0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Елфи, българина само си мисли, че е толерантен.Колкото до училищата, не съм казала държавата да печата такива учебници, а по принцип ако има желание да се създадат такива училища, на доброволчески начала.Никой на никого, за нищо не е длъжен.Колкото до джамиите и училищата там, нашата до колкото знам е завзета от трети етнос и турците не стъпват в нея.Но това вече си е техен проблем.

*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Ако не се лъжа, към джамиите има училища.
Не виждам никакъв проблем да си преподават там турския - говоря за семействата, които много държат на това.
Аз съм умерено толерантна към всякакъв етнос. Като цяло смятам българина за доста толерантен, въпреки че от време на време мрънка. Но да се променя системата на образованието, да се отделят пари от бюджета за учебници на едикакъвси език - да ме извиняват малцинствата, но всяко нещо си има граници.
Подкрепям!
Между другото понеже напоследък много ме вълнува темата, че са ни наобиколили хора които умират да не си вършат работата, та моля се на всички видове Богове да се намери правителство, което да ни позатегне дисциплината и накрая да разберем, че без работа няма как нещата да вървят в някаква посока. За съжаление не го виждам в това точно правителство...
Иначе, че нещата са си политически фатки и трикове и задкулисни игри и интриги стана ясно. То беше ясно отдавна - още с така наречените протести, които бяха добре опорочени още на втория-третия ден ....
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Джулия, аз да ти кажа не виждам някога да имаме такова правителство, което да си върши както трябва работата. Докато няма механизми за контрол, така ще е. Ама те механизмите правителствата ги създават, та сме в параграф 22 :?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
О как се надявам народа да започне да си върши работата, особено в администрацията.Не казвам, че всички нищо не правят, но има много такива екземляри.Ние работим почти  и само с общинска администрация и ми се реве от яд на моменти.

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Маги, в частния сектор е същата работа. Клиенти на нашата фирма са голяма част от банките на национално ниво и единия мобилен оператор. Да не ти разправям........мъкаааа, мъка, мъка, такива екземпляри има, че...... Назначил ги някой за директори на клон и вече си мислят, че са хванали Господ за шлифера. А нашите им клякат и ни заявяват, че нямали сме били право да се оплакваме от клиента :lol: И това е голяма фирма с национално покритие, част от доста голям холдинг с позиции и прочее. Да се гръмнеш. Добре че нашия регионален е пич и е винаги зад гърба ни, пу-пу!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Елфи, българина само си мисли, че е толерантен.
Толерантен е! Не искам да дърпам дявола за опашката, но вижте какво се случва в други държави /достатъчно е да изгледате една емисия новини/ и сравнете. Нека бъдем реалисти.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Подкрепям Елфи! Толерантен е и още как! Разбира се, във всяко стадо има и мърша, но като цяло българина приема малцинствата и живее с тях. Е, стига да не му се качва на главата...Съгласна съм, че напрежение се натяга от политиците, две мнения не може и да има по този въпрос. Знам, че на повечето места, българи и турци живеят спокойно съвместно, празнуват си празниците...И това не го говоря, щото съм го чела, а защото съм го виждала с очите си. Това е чудесно! Момичетата по-напред дадоха изчерпателни примери с училищата и начина на разрешение на проблема, когато има желание да се изучава допълнително турския език. Но да го правят задължителен и да се печатат учебници...айде стига, моля ви се. Някой даде удачен пример, че утре арменци, роми и др. могат да поискат същото. И Сикс е права, че да има новини и представители в нашето правителство - това само ние си го направихме. И да, никъде другаде го няма. Освен в Толерантна България....И въпреки, че в Турция няма българско мнозинство, силно се съмнявам, там някога да бъде допуснат същия прецедент...
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Боби, Щатите е изключително шарена държава. На какъв език се преподава в държавните училища?
На английски, разбира се. Но тук не става дума за преподаване на други предмети на турски. Аз го гледах прословутото изказване - става дума да има опция да учат И турски в училище.
Тук училишата има избираем испански - 2 вида, един за такива като моите деца и един за такива, чийто майчин език е испанският. Понеже испаноговорящите са много, затова е направено. Никой н се е притеснил, че ще го претопят, напратив, така те претопяват тях, защото не ги карат да се чувстват изхвърлени и новото поколение няма никакви лоши чувства. Повечето от тях не си учат децата на испански, както аз нямам съмнение, че моите деца няма да си учат децата на български и това ще умре с мен. На тях майчиният език им е български, но нали ги гледам българчетата дори в българскто училище в междучасието помежу си си говорят на английски. Така се получава със следващото поколение навсякъде, къвето са интегрирани в обществото, това не е проблем.
 
А пък тези новини -и мен едно време ме дразнеха, ама сега от както съм тук се чудя на акъла си какво ме е дразнело толкова.  Тук  не новини, а цели канали са на испански. Безплатни канали, не на кабел, хващам поне 10 на испански, а може и повече да са. Просто я няма тази параноя.
« Последна редакция: Май 29, 2013, 15:41:04 pm от Bobbie »


  
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Боби, я отдели 2 минутки да прегледаш това клипче, че нещо няма да се разберем иначе!
http://www.vbox7.com/play:de9698615e
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Освен в Толерантна България....И въпреки, че в Турция няма българско мнозинство, силно се съмнявам, там някога да бъде допуснат същия прецедент...
Дам, толерантността ни е безбрежна, уви. Към политици, към лоши услуги... /във връзка с последните постинги/.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Боби, я отдели 2 минутки да прегледаш това клипче, че нещо няма да се разберем иначе!
http://www.vbox7.com/play:de9698615e
Точно това съм гледала мисля ( vbox-a тук не ми върви добре).

П.П. да, това е. та какво за него - искат да с еизучава турски, е? ако тук бяха 10% българите, шях и аз да искам ва се изучава и български... и вероятно нямаше да има проблем, камо ли пък да е новина, че и главна.

Ако не се лъжа, към джамиите има училища.
Не виждам никакъв проблем да си преподават там турския - говоря за семействата, които много държат на това.
Аз съм умерено толерантна към всякакъв етнос. Като цяло смятам българина за доста толерантен, въпреки че от време на време мрънка. Но да се променя системата на образованието, да се отделят пари от бюджета за учебници на едикакъвси език - да ме извиняват малцинствата, но всяко нещо си има граници.

Това пък е възможно най-лошият вариянт, да се тласкат зорлем към религията.

Ако турският е СИП, няма да се промени системата на образование.
« Последна редакция: Май 29, 2013, 15:52:22 pm от Bobbie »


  
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Боби, я отдели 2 минутки да прегледаш това клипче, че нещо няма да се разберем иначе!
http://www.vbox7.com/play:de9698615e
Аййй, леле-майко....... Професор по български език към БАН 8O

Боби, испанските канали САЩ ли ги финансира? Щото тука новините на турски примерно, са по БНТ.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Ако не се лъжа, към джамиите има училища.
Не виждам никакъв проблем да си преподават там турския - говоря за семействата, които много държат на това.
Аз съм умерено толерантна към всякакъв етнос. Като цяло смятам българина за доста толерантен, въпреки че от време на време мрънка. Но да се променя системата на образованието, да се отделят пари от бюджета за учебници на едикакъвси език - да ме извиняват малцинствата, но всяко нещо си има граници.
Това пък е възможно най-лошият вариянт, да се тласкат зорлем към религията.
Верно си много далеч от действителността в България. Тези училища си действат отдавна и всеки, който се тръшка за език, си хваща чадото за ръка и си го води там. Но не, патърдия и драма трябва да има!
« Последна редакция: Май 29, 2013, 16:10:19 pm от Елфи »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Верно си много далеч от действителността в България. Тези училища си действат отдавна и всеки, който се тръшка за език, си хваща чадото за ръка и си го води там. Но не, патърдия и драма трябва да има!
Вярвам ти, но не мисля, че е добра идея. Ислямизацията е много по-голям проблем, от езика и етноса, поне по мое мнение. драмата я патърдията не я създават те мисля :-).

Не знам за каналите Сикс, щото не мисля, че има държавни канали по принцип, но за езика в училищата говоря за държавни училища.
« Последна редакция: Май 29, 2013, 16:14:08 pm от Bobbie »


  
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Боби, я отдели 2 минутки да прегледаш това клипче, че нещо няма да се разберем иначе!
http://www.vbox7.com/play:de9698615e
Аййй, леле-майко....... Професор по български език към БАН 8O

Боби, испанските канали САЩ ли ги финансира? Щото тука новините на турски примерно, са по БНТ.
И то Министър на спорта, което пък мен ме опули, щот не видях много връзка между двете...ма нейсе  8O Сикс, ти чу ли частта с "учебник по турски в чантата" и пр...или да обяснявам отново..again? :?
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Верно си много далеч от действителността в България. Тези училища си действат отдавна и всеки, който се тръшка за език, си хваща чадото за ръка и си го води там. Но не, патърдия и драма трябва да има!
Вярвам ти, но не мисля, че е добра идея. Ислямизацията е много по-голям проблем, от езика и етноса, поне по мое мнение.
Разбира се, че е проблем, но нищо не може да се направи. Тази форма на манипулация се ползва от древни времена и тук не става въпрос само за тази религия, но да не се отплесваме натам, защото се опитвам да съм толерантна към религиозните хора.

пп  Слава богу, християнският свят призна през 20 век, че земята е кръгла и се върти  :wink:
*

    denisa

  • *****
  • 2681
  • Човек предполага, Господ разполага!
Първо не мисля, че тези часове по турски език ще са навсякъде в България, а по скоро в градовете и селата с предимно турско население, второ няма да е задължително. Между другото тук в Германия има в държавните училища часове по турски език по желание, също и шофьорска книжка можеш да изкараш с турски език и т.н.т
Вземете да прочетете коментарите под видеото и ще видите колко сме толерантни....
 
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Сикс, ти чу ли частта с "учебник по турски в чантата" и пр...или да обяснявам отново..again? :?
Каво има да обясняваш толкова. Учебник по турски, зедно с учебника по математика, учебника по български и учебника по биология.... Какво има за обясняване? Аз искам примерно СИП по География, а Ахмед иска СИП по Турски. Какъв е проблема?

Елфи, с теб съм за религията :-). В днешно време исляма е това, което християнството е било преди няколко века. Много е страшно и всичко, което можем да направим да отделим етнос от религия ще е само от полза.

П.П. деница, коментарите верно са страшни.
« Последна редакция: Май 29, 2013, 16:46:11 pm от Bobbie »


  
*
Първо не мисля, че тези часове по турски език ще са навсякъде в България, а по скоро в градовете и селата с предимно турско население, второ няма да е задължително.
Мда... и съвсем ще забравят българския...
То и сега като минеш през такова село 1 от 20 ще ти отговори на български накъде е пътя. Започваш да се чудиш кога си преминал границата с Турция без да разбереш...
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Първо не мисля, че тези часове по турски език ще са навсякъде в България, а по скоро в градовете и селата с предимно турско население, второ няма да е задължително. Между другото тук в Германия има в държавните училища часове по турски език по желание, също и шофьорска книжка можеш да изкараш с турски език и т.н.т
Вземете да прочетете коментарите под видеото и ще видите колко сме толерантни....
Ти като така го разбра изказването на министърката, че "ще говорят майчин език в училищата, ще се учат на четмо и писмо на майчин език, ще се молят на майчин език и ще доказваме, че България е европейска държава"???? Това някой като СИП и незадължително ли го разбра? Абе само аз ли го гледах тоя клип и чух това, което чух!? И в Германия може да има турски, както английски, френски, немски и пр...ако искаш. Но за разлика от международния английски да речем, не виждам турския с какво може да помогне за образованието на децата ни?
По повод коментарите отдолу, ти можеш ли да си представиш, че някой/я от тук присъстващите би оставил/а подобен? Хайде да не приравняваме българите така, както не обиждаме турците, бива ли?
« Последна редакция: Май 29, 2013, 16:48:17 pm от Бубулина »
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"