добро утро,
тъй като препоръчах сулфагванидин, а се оказва, че вече го няма, а освен това се питаше за ефективно лечение на диария, намерих в бг-мама един текст, писан от потребител-фармацевт, стори ми се полезен като синтезирана информация, затова го копирам тук:
"Сулфагванидинът е сулфонамид с широк противомикробен спектър. Затова показанието му е при бактериални диарии. Използва се за стерилизация на стомашно-чревния тракт преди операции. Той въобще не се резорбира в кръвта- остава си в червата.
Както виждате, неговата употреба беше неправилно разширена (основно от практиката на някои лекари и най-вече, на всезнаещите медицински сестри) до поголовен прием за щяло и нещяло. Прекомерната му употреба води до дисбактериоза, която сама по себе си се характеризира също с .... разстройство, което не можем да овладеем понякога 3-4 седмици.
Съвременните препарати целят друго - да се възстанови баланса на чревната флора. Затова на пазара има най-различни препарати с активни (живи) млечно-кисели бактерии от различни видове. Някои от тях имат регистрацията на лекарствени препарати, други - на хранителни добавки. Това са: Салутил, Ентиросан, Лато 4, Лактофлор, Линекс, Ентерол и сигурно има още поне 6-7 имена.
При силно разстройство, важно е също да се възстанови водно-електролитният баланс на организма, затова има и специални препарати при мощни воднисти разстройства. Например: Хидрасек.
Ако разстройството не се повлиява от тях, има препарати за намаляване на перисталтиката на червата. Те действат централно и май са само различни имена на един лекарствен препарат- лоперамида: Имодиум, Лопедиум, Стоперан, Диаростад, Имомед... С този препарат трябва да се внимава много, особено при малки деца и много възрастни хора, защото лесно може да превърне разстройството в тотален запек и се получават много тежки усложнения.
Не забравяяйте и доброто действие на активния въглен, както и на бабешките рецепти (чай от джоджен, чай от жълт кантарион, капки йодна тинктура в чаша вода, прясно-разтворено сурово нишесте във вода и пр.), особено при вирусни разстройства и такива, причинени от настиване (лятно време много хора спят дибидюс голи и така им изстиват стомасите и на сутринта- разстройство без видима причина).
Ако след направено изследване се установи бактериална диария, тогава има ред препарати, включително и антибиотично лечение, което се назначава от лекар, според причинителя. Тук имена няма да изписвам, понеже са твърде много и твърде разнообразни и това си е наистина за лекар работа - трябва адекватна диагноза.
Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев"