следните:
1. Агументина е от вида 457/5, изписан ни е в дози 2 х 7мл. Но когато си го смятам по научената от вас схема ми излиза доста висока доза. Синът ми тежи 17кг. и мисля да си коригирам дозата на 2 х 5мл. / 24ч. ( 457/5=91,40 * 10мл = 914 / 17кг. =53)
Правилно ли постъпвам?

2. Изписаният Бакторбан нужно ли е да мажа? доколкото си спомням  той се използва основно при стафилококи а ние имаме стрептококи....

Ще съм ви много благодарна Докторе ако ми отговорите и посъветвате.
Благодаря ви!
Само Аугментин Ви е достатъчен. Бакторбан тук не е нужен. Бих дозирал 3 мл на всеки 8 часа, ако всичко останало е както го пишете ( тегло, форма на АБ). Ако детето не е алергично към Аугментин.

ОЩЕ едно доказателство, защо са нужни секретите, кога се ползват, и колко са полезни в клиничната практика.

Благодаря д-р Бърди,
не е алергичен към Агументина. Знам (пак от вас) че този тип антибиотик е хубаво да се дава на 8 часа, когато беше по-малък прилагах тази схема, единственото неудобство е, че се налага будене и през нощта и тогава имаме драми и нежелание за пиене. Но ще процедирам отново по тази схема.
Докторе рядко пиша и ви питам, защото много често откривам отговорите на въпросите си в стари ваши постове. Бих искала за пореден път да ви благодаря, че ви има и така безкористно ни съветвате и напътствате. Благодаря ви за това, че следвайки съветите ви (и за ваксините и за поведение при рефлукса, който и двете ми деца имаха, и за захранването, и т.н. и т.н.) първо се чувствам спокойна при настъпване на здравна ситуация и второ имам две прекрасни и най-вече здрави деца.
 :bighug: Признателна съм Ви!!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Докторе, простете невежеството ми, но ако се намери причината т.е. изолира се нещо от секретите и се проведе лечение, за да се премахне причинителя дали ще можем да разчитаме на трайно решаване на проблема.
Има ли трайно лечение на асматичен  бронхит или само се подобрява положението със курс от инхалиране?

* зависи в какво обкръжение е детето- ако ДГ е пълна с носителства, траен ефект едва ли ще има, докато детето не напусне ДГ.
* зависи- често се касае за остатъчни кашлици, които лесно се лекуват с Фликсоатайд, за кратък курс.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Докторе, нямаше нужда от всичкото това, понеже както вече ви описах всичките неща, които се описал като лечение са прилагани и не работеха и микробиологии са правени и няма такива неща. Нито е били пневмокок, нито Мораксела. Така че не съм съгласна, че винаги е така както казвате. Не говорим за това защо виждате смисъл да лекувате - много е ясно защо. Говорим за това, че не се лекува с антибиотик, в смисъл, че няма ефект от антибиотика.  Т.е. не е проблема, дали сме лекували хремите навреме, а че нищо не ги лекуваше.
В Гърция може да са ви някакви други вирусите и бактериите, може децата да не тръгват по ясли толкова мънички и масово, не знам. Но за тук знам, че е така. Не познавам семейство,просто няма такова, нито едно, което да не е имало абсолютно същите проблеми ( като с по-малка сила, но същите) и да не каже, че на детето първата година в яслата му е текъл носа почти непрекъснато независимо от леченията и после от раз спряло и било най-здравото дете.  Не си го измислям, няма нужда всеки път да ми обяснявате как не е така, като го гледам пред себе си непрекъснато ис български семейства също, които не оставят децата си с течащи носове ей така и да не им пука. В България не е по-различно, но там ги отделят , държат ги в къщи и така контролират, както виждаме не много ефективно. Отделят го, мине хремата, пуснат го и след няколко дена на ясла пак е с хрема. И тази история се повтаря с всяко дете ходещо на ясла и тук го четем некрекъснато същото от различни майки. И в крайна сметка след няколко такива епизода, които не приключват заради антибиотика, а просто си минават докато детето е на антибиотик, рязко вземат че приключат с хремите въпреки че са пак между така наречените носители.А това че в хрема има бктерии въобще не означава, че от тях е хремата. Във всяка хрема ще има някакви бактерии. Пуснете едно по-голямо дете между тези малките с течащите носове и няма да се зарази. Ивана сега как не се заразява от Андреа. Ние също не се заразяваме. Ако това беше бактериално, нямаше да е така, знаете.
Но пак да кажа, това е тук, как е в Гърция и при вашите пациенти не знам, знам само тук как е.
 


Нюанси:

* изобщо не знаете, дали това е изначално микробна инфекция, или е усложнение на вирусна хрема. Може едно носле да се колонизира и да се изчисти после- това става в рамките на 6-7 дена. Ако до тогвава няма изчистване, нещата може да отидат с месеци. И се налага лечение. Както многократно Ви бях писал, въпроса е в логиката на ставащото- никой не тича да слага АБ от 1 ден за една хрема. Търси се обаче, кое е логичното, и кое- не е. Ако нещата излизат от логичното- се вземат мерки.
* 80-90 % от децата с ринити над 7 дена, за около 10 се изчиставт напълно с АБ. Проблемът отнова да имат хрема може да са повторни вирусни ринити, но дори и така да е- пак се изчаква последващата хрема в нейния естествен ход.


Да напиша пак- в Гърция хората си плащат, и имат изисквания. В останалите страни, хората имат застраховка, и щом тя им налага ограничения, те се вместват там без да мрънкат, и приемат всичко. 
В Гърция това не е така- хората не искат децата им да ходят болни и сополиви. Не приемат просто това за ок. И щом има начин да се помогне в това направление- помага се. Освен това, за хреми ние пишем обикновени АБ, и то един, до два вида ( само Амкоксицилин, Аугментин, обикновено) а не сменяме АБ, стигайки до ципрофлоксацини. В много райони на Гърция е доста влажно, и хремите при деца тук обикновено са тежки, и лесно водят до хронични синузити или хронични отити.
« Последна редакция: Юни 10, 2013, 20:45:34 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Докторе,  нормално ли едно дете при позив за уриниране да изпишка около 20-30 мл? Това се случи с дъщеря ми /5 г./ еднократно в събота и неделя. Общо за деня е пишкала около 8 или 9 пъти.
Другото ми питане е анален сърбеж може ли да има, без паразити?
Знам от кореспонденцията Ви с ТАН, че не сте привърженик на психологическите нюанси, но анален сърбеж, пише, че се свързва и с нервно напрежение....
« Последна редакция: Юни 10, 2013, 20:52:34 pm от blueeyes »
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Докторе и момичета, как се изчисляваше действителната нужна доза Панадол според теглото? Вики е на 5 години и 11 месеца, 22 кг.

Спомням си , че коментирах с  доктор Мангъров , че дозата на опаковката на Панадола не е точна. А в момента ми трябва точна, защото Вики е с висока температура и въпреки 15 капки хексалгин не само че температурата не пада , но ми се покачи на 38.5
Лейди, сега гледам една рекламна брошура на Панадол с дозираща таблица - с кръгче, което се върти спрямо кг и дози.
Там е записано - 21-29 кг - 14.0 мл.
Другото записано нещо е 15 мг/кг/т.т - еднократна доза. Като това Т.Т.  сигурно е телесно тегло. Записано е с ръкописно Т и се обърках, че е М на латиница....
Не знам дали бях от полза