0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Няма да описвам вчерашните ни приключения из кабинетите. Накрая се отказах да моля за внимание и отидохме в частна детска клиника. Прегледа го педиатър-инфекционист. Изследва наново кръвта, урина - също. Според него е вирус, нямало данни за бактериална инфекция, уроинфекция - също не било. Отхвърли менингит. Гърлото е започнало да става червено, УНГ каза, че лявото ухо е леко възпалено, изписа капки. За момента Боби остава на антипиретици + Изопринозин + Тантум Верде за гърлото, но няма да го ползвам, че на листовката пише за деца над 30мес., а следващото изречение е:  "не е подходящо за лица под 5г. поради наличие на ментол".
Няма промяна в състоянието му, продължава с високата Т, но ми се струва, че по-лесно пада и интервалите сякаш са по-големи (или така ми се иска, не знам вече).
Понеделник ще го водя при неговата педи, дано се оправи дотогава...
Отит!
Вероятно, нужда от АБ лечение!! и то незабавно, с оглед високата т-ра, дните, които са минали, и възрастта на детето!!
За никакъв Тантум ве... и РЕЧ не може да става!! още по-малко- Изоприно... .
« Последна редакция: Май 25, 2013, 10:12:06 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Благодаря за бързия отговор, д-р Бърди! Имам изписан Зинат "за всеки случай" в следната дозировка - 200мг/5мл, 2*3,5мл. Така го разчитам от рецептата. Боян е 11кг. Подходящ ли е, дозировката точна ли е? Веднага ще отида да го купя, ако става. Капките са Гентазон 2*3 капки, били някакъв БГ заместител на Гаразон.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Благодаря за бързия отговор, д-р Бърди! Имам изписан Зинат "за всеки случай" в следната дозировка - 200мг/5мл, 2*3,5мл. Така го разчитам от рецептата. Боян е 11кг. Подходящ ли е, дозировката точна ли е? Веднага ще отида да го купя, ако става. Капките са Гентазон 2*3 капки, били някакъв БГ заместител на Гаразон.
АБ САМО е достатъчен. Зинат е 250 мг/ 5 мл
http://apteka.framar.bg/30010527/%D0%B7%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82-%D1%81%D1%83%D1%81%D0%BF-250-%D0%BC%D0%B3-5-%D0%BC%D0%BB-50-%D0%BC%D0%BB-
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Докторе, за съжаление отказаха от няколко аптеки да ми направят кремчето, защото нямам рецепта.  :( Какво бихте ме посъветвал?
Ако някой може да ми помогне с аптека, ще съм много благодарна.

Моля за мнение - за и против махане на сливиците на 6 годишно дете. Кои са критериите, за да се приеме, че е наложително. Има ли някакъв друг начин за повлияване в положителна посока /да не боледува често детето от ангина, да не се налага лечение с антибиотик/ - чувала съм за продължител прием на хомеопатични продукти /не когато детето е болно, а като профилактика +  такива, когато е с болно гърло и пр./
Здравейте, д-р Бърди, пак ще ви занимавам с Боян...
Пи два дни Зинат и сега е със страхотен обрив. Днес го водих пак при педи, изписа Ериус и каза, ако утре пламне и по краката, че ще му бие Урбазон. Реши, че е по-добре да остане само на капки за уши,  но ми изписа Клацид, ако почне пак да вдига Т. Как да постъпя, според вас?
Боян от вчера не е вдигал изобщо Т, все още е крив и отпаднал, но няма никаква Т, явно АБ е подействал...
Как да продължа лечението при тази ситуация?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Здравейте, д-р Бърди, пак ще ви занимавам с Боян...
Пи два дни Зинат и сега е със страхотен обрив. Днес го водих пак при педи, изписа Ериус и каза, ако утре пламне и по краката, че ще му бие Урбазон. Реши, че е по-добре да остане само на капки за уши,  но ми изписа Клацид, ако почне пак да вдига Т. Как да постъпя, според вас?
Боян от вчера не е вдигал изобщо Т, все още е крив и отпаднал, но няма никаква Т, явно АБ е подействал...
Как да продължа лечението при тази ситуация?
Снимки?
Обривът се появи след спадането на т-та, първо зад ушите и след това "тръгна" надолу?
Детето е в добро настроение? храни се?
Преди да се изкажат за Урбазон, прегледаха му ушичките? и те са с подобрение?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Да, прегледаха ушите, но според тях не са и били много възпалени. Обрива тръгна от горе, надолу, забелязах го снощи в банята, усъмних се, че е от Зинат и дадох 10капки Фенистил и после Зинат, но сутринта беше "пламнал" и надолу, коремче, гръбче, слабини - по-леко. Има и по лицето, около ушичките. В момента не мога да сложа снимки:(
Ситен, вече червен, не го сърби, не го дразни, но трудно го храня, няма апетит.
*
аннниа, здравейте!
Не съм лекар и не искам да натрапвам мнение, т. к. преди известно време изказах същото което и сега за др потребителка /Krissi88, ако не бъркам/, а именно  - дали не е възможно това което е преболедувало детето Ви да е розеола. Описала съм при нас как беше в предни постове, същото беше направила и другата потребителка, за чието дете изказах мнение и също се оказа това. Естествено това го казвам да се каже на лекар, който да потвърди или отхвърли като диагноза, защото при нас, предписаха в този случай излишен антибиотик и антихистамин, които не дадох след консултация с др лекар.
Не знам, мисля, че д-р Бърди е прав за отит. Преди да почна АБ го разнасях по цял ден на ръце и само сменяше бузките на кое рамо да ги облегне, все показваше главичката, че го боли и т.н. Ако е някакъв вид шарка, не трябва ли да се чеше?
ККК29, благодаря ти, че се включи.
*
Не, не тр да се чеше.
Щом така си го усетила и лекарите така казват вероятно е така.
Да се оправя бързо детето!
По-ярки са пъпките, но това успях да щракна, дано добиете представа.
« Последна редакция: Май 27, 2013, 20:51:15 pm от Birdie »
Ние след 5 дена с Т-38-39  се получи мисля същия обрив. Лекарят каза , 4е е реакция от температурата. Не сме пили обаче антибиотик. Аз също помислих че е розеола но.. не било. Кой знай.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Това е вероятно лекарствен екзантем. Но Зинат много рядко дава изобщо такива- по вероятно е това да е от антипиретици- Нурофен или подобни, например.
Има вероятност ОБАЧЕ, това да е температурен екзантем ( те са няколко вида, и розеола, включително).

Как да се постъпи, зависи от състоянието на ушите, и дали детето НАИСТИНА има текущ отит.
Засега, най-добре е да спрете ВСИЧКО, да изчакате ден, два.

Ако температурата не се възвърне, и обрива започва да отшумява от главичката и надолу( с леко пожълтяване) вероятно това е температурен екзантем ( и розеола тук спада).
Ако т-рата се възвърне, това е от АБ, отит е, и иска смяна на АБ с друг.

Имах пред вид температурен екзантем в първоначалните въпроси към мен, както и оплакванията да са от главоболие (каквото има често и при розеола и при останалите температурне екзантеми),

Цитат
и само сменяше бузките на кое рамо да ги облегне, все показваше главичката, че го боли и т.н.

но възрастта на детето, липсата на Стреп-тест, дните на несигурност, както и несигурността във ваксиналното покритие в Бг ( Превенар 13, Акт-Хиб, Менингокок тип С) ме накара да препоръчам АБ.
« Последна редакция: Май 27, 2013, 20:50:38 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Разбрах ви напълно, докторе! Благодаря ви за отделеното време, ще постъпя както сте писали.
Лека вечер.
*
  както и несигурността във ваксиналното покритие в Бг ( Превенар 13, Акт-Хиб, Менингокок тип С)
Смятате, че нещо не  е наред с ваксините в Бг ли?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
* покритието с Превенар 13 и обикновения Превенар не е добро. Схемите- понякога напълно погрешни. "Решенията" да се покриват само деца с дата на раждане "от" и насам, без да се отчита възрастта, до която Превенар по принцип е с показания за слагане, е още един израз на комунистическите тежки остатъци в мислене и манталитет на национално ниво ( схващането за цената на живота на едно дете, третирането на хората като боклук и рая от управляващите ни кретени).
* покритието с Акт-Хиб е особено проблемно, имайки се пред вид че, най-доброто е правенето на Акт-Хиб като самостоятелна ваксина, а не в състава на 5,6 ( комбинирани ваксини). Но дори и преди години, когато имаше само самостоятелна ваксина, в Бг или не я правеха, или не я правеха правилно, или говореха глупости за нея.
* Ваксината срещу Менигокок тип С не се ползва широко в Бг.
* крайно "необятното" разпространение из Бг "ДГ" на пневмококи, хемофилус, Мораксела.
* неползването на Стреп-тест в Бг, като главно средство за диганоза на съмнителни "зачервени гърла" с т-ра ( няма начин да се различи вирусна етиология за изчакване, от Стреп заболяване за незабавно лекуване).
* липса на практики за вземане на урина с колектори, особено от родители, както и липсата на практика да се правят супрапубични пункции, или катетеризиране за съмнителните и по-особени случаи.
* тоталното объркване, що се касае до детското преслушване- широка практика в Бг е да се бъркат секрети, бронхоспазъм със задръжка на секрети с -"пневмония" и обратното- дискретни находки за пневмония да се пропускат. В първия случай- всяко вирусно се "окичва" с АБ, а във втория- липса на навременна Дг или съмнение.
* ЛИПСАТА на ПОВСЕМЕСТНА И ЗАДЪЛЖИТЕЛНА практика, на децата ОТ ВСЯКА ВЪЗРАСТ да им се преглеждат и ДВЕТЕ уши с отоскоп, а не да се "пипа" и "натиска" ( първобитни практики на страни от третия свят), води до широко пропускане на отити. А от там и до чести усложнения на запуснати отити ( мастоидити, възможност за инфекция извън контрол и т.н., и т.н. .)

Тъжните причини, за да НЕ може да се изчаква в Бг с АБ, както това се прави в другите страни.
Или всяко изчакване да е "руска рулетка" с висок риск от гафове ( тежки отити с усложнения, сепсис, тежки пневмонии с висок риск, уроинфекции).
« Последна редакция: Май 28, 2013, 09:59:32 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Звучи страшно, но уви, самата действителност е.  :?
Наистина, всеки път имам чувството, че лекарите в Бг масово играят на руска рулетка, щом се разболеем: дежурните изрази "изчакваме да видим" или "действаме, че да не изтървем момента" се редуват един след друг без ясна идея защо точно това правим в случая. И колко пъти ненужно се е стигало до усложнения именно, защото лекарят е действал неадекватно и объркано.
« Последна редакция: Май 28, 2013, 09:55:38 am от twin »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Навсякъде се изчаква, ако няма данни за незабавно лечение. От друга страна, за повечето вирусни патологии има тестове- например за Епщайн-Бар вируса, има бързи тестове за диагноза.
Но "липста на данни за нещо", се подкрепя освен с прегледа и с нужния обем ваксини, и нужния обем изследвания.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Във връзка с написаното по-горе от доктора, ми се иска да споделя и нашите премеждия. Едната госпожица от два дни получи разстройство, отказа да се храни /не, че е от най ящните, но пък само няколко солети и вода в продължение на два дни досега не се е случвало/ Нови зъби не растат в момента.
Вчера след обяд вдигна температура 38 градуса, дадохме нурофен. Вечерта температурата беше 39.5 градуса. Позвънихме на педиатъра, посъветва ни да дадем едновременно нурофен и да сложим свещичка панадол - след час температурата спадна и детето заспа.
Днес я заведохме при лекаря. Обясних, че няма сополи, не е кашляла а има температура и разстройство, но нищо не е яла а е пила доста вода.
Погледна гърлото - смотолеви нещо, уж било червено, но не съвсем, стичали се сополи "отзад", изписа капки Левофлаксан. Били някакви нови," много добри".  Ако и тази вечер вдигне температура - утре щял да  изпише антибиотик. 8O
Утре ще ги водим при педиатърката, при която ходим допълнително. Надявам се да внесе известна яснота.

Докторе, относно проблема на другата девойка със стафилококовата инфекция в носа, за която Ви тормозих преди време, продължавам издирването на Синус Ринз, както ме бяхте посъветвали. Междувременно след проведен 10 дневен курс с Бактробан и пуснат носен секрет / на чисто, след 10 дни/ не се изолира нищо.