България е страна по Хагската конвенция за защита на децата и сътрудничество в областта на международното осиновяване. Тази конвенция се прилага когато дете с обичайно местопребиваване в една от договарящите държави (държава по произход) е било, е или предстои да бъде изпратено в друга договаряща държава (приемаща държава) било след неговото осиновяване в държавата по произход от съпрузи или от лице с обичайно местопребиваване в приемащата държава, било за целите на такова осиновяване в приемащата държава или в държавата по произход. Предвид, че Русия е подписала този международен акт, но не го е въвела във вътрешното си законодателство, същият не е приложим в процедурата по осиновяване на дете, с обичайно местопребиваване в Русия от кандидат-осиновител, с обичайно местопребиваване в България.
Във вътрешното законодателство на Република България процедурата по международно осиновяване е уредена в Семейния кодекс (СК) и Наредба № 13/30.09.2009 г. за определяне на условията и реда за даване на съгласие за международно осиновяване и за воденето на регистрите на международните осиновявания. Тези нормативни актове можете да намерите публикувани в раздел Международни осиновявания на официалната интернет-страница на Министерство на правосъдието.
(
http://www.justice.government.bg/new/Pages/Adoptions/Default.aspx?evntid=SK5O1lunRPk%3d )
Съгласно действащите нормативни актове, за да бъде поставено началото на осиновителната процедура, лице с обичайно местопребиваване в България, което желае да осинови дете с обичайно местопребиваване в чужбина, трябва да подаде молба с приложени към нея документи до Министерство на правосъдието. Молбата може да се подаде и от или чрез акредитирана организация по чл. 116 СК, получила разрешение от министъра на правосъдието. Към настоящия момент няма български акредитирани организации, които да са получили разрешение от министъра на правосъдието за посредничество при международно осиновяване с Русия.
Молбата следва да бъде подписана от подателя, със съдържание и приложения, установени с чл. 30 от Наредба №13/ 30.09.2009 г. и следва да съдържа кратко представяне на осиновяващите - име, националност и гражданство, номер на документа на самоличност, дата и място на раждане, постоянен и настоящ адрес, включително и кратка история на семейството на осиновяващия, информация за икономическото и социалното му положение, мотиви за осиновяването, държава по обичайното местопребиваване на детето, към която да се отправи молбата за осиновяване, информация за акредитираната организация, когато молбата е подадена чрез такава - лица за контакт, адрес, телефон, представителство, условия по разрешението на организацията, както и други обстоятелства, които биха били от значение за осиновяването (като такива могат да се определят характеристиките на детето /пол, възраст, етнически произход, здравословно състояние и т.н./, което осиновяващите желаят да осиновят).
Към молбата следва да бъдат приложени:
- разрешение от директора на Дирекция "Социално подпомагане", издадено по реда на чл. 86 СК;
- социален доклад относно годността на лицето да осинови дете, който съдържа информация за наличието на предвидените в чл. 78 СК условия за осиновяване;
- документ, който удостоверява, че осиновяващият не е лишен от родителски права, издаден от общината по постоянния му адрес след проверка в другите общини, в които той е имал постоянен адрес;
- документ за здравословното състояние на осиновяващия, който да отразява неговото физическо и психическо здраве, липсата на тежки хронични, заразни венерически болести, СПИН, туберкулоза и други застрашаващи живота му болести;
- удостоверение за съдимост на осиновяващия
- други документи, необходими съгласно правото на съответната държава.
- документ за платена такса за вписване в регистъра по чл.113, ал.1, т.3 СК (таксата е в размер на 100 лева).
Когато кандидат-осиновителите са семейство, социалният доклад съдържа данни за двамата осиновяващи, като към молбата се прилага и удостоверение за сключен брак, предвид че Семейния кодекс допуска осиновяване от две лица само ако те са съпрузи. Следва да бъде отбелязано, че според кодекса осиновяващият трябва да бъде дееспособно лице, което не е лишено от родителски права и с най-малко петнадесет години по-възрастен от осиновявания.
При подадена от или чрез акредитирана организация молба следва да бъдат приложени и договор и пълномощно от осиновяващите за осъществяване на посредничество в процедурата по международно осиновяване.
Важно е да се има предвид разпоредбата на чл. 30, ал. 6 от Наредба №13/2009г., която поставя изискването всички документи се представят в оригинал и в превод на официалния език на държавата по обичайното местопребиваване на детето, заверен съгласно изискванията на съответната държава. В случай че държавата по обичайното местопребиваване на детето е страна по Конвенцията от 5 октомври 1961 г. за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове, върху оригиналите на изготвените в Република България документи се поставя апостил, а преводът им се заверява съгласно изискванията на съответната държава.
Молбата се разглежда в 30 дневен срок от получаването й. При установени недостатъци в нея и/или в представената документация Министерство на правосъдието дава указания за отстраняването им.
Въз основа на подадените документи длъжностните лица преценяват дали са изпълнени изискванията за осиновяване, предвидени в СК и осиновяващият се вписва в регистъра по чл. 113, ал. 1, т. 3 СК, ако отговаря на изискванията за осиновяване. За вписването в регистъра Министерството на правосъдието писмено уведомява подателя и директора на Дирекция "Социално подпомагане", издал разрешението по чл. 86, ал. 5 СК, в 14-дневен срок от извършване на вписването. При отказ документите се връщат на подателя. Отказът подлежи на оспорване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Оригиналните документи от досието на осиновяващите се изпращат от Министерството на правосъдието или чрез акредитираната организация-посредник на компетентния орган на държавата по местопребиваване на детето заедно с доклад за осиновяващия, изготвен въз основа на данните по чл. 30 от Наредба № 13/2009 г. Копие от досието остава на съхранение в Министерството на правосъдието.
След постъпването на предложение за конкретно дете от съответната държава Министерството на правосъдието изпраща постъпилите документи на Дирекция "Социално подпомагане" по постоянния адрес на осиновяващия, която го консултира с оглед решението за изразяване на съгласие или отказ за осиновяването. Копие от документите се изпращат и на представляващата осиновяващия акредитирана организация, ако такава е била привлечена в процедурата по осиновяването.
В двумесечен срок от получаването на документите от Дирекция "Социално подпомагане" осиновяващият уведомява писмено с нотариална заверка на подписа Министерството на правосъдието за своето съгласие или отказ за осиновяването. Този срок се прилага, ако държавата по обичайното местопребиваване на детето не е определила друг по-кратък срок.
Ако осиновяващият откаже предложението за осиновяване, Министерството на правосъдието уведомява за това съответния компетентен орган на държавата по обичайното местопребиваване на детето и организира връщането на постъпилите документи.
Ако в горепосочения двумесечен срок в Министерството на правосъдието не се получи отговор, осиновяващият се заличава от регистъра.
Когато осиновяващият писмено е заявил съгласието си за осиновяването, дирекция "Международна правна закрила на детето и международни осиновявания" изготвя мотивиран доклад относно възможността за осъществяването му и го внася заедно със съответните досиета в Съвета по международно осиновяване за обсъждане и изразяване на писмено мнение пред министъра на правосъдието.
В 14-дневен срок от получаване на мнението на съвета министърът на правосъдието дава или отказва да даде съгласие за даване ход на процедурата по осиновяване.
В случай, че министъра на правосъдието е взел решение да даде съгласие за даване ход на процедурата по осиновяване, с оглед финализиране на процедурата Министерството на правосъдието изпраща в 3-дневен срок на компетентните органи на държавата по обичайно местопребиваване на детето или на акредитираната организация по чл. 116 СК решението и документ, че осиновяващият е съгласен да бъде извършено осиновяването.
Надявам се горната информация да даде отговори на Вашите въпроси.