0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
авалон, нали и на мен ми е много тревожно, че ще вземат да ги изберат пак и ти го казах, ама ти рече, че съм се била объркала. силно се надявам да е така. но никак не случайно си подаде набързо оставката бойко, щото знае, че това е най-лесният начин да го изберат наново. дано да бъркам.
На мен пък ми е супер тревожно, че може да не ги изберат тях, щото останалите реалистични възможности някой да състави правителство са или БСП или ДПС. Тази възможност определено много повече ме тревожи и се надявам аз да  бъркам.
Разбира се, че затова си подаде оставката -много добър политически ход.


  
*
Не искам да си помислям ни за едните, ни за другите, ни за третите.
Има надежда, след днешното напускане на срещата на президента.
Надявам се и вярвам всичките ГЕРБ, БСП, ДПС, ДСБ и цялата останала компания да са аут, политически трупове. И изобщо не искам да стои алтернативата "гласувай за тоя, за да не е оня". Не знам на какви политически игри ще станем свидетели и жертви, но някак си не ми се вързва да успеят да ни излъжат, имайки предвид че основния мотив на всички протести е "всички вън". А не са стихнали , както много често се казва "всяко чудо за три дни, при нас за два". На празника смятам да съм там.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Не искам да си помислям ни за едните, ни за другите, ни за третите.
Има надежда, след днешното напускане на срещата на президента.
Надявам се и вярвам всичките ГЕРБ, БСП, ДПС, ДСБ и цялата останала компания да са аут, политически трупове. И изобщо не искам да стои алтернативата "гласувай за тоя, за да не е оня". Не знам на какви политически игри ще станем свидетели и жертви, но някак си не ми се вързва да успеят да ни излъжат, имайки предвид че основния мотив на всички протести е "всички вън". А не са стихнали , както много често се казва "всяко чудо за три дни, при нас за два". На празника смятам да съм там.
 Виждам какво не искаш, но въобще не ми е ясно какво искаш. Как реално си представяш всички вън и кой все пак ще е „вътре‟? Нещо не схвашам въобще замисъла.
« Последна редакция: Март 01, 2013, 20:27:12 pm от Bobbie »


  
*
Боби, ако до сега не си го схванала, аз не умея да съм достатъчно красноречива за да успея да обясня така, че да го схванеш. Някъде назад в постовете си поне малко съм разказала как реално си представям.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Боби, ако до сега не си го схванала, аз не умея да съм достатъчно красноречива за да успея да обясня така, че да го схванеш. Някъде назад в постовете си поне малко съм разказала как реално си представям.
Ок, не желаеш да кажеш. Както и да е. Не съм го схванала, знам само, че искаш да не са старите. Е, как точно мислиш, че ще стане това? Наивно е  да смяташ, че от нищото ще с появи нова политическа класа, за която ти да гласуваш след 2 месеца


П.П.Аз в тази тема (№3) пиша за първи път.
« Последна редакция: Март 01, 2013, 20:45:11 pm от Bobbie »


  
*
Ок, смяташ, че наивно мисля. Тогава нивно мислят и стотиците хиляди протестиращи по улиците и площадите... може пък и аз да не съм разбрала защо и срещу какво протестират  :ask:. Е, сега я вапцах  :?. Ти за тока ли си мислиш, че са протестите м?
В предната тема се включи - там бяха основните коментари. Тази дали ще четеш преди да се включиш - не е задължително разбира се. Не схващам послеслова.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Ок, смяташ, че наивно мисля. Тогава нивно мислят и стотиците хиляди протестиращи по улиците и площадите... може пък и аз да не съм разбрала защо и срещу какво протестират  :ask:. Е, сега я вапцах  :?. Ти за тока ли си мислиш, че са протестите м?
В предната тема се включи - там бяха основните коментари. Тази дали ще четеш преди да се включиш - не е задължително разбира се. Не схващам послеслова.
Ако това е, което мислиш, че е реално да стане - да наивно е.

Броят на хората, които вярват в нещо, не го прави по-вярно. Един милиард вярват, че Мохамед е пророк, малко повече от толкова, че Христос е ходил по вода... схващаш замисъла :-). Така че,въобще не ми го посочвай това като аргумент. Ако имаш някаква причина да мислиш, че не е наивно да очакваш някой, който до този момент го няма, да се появи до Май, да се кандидатира, че да можеш  да гласуваш за него и да е очакваният месия, който да е достатъчно компетентен , че да оправи нещата - кажи я.

 


  
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Ок, смяташ, че наивно мисля. Тогава нивно мислят и стотиците хиляди протестиращи по улиците и площадите... може пък и аз да не съм разбрала защо и срещу какво протестират  :ask:. Е, сега я вапцах  :?. Ти за тока ли си мислиш, че са протестите м?
В предната тема се включи - там бяха основните коментари. Тази дали ще четеш преди да се включиш - не е задължително разбира се. Не схващам послеслова.
Всъщност, Боби е както винаги безпощадно откровена. Не ме разбирай грешно, аз съм твърдо "ЗА"  протестите, част съм от тях, както и от дерта на народа....
Протестите реално тръгнаха от цената на тока, минаха през сваляне на правителството, мажоритарен вот, служебно правителство, Велико народно събрание, исландския модели т.н.т.н. Винаги съм смятала, че хаоса се управлява по-лесно от дисциплината...И че исканията трябва да са най-малкото последователни и добре формулирани...
Кажи ми откровено, с ръка на сърцето, ако утре е 12,05 има ли за кого да гласуваш?
« Последна редакция: Март 01, 2013, 23:59:53 pm от Бубулина »
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Ок, смяташ, че наивно мисля. Тогава нивно мислят и стотиците хиляди протестиращи по улиците и площадите... може пък и аз да не съм разбрала защо и срещу какво протестират  :ask:. Е, сега я вапцах  :?. Ти за тока ли си мислиш, че са протестите м?
В предната тема се включи - там бяха основните коментари. Тази дали ще четеш преди да се включиш - не е задължително разбира се. Не схващам послеслова.
Всъщност, Боби е както винаги безпощадно откровена. Не ме разбирай грешно, аз съм твърдо "ЗА"  протестите, част съм от тях, както и от дерта на народа....
Протестите реално тръгнаха от цената на тока, минаха през сваляне на правителството, мажоритарен вод, служебно правителство, Велико народно събрание, исландския модели т.н.т.н. Винаги съм смятала, че хаоса се управлява по-лесно от дисциплината...И че исканията трябва да са най-малкото последователни и добре формулирани...
Кажи ми откровено, с ръка на сърцето, ако утре е 12,05 има ли за кого да гласуваш?
Именно! Хаотични са, има хиляди искания, всеки попитан протестира за различно нещо и най-важното наистина е като се протестира, не само „срещу‟ какво се протестира, а и „за‟ какво. Аз не виждам подобна мисъл, честно го казвам. Виждам хора, които протестират, но не предлагат различно решение.  Затова попитах конкретно „за‟ какво. Авалон е писала, че щяла да е разочарована, ако са същите мутри на изборите. Ми кои мутри очаква, че е реално да се променят не ми е ясно. Ще издигнат ли кандидадурата на нови мутри, имат ли предвид кои или просто ще са си разочаровани. Та затова ще повторя въпроса си към Авалон- как ги виждаш реално нещата, че може да станат?


  
*
реално нищо не може да стане, освен същите партии да се появат на изборите. дали ще има нови "лица" в тях, каква ще е тяхната легитимност и на кого ще са лоялни не е ясно.

чисто процесуално няма как да се регистрира нова формация, която да участва на изборите. това е всъщност страшното, че много хора ще се окажат във вакуум - искат нещо ново, пък такова няма, и идва въпросът какво правим тогава?

съгласна съм с боби, идването на власт на бсп и дпс е ужасяваща перспектива. чисто идеологично (не защото дпс е етническа партия, а защото е продукт на бсп). според мен въпросът е наистина какво ще стане с протеста на хората, като дойдат изборите.

днес си говорихме с една приятелка - италианка. не зная дали следите какво става там, много е подобно. с една разлика - на изборите 25% от гласовете взима формацията на един комик, който казва - всички вън, да няма правителство и всички граждани да имат достъп (безплатен) до интернет. добре де, ама сега не може да се състави правителство. ето, има минали избори, но няма правителство. а в бг, дори не може да се формира нова партия, която да излезе на изборите, пък била тя и водена от комик.

*
В една демократична държава - партиите нямат реална алтернатива. Мисля си, че на избори би трябвало да могат да се явяват и граждански сдружения обаче /като нашето и аналогични на него/. Един-двама депутати да вкара едно гражданско сдружение, чиято кауза е "еди каква си" - ето една малка стъпка, към реално представителство на гражданите и техните наболели проблеми във властта. Както и реална възможност на избраните представители, да обръщат внимание върху един, или друг проблем на колегите си депутати, да привличат съмишленици, да променят нещо реално.
Отговарям на Боби в случая, понеже питаше за някакво конкретно предложение за промяна. На мен това ми се вижда разумно като опция и съм наясно, че не решава кардинално нещата, а е една малка стъпчица към решението.

В нашата държава функционират един куп комисии, решаващи определени въпроси. Например - комисия решава дали някой български гражданин, може да получи средства за лечение в чужбина, което тук не може да бъде проведено и др. подобни. Не е зле да има "гражданска квота" в тези комисии, разбира се да се избират граждани със съответните познания в дадена област, да бъдат избирани "на лотариен принцип" и да се сменят през определен период.

Хората протестират наглед "срещу всичко". Затова иглеждат нещата хаотични на първо четене - кой за ток, кой за вода, кой за майчинство, кой за пенсия, кой за направления, кой заради недостъпната за инвалиди среда, кой за дюни, кой за изсечени дървета...до утре мога да изреждам. Но, ако се вгледаме - хората не протестират за различни неща. Те протестират заради едно и също нещо, което с години докарва едни и същи последици за гражданите, която и сфера на живота да вземем под внимание.

Държавата се управлява лошо. Къде некадърно, къде корупционно... И от "тези" и от "онези" и от предишните и от по-предишните. И това се случва постоянно и безнаказано, понеже няма ни един работещ механизъм за контрол и съответно за санкции. Но за да работят тези механизми - трябва властимащите да ги накарат да заработят. А те не го правят, защото са постоянно в нарушение на каквото се сетите - естествено, че няма да тръгнат срещу себе си.
Гражданите в момента искат това. "Политическата класа" да накара, или да позволи всъщност на онази машина наречена "правова държава" да заработи най-после. Натискът, протестите са ЗА ТОВА! Не за сметките ни за ток, те са повод. А както са ни учили в училище - има огромна разлика между повод и причина ;)

Неизменните критики в докладите на ЕС са за съдебната ни система, както всички знаете. Хайде сега да си представим, че имаме пряко избираеми от гражданите прокурори? Следователи, шефове на РПУ-та... И няма недосегаеми между тях, няма имунитети, няма "несменяемост до гроб" понеже си човек на еди кого си. Има оценка на дейността ти от пряко потърпевшите от тази ти дейност на избори. Ще "мръднат" нещата. Поне малко.
Ако позаработи съдебната ни система - всеки от нас би могъл много по-лесно и ефективно, в разумни срокове да си защити нарушените права по съдебен ред. И когато това е ясно на всички монополисти в държавата /банки, мобилни оператори, ЕРП-та и пр./ - ами не няма да ни правят на балами нон стоп както сега и да ни извиват ръцете.
Имам нереално висока сметка за ток? Завеждам си дело, след като го направя - не дължа плащане на сметката до произнасяне на съда и не аз трябва да докажа, че те мамят, а те докажат, че не го правят. Ако аз съм "в грешка" - разходите по делото са за мен, както и сметката естествено. Това е гаранция, че който наистина краде и лъже - дела няма да хукне да завежда.
Банката ми променя лихвата по отпуснатия кредит всеки следващ месец, ей така щото на нея й било изгодно така? Ами за к'во имаме договор с тази банка тогава?!!!  8O Нали, за да си го спазваме двустранно, не едностранно... Щото това с "едностранното спазване" на такъв тип договори се нарича лихварство все пак и не е особено законно в повечето случаи...

И всякакви такива случаи безбройни - няма как да спре да ги има, ако нямаме съдебна система, която работи ефективно, честно и в разумни срокове все пак. Не трябва да има каквито и да било политически назначения в същата тази уж независима съдебна система за целта. Не трябва да има имунетиет срещу съдебно преследване за който и да било човек на някаква властова позиция, освен за негови политически ИЗКАЗВАНИЯ. Това са все възможни и дребни неща, възможни да се случат още сега...ама политическите мутри ни казват, че нямало как. Е, що да няма как?!!!

Естествено, че е абсурдно държава да се управлява от някакви анонимни "граждански комитети", в които са сульо и пульо и "всяка коза за свой крак". Система си има, трябва да я има, но все пак тя трябва да работи, за да има полза от нея. Та сега протестът е едно единствено нещо - желание системата най-после да заработи. Не да я има някъде на книга, а реално разни местни и чужди феодали да ни дерат и мачкат и ако искаш да се оплачеш от тях и да бъдеш защитен от тях... на кого бе джанъм да се жалваш?!!! На тях самите, на аверите им по далаверките, на купените от тях съдии и чиновници на високи постове...? Ми да вземем една НЗОК - хем е монополист, хем съм длъжна по закон да я спонсорирам, хем ми предлага лоши "услуги", хем ако искам да се оплача от тази същата НЗОК - трябва да си пусна жалаба до...НЗОК  8O Лекарите санкционирани /най-често неправомерно/ от същата НЗОК, трябва да се жалват на кого за това? Точно такаааа - на НЗОК. :lol:
Същият филм е и с други такива "симпатяги". Еми не става така, никъде по света не се прави така, няма при нас да се получи я...

Политическите мурти до 12.05 - няма да се сменят, нямат и технологичното време да ни пробутат "нови лица" /формално нови/, та пак измежду познатите ще избираме. Това - ясно. Въпросът е дали дотогава ще осъзнаят, че този техният общ досегашен цирк вече няма да бъде търпян, или няма да го осъзнаят? Ако не го осъзнаят, които и да са следващите съставили правителство - до края на годината ще видят ей това дето сега го видяха, ама по 100. Зле за тях - зле и за нас. А дано накрая пък от чист инстинкт за самосъхранение понамалят малко безобразията си поне.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Споед мен това което трябва да се промени в България е:
1.да се раздели изпълнителната от законодателната власт. В момента това не е така. Този, който има най-много депутати, състявя правителство т.е. законодатлената власт изибра изпълнителната. Реално не са ни нужни и министъп председател и президент. Трябва ни един от тези, както искате го наречете, да се избира отделно и да и си съставя той правителство, с когото си намери за добре, каот естествено парламентът пак има право да го отхвърли с определе брой гласове.
2. да се избират всички - както каза Жбрул, нека се избират и съдиите, защо да не се избират, макар че за висшите съдии не съм съгласна. Но иначе за другите да. Така вероятно повече работа ще вършат или са аут. Всъщност в моента кой избира съдиите?
3. да се гласува за кандидат, не за партия. Това е може би най-важанта точка, която релано може да доведе до носене на лична отговорност. В момента се гласува за паритя и после като дадена партия вземе ва речем еди кой си избирателен район, тя може да смени човека, който слага на това място. Реално гасът на хорат аотида за партийна квота, което не би трбявало да е така. Нека хората да гласуват за личности и после всеки район да си знае кой му е представителя, за какво е гласувал, за какво им е защитил интересите и да си решава дали пак да го избира или не. разбира се тези хора могат да са част от паритя или пък да са независими.
4. И естествено съм съгласна, че не е нормално да се опалкваш от една агенция на същата тази агенция, но това вече са неща, които ако горните се променят, не би било трудно да се промени, щото не изискват смяна на конституията, а са технически подробности, които се галсуват и в парламента.


  
*
Боби,всичко за което говориш е застъпено и в конституцията ,и в законите в момента,но нищо от него не се изпълнява,поне в по-голямата си част./освен т.1 ,която не разбрах какво искаш да кажеш/.Както Жбрул ти писа по-горе,всички протестират за това,че няма реален контрол над управляващите държавата и институциите,т.е. не се прилага.хората от улицата го искат това-граждански контрол във властта,във вземането на решенитяа и изпълненията.
/www.mamaibebe.com][/url]
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Нали не мислите, че някой ще остави мен да кандидатира, Маги например?
Моята баба цял живот си е гледала децата и внуците в къщи. Сега пенсията и е малка, но не съм я чула да се оплаква, че е зле финансово. Не е споменавала да чака някой да и плати лекарствата или тока.  
Сърдете ми се колкото си искате, но когато човек иска нещо, намира начини да го постигне. Не му трябва бате Бойко да му реши проблема. Става ли въпрос за политика и едни пари, на мен започва да ми се повръща. Вижте какво направиха с България за няма и месец. Който и да сложат там, все същото ще е. Няма хора от народа, които да могат да се борят там, дето се вихрят милиони. И който и да се добере до парламента, колкото и добронамерен и с желание за работа да е, въпрос на време е да засегне чужди интереси и да бъде смачкан. Това е моето мнение. В последните 4 години се направи нещо. Аз и на толкова не се надявах. Пари за инфраструктура се усвояват най-много, защото се усвояват най-лесно. Коментара "На мене магистрали ми не требат!" който чувам всеки ден, само говори колко незапознати са хората с това което се случва. Еми логично е, да се опитаме да вземем колкото можем повече. В наша полза е, да не е в полза на Пакистан.
Спестихме 10 лв от сметките си за ток, но сега близо година няма как да кандидатстваме по нови проекти. Поздравления! Губим милиони!

 
« Последна редакция: Март 02, 2013, 11:48:12 am от lidia »
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Нали не мислите, че някой ще остави мен да кандидатира, Маги например?
Моята баба цял живот си е гледала децата и внуците в къщи. Сега пенсията и е малка, но не съм я чула да се оплаква, че е зле финансово. Не е споменавала да чака някой да и плати лекарствата или тока.  
Сърдете ми се колкото си искате, но когато човек иска нещо, намира начини да го постигне. Не му трябва бате Бойко да му реши проблема. Става ли въпрос за политика и едни пари, на мен започва да ми се повръща. Вижте какво направиха с България за няма и месец. Който и да сложат там, все същото ще е. Няма хора от народа, които да могат да се борят там, дето се вихрят милиони. И който и да се добере до парламента, колкото и добронамерен и с желание за работа да е, въпрос на време е да засегне чужди интереси и да бъде смачкан. Това е моето мнение. В последните 4 години се направи нещо. Аз и на толкова не се надявах. Пари за инфраструктура се усвояват най-много, защото се усвояват най-лесно. Коментара "На мене магистрали ми не требат!" който чувам всеки ден, само говори колко незапознати са хората с това което се случва. Еми логично е, да се опитаме да вземем колкото можем повече. В наша полза е, да не е в полза на Пакистан.
Спестихме 10 лв от сметките си за ток, но сега близо година няма как да кандидатстваме по нови проекти. Поздравления! Губим милиони!
И моята баба не се оплаква, по простата причина, че дъщеря и /майка ми/ живее с нея, а тя работи. Тя /баба ми/ е на 73г., с остеопороза, цял живот работи, с общо 220лв.пенсия /това е + вдовишката и, междувпрочем/. Миналият месец и дойде 204лв.сметка за топлофикация, 60лв.към ЧЕЗ, 32лв.за студена вода. Айде, обясни на мене, простата, как да ги плати сама? Пък и за лекарства и храна да остане. Ще кажеш - да спре парното /което между другото е един единственскапан радиатор, който от години е с въздушна възглавница и всяка година и го "оправят/. Това ли заслужава човек с 35-40г.трудов стаж към държавата??! Или самотните майки, които трябва да се оправят с 240лв. майчинство, обясни го на тях. Обясни го на старците, които плачат по протестите..На ровещите в кофите. Обясни го на шефа ми, чийто добре развиващ се автосервизен бизнес, почти фалира в последните ТРИ годиниОбясни му, защо като се опита да наеме хора с увреждания, социалните го направиха мат мадан и му напраскаха такива изисквания, че направиха мисията невъзможна.  Може на тебе да ти трябват тия магистрали безкрайни, обаче на много от хората около мен, не- просто защото няма с какво да си заредят колата, за да ги ползват! :wink: Щом винаги има начин, що не се кандидатираш да "ни оправиш"- аз обещавам да гласувам за теб!
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
за мен, всички тия истории и дебати от последните седмици, са някакъв сън на разума, който ражда чудовища.

мислех си, че всичко е толкова ясно, че не е възможно на някой да му хрумват други възможности, но явно се подценявам.

векове наред човешко развитие и борби са довели до някакви рационални и изчистени модели за управление на социума, които работят. недоумявам, че някой се опитва да изобретява топлата вода отново, но по трудния начин - като първо се убеди с цената на огромни загуби (ама не лично негови), че със студена вода не може и едва тогава да се върне пак на топлата....

по света хората се учат цял живот (и поколения наред) как се управлява, ходят на специални училища за това. управление на улицата няма и не може да има. Ивайло Бърдоква се е провалил като цар, вече знаем това. малкият човек си носи неговите малки, лични проблеми и неговия малък, личен кръгозор и интерес. не можем да очакваме широкоформатно и държавническо мислене от средностатистическия гражданин.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Пари за инфраструктура се усвояват най-много, защото се усвояват най-лесно. Коментара "На мене магистрали ми не требат!" който чувам всеки ден, само говори колко незапознати са хората с това което се случва. Еми логично е, да се опитаме да вземем колкото можем повече. В наша полза е, да не е в полза на Пакистан.
Спестихме 10 лв от сметките си за ток, но сега близо година няма как да кандидатстваме по нови проекти. Поздравления! Губим милиони!
:good_post:
Останала съм с впечатлените, че повечето хора под инфраструктурни обекти, разбират единствено и само магистралите, а в това число влизат и пречиствателни станции, железопътни линии и други.

Вярно една част от проектите се финансират от Републиканския бюджет, но това пак си е един вид стимулиране на бизнеса. Толкова фирми и работници са заети точно с тези проекти. Ми дай да ги спрем и да оставим още няколко хиляди българи безработни.

И едно от притесненията ми ако БСП спечели изборите, е точно в тази насока. Гледах някъде С.С., който обясняваше как вместо да даваме пари за магистрали, може да ги дадем за социални дейности (нещо от този род беше изказването му.).
Питам се (не знам дали ще се изразя правилно) дали България ще спечели повече, ако тези средства от бюджета се преориентират към пенсионерите или други социални придобивки на гражданите, отколкото ако влизат в проекти, от които в последствие гражданите получават реално произведен доход и полза за обществото. Дали това е правилния начин за стимулиране на икономиката. Не ми се вярва.


Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Нека да не изкарваме българина по-прост, от колкото е! Сигурна съм, че хората знаят какво е инфраструкторен обект и какво? В България под "инфраструктура" се разбира точно магистрала и то, по обясними причини. Коя точно железопътна линия видяхте да се оправя - димитровградската? А останалите? В 21 век, пътят до морето е между 7 и 8 часа, влаковете от детството ми, се движат с максимална скорост от 80км/час. Пречиствателните станции пък да не говорим...Не вярвам някой да е против тези проекти, безспорен факт е, че дават работа на определенифирми и осигуряват трудова заетост. Това не значи обаче, да са за сметка на всичко останало. Няма да се преориентират средстават към социалните придобивки и хората, в това съм сигурна....Ще продължим да четем по вестниците, каква полза за обществото са поредните км магистрала и, че трябва да стискаме зъби до 2066-та, когато на две гуми ще можем да стигаме до точка Х.
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
векове наред човешко развитие и борби са довели до някакви рационални и изчистени модели за управление на социума, които работят.

по света хората се учат цял живот (и поколения наред) как се управлява, ходят на специални училища за това. управление на улицата няма и не може да има. Ивайло Бърдоква се е провалил като цар, вече знаем това. малкият човек си носи неговите малки, лични проблеми и неговия малък, личен кръгозор и интерес. не можем да очакваме широкоформатно и държавническо мислене от средностатистическия гражданин.

Джам, не мисля че някой с "акъла си" наистина си представя и иска това, което беше досега - да се заменя с "управление на улицата". Аз със сигурност не си представям подобно нещо. Система измислена - има и както се казва тя не е идеална, ама по-добра досега не е измислена. Проблемът у нас вече толкова години не е липсата на система, не е това че същата е лоша като замисъл, а това че системата просто не работи по начина по който е "разписана".

Всички редовно пишещи в тази тема, вероятно ще си спомнят, колко често започваме да спорим за следното: Някой повдига въпросът Х и се ядосва как няма решение и няма управия по този въпрос у нас. Хората, които живеят в държави със същата система на управление, но при тях работеща все пак казват: Ама как така не може да бъде решен проблема? Ето тук, тук и тук е разписано какво се прави, как се прави, има този и този закон за целта, тази и тази институция е отговорна за решаването му... Прилагат се линкове с текстове на закони, описани в тях процедури, които са си съществуващи и БИ трябвало да могат да се случват. Обаче всички дето сме тук знаем, че тези хубавите , написаните неща - просто не се случват и редовият гражданин в мнозинството от случаите е абсолютно безсилен да накара държавата си, в лицето на всичките й институции да приложи онези правила и процедури, които сама е създала и утвърдила. Когато ние вкупом вземем да обясняваме това на момичетата живеещи в чужбина, те вкупом ни казват, че ние просто трябва да изискваме правилата да бъдат спазвани, да протестираме, да настояваме и да не се отказваме докато това не се случи.
И ето - то се случи най-после. Хората са на улицата по тази причина в момента, пак го казвам. Да, винаги в една голяма маса ще има и по-глуповати, по-наивни, дори чисто луди, или просто неграмотни хора, които да изидгат неадекватни искания за нещо, ще очакват чудеса, или ще опитват тепърва "да откриват топлата вода". Но те не са мнозинството от всички недоволни и протестиращи в момента, по моето скромно мнение поне.

Общата фраза, която сега се спряга навсякъде: "граждански контрол върху властта" - в превод не означава "искаме управление с народни комитети". ;) Означава следното. Ние добре знаем, че едни избори - дали редовни, дали предсрочни и смяна на върхушката в НС, по министерски кресла и шефски постове на ведомста - нищо няма да промени и системата няма да заработи най-после, заради поредната смяна на "управленските муцуни". Наясно сме всички, че "ключаът за бараката" не е в: "да си иде тоя, да дойде оня, че да се оправим". Който и да дойде, докато има толкова възможности да управлява държавата и гражданите, без да носи никаква отговорност за делата си, за извършените безобразия, за нарушаването на какви ли не закони, правила, норми, често и нарушения на Конституцията...този някой /някои/ - ще си я карат така. И другите след тях - също така.

Обществото в момента настоява за едно единствено нещо и то е да има реални възможности и механизми, по които всеки сгафил, крал, извършил действия ощетяващи държавата и гражданите й - да може да бъде "пляснат през ръцете"на момента. Да може да бъде отстранен легитимно /а не под уличен натиск/ от властовата позиция, благодарение на която нанася щети на всички ни, да си понесе отговорността вкл. наказателна за деянията и това да е достояние на всички ни. Такива хора, да бъдат "политически трупове" както е навсякъде по света, а не месец-два след като се разчуе как са се издънили и какво безобразие са извършили - същите тези хора да се нареждат отново на "опашката за власт", а при следващите избори - да ни ги натрисат за водачи на листи и да ни се казва: "ама имате избор бе хора". Ми не, нямаме избор всъщност при това положение.
Партиите пък - нямат стимул така да привличат качествени и кадърни хора в редиците си, които да ни бъдат предлагани на избори. Те си знаят, че щем не щем - ще гласуваме за ДСБ, защото да не вкараме повече хора от БСП примерно. Или за ГЕРБ, че да резнем максимално ДПС, но реално - винаги вкарваме в Парламента всички главни действащи лица, в коя да е от партиите т.е. хората които над 20 години вече управляват зле държавата ни. Просто няма оттърване от тях, независимо как "драгият избирател" върти и суче - няма!!! Хората по улиците искат това да се промени най-после. Искат да имат РЕАЛЕН избор да НЕ гласуват за г-н Костов, г-н Станишев, г-н Доган и другите госпожи и господа, които "работят депутати и миснистри" откакто аз се помня. Ние нямаме това право в момента, а лично аз - искам да го имаме.
Както казва и Боби, аз искам да мога да си избера в Ст. Загора г-н, или г-жа еди кой си, да знам кого избирам, да знам че аз съм го избрала, да знам към кого персонално да се обърна като МОЙ представител във властта. Не примерно Н. Михайлова да ми е водач на листа тук, че и на още 2-3 места и накрая няколкостотин хиляди души пръснати из цялата страна да се окажем "избрали" нея, при това без нито един от нас да е искал тя да бъде в НС. Ако нещата не стоят така - партиите, като си редят листите в моя град - ще седнат да мислят, да търсят и да се стараят да ми предложат такъв кандидат, в чиито качества аз да бъда убедена и да пожелая да гласувам за него. ДА ПОЖЕЛАЯ, не да съм длъжна да избера самата партия, че да не е другата партия. :?
Апропо, на първите избори за евродепутати точно така беше направено - преференциален вот. Взимам си бюлетинката и си давам гласа за конкретен човек, когото персонално одобрявам, без да ми пука на коя партия е представител същия. Не виждам никаква причина на парламентарни избори, да не може да се направи същото. Пък драгите сънародници, които така, или иначе си гласуват просто за партия - пак ще могат да си гласуват така. Хайде да видим пък, дали избраните лица няма да вземат повече да се старят тогава. ;)

Другото важно, което и в предишния пост писах и Боби пак подчерта - избираемост, не назначеаване на редица позиции. Прокурорите, съдиите в местните съдилища /висшите да си ги избира гилдията/, шефовете на полицейските управления, областните управители... Откъде накъде ще ми назначава политическата върхушка областен управител?!!! Че и няколко заместници негови, та да си има всяка партия в дадено коалиционно управление заместник-областен т.е. да имат сравнително равен достъп всички до въртенето на далаверки. С изключение на някои "топ-позиции" в държавата, изискващи специфични знания и квалификация - всички останали трябва да бъдат заемани на конкурсен принцип, като журито в тези конкурси сме ние - пряко потърпевшите от дейността на избраните от нас. И като не се справят добре - шут и толкова. Ще се старят тогава, ще се старят и още как. И мандатите им да бъдат две годишни на въпросните. Две години са достатъчно време да се види някой иска ли, или не иска да работи читаво, справя ли се, не се ли справя...

В другите страни казваш, хората с поколения създавали политици, имали си училища за тази работа...Да, така е. Обаче у нас за момента подобен "ценз" в някаква степен имат единствено потмците на червената аристокрация по обясними причини. Останалите "политически играчи" са се превърнали в такива по съвсем случайно стечение на обстоятелствата и по същество - не се различават в знанията и уменията си /политически визирам/ от всички нас - "средно статистическите граждани". Другия вид "политици" са пак протежета на червената върхушка, отгледани и създадени, за да бъдат удобна опозиция. Т.е. да седнем сега да си говорим, как имаме истинска политическа класа и тя е без алтернатива, защото алтернативата са средно статистически български граждани е нереалистично. Много вода ще изтече докато си отгледаме професионални политици у нас, това на всички ни трябва да е ясно. Но през това време - няма как да сложим държавата си "на пауза" и щем не щем - трябва да я накараме да заработи максимално добре с наличния към момента "ресурс". И понеже ресурсът по върховете е очевидно калпав по обясними причини, докато си създадем по-добър - наложително е гражданите да им седим на онези горе "с вилата на врата" и да ги ръчкаме да работят. Да им напомняме за какво аджеба са там където са. Това не е каприз на граждани-идиоти и неграмотници, това за съжаление е необходимост на този етап. Ако не беше необходимост, то гражданите у нас от години щяха да са спрели да се интересуват от политика в такива мащаби, както и на други места по света не се интересуват особено. Когато държавата работи реално - гражданите й си гледат бизнеса, семействата и кефа. Когато държавата не работи - гражданите няма как да си гледат обичайния живот и ежедневие, ама не защото не искат, ами защото просто не им е възможно технически.

Когато държавата работи - гражданите имат необходимост понякога, да разрешат някакъв важен за тях проблем, който рядко е свързан с екзистенц-минимума за оцеляване и да, тогава опцията е граждански сдружения по примера на "Зачатие". Но в абсолютно нефункционираща държава - гражданските сдружения от всякакъв вид не са решението, не и кардиналното решение. Ами "да метнем едно око" дори, за какво има граждански сдружения по света и какви са им каузите на същите и да погледнем какво е у нас. Гржданско сдружение за правото да бъдеш родител, гражданско сдружение за правото да живееш и да получиш адекватно за 21-и век лечение на някакво заболяване, гражданско сдружение за правото ти да напускаш дома си с инвалидна количка, без да се нуждаеш от придружител и да имаш достъп със същата до обществени места, гражданско сдружение за недопускане да се застроява/изсича територия която по закон е забранена и защитена за такива цели, гражданско сдружение за достъп до информация, която по ред закони уж трябва да е достъпна за всички ни, гражданско сдружение за защита от банков произвол... Само като си погледнем гражданските сдружения и за какво се борят същите - то си е диагноза на какъв хал ни е държавата и колко точно не функционира нормално нищо в нея.

Не се ли променят гореизброените неща поне - няма никакво значение кой ще спечели следващите избори и по-следващите. :? Една кола с неработещ двигател...и Шумахер да й седне зад волана - все тая. Няма как да я подкара просто, ама не защото той е калпав пилот.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

radosttinka, lidia, говорите различни езици с Авалон и Бубулина!
Вие обяснявате смисълът и ползите от развита инфраструктура, тя ви обяснява, че много малко хора могат да се възползват от каквото и да било, защото са гладни!
И още - ок, да изградим пътища хубаво, ама като бензинът ми поскъпне, аз пеша ли да ходя до морето,а?
И едно от притесненията ми ако БСП спечели изборите, е точно в тази насока. Гледах някъде С.С., който обясняваше как вместо да даваме пари за магистрали, може да ги дадем за социални дейности (нещо от този род беше изказването му.).
Питам се (не знам дали ще се изразя правилно) дали България ще спечели повече, ако тези средства от бюджета се преориентират към пенсионерите или други социални придобивки на гражданите, отколкото ако влизат в проекти, от които в последствие гражданите получават реално произведен доход и полза за обществото. Дали това е правилния начин за стимулиране на икономиката. Не ми се вярва.[/color]

Моля, покажи ми ползите за обществото от тези магистрали и проекти, защото аз за 4 години такава не видях?
А докато ги чакаме същите тези ползи, хора се самозапалват и бесят, ама то това, защото живеем прекрасно, бизнесът е на върха, улесняват се всички инвестиции в България и т.н. Това, че пенсионерите ровят в кофите за коричка хляб, че просията сред децата е "легализирана" с благословията на институциите и полицията (някойд а е виждал полицай да прибира просещо дете, защото аз виждам да ги подминават), че има насилие над животните и милиони евро субсиии за изграждане на приюти, зоо полиция (да, тази, коята ще даде работа на много хора) са потънали някъде...е какво толкова,  нали има магистрали :x

За да разберем дали България би спечелила повече от инвестиции в инфраструктурата, отколкото в социалната политика, трябва след 20-30 г. да сме живи, здрави и неполудели от глад и немотия, за да отговорим на тези въпроси.
Опитайте да надникнете малко в болката на хората. Тогава може ида разберете защо са навън.

Следват 5 страници обяснения и дискусии :lol: :lol:
[/url][/url]