0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ох  :) ами ние сме на годинка без 10 дена, и имаме само едно не напълно израснало долно зъбче. Имаме ли повод за притеснение? Благодаря
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Като сте заговорили за зъби и аз да попитам -те хубаво са сложили някакви срокове и възрасти, ама може ли нещо да се направи или са излишни притеснения? Ивана има 16 зъба в устата, не 20, а  е на 35 месеца. Има само по един кътник. Обаче през ум не ми беше минало да се притеснявам - трябва ли?
« Последна редакция: Май 01, 2013, 16:24:37 pm от Bobbie »


  
*
Мен личната лекарка като ходихме на консултация на 2 години, пак и преди това на 1, 9г. ме пита колко зъба имал. Нещо отбелязва там по листовете колко са като бройка.

Доктор, Бърди, да Ви кажа за използвана литература е отбелязана англоезична. В учебника няма съветска/руска литература, поне не отбелязана.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*
Говорих с приятелка кога излизат тия 5-ите зъби, нейното детенце е по-голямо с 6м, тя ми каза, че хич не ги чакала за сега, защото съседчето било на 6 и нямало   :x Моят син ги направи 16, но дали защото не са доизлезли нещо страшно го сърби в тая уста.
*
Това че съседчето е на 6 г. и ги няма в устата си не е оправдание за никого да не ги чака.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Това че съседчето е на 6 г. и ги няма в устата си не е оправдание за никого да не ги чака.
То какво можеш да направиш - чакаш, не чакаш, те ще си израстнат когато си решат. И да не израстнат, пак не виждам какво може да се направи. Аз затова въобще не ги чакам, въобще и не гледам дори. Просто съвсем случайно се сетих да проверя колко трбява да са, за да знам дали ще имаме още безсънни нощи и така разбрах, че трябвало още 4 кътника да има. Ама на няма ги :-).


  
*
Как какво мога да направя? Ще търся причината, защо не са изникнали в нужния срок. Иначе нямаше да има референти граници на никнене на зъби. Може да се дължи на недостиг на дадено вещество и т.н. Я си представи, че има причина за това и аз да лежа на кълката за съседкиния син, няма да стане.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Как какво мога да направя? Ще търся причината, защо не са изникнали в нужния срок. Иначе нямаше да има референти граници на никнене на зъби. Може да се дължи на недостиг на дадено вещество и т.н. Я си представи, че има причина за това и аз да лежа на кълката за съседкиния син, няма да стане.
  Ами не знам, аз знам че системни проблеми ще направят проблем с всички зъби, а локални при на споне няма, така че не знам какво може да го причинява. Системните проблеми повечето са такива, за които вероятно бих знаела щото обикновено имат по-сериозно последици от едните зъби. Обаче при нас всички са си излезнали в нормалното време, само последните кътници ги няма т.е. не ми звучи като системен проблем, вероятно просто по-късно ще се появят. като отидем на лекар за 3г ще питам да пуснат едни хормони на щитовидната жлеза, друго не ми идва на ум, което бих могла да пропусна от възможните причини.


  
*
ще питам да пуснат едни хормони на щитовидната жлеза, друго не ми идва на ум, което бих могла да пропусна от възможните причини.
Има връзка между жлезата и зъбите ли?

Нашия педиатър също редовно пита за броя на зъбите. Щом ги следи или е важно или ще проверяваме нещо ако не излязат. За сега не е казал нищо.
*
Докторе, резултатите от посявките на Виктор са готови.
Прилагам ги в прикачения файл.

Общото му състояние е добро - игрив, палав, енергичен е. Не се е оплаквал от болки в коремчето вече три дни. От толкова няма и температура. Вчера имаше обилен секрет в носа, но днес вече нослето не тече, а само прохърква от време на време(главно като спи).  Няма кашлица.
В този случай наложително ли е  да почвам антибиотик и кой да е според антибиограмата?
Извинявам се за глупавия въпрос, но ако някой може да ми обясни  :oops:
Какво представлява този стреп-тест?
Каква е разликата между него и посявката?
И това ли му е цялото наименование, защото проверих в сайтовете на 3 варненски лаборатории и не намерих изследване с такова име.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
ще питам да пуснат едни хормони на щитовидната жлеза, друго не ми идва на ум, което бих могла да пропусна от възможните причини.
Има връзка между жлезата и зъбите ли?

Нашия педиатър също редовно пита за броя на зъбите. Щом ги следи или е важно или ще проверяваме нещо ако не излязат. За сега не е казал нищо.
Така прочетох, ама то май е при тежки случаи, не знам. Просто като проверих възможните причини и това беше единственото от тх, което би имало шанс да пропусна, другите бяха разни тежки заболявания, които до сега да сме установили, някои не съм и чувала.  Пък ако е тежък случай би ми било много странно да не знаем или да не се отрази на другите зъби.
Между другото както така се заговорихме за зъби, днес е започнал да и расте най-накрая един от последните кътници, така че няма да ги мисля. Не знам кога ще излезнат и другите, но по всичко изглежда, че може да е дори чак след като е станала на 3 годинки. Може дори да си спомня като порасне :-).
Тук за зъби въобще не са ме питали. Не се притесняват много за тях, явно е рядко да има неустановени проблеми които могат да ги забавят. Мен до сега един път не са ме питали за зъби. Може би пък да е защото и без това и гледа гърлото и ги вижда.

Радостинка, стреп теста е бърз тест за определен вид стрептококи ( казват се група А стептококи). Идеята е бързо да се установи дали детето няма фарингит причнине от стептококи, за да може бързо да се започне лечение. Състои се в това да ти вземат секрет от гърлото и да капнат върху него някакви неща, които да си променят цвета в съответсвие на това има или няма групаА стептококи. Измислен е понеже фарингит ( червено гърло) приченнен от тези бактерии се лекува с антибиотик, а ако е от нещо друго не се лекува, ако няма други симптоми.
Посявката е друго - за посявката пак ти взимат секрет от гърлото , но  после този секрет го размазват върху петри ( кръгла чинийка с капаче) в което има храна за бактериите. Бактериите започват да се множат и евентуално след време колониите им се виждат върху чинийката, след което могат да се вземата и да им се правят различни изледвания, за да се установи точната бактерия. Разликата е, че степ теста отнема 10 минути, а посявката няколко дена. Посявката обаче е по-сигурна т.е. дори и при отрицателен стреп тест, пак за всеки случай се праща гърлен секрет и за посявка.  С две думи и двата теста търсят едно и също, но по различне начин и стреп теста е по-бърз, че да не чакаш 3 дена да излезнат разултатите от посявката.
« Последна редакция: Май 03, 2013, 06:43:34 am от Bobbie »


  
*
Момичета, не се бъркайте, това детенце за което споменавате на 6г. най-вероятно няма все още първите постоянни кътници или последните в редицата :wink:
на вашите деца предстои да излязат 20-те зъби.
Аз отново с въпрос, ще се радвам и д-р Бърди да се включи с коментар :)
На Рая много и се поти главата, и през деня и през нощта.
През деня като сложа шапка и малко да я напече слънцето или да побяга и цялата и коса става мокра.
Вечер уж не я завивам много, спи само с едно тънко одеяло, но пък в стаята е все около 24-25 градуса и отново косата й става вир вода. Зимата съм я държала основно на 20-21 градуса вечер и рядко се е изпотявала така, основно като изпие топлото мляко преди сън и след това не.
Обаче сега все е с мокра коса, гръбчето е сухо и се чудя дали имам повод за притеснение или просто не и поняса топлото или я претоплям.
И сега както пак е болна и се притеснявам, че пак нещо не я лекуват както трябва, съвсем съм се вкарала във филм.

П.П. Боби, благодаря за разяснението. Аз посявката знам какво, не знаех каква е разликата с този стреп-тест :). Че много ми се върти в главата, че отново е болна, защото отново я лекуват с АБ без посявки, а носа й не спрял да хъркори вече месец, обаче като не смея нищо на своя глава да направя.
« Последна редакция: Май 03, 2013, 12:56:40 pm от radosttinka »
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Докторе, резултатите от посявките на Виктор са готови.
Прилагам ги в прикачения файл.

Общото му състояние е добро - игрив, палав, енергичен е. Не се е оплаквал от болки в коремчето вече три дни. От толкова няма и температура. Вчера имаше обилен секрет в носа, но днес вече нослето не тече, а само прохърква от време на време(главно като спи).  Няма кашлица.
В този случай наложително ли е  да почвам антибиотик и кой да е според антибиограмата?

Ако вярвате на лабораторията и на посявките- аз бих лекувал.
Може да изберете Аугментин.
Иначе- може да направите втора посявка- и ако тя дава същото- ще е нужно лечение.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Извинявам се за глупавия въпрос, но ако някой може да ми обясни  :oops:
Какво представлява този стреп-тест?
Каква е разликата между него и посявката?
И това ли му е цялото наименование, защото проверих в сайтовете на 3 варненски лаборатории и не намерих изследване с такова име.


Радост, не си намерила, защото за съжаление никъде във Варна не правят такъв тест.
*
Здравейте Д-р Бърди,
Пиша ви как сме.
 От вторник на обяд Благовест пие АЦЦ Кидс, като че ли кашлицата намаля малко, но все още я има дълбока влажна. Появи се и хрема, която в началото беше по-водниста, а сега е "гъста" полупрозрачна. Според мен тя до някъде провокира и кашлицата, но не съм сигурна. Но пък за пръв път тази нощ спа спокойно ( само един път се събуди и се разкашля)
Във вторник вечерта само вдигна Т 37,6  и дадох Нурофен. След това не е вдигал. Весел е, жизнен, играе си, но и понякога повръща храната, ако се закашля по време на хранене. След това си е ок. Това обаче си го прави винаги като е нещо болен.

Колебая се дали да давам антибиотик или не. :? Вие как мислите?


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
В колко дози давате АЦЦ?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Радостинка - щом се поти значи и е топло, какво има да се чудиш. Претопляш я явно. Като видиш да с поти, махни една дрешка или одеалото или пък намали топлото. Тази наша мания за навличане е направи тормоз за децата. Я вие стойте така да се потите да видите дали ще ви е добре - веднага ще се съблечете, сигурна съм.
Аз моите не ги навличам и смятам, че това навличане е вредно. Стават кекави и от най-малкото подухване им потича носа. Днес тук бият рекордите по студ ( за тукашнтие ширини) и беше 10 градуса сутринта. Ивана обаче настоя да ходи боса и по сандали и така съм я пратила на градина- с пуловер и боса :-). Нищо и няма, не и е студено, само гледам да има шапка, че има проблем със синусите, но  краката ако иска в лед да си ги слага, на нея като и стане студено сама ще поиска да се обуе. Та остави детето да се чувства добре, щом е морко от пот значи явно е, че му е топло.


  
*
Радост, и моя син е така, с тази разлика, че и на 15 градуса също се поти (главата, но и гръбчето), като се завие. Час след като заспи вечер преобличам и след това не се поти чак толкова. На обеден сън си спи мокър, защото ако го разбутам се буди.
Аз съм същата, обичам да спя със скрити ръце (завити под одеялото) и също се потя при заспиване.