0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Ежегодната тема за секса
« Отговор #40 -: Февруари 05, 2013, 14:02:37 pm »
Аз си харесах Щастливата вест, я сега да видим с колко въпроса ще ви засипя и дали няма да се откажете от помощта ми  :D

пп И сега да не ми завидите, че съм си избрала малък раздел, реших да набера кураж и ще искам друг ;)
« Последна редакция: Февруари 05, 2013, 14:11:30 pm от м-и »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Ежегодната тема за секса
« Отговор #41 -: Февруари 05, 2013, 14:36:33 pm »
Всичко готово можете да изпращате на адреса, който е в профила ми.

м-и, ти първо оправи щастливата вест, пък после ще ти дадем и по-голям форум. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Ежегодната тема за секса
« Отговор #42 -: Февруари 05, 2013, 15:24:18 pm »
Аз ще си взема "Планиране на бременността" засега.
*
Re: Ежегодната тема за секса
« Отговор #43 -: Февруари 05, 2013, 15:49:42 pm »
от тема - "полезни теми за мъжките проблеми и връзки"
причини за безплодие - не работи или поне при мен е така
мъжете и безплодие в семейството - не работи
пълните мъже имат по-малък шанс за потомство -  не работи
фактори за регулация на теглото - не работи

edit:диета за кандидат татковци не работи
витамините не работи

от поста на сигнус в същата тема  - с изключение на 1-ва, 9-та, 11-та, 12-та, 13-та връзка, които  всъщност са се преобразували и не отиват към посоченото заглавие, останалите - не работят
тук посочената връзка - не работи
тук връзката също не работи

тук и този пост е с друга препратка вече
линка не съществува
Не знам, мисля, че връзките, които не са активни може да се подредят като примерни заглавия, който се интересува да си задава търсене в мрежата.


« Последна редакция: Февруари 05, 2013, 16:23:24 pm от Тара »
*
Re: Ежегодната тема за секса
« Отговор #44 -: Февруари 05, 2013, 15:58:20 pm »
за метода MACS има писано във форума, само че е пръснато по темите

поста на сигнус MACS метода

изследването на клиника "Щерев" представено на конгреса на БАСРЗ от 2011г. на стр.19 и 20 от втория линк, който е дала сигнус


Техниката на магнитно клетъчно сепариране /MACS / оказва  положителен ефект върху  подвижността на сперматозоидите  при мъже с астено /олигоастенозооспермия

конгрес на БАСРЗ  2011г.
Бончев И., Кюркчиев С., Щерев А.
САГБАЛ „д-р Щерев”

Въведение: Независимо от непрекъснато нарастващата популярност и социална значимост на асистираните репродуктивни технологии /АРТ/, реалната им ефективност  при  лечение на безплодието  продължава да се оценява като субоптимална.  Сред възможните причини би могъл да бъде и подборът на  апоптотични  сперматозоиди  при интрацитоплазменото   спермално инжектиране /ICSI /, което и  търсенето на средства за  тяхното отстраняване от еякулата с цел подобряване успеваемостта при АРТ.   Техниката на  магнитно клетъчно сепариране /MACS /, базирана на използването на анексин  - 5 -  свързани магнитни микрогранули,  дава възможност за отдиференциране на експресиращите  фосфатидилсерин   /апоптотични/ сперматозоиди от тези с  интактна плазмена мембрана.  Тази нова методика за спермална обработка би позволила приложението при  АРТ   на сперматозоиди с повишен оплодителен потенциал.
Целта на изследването е да установи доколкото  включването на  /MACS/  в процеса  на обработка  на семенната течност би имало положителен ефект  върху  спермалната подвижност   в сравнение с техниката на центрофугиране  през  плътностен градиент  /DGC/.
Материали и методи:   В проучването са включени семенни проби  от 22 донора   с диагноза астено  -  или  олигоастено – диагноза  - астено или олигоастено-зооспермия .  Всички проби са  обработени чрез центрофугиране  в плътностен градиент, след което всяка от тях е разделена на две части  -  едната  е контролна, другата е подложена на магнитно клетъчно сепариране /MACS/, съобразно препоръките на производителя  /Miltenyi  Biotec,   Germany/.   Подвижността на сперматозоидите е изследвана на два етапа  /след DGC  и след  MACS/,  като резултатите са съпоставени между  посочените по-горе техники    за обработка на семенна течност.

Резултати:   Повишаване на процента прогресивно подвижни сперматазоиди след  MACS  обработка на пробите / в сравнение с DGC / беше отчетено при 16 от 22 случая /68%/;  понижаване на стойностите по този показател беше детектирано при 6 от изследваните случаи /27%/,  а при един от тях не беше установена разлика в процента сперматозоиди с прогресивна подвижност.   След  DGC  обработка  на семенните проби  осредененият дял на прогресивно подвижните  сперматозоиди съставлява  60,4% ±21,5 SD. За сравнение  допълнителният етап на магнитна сепарация   и отстраняване на апоптотичните   сперматозоиди доведе до повишаване   на осреднените стойности на  процента сперматозоиди   с прогресивна подвижност  до  65,8%± 19,5 SD.
Зключение:  Представените резултати показват, че  включването на  MACS   към стандартните протоколи за обработка   на семенната течност оказва положителен  ефект    върху подвижността на сперматозоидите при пациенти с астено – или  олигоастено –зооспермия.   Този позитивен резултат вероятно се дължи на премахването от еякулата на сперматозоиди в процес на апоптоза.   Изложените наблюдения ни дават основание да предполагаме, че приложението  на MACS  техниката като допълнителен етап в обработката на семенната течност  би могло да има позитивно отражение върху успеваемостта   на някои АРТ процедури  като  IVF  и   ICSI , особено при наличието на индикации  за влошено качество на спермата   или повтарящи се имплантационни неуспехи.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Ежегодната тема за секса
« Отговор #45 -: Февруари 05, 2013, 16:00:51 pm »
Благодаря ти, Тара, ще ги прегледам в почивните дни.

Някои от тях са били линкове към външни източници, които са се преместили и затова не работят.

За MACS ще кача статията, която си дала.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Ежегодната тема за секса
« Отговор #46 -: Февруари 05, 2013, 19:23:34 pm »
Писмата вече ги пуснах.

сега линковете

това е линк към английски форум, посветен изцяло на темата за АИ
http://www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?topic=95742.2250

 това е линк, от който всъщност разбрах за ЛАД теста
http://www.sharedjourney.com/define/lad.html

адреси на клиники, в които се прави АИ

в Германия
http://www.immu-baby.de/default.htm

 линк към клиниката в Атина
http://www.infertility.gr/

линк към клиниката в Солун
http://www.iakentro.com/

линка към сайта на д-р Alan Beer
http://www.repro-med.net/repro-med-site2/index.php?option=com_content&view=article&id=69:lymphocyte-immunization-therapy&catid=2:pages-ett&Itemid=25

Пак ще се ровя тия дни за още информация и сайтове.
« Последна редакция: Февруари 05, 2013, 19:34:48 pm от teodor »
*
Re: Ежегодната тема за секса
« Отговор #47 -: Февруари 06, 2013, 08:30:16 am »
Ей,тоя "секс" много вдъхновява,май!!?? :lol: :lol:Нещо мъжко ако прецените ,че има да се върши-имам свободно време./малко познания ми липсват  :wink:/
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Ежегодната тема за секса
« Отговор #48 -: Февруари 06, 2013, 09:13:13 am »

Раче, действай където свариш, аз имах доста запазени неща в "любими", но ги изтрих

   тази статия съм копирала някога, някъде из темите преведена от alia_alia, ако прецените може да я добавите като пост в библиотеката към имунологичния подфорум


Цитат
Цитат
Опитах се да преведа ето тази статия:
http://www.ivfauthority.com/2010/01/dq-alpha-matching-in-ivf-controversy.html
Моля тези, които се справят по-добре с терминологията и английския, да ми помогнат да оправим грешките и неточностите.

Подобие на DQ-alpha при ин витро оплождане:
Как въздейства върху резултата и как може да се повлияе
Пациентите, подложени на ин витро оплождане, особено тези с повтарящи се необясними неуспехи, не желаят да приемат  сляпото отричане на имунологичните фактори за неуспех на ин витро процедурите, докато няма алтернативно обяснение за тях.  Голямата инициативност , настоятелност и упоритост на тези пациенти доведе до повдигане на булото, покриващо въпроса за имунологичната имплантационна дисфункция. Това доведе до изключително голям научен интерес и внимание към ролята на имунотерапията при ин витро терапията.

Има 2 форми на имунологична имплантационна дисфункция.
1-та и далеч по-разпространена е автоимунната имплантационна дисфункция. Тя представлява разнообразие  от нарушения, обикновено лесно и успешно лекувани с хепариноиди, интралипид и кортикостероиди. Втората група имунологични проблеми, често игнорирана или подценявана е алоимунната имплантационна дисфункция.

Автоимунната имплантационна дисфункция е далеч по-често срещана.
Смята се, че тя участва в над 90% от случаите на имунологична имплантационна дисфункция  и е в резултат на реакция на имунната система на индивида към неговите собствени клетъчни компоненти.
Алоимунната имплантационна дисфункция от друга страна  е реакция на матката спрямо ембриона, който споделя някои генетични подобия (DQ-alpha и други HLA гени) с матката на   реципиента. Това  предизвиква реакция от страна на имунните клетки NK, наречени „убийци”, които обитават маточната лигавица, и те започват да произвеждат токсини, наречени TH-1 цитокини(THFa и Interferon gamma). Така, активираните NKклетки ( NKa+) атакуват повърхността на ембриона (трофобласта), като го разрушават и не допускат имплантацията.
Алоимунната имплантационна дисфункция, макар и по-рядко срещана от автоимунната, e значително по-сложна и много по-трудна за разбиране и за успешно лечение. Тя включва реакцията на нормална матка срещу попадането в нея на един или повече ембриони, които поради ДНК на сперматозоидите притежават известно  имуногенетично сходство с реципиента.

Има тенденция да се счита, че двойките с Алоимунната имплантационна дисфункция,  не са  състояние да постигнат жизнеспособна бременност до термин.
Това не е вярно.

Позволете да ви обясня:
Всеки индивид има 2 броя DQ гени , унаследени съответно  по  майчина  и по бащина линия. Фактът, че има много индивиди, които са носители на идентични DQ, означава, че техните родители трябва да са имали сходни DQ, но въпреки това, те са се родили здрави и нормални.
Причината за това е, че не подобието на DQ е определящо за успешно износената бременност. Важното е, дали при пристигане в матката, ембрионите със сходно DQ   биват „посрещани” от активираните  ендометриални NKклетки ( NKa+).
Тези активирани NKклетки ( NKa+) отделят голямо количество от ТН-1 цитокини,  които атакуват и унищожават трофобласта (клетките от външния слой). Oт степента на разрушение на трофобласта зависи дали ембрионът ще бъде разрушен веднага (липса на имплантация) или след няколко седмици (спонтанен аборт).

Важно е да се знае, че активирането на NKклетки ( NKa+) се случва само след повторна среща с ембриони, носители на DQ сходство.Това обяснява защо ембрионите, носители на  DQ сходство, достигащи матката преди активирането на NKклетки ( NKa+) могат и често наистина успяват да се развият до успешна бременност. Но при повторна поява на ембриони, носители на DQ сходство, маточните NKклетки решително и неизбежно ще се активизират. Така, активността на NK клетките, първоначално ще е сравнително ниска  и съответно производството на TH-цитокини ще нараства и намалява (между моментите на попадане в матката на ембрион с DQсходство), като позволява ранна имплантация да се получи и дори да продължи за известно време, като завърши със спонтанен аборт в 1-ия триместър.
В края на краищата, след известен период на повтарящи се срещи с ембриони, носители на DQ сходство, активирането на NK клетки ще стане характерно свойство на матката. Щом веднъж се е случило, активирането на  NK клетки (то може да се измери чрез изследване на клетките К-256), то ще се влошава в моментите, когато ембрионите достигат матката, което ще осуетява имплантацията и жената ще бъде смятана за стерилна,  макар че това, което се случва  всъщност е поредица от много ранни спонтанни аборти.

Важно е да се разбере, че сходството на DQ е свързано с генетичното сходство между партньорите, повече отколкото със сходството между сперматозоида и яйцеклетката. В незрелите сперматозоиди се съдържат 23 двойки хромозоми, от общо 46. В процеса на узряване на сперматозоидите (последващо мейозата), незрелите сперматозоиди се делят и образуват  два зрели, всеки от които съдържа 23 хромозоми (включващи само 1 DQ ген). При оплождане на яйцеклетката,  този единичен DQ ген влиза в състава на ембрионалния генотип. Ако този DQ ген е сходен  с майчините 2 DQ, това е предпоставка за активиране на NK клетките. Следователно, ако само единият от DQ гените на партньора е сходен с единия от DQ на партньорката, вероятността да се получи ембрион, съдържащ DQ, сходен с реципиента (матката) е 50 %. Но, ако двата DQ на партньора са сходни с един от DQ на жената, 100 % е вече вероятността полученият ембрион да е сходен и предразположението към увеличаване на NK клетъчната активност нараства значително.

Какво означава всичко това за резултата от процедура по ин витро оплождане?

1.)Ако имаме случая, при който има 50%  вероятност за DQ сходство на ембриона, и успешно е блокирана активността на NK клетките, чрез прилагане на Интралипид или имуновенин, в комбинация с кортикостероиди(преднизон/Дехидрокортизон табл или Дексаметазон/Преднизолон Ф табл),  резултатът от трансфер на ембрион с DQ сходство, би бил теоретично същият като при трансфер на двойка без DQсходство н а партньорите.

2.)Когато вероятността за сходство е 100%, вероятността терапията с на Интралипид или имуновенин, в комбинация с кортикостероиди((преднизон/Дехидрокортизон табл, или Дексаметазон/Преднизолон Ф табл),  да доведе до успешна бременност намалява.

Товао означава, че не всички DQ сходства са еднозначни. Резултатът от процедурата по ин витро оплождане (с включени Интралипид, Имуновенин и кортикостероиди) е много зависим от следните фактори:
А) наличието и силата на NK клетъчната активност;

B) Дали сходството между DQ гените на мъжа и жената е абсолютно (т.е. и двете двойки DQ гени са сходни), като при този случай 100% от ембрионите ще бъдат DQ генетично сходни с матката-реципиент и прогнозата за имплантация и бременност ще е много неблагоприятна;

С) Дали двете DQ гени на мъжа са идентични, като в този случай DQ сходството ще бъде отново 100% и шансът за положителен резултат от процедурата по ин витро оплождане ще бъде минимален.

Понастоящем, не е възможно сигурно да се идентифицира бащиния DQ принос към формиране на ембриона. Също така, срещата на  DQсходните ембрион и матка, винаги ще активира ендометриалните NK клетки. По тази причина, в случаите на 50% риск от DQсходство, аз обикновено препоръчвам еднократното връщане на един-единствен ембрион.  Причината за това ми становище е, че при трансфер на повече от 1 ембрион, като един е с DQсходство, биха се активирали NK клетки и биха попречили на имплантацията на несходните ембриони, а така ще се намали вероятността за успешна имплантация. В случаите със 100% DQ сходство, това не е от значение, защото всички ембриони биха причинили активиране на NK клетките.

В интерес на истината, когато има 100% риск от DQ сходство между партньорите, във връзка с повишената NK клетъчна активност, измерена чрез изследване на K-562 таргетни клетки, вероятността от успешна бременност е съвсем малка. В такъв случай, по мое мнение трябва да се обмисли варианта за донорска матка или да се използва донорска сперма(като се изключи вероятността за DQсходство с реципиента-матка).

Напоследък, въвеждането на сравнuителна геномна хибридизация(CGH) за да се идентифицира и избере подходящ ембрион за трансфер, би могло да подобри значително ефективността на терапията в случаите на алоимунна и автоимунна имплантационна дисфункция.

Последно, много е написано относно използването на ендометриална биопсия, за оценка на NK-клетъчната активност и излъчването на цитокини. Tова е интересно като теория, но  няма клинични данни, които да оценят стойността й, върху борбата с имунологичната имплантационна дисфункция. Засега, изследването на K-562 таргетни клетки си остава златния стандарт в измерването на NK клетъчна активност.

GEOFFREY SHER, MD
Re: Ежегодната тема за секса
« Отговор #49 -: Февруари 06, 2013, 10:52:19 am »
Да, аз я превеждах навремето, с идеята да се допълни библиотеката.
Сега ми е значително по-трудно с времето, но ще опитам да потърся нова информация.
Разбирам, че teodor ще помоли лекари, които се заномават с АИ да напишат статии-това е много добра идея, защото най-лесно е за хората в България да се обърнат към лекари тук, а не в Германия и Гърция. Поне финансово. И трябва да се знае какви са възможностите тук.
В подфорум "Генетични, имунологични и неизяснени причини..." закованите теми са с работещи линкове, с изключение на един за една от лабораториите за генетични изследвания. Там не съм ходила лично и не можах да се ориентирам-коя е нова, коя към кого е... та затова, ако някой е по-наясно как стоят нещата към момента, може да ме насочи към верен линк.
« Последна редакция: Февруари 06, 2013, 10:56:42 am от alia_alia »
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Ежегодната тема за секса
« Отговор #50 -: Февруари 06, 2013, 15:47:16 pm »
Мели благодаря :)
Заемам се със стерилитета, сега имам време и ще прегледам женския, после ще коментирам :D

Да се допълня, връзките са наред ако има възможност обаче тези тук случаи http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=576&Itemid=17 от Етиологията- Фоликулярно изчрпване и фоликулярна дисфункция да са активни /каъо линкове ако щете и препратки към материали/ в смисъл да се обясни ако имаш някое от нещата по-долу [/color] изброени, какво се случва :? незнам, дали го обяснявам правилно :oops:
« Последна редакция: Февруари 06, 2013, 15:56:10 pm от dess_dess »


*
Re: Ежегодната тема за секса
« Отговор #51 -: Февруари 06, 2013, 23:50:21 pm »
Всичко си работи освен един линк.
Значение на храненето по време на бременността - замяна на линк
http://dieti.gbg.bg/index.php?option=com_content&task=view&id=2673&Itemid=81


Съпътстващ форум кой трябва да е? " Очакване на щъркела"?!
*
Re: Ежегодната тема за секса
« Отговор #52 -: Февруари 07, 2013, 23:16:41 pm »
Разгледах няколко статии в Планиране на бременност
Най-подходящата възраст за зачеване?   Линк към розали, неактивен – замяна  http://semeistvo.rozali.com/zachatie/p1.html
Фолиевата киселина-линк към биберон.бг неактивен, замяна с
http://www.biberonbg.com/
Folacid: Какво е фолиева киселина?
1.линк от Аз жената:
  http://www.az-jenata.bg/a/5-zdrave-i-krasota/732-kakvo-e-folievata-kiselina-i-ot-kade-mozhem-da-si-ya-nabavim/comments/2/
2. линк от Аз жената:
http://www.az-jenata.bg/a/1-bremennost/744-polezna-informatsiya-za-folievata-kiselina/
Що е това цитонамазка?
Линк към сайт на д-р Иван Трифонов-не работи и не намирам(намирам отрицателни коментари за него само)
Надявам се утре да успея с останалите.
*
Re: Ежегодната тема за секса
« Отговор #53 -: Февруари 09, 2013, 03:42:14 am »
Останалите глави от книгата:

цигу - 5
vaci - 6
Бубулина - 13
Елена Б - 34
Ганка - 36
Counterfeit - 37
blue sky - 39
elle - 48 - изпратено на Мели

И остава само 54. Нея ще я дадем на който свърши пръв и/или иска да я направи.
Когато сте готови, драснете ми едно лс. Ще ви дам мейл, където да ми пратите преводите.
« Последна редакция: Февруари 26, 2013, 15:38:59 pm от magi_st »

*
Re: Ежегодната тема за секса
« Отговор #54 -: Февруари 09, 2013, 03:53:49 am »
Деси, къде беше оригиналната книга на английски? Пазим ли линк или да ровим?
Последният път, когато я търсих, нищо не намерих на сайта на добрия доктор.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Ежегодната тема за секса
« Отговор #55 -: Февруари 09, 2013, 04:44:51 am »
Деси, къде беше оригиналната книга на английски? Пазим ли линк или да ровим?
Последният път, когато я търсих, нищо не намерих на сайта на добрия доктор.

http://www.drmalpani.com/book/index.html
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Ежегодната тема за секса
« Отговор #56 -: Февруари 09, 2013, 14:42:03 pm »
Аз ще взема глава 54, ако друг не изяви желание. Не мога да гарантирам кратък срок, но ще дам всичко от себе си :D
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Ежегодната тема за секса
« Отговор #57 -: Февруари 10, 2013, 14:12:57 pm »
Всичко си работи освен един линк.
Значение на храненето по време на бременността - замяна на линк
http://dieti.gbg.bg/index.php?option=com_content&task=view&id=2673&Itemid=81


Съпътстващ форум кой трябва да е? " Очакване на щъркела"?!

Моля те, копирай ми адреса на линка, който не работи.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Ежегодната тема за секса
« Отговор #58 -: Февруари 10, 2013, 14:53:00 pm »
Фолиевата киселина-линк към биберон.бг неактивен, замяна с
http://www.biberonbg.com/

Това също не го намирам на първо четене, моля те, копирай ми адреса на статията.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Ежегодната тема за секса
« Отговор #59 -: Февруари 10, 2013, 14:53:40 pm »
Мели благодаря :)
Заемам се със стерилитета, сега имам време и ще прегледам женския, после ще коментирам :D

Да се допълня, връзките са наред ако има възможност обаче тези тук случаи http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=576&Itemid=17 от Етиологията- Фоликулярно изчрпване и фоликулярна дисфункция да са активни /каъо линкове ако щете и препратки към материали/ в смисъл да се обясни ако имаш някое от нещата по-долу [/color] изброени, какво се случва :? незнам, дали го обяснявам правилно :oops:

Не, лично аз не разбрах какво имаш предвид.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу