0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Боби, всъщност коя да е от протестиращите "групи" да вземеш, независимо от това какви искания подробни са изредени - винаги искането за промяна на избирателната система присъства и то на първо място. Повтарям - все едно за коя от тези "групи" говорим. Вкл. и списъкът с искания, който беше предаден на президента, пред немалко телевизионни камери в София, на един от най-големите митинги съдържаше това искане.  Т.е. и да не е имало ни едно друго искане формулирано точно, ясно и от всички - баш това беше. И достигна до когото трябва. Документирано. Та онези, от които зависеше подобна промяна точно - не го отразиха, не защото не е било ясно формулирано и подкрепено такова искане от ВСИЧКИ по улиците, а просто защото не им изнася да го отразят. ;)

И във връзка с мнението на vaci, защо се избърза толкова с изборите, то отговорът има връзка и с твоите съждения. Да, сметките бяха повод да се излезе, симптом както правилно го определи и оттам хората взеха да искат неща, които РЕАЛНО да дадат шанс нещо в държавата да мръдне и да се промени към по-добро. За всички е ясно, че сметките са следствие, не причина все пак. Та хората взеха да искат промени касаещи причините за едно и друго и к'во стана м? Бойко презглава хвърли оставка, Президентът още по-скоростно извъртя процедурата за няма и седмица, че да се разпусне сегашното НС и да се насрочат нови избори. Защо? Ми защото тази врътка обезсмисля множество от сериозните искания на хората, които при изпълнение - биха ударили сериозно политическите мутрички на следващи избори. Какво да очакваш? Да гласуват ударно такъв ИК, който да е в техен ущърб и да се явят на избори ли?  :lol:

Та не хората не са имали разумни искания и не, че не ги представиха на когото и както трябва. Именно защото изведнъж се спря с глупави скандирания като "изгонете монополите, вземете им лицензите", а гневът се насочи /неочаквано за върхушката от всички цветове/ баш към истинските виновници - бързо, бързо се изнизаха и сложиха държавата "на пауза".

А манипулациите, които се завъртяха ударно по де що има медии, да се показват и цитират в 99% от случаите, крайни, неграмотни, или чисто луди хора оказали се на някой протест и да се твърди, че всичките били такива и "ей на ся, ма те тия са някакви откачалки, та са и прости, пък и хабер нямат какво искат"... Та ведомствените писачи се убиха да леят статии и коментари как някакви лумпени там ще докарат държавата до крах... Айде моля те, да не си ги гледала и ти тези номера - разбирам, ама не е баш като да не си.
Отделно, че да бързат да хвърлят оставки и да се насрочват избори беше важно и по друга причина, която ти самата засягаш за пореден път. ;) Протестите бяха спонтанни /поне за хората, които излязоха на тях/ и наистина граждански, докато не успяха да се намърдат в тях, съответните лица обслужващи съответните партийни централи и да "мътят водата" и да създават разцепление. Начело на тези протести - не беше никаква организция - неправителствена, партийна, някой силен синдикат... Каквото и да си говорим, при такъв хаотичен старт - трябва технологично време да се избере кой/кои все пак да представлява всички недоволни. По какъв механизъм да се формулират обективно исканията, кой да ги опише, напише, предаде, на кого, как да се процедира при отказ да бъдат изпълнени и пр. Онези "горе" тези неща идеално ги знаят и идеално им беше ясно, че колкото по-малко време оставят на тълпите по улиците да се консоидират и да излъчат лидери, зад които да застанат още повече хора - токова по-лесно ще се измъкнат "сухи от мокрото". И успяха разбира се. Поне за момента.
В карайна сметка Боби, над месец протести са изтощителни за когото и да било. Това първо. Второ, когато всички си плюха на петичките и поставиха хората в ситуация да протестират буквално срещу някой дето го няма...какво са виновни хората точно? Те к***енските им номера не са нещо ново, че и този път - просто вариация разиграха.


Аз не бих могла, а и не ми е работа да "адвокатствам" на протестиращите. Не мога и да не упреквам някои от тях, които в дадени моменти шумно издигаха неадекватни и смехотворни искания, с което създадоха имидж на "пълни идиоти" и на хора като мен. А аз определено не съм идиот. Не мога и да упреквам гояма маса хора, затова че не са "професионални протестиращи", които бързо да успеят да създат една адекватна организация в този хаос и да съумеят да поискат каквото трябва и както трябва... Все пак не ми е приятна на мен лично насмешката, с която коментираш всичко случило се дотук. Не ми е приятна, защото неумението да се протестира "както трябва" не е равнозначно на "протест за глупости", или пък "незнаене за какво се протестира". Аз може да съм била на улицата, за да протестирам за причините водещи до едно, или друго неприятно последствие за всички ни, друг човек може да е протестирал срещу самото последствие, понеже дотам му се протестира личният капацитет, но това не значи, че сме протестирали за различни неща ;) Значи само, че хората са различни и кой докъдето схваща нещата - дотам успява и да ги формулира на глас. Но различната формулировка на нещо, не значи, че самото нещо се променя от това, че е изказано по няколко различни начина. А всички хора - протестираха наистина за едно и също нещо Боби. Просто го назоваваха с твърде много "имена", което за медиите беше благодатна почва да обявяват как..."ми те тези не знаят какво аджеба искат". Като те чета - добре са си свършили работата де.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Не е това въпросът Жбрул, ти ми обясняваш нещата, които са станали в последствие. На мен ми е пределно ясно, че няма как да се организират за толквоа време, няма как да има единно мнение, няма как да не е хаотично. Което не ми е ясно е защо аджеба започнаха протести, като протестиращите до предният ден не са изразявали желание за смяна на системата. И сега предали били искания - ми какво пречеше гражданското общество да се организира без викове „оставка“ и да предяви подобни искове? Можеше хора да направят кампания, да съберат подписи и да се поиска разглежданеот на такъв един закон. Не беше направено, а зе започна отзад напред, с протести преди предявявания на каквито и да е искания преди това.   Аз лично не мисля, че е добра идея да се гласуват такива неща от някакво временно правителство набързо, щото кой знае после колко недомислици ще се окаже, че има.
  Въобще това чудо не започна като това, в което се превърна. Започна наистина срещу сметките и моменталически се внедриха тези с исканията за оставк, ако не са и те тези, които са организирали първите протести. Изведнъж зор 3 месеца преди избори да викат „оставка“ - не ми ги разправя на мен тези, спонтанен протест, тинтири-минтири.

И Жбрул, това което пиша и което мисля, не го мисля само аз. Честно казано, освен прочетените тук мнения, аз нямам нито един познат в България, който да одобрява тези простести и да ходи на тях. да тук виждам какво пише, но аз лично не познавам човек извън тук, който да не мисли като мен. Това са все хора живеещи там,за които говоря. Та не знам защо ти е обидно, казвам както ги виждам нещата. Знаеш аз не съм по емоциите, когато става дума за такива неща.


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Не е това въпросът Жбрул, ти ми обясняваш нещата, които са станали в последствие. На мен ми е пределно ясно, че няма как да се организират за толквоа време, няма как да има единно мнение, няма как да не е хаотично. Което не ми е ясно е защо аджеба започнаха протести, като протестиращите до предният ден не са изразявали желание за смяна на системата. И сега предали били искания - ми какво пречеше гражданското общество да се организира без викове „оставка“ и да предяви подобни искове? Можеше хора да направят кампания, да съберат подписи и да се поиска разглежданеот на такъв един закон. Не беше направено, а зе започна отзад напред, с протести преди предявявания на каквито и да е искания преди това.   Аз лично не мисля, че е добра идея да се гласуват такива неща от някакво временно правителство набързо, щото кой знае после колко недомислици ще се окаже, че има.
  Въобще това чудо не започна като това, в което се превърна. Започна наистина срещу сметките и моменталически се внедриха тези с исканията за оставк, ако не са и те тези, които са организирали първите протести. Изведнъж зор 3 месеца преди избори да викат „оставка“ - не ми ги разправя на мен тези, спонтанен протест, тинтири-минтири.

И Жбрул, това което пиша и което мисля, не го мисля само аз. Честно казано, освен прочетените тук мнения, аз нямам нито един познат в България, който да одобрява тези простести и да ходи на тях. да тук виждам какво пише, но аз лично не познавам човек извън тук, който да не мисли като мен. Това са все хора живеещи там,за които говоря. Та не знам защо ти е обидно, казвам както ги виждам нещата. Знаеш аз не съм по емоциите, когато става дума за такива неща.

Боби, пиши ме и мен към твоите познати. Моето мнение съвпада с написаното от теб и още не мога да повярвам, че се случи това малоумие. Прилича ми на детска игра с кибритена клечка, от която внезапно стана голяма беля.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Е, аз пък съм извън този кръг и подкрепям "малоумието". Излизам и казвам, че не съм съгласна с чудовищното ограбване и стопяване на една нация (почти граничещо с геноцид), още повече съм част от нея. Ако това ме прави малоумна .... пука ми, ще ми пукне ако е от някой, който дойде и ми сложи хляба на масата.
Философи много какво трябвало и какво не трябвало, кое е правилно и кое не е, да се развиват теории е най-лесно, нищо не струва.
Да в къщи пред телевизора с избор на "това ми харесва, а това не", "това ме обременява, няма да го гледам , няма да се натоварвам" ... така е най лесно.
Нищо, иде пролет, ще се хванем за зелено, ще паднат сметките (с "огромните" 7 %), ще ни замажат очите, ще си поставят нужните хора и обичайните заподозряни отново ще си продължат да смучат кръвта на цял един народ, на нас обаче ще ни е светло и топло, ще ни светне - за малко .....  няма да цитирам революционери, само ще си прибера знамето , за да го изкарам отново след месеци , може и година, а може да е още другата зима .... бавно и славно - в 21ви век се доближаваме до положението на следвоенна България. Сития на гладния не вярва, мисъл и житейска истина.
Нито сме по глупави, нито сме по-необразовани, нито сме по-мързеливи от другите "бели" - овчедушни сме ... с един протест и хоп върхушката тутакси ще се вразуми - кой вярва?
Който смята това за малоумно и мисли , че е достатъчно компетентен и капацитет за да може да охарактеризира така случващото се, нека да каже кое тогава е умното.
Щото и аз гледам телевизия , гледам и от другата страна - риалити на улицата .... разликата е огроооомна и не си формирам мнението от зяпане на тв.
« Последна редакция: Март 12, 2013, 11:48:52 am от avallon »
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
авалон, аз много искам да подкрепя протестите, но не мога да ги разбера. чета, питам тук, щото тук намирам хора, които протестират и съвсем искрено се опитвам да разбера. не е защото "ситият на гладният не вярва" - аз също плащам сметки, данъци в бг, работя с българи и ми плащат по български тарифи, (това стига точно, за да си платя на българската гледачка за 5 часа на седмица да ми гледа детето, между другото) и ми е важно какво става в българия, но не мога да разбера. по какъв начин сега да се промени избирателният кодекс - първо никоя от партийте в парламента няма мандат да направи това, просто защото никой не е избран, за да го напарви. ако ти и жбрул искате мажоритарна система (аз също), колко други има, които искат нещо съвсем различно? след исканията за смяна на закона за изборите има още хиляди други. как хем не ги искаме тези хора в парламента, ама ги искаме само докато ни удовлетворят исканията, които не е ясно точно какви са.

не философствам, опитвам се да мисля какво се случва и защо и какъв е изходът. ще съм благодарна ако ми помогнеш
*
не е защото "ситият на гладният не вярва" - аз също плащам сметки, данъци в бг, работя с българи и ми плащат по български тарифи, (това стига точно, за да си платя на българската гледачка за 5 часа на седмица да ми гледа детето, между другото) и ми е важно какво става в българия, но не мога да разбера.
Елена тази поговоррка не важи за примера, кото даваш. Гладен тук, в Бг означава буквално гладен, не да си плати данъци, не сметките да си плати, ... камо ли за детегледачка. От тук и призмата ... колко ти е различна. Аз не мога да ти обясня, това което чувствам с кожата си, виждам с очите си и чувам с ушите си , най вече мислите си.
Цитат
не философствам, опитвам се да мисля какво се случва и защо и какъв е изходът. ще съм благодарна ако ми помогнеш
Какво има за разбиране какво се случва? Изходът кой го знае? За кое да ти помагам кое да разбираш.? Как да ти обясня, че едно имаше в количките на хората в супермаркета преди 3 години , друго има сега, пак е пилешко месо ама е от евтината витрина - блъскани бутчета с какво ли не, пак е свинско , ама от евтиното - замразения внос , а като мине на лентата и след касата цифрата някак си не корелира със заплатата. Как да ти обясня, че гледах в неделя Гамизов - и на мен ми спря въздуха като чух какво са направили тези ( подкрепено с документи), срещу които протестираме сега сега - 13 милиарда капан, едните че са го направили, другите .... не знаели  8O.
Кое и какл да ти обясня - пловдивския (герберски) кмет тихомълком вдигна данъците с 40-60% (ха, някой да ми съобщи логично, щ'от не вдявам, на кое отгоре), как да ти обясня - как странно се замогнал с 4 хотела (така казват на всеослушание, не ги знам кои са), как да ти обясня, че направи улицата ни синя зона само за да изцоца такса от живущите и улицата си е същата кочина от коли на "бедни" студенти една връз друга и пак както преди аха в спалнята ми да влязат с колите, такси ли, глоби ли за неправилно паркиране - нееее, нищо няма, само дето си платихме като попове жувущите. Частен случай , ама случай , ей и за т'ва протестирам.
Какво да пиша, за какво да пиша , Jbrul  малко ли писа, малко ли обяснява.
« Последна редакция: Март 12, 2013, 13:34:15 pm от avallon »
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.

Боби, пиши ме и мен към твоите познати. Моето мнение съвпада с написаното от теб и още не мога да повярвам, че се случи това малоумие. Прилича ми на детска игра с кибритена клечка, от която внезапно стана голяма беля.
И аз така.
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
avallon, между другото, кмета Тотев каза, че никой от протестиращите не бил внесъл конкретни искания, а само си се събирали пред общината.
Палежите на служебните коли на EVN се оказа, че са били криминално проявени, а не гладни хора.

Точно тази хаотичност ме отблъсна и дори и TV избягвам да гледам. От пияния със своите несгоди до Николай Банев - всички  ощетени, всеки за себе си.
Сега виждам, че излизат хора, които уж бяха от спонтанния протест на масите, а си преписват организаторство, разграничават се от протестиращите на отсрещната улица.
*
авалон, аз не зная защо си мислиш, че само в българия е така, но това е друг въпрос. и по какъв начин смяната на избирателният закон ще помогне да се осъди кмет (който се избира лично, между другото).
ето имате мажоритарен избор, а почти всички примери, които ми даваш са за нередности, направени от човек, който се е явил с лицето и името си на избори и него хората са избрали пряко и той е пряко отговорен пред тях. ето затова не разбирам аз. а какво е общото между правителството на държвата и кмета на едно населено място е съвсем отделен въпрос.

разбирам, че хората са оплашени и озверени, не разбирам какво според тях трябва да се случи, за да се почувстват по-сигурни. разбирам, че бг политиците (а и не само те) поради някаква причина не могат да говорят смислено с избирателите си, не разбирам как те ще се заменят с качествено и коренно различни хора. разбирам, че българите сме абдикирали от властта (във вида й на гражданско общество), но не разбирам как промяната на политическата система ще направи гражданите по-активни.
*
Боби, аз пък друго не разбирам - някакъв своеобразен "правилник" за протести ли има? Понеже ти през цялото време пишеш "ама защо така, а не онака" и "защо за това, ами не за онова се протестира"...
Ами защото /според мен поне/ - "гражданско общество" у нас все още няма, или в най-добрия случай можем да кажем, че такова тепърва се сформира. Поради тази причина - у нас все още няма и достатъчно знания, опит, отработени механизми как се протестира, как се формулират искания, как се "канализира гражданска енергия" в съответната посока, че да се постигне конкретна важна цел... Мое си мнение, пак казвам, такива са поне личните ми наблюдения за момента.

Преди време, тук си говорихме за протестите на майките и исканията за увеличаване на добавки т.е. чиста проба социални помощи. Тогава бях и все още съм на позицията, че протест за подаяния е безсмислено нещо. Смислен е протест, на който се иска промяна на някакви условия на труд и живот, така че родителите да могат спокойно да работят и да изкарват пари, с които да си отглеждат децата, без нужда от "държавно подпомагане" за целта.
В началото на сегашните протести, когато те бяха конкретно за сметките за ток - аз си останах у дома. Не защото и аз нямах двойна сметка. Просто не смятах и не смятам и към момента, че в бъдеще ще имам по-ниски, или поне реални сметки за ток, ако в енергийната система се създаде хаос под уличен натиск. Ако презглава се отнемат лицензи на ЕРП-та, ако нормативно /без грам пазарна логика/ се намали цената на тока с някой и друг процент...Хич пък не смятам, че подобен тип проблеми се решават с викове "оставка" към правителство, което и без друго е в края на редовния си мандат. Та в онзи момент - нито съм била на улицата, нито съм викала "оставка", по простата причина че за мен лично - изобщо това не са решенията на каквито и да било проблеми на гражданите.

Аз на протест излязох едва когато се издигнаха чисто политически искания и по-конкретно - когато се издигнаха искания за смяна на избирателната система. Искания да се въведат работещи /реални, не книжни/ механизми за граждански контрол върху редица властови позиции в държавата, искания за избираемост - не за назначаване на редица административни длъжности... Т.е. аз и моите познати и приятели поне - излязохме на протест на този етап и в подкрепа на такъв вид искания. Излязохме тогава, защото това са нещата, които за нас биха имали реално значение и биха дали шанс за цялостна промяна на ситуацията в държавата ни, при това - с дълготраен ефект. Всъщност - точно с теб сме си ги говорили стотици пъти тези неща и съм останала с впечатление, че и според теб - това са важни за промяна неща у нас. Ако греша - моля да ме извиниш.

Та казах, че ми е обидно Боби, защото и аз и моите приятели и много други хора, които бяха по улиците - бяхме там в подкрепа на исканията, които споделих в предходния абзац. Не да викаме "оставка", "искаме безплатен ток" и "искаме управление с граждански комитети"  :lol: И аз пак бих излязла да ти кажа, за да искам това, което исках и сега. Не за да се шматкам по улиците със знаме, да вандалствам, да крещя каквото се подеме около мен, без да влагам грам мисъл какво е то, че "ей така и аз да съм в играта и да съм анти".
Когато обаче безумните искания от самото начало на протестите, бяха заменени от искания за политически промени, в ущърб на цялата политическа върхушка - какво стана м? Всички се захванаха с "особено важния въпрос", ама защо сега се променяли първоначалните искания и причини за протестите и се искали други /кофти за политическите мутри/ неща? Все едно е някакво престъпление това, да се издигнат нови и далеч по-смислени искания от първоначалните ;) Напротив - не е престъпление и всъщност - беше единственият разумен и смислен ход на протестиращите. Но твърде късно се направи. Твърде прибързано и емоционално взеха да се обявяват недобре обмислени "предложения", което даде идеална възможност - смислените от тях да се неглижират в общественото пространство, глуповатите да служат за "дъвка" на водещи и "анализатори" по телевизионните студиа и да се покаже как едни там малоумници, искат малоумни неща, при това дори за тях - не са съвсем на едно мнение. Това разбира се - си е грешка на самите протестиращи, проблем на липсата им на опит и организация.

Умните и "смислени" хора, като Джам и твоите познати, които спомена - в голямата си част постъпиха така, както постъпват на всички избори. Тогава те "ходят за гъби" и не гласуват, защото "са отвратени и няма ни един за когото да гласуват". Същите тези хора, после биват управлявани от избора на сънародниците си, които не са толкова "хай", но за сметка на това са редовни пред урните. Всеки път! Сега те - пак си останаха у дома, пред телевизорите и компютрите си /в голямата си част/, за да анализират колко точно са малоумни драгите им сънародници по улиците и техните искания. Вместо и те да излязат на улиците и да опитат поне, да поискат на висок глас нещата, които тук си говорим и уж всички сме съгласни, че те са смислените и даващите шанс да тръгне държавата ни в една по-нормална посока... Ми не, то нямало смисъл. Ами като няма смисъл - по-глуповатите ще са по улиците и ще искат глупотевини, пък умните - ще ги гледат кисело през прозореца и мъдро ще клатят глава как "не така, ми онака трябвало", ама реално - няма да предприемат каквито и да било действия. Сефте...

Джам, ти хубаво не можеш да повярваш, че "се е случило това малоумие", само дето то ще се случи отново и то по-скоро отколкото допускаш. По една много простичка причина. На хората в държавата нито им е минало недоволството, нито кой да е от проблемите им към момента е решен, или ще бъде решен след предсрочните избори. "Казанът ще продължи да си ври и кипи", при привидно няколко месечно затишие и пак ще прелее, все едно какъв ще е формалният повод следващия път. И тогава "де е Киро на кирия" както се казва? Нова политическа криза след някой и друг месец, нови протести, нови предсрочни избори...? В момента просто - общественото недоволство не затихна по естествен път, или защото някой е бил удовлетворен в исканията си /все едно какви са били същите/, а беше овладяно манипулативно. Хубаво, ама няма да има файда за никого от това, защото то е същото като да сложиш лепенка върху един цирей и да си мислиш, че си решил проблема, пък той отдолу си набира, набира...
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
avallon, между другото, кмета Тотев каза, че никой от протестиращите не бил внесъл конкретни искания, а само си се събирали пред общината
Да, да, там пред общината всичките преминаващи точно в този момент, точно на това място, нищо не искащи хора, те и оставката не са му искали.
Между пияния и Банев бая народ има. Какво показват платените глашатаи (като представителна извадка за протеста в нац. ефир)е друга тема,  с ясна цел, това не знам дали има смисъл от коментар.
Сега много хора много различни работи ще си приписват - то е ясно, нали се сещаш, че до сегашното задкулисие не спи и прави всичко възможно да си запази статуквото, просто зора е да смени инструмента евентуално, ако нещата излязат извън контрол.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
авалон, аз не зная защо си мислиш, че само в българия е така, но това е друг въпрос. и по какъв начин смяната на избирателният закон ще помогне да се осъди кмет (който се избира лично, между другото).
ето имате мажоритарен избор, а почти всички примери, които ми даваш са за нередности, направени от човек, който се е явил с лицето и името си на избори и него хората са избрали пряко и той е пряко отговорен пред тях. ето затова не разбирам аз. а какво е общото между правителството на държвата и кмета на едно населено място е съвсем отделен въпрос.
Кое бе Елена не е само в България мизерията ли? Последни в класацията сме?
И като например избирателния закон изобщо не съм си и въобразявала да помага да се осъди кмет.
И като за финал - пряко избрания ни кмет знаеш ли кога щеше да е кмет, ако не е гербаджия към датата на кметските избори - нивгаш. Това между впрочем е и отговора какво е общото.   
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
ама, авалон, той хубаво е бил от герб, ама нали хората са гласували за него? дали защото е човек на бойко или заради нещо друго, няма значение, хората са гласували пряко за него. да направим кметските места аполитични, като армията и полицията, по закон нямат право кметове да принадлежат или симпатизират на която и да е партия? това вече е смешно, съжалявам.
а, че сме последни в класацията не е от днес и не е от вчера, мисълта ми беше, че и на други места хората правят точно каквото ти описа - купуват далеч по-евтиното, че се оказа, че и румънски коне ядат, вместо телешко, вдигат се цени, махат помощи. лесно е, обаче, да си мислим, че само при нас е толкова зле.
*
Елена, айде да не започваме спора с яйцето или кокошката. Дали хората щяха да гласуват за него ако не беше от герб а?
Ти пък голям пример ми извади -с предпоследните в класацията.Това с конете, румънците знаеха ли че, коне ядат?
Евтино в промоция и евтино по принцип са две различни неща. И това ли да нищим, кое къде се купува. Че тук има стоки, които ни предлагат, за които ни дерат кожите, а същите тия стоки няма и до границата на ЕС да припарят. Спор има ли?
Цитат
лесно е, обаче, да си мислим, че само при нас е толкова зле
Я да ми кажеш моля, къде е по-зле, че така на ангро.... - Сомалия отпада  :wink:.
« Последна редакция: Март 12, 2013, 14:49:24 pm от avallon »
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
авалон, не започвам спор за яйцето и за кокошката, а обсъждам пример, който ти даде за мажоритарно избран политик, който е пряко отговорен пред избирателите си. пак стигаме до там, че ние си ги избираме тези хора, а сега искаме някакви различни, ама коренно различни, е откъде да дойдат?

не знам, за кого казваш, че е предпоследният в класацията, аз говорех за англия. и разликата между англия и румъния/българия е в това, че в момента една от най-големите вериги публикува всеки ден две страници реклама, за това как те си били променили политиката на избор на доставчици (само да добавя, замърсяването с конско месо се е случило не в румъния, а във фабриките на френския доставчик на полу-готови храни) на зная дали румънците са яли конско.
та разликата е, че тук хората имат други механизми. да излязоха и те по-миналата година, изпочупиха едно количество витрини и подпалиха едно количество магазини и се кротнаха. никой от форума тук не застана да обяснява колко са прави, защото не виждат бъдеще за себе си. та както обикновено, българия я застигат някакви неща като диското едно време - с два сезона закъснение. не искам да звуча пренебрежително, но ако не ни е къса паметта тези неща са очевидни.
ето, избраха си сега консервативно правителство, дето щяло да помогне на бизнеса, да, ама те пък орязват социалните помощи, та и това не е добре. няма как да се живее добре  ситуация на международна криза. проблемът в държавата ни е, че никой ама никой не излезе на протест, когато премиерът заяви преди няколко години, че нас кризата ще ни отмине, даже е добре, че я има, че видите ли сега всички ще хукнат да инвестират у нас. оставяме ги да говорят ей такива глупости и лъжи и веднъж на 7-8 години решаваме, че сме им много сърдити и ще развяваме байрака, е няма как да има стабилен растеж по този начин, според мен.

жбрул, айде сега, за 20 години нямало гражданско общество, затова и протестите в този вид. еми нали това говорим, пък после излизаме лоши, че никой не си мърда пръста да си търси личните права, да натиска за себе си и за общността си, но очаква да има някаква абстрактна формация, наречена гражданско общество, която да си върши работата
*
Има и друго общо между централна и местна власт, а то е именно, че местната власт няма реална автономност. Щото няма такова нещо като "автономност на книга", когато общинските бюджети се сформират и разпределят от централната власт, както Е у нас. ;)

Понеже данъците и таксите плащани от гражданите на кое да е населено място в България - заминават в републиканския бюджет, а колко от тях се връщат в населеното място Х после - не зависи от местната власт, а от централната. Затова и просперират градове, чиито настоящ кмет в дадения момент е от партията, която е на власт и съответно градове, в които кметът е от опозиционна партия - "подухват супата". Това е и един от най-старите номера да се печелят кметски постове апропо. Докато си начело на държавата - "спираш кранчето" на всяко населено място, в което местната власт не е "от твоите". Жителите яхват метлата за 4 години, казват си "тия са баси некадърниците" и следващия път си избират "правилния човек". За зла участ обаче - таман си изберат "правилния кемт" и вземе, че се смени върхушката на централно ниво и айде пак прецакване... Та в този ред на мисли и някаква по-сериозна автономност на местната власт по отношение на средставата, които се генерират в съответен район е належаща мярка, за която обаче от 20-ина години само се говори и дотам... Досущ като електронното правителство и редица други въпроси от вида.

И ако аз съм кмет на някое населено място, колкото ще да съм образована, предприемчива, свястна, честна и пр. - к'во точно да му управлявам и подобрявам на повереното ми населено, ако бюджетната ми година си започва на минус всеки път и колко пари ще има - хич не зависи от мен, от общински съвет, от гражданите... Единствено, ако някой европейски проект успея да напрвя за своето населено място - това е. Ама те европейските проекти не са мандра все пак, дори да е кадърна администрация и да успява да усвоява възможния максимум по тях - идеята на същите е "подобряване и развитие", не изначално решаване на елементарни неща.
За да не бъда голослвна ще дам конкретен пример. Селото, в което ми е къщата. Улично осветление има тук-таме, предимно по центъра, защото сметките за него не могат да се плащат с европари. Селският кмет - има едно бюджетче спуснато за годината - таман колкото да плати заплати на хората в кметството, точеца на основните сгради на "държавна издръжка" - читалище, училище, ДГ и дотам. Горивото за парното на училището и ДГ - всяка зима е дарение от някой бизнесмен от околността и пак късмет че има няколко средни фирмички в района и кметът е разтропан, та ходи да крънка.
Същият кмет - усвоява пари по всеки възможен европейски проект. Успешно. Обаче резултатът да ви кажа е леко комичен. Насред село, където е тъмно като в рог, когато залезе слънцето, сред дупки по настилката, които за последно са кърпени в моето детство - грее кЪт слънце "европейска детска площадка". Ама наистина хубава, аз бях споделила миналото лято, че и в СЗ нямаме чак такава. Само дето като си тръгнем наесен "пришълките" с децата, които да играят на нея - тя няма от кого да се ползва всъщност. Пак по проект, на наистина огромното училище и внушителната като размер сграда на ДГ - са подменени всички дограми. Хубаво, няма лошо. Само дето в училището, което е до 8-и клас, учат понастоящем 50-ина циганчета, а в ДГ са 20-ина деца. Разбрах, че тази зима кметът е решил вместо да отоплява излишно една огромна сграда за поне 300 ученици и да се моли за нафта на този и онзи за целта - просто е инсталирал 3 печки на дърва, в три от класните стаи и е предоставил дърва за тях. Печките са подарък от собственичката на селската железария. Парното работи само в ДГ, с оглед безопасността на малките деца там, която кметът е счел за по-важна, от това да си спести просията за нафта и за нейното парно.
Не може да кандидатства по проект за ремонт на пътищата, защото за зла участ - селото е в "кофти район" между Стара Загора и Казанлък и не се води достатъчно "селско", че да може да кандидатства баш по такъв проект. Т.е. кметът каквото е било възможно - направил е и продължава да прави човека и хората пак биха си го избрали. Обаче сега "онези горе" предвиждат промени, чрез които кмет на толкова малки населени места - да се назначава, не да се избира от хората ;) Така щели да пестят средства нали, не да ги "хабят за избори", та някакви там прости селяни да решават кой да им е кмет.

Та много, много общо има между ситуацията на централно ниво и какво се случва на местно ниво и съответно какво не се случва и защо. В нашето село апропо - има таман две работещи предприятия /среден мащаб/ и само техните данъци на година са повече от бюджета, който се отпуска на кметството. Отделно са данъците внесени от 1600 постоянно живеещи там, отделно данъците, които още толкова дето имаме имоти там внасяме... Обаче, кметът не е в сътояние да плати тока за още една крушка на улична лампа нахождаща се баш пред моята къща, не защото не иска човека. Питах го лятото дали можем да решим някак този въпрос, ако просто крушката е изгоряла - да платя за нова, че по тоя повод си говорихме с него надълго и нашироко по споделеното по-горе. Кметът, като не можа да ми осигури светеща крушка, лично помоли полицаите, които патрулират в нашето и още две села - да наминават по-често край къщи, все пак съм сама жена с малко дете на цялата улица...И те минаваха момчетата, няколко пъти са звъняли на вратата да се уверят, че всичко у нас е ОК, да попитат някакви набези дали е имало, нещо дали ме притеснява.

Ето ви пример за свестен кмет, за свестни полицаи, които вършат задълженията си съвестно и преко сили дори. Ама при такава централна власт - единият няма пари за улично осветление, другите с една патрулка и лимит на горивото - опитват да овардят живота, здравето и собствеността на хората в три села... Еми няма как да стане това, съжалявам, те тези хора не са Хари Потър.

П.П. Елена ти си по абстракциите. ;) Аз обикновено съм отегчително и изчерпателно конкретна - справка: по-горе.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Мале,колко сте написали!То май после ще чета.За себе си съм решила:последен шанс давам преди изнасянето ни(дружно)към терминала
Народа го е казал-със стари курви нов бардак не се прави
« Последна редакция: Март 12, 2013, 15:18:22 pm от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Елена аз нямам "факсове" свисше за да разбера, че говориш за Англия, прочети си поста.
И айде моля механизмите в Англия хич не ме интересуват, даже повече от хич, остави и диското и двата сезона по късно, всеобщата криза е несъпоставима с тази тук.
Още по-абсурдно е да коментираш, че проблема защото нямало протести след изявлението на ББ .... елементарно, да обяснявам ли кой от нас е имал представа за пълния размер на това (да не сме родени експерти икономисти), което ни чака не само в следствие на кризата (не знам кой имаше "видения" за мащаба й тогава, какъвто и да е експерт), ами и в следствие на поредното некадърно (или крадливо) управление в добавка.
Та не ми отговори на въпроса по горе.
Имам още един
Цитат
е няма как да има стабилен растеж по този начин, според мен
Как ще има според теб?
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Джам, ти хубаво не можеш да повярваш, че "се е случило това малоумие", само дето то ще се случи отново и то по-скоро отколкото допускаш. По една много простичка причина. На хората в държавата нито им е минало недоволството, нито кой да е от проблемите им към момента е решен, или ще бъде решен след предсрочните избори.

да де, ама хората в държавата са недоволни има нема вече 24 години бе, Джибруле! Ти не помниш, щото тогава си била малка, ама ние си живеем в тая ситуация от 1989-та година насам. и ако не ме лъже паметта, от 1997-ма насам не сме се бунтували, нищо, че положението ставаше все по-зле. затова ми звучи абсурдно тая внезапна поява и ескалация на народно недоволство, както и още по-внезапната и странна бърза абдикация на властта.

адски наивно ми се струва да вярваш, че видиш ли, народното недоволство е стигнало точка на кипене и край - рИволюцията идва. идва - дръжки! вервай ми. нито сме такъв народ, нито положението е драматично по-различно от последните години, нито в момента някой от реално работещите и произвеждащите принаден продукт хора се вълнува от тия неща. настроението просто не е такова.

и на мен ми беше драго да видя първите кадри от протести срещу високите сметки, когато си бяха точно това. след това, нещата бързо се промениха и в момента, честно казано, аз "неща" не виждам изобщо. за мене има някаква конспирация в цялата работа, ще разберем скоро дали и каква.

и за завършек - нищо добро не може да произлезе от продължаващи тук-таме безсистемни и непредвождани от идентичност "рИволюции" и "бунтове". нищо не могат да постигнат, освен пророкувания от мен хаос и разруха. пак казвам - сънят на разума ражда чудовища.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
рядко харесвам Кеворкян, но тук добре се е формулирал по отношение на онова, което мисля аз и хората около мен.

http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2013-03-12&article=444175
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!