0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Вижте, не е така, насочили сте си гнева в грешна посока. Те трябва да го реанимират докато дойде бъза помощ т.е. да му правят изкуствено дишане и сърдечен масаж-един вид да дишат и да му туптят сърцето за него.   Целта е да го държат да няма увреждане от лиспа на ксилород,  докато дойде Бърза помощ, която ще прави същото докато стигне до болницата.   Увреждане на мозъка се получава след около 5-7 минути без кислород. Няма линейка, която да може да стигне до 4-5 минути, че и по-малко като добавиш разпитването от операторите на 112. Така че ако няма кой да го реанимира, си заминава човека, когато му спре сърцето или остава с мозъчно увреждане. А ако има кой, те могат и половин час да го държат така и да няма увреждания. Както изглежда май никой в това скапано училише не е знаел как се прави това правилно. А така на него като му е спряло сърцето и не е имало кой да му държи мозъкът да получава кислород,  Бърза помощ и да се телепортира там, вече е късно. Затова е важно всеки от вас да изкара един курс по оказване на спешна Бърза помощ, за да знае как да го прави това, недай си боже има нужда. Иначе нищо не може да спаси човек, на който му е спряло сърцето, ако не се започне веднага снабдяването на мозъка с кислород.

Бубулина, една медицинска сестра ако и това не знае как да прави, просто трбява да не е медицинска сестра. Разбира се че и е в компетенцията да държи човек жив докато дойде линейката, оставаше и да не е. Тук дори на линейките няма лекари, а са така наречените парамедици, които само това правят - спешни случаи. А са ниво по-ниско от мед сестри. Не са много нещата, които се правят в такива случаи, но трбява да е обучен човек.
Тук задълажват работещите с деца да изкарат курс точно за това реанимиране ( то не знам на български дали е реанимиране, но за бързата помощ при спиране на сърцето). Не мога да разбера как в едно училище няма кой да го направи това. Не е нищо сложно, само е въпрос на правилно обучение.
« Последна редакция: Май 10, 2013, 19:48:30 pm от Bobbie »


  
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Боби, те са разхождали детето все още живо, бе, човек, за какво реанимиране говориш в училището. Там са му оказали първа помощ, обадили са се и са тръгнали по болниците :(
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Боби, те са разхождали детето все още живо, бе, човек, за какво реанимиране говориш в училището. Там са му оказали първа помощ, обадили са се и са тръгнали по болниците :(
Освен ако нещо не съм разбрала, ама пишеше, че  то е припаднало. Също  четох че учителя по физическо е правил изкуствено дишане, което ми говори, че не е дишало, щото иначе за какво ше му правят изкуствено дишане. И какво прави дете със сърдечна недостатъчност в час по физическо?

При всяко положение в един момент му е спряло сърцето и  ако това е станало в училището ( от там и изкуственото дишане) значи в бъгларските училища няма кой нормална реанимация да направи. А това е страшно. А ако пък има и е направена като хората, значи това забавяне не е променило нищо, понеже причината за смъртта е сърдечна недостатъчност. Лекарите са намерили детето в клична смърт. Това нямаше да стане, ако беше направено каквото трябва. Цялата система куца. Не изискват специално обучение за учителите, не ги карат да правят противопожани упражнения, въобще никакв аподготовка нямат ако се случи неща и после като верно стане започват да се сочат един дру с пръст, вместо да помислят какво да променят, че да не стават такива неща.
« Последна редакция: Май 10, 2013, 20:20:46 pm от Bobbie »


  
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Ами не знам, поне тук пише, че е закъсняла линейката, те са опитали да потърсят помощ от другаде...

На 11-годишното момченце му е прилошало и припаднало в час по физическо около 13:45 часа, когато учителят ги строявал. Преподавателят веднага се обадил на Бърза помощ и извикал сестрата в училището.

„До това доведе здравната реформа - да няма лекари в училището. Линейката пък дойде в 14:20 часа и беше без никаква апаратура, само апарат за изкуствено дишане", разказа пред „Труд онлайн" през сълзи бащата на малкия Теди - Златко Желев, главен редактор на медийна група AMG.

Той обясни още, че учителите са търсили помощ и в 25-а поликлиника, която се намира в непосредствена близост, но никой оттам не се е отзовал. Пристигнал доктор от друга болница, намираща се до 81-о СОУ.

Учителят е успял да свести Теди. Момчето обаче се хванало за гърдите и повърнало. След това пак припаднало, разказа покосеният баща, който заедно със свой колега карал с бясна скорост по софийските улици, за да опита да спаси детето си.

Той отишъл и в Окръжна болница, където видял момченцето. „Миличкото, беше се опикало и оповръщало. Близо час се опитваха да го свестят, но нищо не стана. Те явно знаеха, че е починало вече и лекарката ми каза: Гответе се за най-лошото!", разказа почерненият баща.


http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1968217

Не знам, не искам да търся вина, но просто това е огромна трагедия :(
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Гане, реанимирал си го е човека, поне това четох аз. Няколко пъти е спирало детето да диша и е нямало пулс. В линейката също. От Окръжна са казали, че е отишло там в клинична смърт.
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Бубулина, аз не казвам, че не са, просто е ужасно това, че няма лекари вече в училище, а тия, които ги има наблизо, не са човеци :(
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
 Сърдечният масаж с изкуственото дишане може да продъжи и няколко часа докато дойде Бърза помощ. Тук на всеки две години се изисква да ходиш на опреснителен курс за кардиопулнунарно възстановяване ( сърдечен маса и изкуствено дишане), понеже е нормално човек да не ги помни тези неща, като не го прави. В Бъглария такова нещо НЯМА. Висят, чакат линейка и псуват. Не мисля, че здравната сис тема или липата на лекар е проблема. Медицинсюката сестра с машинката за изкуствено дишане, е напълно в състояние да държи детото така час- два дори. Въобще не ти трябва лекар за това.

Ето коментари и от друг човек писал под статията „Тази новина от вчера е пълна с глупости. Кога, кой, къде, защо и т. н. Случаят се разводнява, обърква и причината се търси навсякъде другаде, но не и във вярната насока. Дали линейката е пристигнала след 5 мин или след 30 мин практически няма никакво значение. Ако не се окажат реанимационни мерки в първите 2-3 мин /с индиректен масаж на сърцето и изкуствено дишане/ мозъкът остава без кислород /в следствие на липсващото кръвообръщение/ и просто загива. каквото и да се прави след това е излишно. “
Аз съм 100% съгласна с горното.
« Последна редакция: Май 10, 2013, 20:44:30 pm от Bobbie »


  
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Е, нали е правен такъв, бе Боби...
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Боби тия деца са осободени от физическо по принцип, но присъстват в часовете, вместо да ходят по коридори или навън, седят на пейките и така.
Според мен Боби е права. Или не са го реанимирали добре или има друга причина за смърта. Това сърдечния масаж не е толкова лесна работа, трябва си по-сериозен натиск, според лекаря, при който слушах лекция за възрастен е около 50кг натиска  8O ми трудно е часове да го правиш.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Е, нали е правен такъв, бе Боби...
Не вярвам, че е правен както трябва( ако въобще е правен, не само обдишване), защото клинична смърт значи че мозъкът не работи, а от едното спиране на сърцето мозъкът не би трябвало ва се увреди, ако това сърде се задейства пак с масажа. Той се уврежда, когато остане без кислород, значи детето е останало дотатъчно дълго без кислород т.е. без сърдечен масаж с обдишване. Ако пък не е било в клинична смът, а е правено всичко правилно то тогава просто не са могли да го спасят. Което и да е от двете, това няма никаква връзка със забавянето(ако е имало такова) от 10 минути в повече на Бърза помош.
 Никой не може да спаси човек, чието сърце е спряло, ако на момента не се вземат мерки. Не след 10 минути, колкото е нормално време за пристигане на една линейка. За 10 минути човекъ е умрял.  Та нека да не гледаме в грешна посока, Нямало лекари в училищата, нямало апаратура ( каква апаратура трябва да има едно училище - операционна може би), нямало не знам какво си.  Нито едно от тези неща нямаше да спаси това дете, а една правилно обучена сестра или учител по физическо щяха. Или поня шяха да му дадат шанс.  А може би са му дали при което положение пак не бърза помощ и лекарите са виновни.

м-и наистина не е лесно. Аз съм правила, качваш се почти върху човека , заключваш двете ръце в лактите и така - трудно е и е изморително. За дете е по-лесно,но то си има точни правила за каква възраст колко надолу трбява да слиза гръдният кош , също че трябва да е на твърдо, не на легло примерно и други такива. Една добре обучена сеста  го знае това. За съжаление човек като не го ползва и забравя. Дори на Майкъл Джексън доктора не го беше направил правилно, когато е умрял, та какво остава за сестра в училище, където въобще не вижда тежки случаи.  Та затова тук се изисква всеки 2 години да се минава този курс.

Не знам дали са осбоводени, щото бащата казва, че нищо му нямало и тренирал футбол.
« Последна редакция: Май 11, 2013, 00:57:53 am от Bobbie »


  
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Ето още свободни съчинения. http://www.monitor.bg/article?id=384085 За разлика от това, което се случва по филмите, в реалният свят шок НИКОГА не се прилага, ако сърцето няма електрически импулси т.е. ако е права линията и е спряло. Прилага се при определени видове смъртоносни аритмии, за да го вкарат в ритъм. Обаче тези машини, които са за обща употреба, са толкова умни, че не можеш да сбъркаш. Закачаш ги на човека и те ти казват кога да направиш шока. Освен това , ако се опиташ да шокваш ритъм ( или лиспата на такъв), който не е за шок, колкото и да натискаш, няма да ти даде да приложиш шока. Та не е лошо да ги има на обществени места, ама ако искат да си медицинско лице, за да ги полваш, кел файда. Те линейките си го носят с тях. да седат там с надеждата, че медицинско лице може да мине точно тогава, е безсмислено. Тук всеки има право да  я позлва при липсата на медицинско лице.
« Последна редакция: Май 11, 2013, 06:24:36 am от Bobbie »


  
Ето още свободни съчинения. http://www.monitor.bg/article?id=384085 За разлика от това, което се случва по филмите, в реалният свят шок НИКОГА не се прилага, ако сърцето няма електрически импулси т.е. ако е права линията и е спряло. Прилага се при определени видове смъртоносни аритмии, за да го вкарат в ритъм. Обаче тези машини, които са за обща употреба, са толкова умни, че не можеш да сбъркаш. Закачаш ги на човека и те ти казват кога да направиш шока. Освен това , ако се опиташ да шокваш ритъм ( или лиспата на такъв), който не е за шок, колкото и да натискаш, няма да ти даде да приложиш шока. Та не е лошо да ги има на обществени места, ама ако искат да си медицинско лице, за да ги полваш, кел файда. Те линейките си го носят с тях. да седат там с надеждата, че медицинско лице може да мине точно тогава, е безсмислено. Тук всеки има право да  я позлва при липсата на медицинско лице.

Абе,Боби,тук е България.То няма линейки-ти пък и оборудвани с шокови апаратурииииии...за какво говорим?Аз като направих криза-чаках линейка 1ч.и20мин...добре,че не беше инфаркт,а само гастритна криза със стягане в слънчевия сплит,с високо кръвно и тахикардия и с повръщане-всички симптоми на сърдечна недостатъчност.Много се изплаших.Добре,че съпругът ми успя да овладее ситуацията,че ако трябваше да чакам линейката да овладее хипертонията ...бях си заминала.Дойдоха след час и 20 мин-ни лук яли,ни мирисали.Даже констатира,че кръвното ми е в норма,а пулса учестен и направиха кардиограма и отразиха какво съм изпила,докато съм ги чакала спешно...,после ми дадоха предписание за гастроентеролог 8O. А живея в София-град,не по чукарите някъде.Те от Пловдив може да са дошли,не питах :D Мислех да не пиша,ама...тук си е България.
А днес гласувахме.И какво?


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Цитат
А днес гласувахме.И какво?
Да. Гласувахме. И какво?
Фарс.
Няма изгледи от резултатите да имаме нито медицина, нито образование. Линейките все повече ще закъсняват, и докторите ще са кът.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Гласувахме, да. Чудна веселба ни чака, БСП+ДПС, може и Атака да се включи. Нищо ново, нищо по-добро.
     
Има един вид политици,които са неизтребими!


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Нищо, нека другия път пак 50% от "избирателите" да решат да избират. До тогава всичко, което ни се случва, ще сме си го заслужили  :(

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Ами уж протестен вот, уж 12 без 15 беше, а какво се получи - избраха си БСП и ДПС, на места печели убедително ГЕРБ... А иначе не беше добро управлението им...
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Нищо, нека другия път пак 50% от "избирателите" да решат да избират. До тогава всичко, което ни се случва, ще сме си го заслужили  :(
Какво повече да говорим? 50% "избираха" ПАК, ОТНОВО и ЗА ПОРЕДЕН ПЪТ от домА, от фейсА с коментари и дълги политически "анализи".
В крайна сметка, като не ни пука, това заслужаваме! Всеки народ си заслужава управниците!
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Гласувахме, да. Чудна веселба ни чака, БСП+ДПС, може и Атака да се включи. Нищо ново, нищо по-добро.
Ако резултата е учудващ за някого, би ми било много странно. Това което стана беше предвидено тук от нас във форума, без да сме политолози. Нали дори тук го коментирахме, че с това сваляне на правителството и предсрочни избори ще вкарат отново турците и комуниститие. Въобще като чета всеки е недоволен, независимо от кои е. Вероятно само дпс са на кеф.


  
*
Моят мъж, като чужденец, е изумен от откритите 350 000 бюлетини. Каза, че било голямо престъпление. Аха, викам аз, то пък дали има вече нещо, което да ме изненада?! Не можа да разбере какво искам да му кажа.  :(
Искрено не разбирам защо някои пак бяха за гъби, иначе протестират.  :x  И как да се измъкнем от тая дупка, в която сме затънали? Вчера мисля, че сикссенс каза, че въпросът е в кой джоб последователно ще потъват ресурсите и така ще си се редуват, все едни и същи муцуни. Вероятно до плюс безкрайност. Плаче ми се от тази безнадеждност.
Най-добрият ми приятел живее в Лондон. Каза, че чакали три часа да гласуват. И много хора се отказали. Аз чаках малко над един час. Накрая ме видяха, че съм с бебето и ми казаха да мина отпред, но редът ми така или иначе беше дошъл.