0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Боби, а писмата на Рошко от България като им четеш как реагират?
Знаят ли, че тези градове са от страната на мама и забелязваш ли някакъв допълнителен ентусиазъм като пристигне писмо от България?

*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
...при теб има утежняващия фактор, че почти не можете да се прибирате в България - иначе това е много силен подпомагащ елемент за запазването на идентичността.

Абсолютно вярно! Тони "стана" българче като се прибрахме в България. Сега сам ме пита как се произнася дадена дума, разпитва ме за история, въобще интересът му се събуди. В момента използвам инерцията и се старая да четем възможно повече книги и да ги обсъждаме, да разговаряме.

В Чикаго има огромна българска общност. За добро или лошо, се намира на 100-ина км от нас. Имам много примери как хора, пристигнали тук преди десетилетие, не говорят англиски. Те контактуват само с "нашенци", включващо руснаци, македонци, сърби и други.

Гане, не се тревожи от това, че децата ти се самоопределят като германци. След някоя и друга година пак ги попитай  :wink:.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Еле, за сега се опитвам да не се тревожа, до преди да тръгне на училище прекарвахме по 3 месеца в България, говори много правилен български, за разлика от приятелчетата си в българското училище и се надявам да го запазим така. Интересува се все още, чете на български, надявам се да се запази това положение :) В крайна сметка аз ще правя каквото смятам за нужно, пък времето ще покаже какво ще стане :D
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Всъщност имах предвид, че виждам около мен хора, които в стремежа си да придадат на децата си българска индентичност, ги карат едва ли не да мразят Америка. Ще ви дам пример, защото не мога ясно да го обясня.  Преди много години, отивам на гости на едни  приятели- детето им тогава беше някъде 2-3 клас. Опитвам се аз да завържа разговор, питам го какви пише, той ми оняснява, че си пишел домашното. И аз продължавам „- Какво домашно пишеш?“, а той ми отговаря „-А, какво - някакво тъпо, американско“. Това не е в резултат на това, че техните са казали, че домашното е тъпо а в резултат на това, че те непрекъсанто обясняват, как всичко българско е най-най- и по- и следователно всичко американско е по-лошо. Е това не искам да става, а съшевремнно ако наблягаш само на това колко е хубаво и едва ли не най-хубавото българското, може и така да се получи.  Малко ми е трудно да възпитавам в тях обаче гордост, че са американци, макар аз самата да съм добре запозната с важните им исторически събития, на които им почива американската индентичност и гордост. От друга страна мисля, че е важно да изпитваш някакво такова чувство към родината си... и се получава едно мазало, ни така, ни иначе. Та.... не е толкова просто да намериш баланса в случая, особено като не ти е отвътре. дори имената сме ги мислили доста, хем да са бъгларски, хем да ни харесват, хем да не трябва цял живот да ги диктуват по букв, хем като си пратят някъде резюмето от него да не лъха, че са чужденци. Накрая какво направихме , оказа се, че сме ги кръстили на чалга певици :-)

мими26, не е така - аз За това всеки сам да решава за себе си.   да, съгласна съм претопяването е важна част от стратегията за оцеляването на нацията, но просто не мисля, че нашият начин е правилен. САЩ го правят по друг начин и хората се претопяват без да се чустват, че някой им застрашава индентичността. А когато се чувстваш така, тогава е когато се държиш за нея. Така мисля аз. Със забрани нищо не се постига.

Мишле, не чета писамата от Рошко все още. Те не разбират какво е държава, камо ли градове, а и не седят и 1 минута да им четеш нещо. Ивана сега може би ще разбира повече, но чакам и Андреа да започне да разбира, че да започнем да ги „получаваме“.
« Последна редакция: Май 30, 2013, 18:33:45 pm от Bobbie »


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Боби, какъв е "нашият" начин за претопяване и какъв е американският, та техният е правилен, а нашият - не?

начинът е един и същи навсякъде. има такова нещо като официален език, заложен най-често на ниво Конституция. на него се комуникира в държавата, на него се преподава в държавните училища. така е и в САЩ, така е и в България. аз лично не виждам никаква разлика в начините.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Боби, ти сама описа твоята позиция, която потвърди моя пост, например това:
Цитат
дори имената сме ги мислили доста, ... хем като си пратят някъде резюмето от него да не лъха, че са чужденци
Ти искаш децата ти да бъдат приемани без умисъл, че са деца на емигранти, това си е за мен съгласие да се "претопите", а тук в България децата на чужди етноси (които дори не помнят от кога са в страната) не се кръщават с универсални имена, а са си примерно турски, арменски (макар, че доста по-често се срещат арменци с български имена и само по фамилията можеш да познаеш какви са).
Да напиша, че на мен това никак не ми пречи, за да последват разни реплики, просто онагледих нещата с твоя пример.
Казваш, че там в българските училища децата говорят в междучасията на английски, а тук и в часовете можеш да чуеш турска реч, да не говорим за междучасията.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Ивана и Андреа не ми звучат небългарски.  Но я си представете как се чувства Tzvetanka като се представя пред хората, или пък Zhivko.

А как приемате поамериканчените имена в собствената си страна от етнически българи?

Мими, арменци с български имена се срещат при смесени бракове. Останалите или са с арменски, или с библейски имена. Освен ако не броим името Бедрос за българско /Петър, на което пък българското май беше Камен.../. Абе да не се захващаме  :).
*
Знаех си, че ще остана неправилно разбрана :) така е като не мога да пиша като Джбрул, ще я пазаря за говорител :)
Еле, не казвам че имената звучат небългарски, а както тя сама е написала, не иска да звучат чуждо за страната, в която живеят.
Написах за арменците, защото познавам такива с бг имена, сега дали са смесени бракове, не съм изследвала родословно дърво :)
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Офф писах писах и всичко ми изтри. Ше пиша пак след малко, но само да кажа джам, че в САЩ няма официален език.

мими26, точно така, това е моята позиция. Позиция която имам право да имам или да нямам, никой не ми я налага със забрани и закони стимулиращи моето приобщаване.

П.П.Имената на  Ивана и Андреа са мислени хем да стават за България, хем за тук.


  
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Не, мило, не си неразбрана  :flower:. Пояснявам от позицията етническо малцинство и български емигрант едновременно, както и съпруга в смесен брак  :lol:. Правим си мохабет  :).
« Последна редакция: Май 30, 2013, 19:53:20 pm от elle22 »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Ивана и Андреа не ми звучат небългарски.  Но я си представете как се чувства Tzvetanka като се представя пред хората, или пък Zhivko.

по същия начин, по който се чувства Шериде Мустафа или Робер Бенсимон тук, Кофи Анан в ООН или Никола Саркози във Франция. Каква е разликата? Освен тази, че кирилицата е по-добре нагодена фонетично?

мими26 уцели десетката със своята бележка - по същество, вие приемате претопяването доброволно, давайки на децата си имена, които да не ги отличават от местното население. вие искате да се слеете с него. разбирам ви. ние, дето сме тук, в огромната си част правим същото... опитваме се да се претопим в европейския казан без време - и като даваме на децата си "европейско-звучащи" имена, и като наблъскваме речта си с англицизми дори и там, където не са нужни изобщо...
« Последна редакция: Май 30, 2013, 21:22:46 pm от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Боби, не знам какво разбираш ти под "няма официален език" - вероятно това, че не е записано в Конституцията на САЩ. това значи ли, че мога да общувам с американските власти на български език, примерно? може да нямате де юре, но де факто имате...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
джам, можеш например да вземеш книжка на какъвто език си искаш ( виж по-долу съм писала), много документи има на езици, които са често срещани включително и за гласуване. държавата разпространява въпросника за преброяване на 6 езика. По време на президентската кампания на Хилари Клинтън и зададоха въпрос дали би подкрепила англиският да стнае официален език и тя категорично отрече и каза, че никога не би го подкрепила. Ако стане, това би отворило вратата на точно такива неща- да не се дават държавни пари за нищо на друг език и само би отделило тези хора, не би ги приобщило.


Боби, какъв е "нашият" начин за претопяване и какъв е американският, та техният е правилен, а нашият - не?

начинът е един и същи навсякъде. има такова нещо като официален език, заложен най-често на ниво Конституция. на него се комуникира в държавата, на него се преподава в държавните училища. така е и в САЩ, така е и в България. аз лично не виждам никаква разлика в начините.
Много е различен европейският от американският начин и както виждаме в последните години Европа има доста проблеми с имигрантски общности, защото хем ги приема( физически), хем не ги иска много много.  В Европа ги подпомагат финансово, но не правят нищо да ги приобщят. В САЩ е точно обратното - финансово подпомагане почти няма, но пък живота улеснява до накъде приобщаването. Европейците направиха голямата глупостда създата всичките тези неприобщени общности , защото им трбяваше прираст дa си поддържат социалнит е системи. Това е плиткоумно мислене на политици мислещи само до следващите избори. Е да, ама сега вече второто поколение няма къде да ходи, защото са си родени в тези държави и са си техни гражданипо рождение, ама понеже се индентифицират с каквито там са родителите и започваме да виждаме проблемите на този вид общество.  Не може ти да напускаш един куп народ и да очакваш, че ти с нищо няма да се съобразиш, понеже си си  „в къщи“. Не се съобразвяш s първото поколение но втoрото и то си е „в къщи“.  Няма как да стане просто, не и в 21ви век. Ако не са искали промени, да не са позволявали такова преселение накуп.  По този повод да вметна, че и българите трябва да разберат, че турците  са си в тяхната си родина тук и не може ние да се опитваме да ги командваме и да смятаме, че те нямат право да имат глас за каквото и да е. Тук имаше  мнения по въпроса кой на кого се бил качил на главата. С какво му се бил качил на главата - ми говорел си на майчиния език.  Това е собственическо мислене, но реалността е, че България не е направена само то Българи и че тези другите, от които е направена, също са си в родината, колкото и на някои хора да не им се иска.
 В САЩ им дават свобода за всичко - да ходят на училище като нинджи, ако искат( визирам хижаба на мюсюлманите),на никой не  му пука.  Има например закони задъжаващи болниците да намерят преводач на езика, който говориш, независимо какъв е. Печатат  книжката за шофьорските курсове на английски, испански и където има големи други общности на техните езици. Например, оказа се че тук имало много виетнамци, та я печатат и на виетнамски. Никой не се е оплакал от това, че се дават пари от държавата. Може и с преводач да вземеш книжка, аз съм ходила да превеждам.
Начинът по който ги приобщават е много умен. Първо – не слагат някакви измилен забрани на първото поколение имигранти и второ  „промиват“ мозъците на всички деца с американски наицонализъм, което аз  мисля, че е много умно, че го правят така.  Всяка сутрин в училище преди да започнат часовете в училище с ръка на сърцето се рецитира клетвата в знамето и републиката.
Естествено пак има проблеми. Ето бомбите в Бостън бяха сложени от имигранти, но малкият е кажи-речи израстнал тук. Но религията е опасно нещо. Аз в нея виждам много повече проблем от това кой как се казвал. И Барак Обама има хем кенийско име, хем е черен, пък това не му попречи да стане президент на най-влиятелната  държава в момента . Съвсем други са важните неща вече.



  
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Ивана и Андреа не ми звучат небългарски.  Но я си представете как се чувства Tzvetanka като се представя пред хората, или пък Zhivko.

А как приемате поамериканчените имена в собствената си страна от етнически българи?

Мими, арменци с български имена се срещат при смесени бракове. Останалите или са с арменски, или с библейски имена. Освен ако не броим името Бедрос за българско /Петър, на което пък българското май беше Камен.../. Абе да не се захващаме  :).
Вероятно както се чувстват Авраам, Ицхак и Сара  :wink: Дали им пука на евреите обаче? Те пазят традициите, вярата и обичаите си почти фанатично, а до колкото си спомням в САЩ минават 5 млн и са бая малцинство  :D Та в този смисъл и Джам и Мими са прави - претопяването е въпрос на желание и нагласа. Което може и да ни накара да се замислим - какво има повече 8 милионния Израел, от 7 милионна България, та евреите навсякъде държат да си останат евреи?  :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Боби... аз те питах за българските турци, които не са дошли преди 1-2 поколения в България - питах те каква е разликата между тяхното "претопяване" и това на имигрантите в САЩ?!

защото ти започна тези две неща да сравняваш...

Цитат
да, съгласна съм претопяването е важна част от стратегията за оцеляването на нацията, но просто не мисля, че нашият начин е правилен. САЩ го правят по друг начин и хората се претопяват без да се чустват, че някой им застрашава индентичността.

 а ти в отговор тръгна да ми правиш анализи на проблемите на ЕС. не смятам, че тези анализи изобщо имат нещо общо с реалността, но не това беше въпросът, който дискутирахме

в България се наблюдава нещо, което ти не разбираш изобщо. не става дума за претопяване на емигранти, тези хора са тук от не се знае колко стотин години, не се и знае колко от тях са наистина с турска кръв и колко са помохамеданчени насила българи, живеят на тая земя поколения наред, при различни системи за управление, интегрирани и адаптирани чудесно. докато не попадат във фокуса на разни геополитически интереси.... и не започва обратното промиване на мозъци, което не идва от страна на българската държава, а отвън - и то е в посока на изкуствено насаждане на разделение и омраза. това дава плодове. една голяма част от страната се обсипа с джамии - нови, лъскави. вече няколко подрастващи поколения не знаят официалния език на страната, в която живеят и ходят на училище само в джамията, където с бой им наливат в главата някаква версия на Корана (а каква е тя, може да се досетим лесно, като се види кои организации финансират тези училища у нас - организации, забранени дори в държави като Киргизстан.

ти само прочети тоя репортаж от Монитор - http://www.monitor.bg/article?id=8232 -  и си дай сметка за две неща:

1. колко е страшно положението в някои краища на България и до какво може да доведе то
и
2. колко си далеч от реалността по този въпрос...

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Не ми е ясно кой какво влага в думата "претопяване". "-ян" в България съм си го носила с чест, както и българските фамилии в Америка. Съобразявали сме се единствено дали ще се произнасят добре имената на децата и дали няма да имат неприятно значение на езика в държавата, в която живеем. Толкова за имената.

Jam, следя с интерес темата от известно време и изпитвам страх и безсилие. От една страна - това е проблем в целия свят, от друга - как би могла да противодейства малка и бедна държава с разбито разузнаване...
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
учителките в детската градина на детето ми имаха фамилии, едната завършваща на -ян, а другата на -ая.  :D

единствено се чудех как ще ги произнася, като беше в първа група, но той се справи отлично.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Тая с "ян" сигурно ми е рода  :lol:... И няма как да е иначе, като беше прието да се женят помежду си, че да не се изгубят.
« Последна редакция: Май 30, 2013, 23:14:32 pm от elle22 »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
ти само прочети тоя репортаж от Монитор - http://www.monitor.bg/article?id=8232 -  и си дай сметка за две неща:

1. колко е страшно положението в някои краища на България и до какво може да доведе то
и
2. колко си далеч от реалността по този въпрос...
:-) по-скоро ти си дай сметка, че си далече от световната реалност, ако наричаш посоченото от теб български проблем. Това далеч не е някакво положение уникално за България. Радикализацията на исляма е глобален проблем, който наистина е много много сериозен, но съществува навсякъде, не само у нас. И това няма нищо общо с езика, който говорят щото радикални изказвания от мюсюлмани съм чела и на чист български ( а и в обратната посока също).


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
ти само прочети тоя репортаж от Монитор - http://www.monitor.bg/article?id=8232 -  и си дай сметка за две неща:

1. колко е страшно положението в някои краища на България и до какво може да доведе то
и
2. колко си далеч от реалността по този въпрос...
:-) по-скоро ти си дай сметка, че си далече от световната реалност, ако наричаш посоченото от теб български проблем. Това далеч не е някакво положение уникално за България.

уф... как бързо забравих за склонността ти да пъхаш думи в устата на събеседника и да се стремиш винаги да си отгоре в спора...  :lol:

никъде не съм казала, че това е проблем, характерен само за България. така че - в час съм с действителността, губиш. :P

иди да си четеш домашното за българската реалност, ако искаш да участваш компетентно в спорове за нея.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!